Batman

• USA The Batman (více)

Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea hluboko do stínů Gotham City. Mezi zkorumpovanou sítí městských úředníků a vysoce postavených osobností má osamělý mstitel jen několik důvěryhodných spojenců - Alfreda Pennywortha a poručíka Jamese Gordona - a mezi svými spoluobčany se stal jediným ztělesněním pomsty. Když se vrah sérií sadistických machinací zaměří na gothamskou smetánku, stopa záhadných indicií pošle Největšího detektiva světa na vyšetřování do podsvětí, kde se setká s postavami jako Oswald Cobblepot, Edward Nashton, Carmine Falcone a Selina Kyleová. Jakmile důkazy začnou vést blíže k domovu a začne být jasný rozsah pachatelových plánů, musí Batman navázat nové vztahy a odhalit pachatele, aby se stal symbolem naděje Gotham City. (Vertical Entertainment)

Hashirama

Tak jsme si odbyli vrchol celé komiksové horečky a teď pomalu začínáme slézat z vrcholu dolů. Nejslavnějšího superhrdinu nám teď Matt Reeves podává jako tuctovou televizní kriminálku, ve které se mezi sebou mlátí o místo na plátně motivy, postavy a linky ze tří různých filmů, a jejíž protagonista nemá jedinou identifikovatelnou vlastnost - jen se mračí (bohužel Ben Affleck zřejmě nastavil nějaký nový precedent ohledně postavy Batmana) a zádumčivě čeká, až Tokio Hotel vydají další album. Kromě božího fatboye Farrella, kuželkáře Tortury a úchylně autentického Dana Landy, jehož podezřívám, že svůj volný čas v civilu tráví podobně jako v tomto filmu, tu je toho za ty neúnosné tři hodiny povážlivě málo. A je toho ještě míň, pokud si nezvýšíte jas aspoň o čtyřicet bodů. Děj se posouvá pomocí těch nejmenších společných jmenovatelů, nekonzistentně přebíhá od jednoho ke druhému a v celé poslední hodině nás zavádí někam, kam celé předchozí dvě hodiny vůbec nesměřovaly. Ve výsledku je nový Batman takovým přehnaně ambiciózním pokusem ukázat nám všechno a přesvědčit nás, že lze tuto postavu uchopit i podvacáté jinak, a ještě se u toho prezentovat temně a drsně, jak je dnes v kurzu (a působit temně a drsně zhruba na úrovni třináctiletých dětí, jak je dnes zvykem). Reeves úspěšněji vykresluje Gotham jako celek, který teď konečně dýchá tou pravou komiksovou atmosférou, než postavy v něm pobíhající, které si dávají větší práci působit efektně než živě. A my jsme dostali hustou Potěmkinovu vesnici a ne nového Temného rytíře. U nového Batmana je zkrátka obří dysbalance mezi tím, jak se tváří, a tím, jaký skutečně je. Zdánlivě podvratný a cool, ve skutečnosti unavený a tak nějak prázdný. 6/10 ()

Ceberus

Film byl na můj vkus docela dlouhý a chyběl mi tam Bruce Wayne - až na výjimky hrál Pattinson výhradně temného depresivního Batmana, takže mohl klidně zůstat ve své Twilight roli a nepotřeboval vymýšlet nic nového. Colina Farrella jsem hledal celý film, ale v Tučňákovi jsem ho nepoznal - vpravdě deppovská proměna. Na můj vkus také ubylo akce, ale předpokládám, že pravověrní fanoušci komiksů jsou v extázi z toho, že tady je Batman konečně právoplatným detektivem. ()

pulDag

Zkrátit na 2 hodiny a změnit finále, jehož akční stylizace nebyla v případě této detektivky vskutku nutná.. a tak to mohl být jedinečný kousek.. Audio/video kvalita super. ()

