Francouzský film Povídka o policajtovi byl natočen podle skutečné události. Podkladem se stala stejnojmenná kniha vzpomínek někdejšího inspektora Rogera Borniche. Na vzniku filmu se podílel i bývalý příslušník podsvětí Alphonse Boudard a bratr Emila Buissona Jean-Baptiste, vystupující v příběhu pod přezdívkou Le Nus. Emile Buisson proslul již za okupace Francie jako bandita a lupič, po dopadení byl odsouzen na doživotní nucené práce. Pro výrazně psychopatické chování byl umístěn do psychiatrické léčebny, odkud v září 1947 utekl. Byl na svobodě pouze několik měsíců, a za tu dobu spáchal přes dvacet loupeží a téměř deset vražd. Byl dopaden za okolností, které film přesně rekonstruuje. Příběh nelítostného vraha, psychopatického Buissona a „jeho“ policisty, inspektora Borniche je drama dvou hereckých osobností – Jeana-Louise Trintignanta a Alaina Delona. (Česká televize)

blacktomas

Alain Delon v životní roli inspektora Borniche, který čeká na povýšení, aby si mohl vzít svou lásku a mohl se stát vysněným vrchním komisařem, jehož práci beztak dělá, ale ty peníze... Jean - Louis Trintignant v bezchybném, chladném zpracování své role lupiče a několikanásobného vraha Emila Buissona, který i když zrovna na útěku z vězení, nelení a spolu se svým bratrem dává dohromady novou bandu, aby mohl pokračovat ve své krasojízdě do pekla. Film o hře na kočku a myš, kde není nouze o přestřelky, honičky a dobovou atmosféru poválečné Paříže. Psychologická hra, která ústí v krásně vygradovanou scénu v hotelu při zatýkání Buissona a končí ve vzájemném respektu obou hlavních představitelů příběhu. Třešinkou na dortu je fakt, že film se odehrává podle skutečných událostí. ()

Stejšn

V hodnocení filmu se v podstatě ztotožňuji s ostatními hodnotícími, tak jen dodám něco k dabingu: přestože je kvalitní, plný zvučných hereckých jmen, výběr dabérů mi k postavám moc nesedl a to hlavně Josef Abrhám, který mluvil Alaina Delona a Jan Přeučil. ()

Fajt

Pěkný film, škoda jen, že zločincovo zatčení proběhlo přesně podle scénáře použitého již ve filmu "Policajt" z r.1972 ()

subic

Ale kde že, v tomhle není nejvýraznější role Alana Delona, ten si zahrál jiné lepší role dříve i později. Mnohem výraznější je zde Jean-Louis Trintignant. Hodně střílení, hodně mrtvol, ale jinak taková celkem průměrná detektivka z období poválečné Paříže. ()

Jehan

Na tomto filmu mě odrovnalo to, jak Trintignant sehrál psychopatického lupiče-vraha. Přesně, minimalisticky, přesvědčivě. Delon je v senzační formě, jak bylo v té požehnané filmové dekádě jeho standardem. Ovšem toto je jeden z jeho nejlepších filmů. Jeho vizáž zdánlivého floutka skvěle kontrastuje s koženým arcipadouchem. Navíc výborné retro. Film skvěle vystihuje dobovou atmosféru a její eleganci. Jak by vypadali aktéři podobného filmu dnes? Otrapové v kožených bundách a džínách, inspektor by měl mikinu s kapuckou? Samozřejmě žádné kouření... Napadlo mě, jak by to vyznělo, kdyby si ústřední pár prohodil role. Kdysi jsem viděl v původním znění v kině, televizní dabing s Abrhámem a Vinklářem mě trochu překvapil, ale nikoliv nepříjemně. Je to opravdu úžasný, mimořádný film. Jeden z Delonových majstrštyků. Ovšem bez Trintignanta by to nebylo na 5 hvězd. ()

MirkaP

Po letech jsem se k tomu vrátila a musím přidat na plný počet. Maximálně jsem si vychutnala reálie poválečné Francie (benzínová pumpa, telefony atd.) včetně módy a účesů. Herecké i režijní výkony vysoké kvality. Byla jsem mile potěšena velmi dobrým dabingem s panem Vinklářem (JLT) a s panem Abrhámem, pro Delona netradiční dabér, ale velmi pěkně k němu pasoval. A ten rolák, božíčku, ten mu TAK slušel! (Předposlední fotka v galerii.) ()

huzgi

Naprosto dokonalý a čím dál lepší film. Dobová kritika oceňovala Jean-Luise Trintignanta a stavěla jeho výkon nad Alaina Delona. Přes propast času je třeba oba výkony ocenit jako fenomenální. Oba nesmírně lehce přepínají polohy. Od té lidské a milé, k té bestiální a tvrdé. Je těsně po válce a každý ve Francii má svou zkušenost. Část společnosti si nese svou vinu. Kreace obou herců dokonale ten stav vykreslují. Film, který chutná při každém dalším shlédnutí. ()

cinema_cz

Na základě skutečných událostí natočili režisér Deray se svým oblíbeným hercem Delonem jeden ze svých nejlepších společných snímků. Delonův ambiciózní, ale čím dál utahanější pařížský policista Borniche je však ve znamenitě rozehrané krimi klasice "jen" znamenitým protihráčem famózního Jeana-Lousie Trintignanta v roli mnohonásobného vraždícího psychopata Buissona. (Alena Prokopová, Ci 05/2008) ()