Armin82

Na konci filmu se mi potvrdila jedna věc, se kterou jsem dávno počítal a naopak hned několik věcí, který mě zaskočily. S čím jsem počítal už dopředu, byla nevhodná volba hlavního hrdiny, ale pozor, není to zcela jednoznačný. V masce Batmana vypadal Pattinson famózně, ale jako Bruce Wayne? Tam mi přišel jako perníkem zfetovaný mastnovlasý nýmand ze záchodu pražského metra. Sorry jako, ale takhle opravdu nevypadá milionář a princ Gothamu. Jeho vzhled pak samozřejmě kazil celkovou věrohodnost pod maskou. Vůbec jsem mu toho Batmana nevěřil a že by na sobě nějak zásadně máknul? To taky jako fakt ne. Takovej Affleck ze sebe udělal taky slušnýho řízka. Neříkám, že by měl být každý superhrdina nasypanej jako Henry Cavill, ale určitě mohl udělat víc. Poté bychom i my, třeba uvěřili víc. Jeho zmrtvýchvstání po každé palbě z automatických pušek a brokovnic z bezprostřední blízkosti v kombinaci se skvělou pohyblivostí, odpovídaly spíš nějaké pohádce pro děti. Hlavní psychotický záporák mi silně připomínal pošahaného Kevina z thrilleru Sedm. Takže ve finále se jedná spíš než o klasický akčňák, o takovou ponurou, detektivně laděnou kriminálku s minimem soubojů a velmi vypínacími úseky, kdy ve večerních hodinách nepomůžou ani sirky v očích. Nicméně je třeba říct, že Reeves naservíroval úplně něco jiného, než jsou fans Batmana po Nolanově trilogii zvyklí (štěky Afflecka ve spravedlnosti ani neberu v potaz) a vůbec to nebylo špatné menu. Plus Velmi dobře zahraný a věrohodně vypadající tučňák v podání Farella, skvělá hudba a atmosféra...jo a mimochodem, to antré Batmana v 10té minutě v kombinaci s tou skvělou hudbou...jeden z nejlepších nástupů, co jsem kdy ve filmu viděl---za mě slušných 80% ()

waska

Od Nolana nejlepší Batman. Skvělá atmosféra, skvělá hudba, skvělý příběh. A Pattinson? Skvělý, rozhodně lepší než Affleck. ()

Louie

Zrovna nedávno sem narazil na plakát k Batmanovi a říkal si, kurňa, měl bych se na něj podívat... A pak mi došlo, že sem ho vlastně před několika měsícema viděl. První Batman, který mi úplně vyšuměl z hlavy. Takže asi tak... ()

vovarano

Ak to porovnavame s Marvelom tak Batman urcite vyhrava, je to naozaj poctivy film, kvalitne spraveny. Len zial ja uz nevladzem dalsi restart, asi som uz na to stary. ()

Franc1s

Tak toho lituju, že jsem nebyl na tomto v kině.... Věřím že bych byl ještě víc rozemletý :) Matt Reeves po opicích se dal na netopýry a udělal sakra dobře! Zase jinak pojatý, temnější tón, zajímavé postavy. Tohle se sakra povedlo a nemůžu se dočkat až na další díl půjdu do kina! PS: Catwomen si Krawitz užila :) a Nástup nového Batmobilu....? jedním slovem LUXUSNÍ!!!! ()

Inozuka

Nejtemnější Temný rytíř všech dob. To depresivní a veskrze ponuré naladění se fakt povedlo. Batmana mám z komiksových superhrdinů nejraději a měl jsem trochu strach, zda po Burtonovi a Nolanovi lze filmy o netopejřím milionářským synkovi ještě někam posunout, ale jsem příjemně překvapen, že to jde. Moderní pojetí legendy se nemaže s nějakým přílišným vysvětlováním Batmanova světa, ale soustředí se spíš na jeho motivace a temnější atributy příběhu s výrazným detektivním laděním. To je velké plus a vedle té celkově úpadkové atmosféry, je to hodně sympatický přístup. Slušné vyvážení akce a batmanovské mytologie, obé navíc ve svižném a fresh podání. Potěšil i hudební motiv od Nirvany ... a p.s.: Colina Farrella jsem normálně nepoznal. ()

LordMysti

Poměrně vážně laděná kriminálka, kde mě osobně to celé přišlo takové fádně ponuře plynoucí stále stejným tempem. Asi jsem vyrostl na jiných verzích a od Batmana čekám komiksový nářez, ne psychologické drama. ()

JohnnyKladno

Matt Reeves doručil! Doručil nám napínavou, atmosférickou detektivku s Batmanem. A já jsem nadmíru spokojen. Pattinson mě opět (Ztracené město Z) bavil. Ne tolik jako Bruce Wayne, ale jako Batman byl moc fajn. Vypíchl bych audiovizuální stránku filmu. Moc mě bavila hudba, která krásně dokreslila tu špinavou atmosféru Gothemu. Kamerové, barevné filtry daly filmu zajímavý komiksový look. I přes tak dlouhou stopáž (176min), jsem se celou dobu dobře bavil. 80% ()

rivah

Chmurný, temný (doslova) film plný akce a přitom skličující a s přemýšlivým a šeptajícím hrdinou....Blockbuster snažící se navodit reflexi zkaženého světa, který hrdina zdráhavě napravuje. Film pohlcující diváka. (max.70%) ()

Flory14

Má nejoblíbenější postava, dostala po 10 letech další film. Matt Reeves si u mě udělal očko za skvělé Opice a přístup s kterým přišelk látce mi sednul. Výsledek je naprosto luxusní záležitost a dokonalý film s Batmanem. The Batman ukazuje že lze komiksové filmy dělat jinak. Jak myslím jinak?  Není to taková "artovka" jako třeba Joker ( který bych ani pod pojmem komiksový film neoznačil), stále je to hlavně akční snímek pro masy diváků. Nicméně dostáváme tu velice dospělý příběh a jednu z nejlepších detektivek posledních roků. Tuhle komiksovou záležitost bych pustil i svému tátovi který nesnáší filmy kde je v názvu "...man". Matt Reevese dokázal přenést na plátna dosti věrnou předlohu Batmana ale zároveň našel balanc v tom co funguje ve filmu. Úvod je za mě skvělá definice toho, čím Batman je a proč je tak moc populární, takhle nějak jsem si ho vysnil. Pattinson musí zde přesvědčit i poslední pochybovače, jeho verze Bruce je dosti temná, plná pochybností a velice nejasnou identitou. Pohrál si skvěle s hlasem což se nejvíce projevuje při vyprávění. Do příště jen možná lépe vyladit formu ale co, nemusí být hrdina vždy vysekaný jak řecký bůh. Ostatní postavy film táhnou nahoru. Hlavní záporák Riddle konečně ukázal i filmovému světu že umí být nebezpečný. Strašně cením jeho intelekt a práci s psychologií té postavy, jeho motivace je jasná a šílená. Kravitz mě přesvědčila že jako herečka má před s sebou skvělou kariéru, její Catwoman je naprosto bez chyby a chemie mezi Pattinsonem se nedá přehlédnout. Jeffrey Wright jako Gordon nezklamal, měl jsem o něm největší pochybnosti, vyvedl mě však z omylu, v dalších filmech bych ale rád více zjistil proč tak důvěřuje Batmanovi. Poslední do party o kterém musím říct pár slov je Colin Farrell. Ten si roli Penquina naprosto ale naprosto užíval. Do dalších filmů bych s ním jednoznačně počítal a myslím si že přesně jako druhý záporák může fungovat na výbornou. Příběh sám o sobě je velice detektivní a do poslední chvíle je težké přijít na rozuzlení. Tvůrci vyždímali téma "nejlepší detektiv na světě" co to šlo. A vzhledem k délce filmu je úžasný jak celý děj odsýpá. Další věc co bych rád ocenil je celkový vizuál a hudba. Sedí jak k Batmanovi, Gothamu a celému příběhu. Technická stránka je vymazlená a na filmu jde moc vidět že stál peníze a pečlivě se připravoval. Víceméně nemám co filmu vytknout, v mnoha věcech mě dokázal překvapit  a i změny oproti předlohám mi přišli ku prospěchu věci. Je lepší než The Dark Knight? Na to si myslím že je brzo a faktor Joker hraje velkou roli. Je zde nejlepší Batman/Bruce Wayne? Troufnu si říct že možná i jo. Ještě jednou bych tak rád vyzdvihnul že se tvůrci drželi víceméně při zemi a naservírovali nám surovou detektivku a né další z řad akčních komedií. Do budoucna si přeji aby snímek vydělal, u pokračování zůstali stejní tvůrci, zůstal samostatný ( žádný superman, Justice League apod) a zaměřil se na kvalitní předlohy ( Soví tribunál si o dvojku přímo křičí). Tohle se sakra povedlo a ze mě jde cítit ten velký hype, který dlouho z nějakého komiksového filmu nebyl. () (méně) (více)

DD

Mega-ocekavani nenaplnena. Horsi nez nolanovska trilogie a s Fincherem to ma spolecneho minimum. Chtelo to dat tak 40 minut pryc, zvlast ta zaverecna pulhodinka je absolutne genericka a bez napadu, i vizualnich. 7.5/10 ()

tlesk

Batman je rozhodně parádní podívanou, jež nám servíruje zase trochu jiné pojetí jedné z nejznámějších komiksových postav ze stáje DC. Vše je řemeslně dotažené k dokonalosti a šlape jako ten nejlepší stroj. Jenomže… Chybí tu moment, ze kterého se posadíte na zadek s vědomím, že jste viděli něco, co jinde ne. Místy si film možná ukousává příliš velké sousto, řeší moc věcí najednou, přičemž některé linky skoro tříhodinového spektáklu zdaleka nejsou tak zásadní. Akce a vlastně celý film jsou značně komorní a soustředí se primárně na detektivní linku, což je obrovské plus. Snímek má prostě skvělý soundtrack – ať už je to celým filmem se linoucí silný a přitom nenucený úvodní motiv, který si budete chtě nechtě broukat, cover na Nirvanu, nebo celkový instrumentální podkres, obratně podtrhující už tak hutnou atmosféru. Batman je zde ve svých začátcích. Silný, nekompromisně brutální a přitom křehký. Teprve definuje sám sebe (což se daří v ikonické scéně při záchraně Gothamu), Bruce Wayne jako by tu přitom skoro nebyl. Celý film skládá poctu dobovým kriminálkám a nejednou si při něm vzpomenete třeba na Sedm od Davida Finchera. Poněkud zdlouhavé krimi s mnoha odbočkami rámcuje výborné a překvapivé finále, které rozhodně zabrnká na nervy a může působit i jako společenské varování. Jedná se o výborný počin, který sice má své chyby a rozhodně nejde o nejlepší snímek s Batmanem, přesto (a i přes všechna klišé a nějaké ty dějové nesrovnalosti) si jednoznačně zaslouží návštěvu kina. Nebudete zklamáni. Teď nezbývá než se těšit na pokračování. Protože ho vzhledem k jako vrata otevřenému konci potřebujeme! ()

ŠpetaMarek

Musím se přiznat, že po prvních 5-10 minutách jsem vážně uvažoval, že se zvednu a odejdu ze sálu... protože nic tak dokonalého jsem už dlouho neviděl a obával jsem se, že už nic lepšího mi ten film nenabídne. Právem. Další 2 hodiny to sice už na 11/10 nebylo a poslední část to trochu stlačila, ale výsledný produkt je špičková filmařina s parádními hereckými výkony, akcí a geniální hudbou. Škoda, že to asi zůstane za finančními očekáváními a doufám v pokračování, alespoň tak soudím dle poloprázdného sálu na předpremiéře. ()

dwbmb

Opět úplně jinak natočený Batman, než všechny předchozí. Reeves natočil to, co je podle mě Batmanovi nejblíž - detektivka laděná do noir. Poprvé ve filmu zavádí i tu část příběhu, že ani rodina Waynů možná není úplně tak svatá. Ale akce zůstala, byť místy vyprávění povážlivě ztrácelo směr a tempo. Film obsahuje mraky krásných záběrů, který by šly vystřihnout jako plakáty samy o sobě a dalo by se na ně koukat skoro nekonečně dlouho, ale hned na to přijde úplný kýč nebo pitomá zkratka ve scénáři, což dojem zase zkazí. Celkově palec nahoru, ale čistý jásot to není. ()

Clark_Kent

TRPĚLIVĚ ZADUMANÝ I EMOČNĚ NABITÝ Tak popravdě, od doby kdy jsem zjistil, že novým Batmanem bude Robert Pattinson. Mě moje pozitivně naprogramovaný podvědomí, do dnešní předpremiéry rozhodně nezklamalo. Brada Pattinsonova, uspěla a vlastně i osnila. Vlastně jsem se rozhodl po delší době, zajít do kina na detektivku. No a novej Batman, mě slušně ryzí detektivku naservíroval. Výjmečná ucelenost vyprávění a výrazná noirová stylizace. Nově vykreslený Bruce Wayne se tentokrát jeví v hluboké zadumanosti a evidentně mu to sedí. Momenty kdy to ve mě hodně zahrkalo, bych připsal extrémně energické automobilové honičce Batmana a Penguina. Tam z toho dejchá vyloženě i hororová atmosféra. Kde se mě protáčely mozkový šrouby, doslova nadoraz. Byly scénky s v pátracích akcích, kde jdou ruku v ruce komisař Gordon a pevně soustředný Batman. Mimo jiné, si zaslouží trochu víc chvály i odhodlaná kočka Selina /Zoë Kravitz/. Ta vlítla na scénu, pouhým mrknutím oka. Za pozornost stojí i podivín a milovník hádanek Ridller /Paul Dano/, kterej zatápí s tak velkou oblibou, že by se mu klidně mohl přisoudit status pekelníka. Dovolil bych si vypíchnout i věrného a pozitivně vzhlížejícího komorníka Alfréda, kterému tentokrát propůjčil tvář Andy Serkis. Ve finálním schrnutí, jde o trpělivě zadumaný i emočně nabitý příběh. Měl jsem pocit, jako když malíř maluje zcela novou barvou. Co hlavně oceňují je přístup Matta Reevese, ten zcela nový a osvěžující pohled na maskovaného křižáka z Gothamu. Vlastně jsem moc rád, že tento vesmír je mimo všechny ty předchozí multi- vesmíry světa DC. Poněvadž takový žár co vydal detektivně založený Batman u Avengers či Ligy spravedlnosti atd. rozhodně nenajdete. P.S.: Pevně doufám do blízké budoucnosti, že podobný pohled získá i nový projekt Superman. ()

etkrson

Batsy, batsy, batsy...Toto měl být magnum opus roku ´22, ale... Celkově mi to přišlo jak masturbační show reel komixového nerda s naprosto rutinním scénářem.. A v tom za mě tkví největší problém novýho Batmana.. Celej film se tváří jak bude mít sofistikovanou zápletku, že i ten nejlepší "detektiv" světa je na ní krátkej a až jí rozlouskne, jeho už tak rozpolcená, rozervaná osobnost zažije ještě větší citovej klystýr.. Ale bohužel, ne.. U detektivek beru zápletku jako to hlavní, tady za mě zcela selhala.. A pardon, jestli se mám v půlce filmu dozvědět, že Gotham je zkorumpovaný i na těch nejvyšších místech a z toho mám být odvařený, tak určitě :D To může zaskočit snad jen tímhle univerzem zcela nepolíbený jedince.. Ale celý je to zabalený do dokonalý kamery, elektrizující atmosféry a s tím nejlepším! filmovým soundtrackem co kdy snad moje ušiska slyšely...K samotnému Batmanovi taky pár výtek... Batman byl vždy Batman a Bruce Wayne byla maska, kterou si Bruce nasazoval, když odhodil pláštík.. Zde dostáváme Bruce naprosté minumum..Takže Pattinsonova věrohodnost, taky slušně podkopaná.. Žádná liga stínů, žádné gadgety a neomezený rozpočet zhýralého miliardáře, žádný dvojí život a pravá podstata temného rytíře... Tučnák skvělej, ale naprosto do počtu.. Hádankář fajn, ale čekal jsem od něj větší kulišárny, než jen obyčejnou čistku zkorumpovanýho odpadu a jeho motivace "jsem chudej, nemám rád bohatý" to už tu ehm.. párkrát bylo.. Catwoman ta to zachraňovala a kladné ohlasy jsou zcela oprávněný... O Alfrédovi a jeho lince radši ani nemluvě... Zkrátka celej film na mě působil jak ten nejdelší pilot k seriálu, kde teprve pořádný věci přijdou.. Bez katarze, bez gradujícího finále.. Scénář přímo na mě řval : "vzniknul jsem jen, abych ospravedlnil ty vizuální orgie"..    https://www.youtube.com/watch?v=4VxdufqB9zg         https://www.youtube.com/watch?v=VlZkpUUM-Rk ()

Terka_127

Temný detektivní thriller natočený osobním komorním způsobem. Matt Reeves je geniální režisér, což dokázal už pokračováními Planety opic. Měl jasnou vizi, kterou promítl do herců a hned pak divákům. Do toho famózní hudba, díky níž má postava Batman konečně svou znělku! Původně jsem se bála, jak to bude vypadat, když tam jsou tři záporáci, ale nic takového se nestalo. Vše mělo své opoctatnění a své místo, a to platí i pro Oswalda i Selinu. Že byl hlavní záporák jen jeden a ke všemu odrazem Batmana bylo příjemně osvěžující a jeho pojetí bylo prostě geniální. Všichni herci se svých postav zhostili zodpovědně a promítli do nich něco jiného, než známé ze starších Batmanů. Se vším se šlo prostě od základů a podle představ skvělého režiséra Reevese. Už aby tady byla dvojka a trojka! ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023