ostravak30

Jacques Deray se zaměřoval na tyto typy filmů, viz. Tři muži na zabití (opět s Delonem), Samotář (Belmondo), obě Borsalina apod. Přiznám se, že tady Alaina Delona docela zastínil Jean-Louis Trintignant, který svou úlohu chladného muže dovedl téměř k dokonalosti. Jeho ledový pohled, bezcharakterní, chladné a bez emoční zabíjení je skutečně děsivé. Jenže problém je v tom, že právě on má více co hrát než Delon. Tomu scénáristé přisoudili úlohu sice klidného a rozvážného policajta, ale též téměř celý film neměl co hrát. Kromě pravidelné porce rozčilení, což v jeho případě znamenalo lehce nadzvednuté obočí a hlas pobíhal sem a tam a sbíral mrtvoly. Celý film tak vlastně spěl do závěru, kdy mělo dojít na rozhodující souboj, ale ani na ten nakonec de facto nedošlo. Ovšem to se dá prominout proto, že se tvůrci striktně drželi skutečnosti. Závěrem dodám, že mě hlas Josefa Abrháma k Delonovi úplně neseděl, ač je pravdou, že J. A. je už pohledu dobrák a i jeho hlas tomu odpovídá a Borniche tady vlastně také neodpovídal profilu nějakého drsňáka. ()

mac000

Možná je to nostalgie, ale francouzské kriminálky patřily v 60.- 90. letech minulého století k naprosté špičce žánru. Byla hrstla tvůrců a hlavních protagonistů, která pomáhala spoluvytvážet jejich pevné míto ve světové kinematografii. A trio Deray- Delon-Trintignant patří k nim. Zde ve vrcholné formě. ()

dejv01

Retro kriminálka ze staré školy. Úchylný záporák Jean-Louis Trintignant dodává filmu šťávu. Počet vražd roste do astronomických výšin a vymyká se obvyklému průměru. Ovšem ani Alan Delon není žádný béčkový policajt a snaží se. ()

mr.bredok

Kvalitní kriminálka s poněkud netypickým dabingem Delonova hlasu. Tandem Delon a Jean - Louis Trintignant dal filmu švih. Při filmu jsem si uvědomil kolik času zabere sledování filmů a jak malý efekt na mou duši to má. Tento film jsem si pouštěl s pocitem, že jsem to doposud neviděl, v půlce filmu jsem si ujasnil, že jsem to před lety viděl - nezbylo nic než nejasná vzpomínka. Tohle se mě u knížek nestává. Z toho plyne, že film je především zábava ale ne duševní strava - jsou zaplaťpánbůh vyjímky, ale moc jich není.... ()

Stanmi

Další z dnes už klasických kriminálek s Alainem Delonem, který jak už mockrát před i po tomto filmu ztvárnil policajta tentokrát v roli inspektora Rogera Borniche, který má polapit nemilosrdného vraha a lupiče Emila Buissona, kterého ztvárnil velmi věrohodně Jean-Louis Trintignant. Právě Trintiganantovo ztvárnění známého zločince, který dřív střílí než přemýšlí je největším zážítkem tohoto filmu, nebýt jeho jednalo by se jen o lehce nadprůměrnou detektivku se standartně dobře hrajícím Delonem. ()

carl.oesch

Neměl jsem nikdy Delona příliš v oblibě, ale tohle je druhá výjimka, kdy mi na svoji roli seděl a kdy jeho herectví bylo uvěřitelné a civilní. Tou první jsou Spálené stodoly. Podobně jako tam jsme svědky zdánlivě klasické detektivky, kterou ozvláštňuje její retro umístění do těsně poválečné doby. Ta je zachycena rovněž dokonale a ta právě krátce před časem skončivší devastující válka je všude stále přítomná. Nervní napínák na konci (při zadržení Buissona) je jedna z nejlepších svého druhu a přitom je vlastně velice jednoduchá a "neakční". Nějak jsem v Mattyho komentáři nepochopil, proč by to měl být noir film (je z roku 1976), když záměrem autorů bylo zcela zjevně ukázat kriminální případ na pozadí konkrétní historické doby. Je srandovní, když se někdo snaží předvádět svoji intelektuální "individuálnost" za každou cenu. A ten film není jenom o výjimečně dobrému civilním herectví Delona (Trintignant to měl jednodušší, hrát padouchy je snazší, ale i on vsadil na střízlivost) a herecky tenhle film zdaleka není jenom o nich dvou. Poněkud brutálnější Bornichův kolega nebo jeho snoubenka jsou skvělí rovněž, stejně i jako epizodní roličky. Prostě, rozhodně netuctová detektivka, kterou oceňuji tím víc, čím víckrát ji vidím. ()

heavy66

Dvě legendy francouzského filmu na opačných stranách stolu. Za mě asi nejlepší delonovka. Musím zmínit skvělý výkon našich dabérů. Emile Buisson pronáší klidným hlasem Josefa Vinkláře, "toho bych, pane Bornischi, nejraději podříznul tenkou pilkou, s přestávkami, abych si vychutnal, jak řve". Josef Abrhám rozšafně, "nebude k tomu příležitost, Emile!" Vinklář klidně bez emocí, "Já vím!" ()

moudnik

Jacques Deray, Alain Delon, Jean-Louis Trintignant - loutkář a jeho loutky. Mistrovské vedení těchto oprýskaných loutek je požitkem pro oči i další smysly a vytváří z této retro kriminálky dílo filmařsky nadčasové. Má sbírka Delonů zatím DVD s tímto skvostem neobsahovala, a tak je príma, že právě DVD vychází. Jako napravený kuřák budu již po několikáté sledovat Borniche, jak hulí jednu o druhou, kouř mu stoupá do očí a musí je přivírat, aby mu neslzeli. Je to radost se na něj koukat, zvlášť po jeho sympatickém vystupování při nedávné návštěvě Prahy. A Jean-Louis, další role zahraná na jedničku, jeho záporáci jsou velmi autentičtí. Jasných 5 hvězd. ()

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant