Smrt darebáka

• Francie Mort d'un pourri (více)
Trailer

Je nad ránem, Paříž se za chvíli začne probouzet. Když u Xaviera náhle zazvoní jeho nejbližší přítel Philippe, ještě netuší, že pro něj začíná nejdelší den jeho života, ve kterém mu splynou další noci a dni. Na vlastní kůži pocítí, co znamená, když se nejvlivnější síly ve státě bojí prozrazení korupce a své okolí „čistí“ tím nejjistějším způsobem. I jeho přítel Philippe Dubay se zapletl do této hry a žádá Xaviera, aby mu poskytl alibi. Netuší, že jeho život se může počítat na hodiny. Policie i všichni ti, o kterých říká záhadný předseda správní rady jakýchsi tajných fondů Tomsky (Klaus Kinski), že to jsou anonymní zájmové a nátlakové skupiny bez tváře, chtějí po Xavierovi dokumenty o korupci a zneužívání státních funkcí. Jde jim totiž o všechno, peníze, moc, postavení a v neposlední řadě i o pověst tolik potřebnou k výkonu nejvyšších politických funkcí. Řada lidí zaplatí za tyto usvědčující listiny cenou nejvyšší a Xavier si je dobře vědom toho, že vydání dokumentů by mu život nezachránilo. (Česká televize)

Trailer

Karlos80

Zde se opravdu plně ztotožním s Limovým komentářem..Tento politicky laděný thriller obsahově plný zkorumpovaných politiků, zabijáků, násilí, korupce a vyšší moci působí opravdu utahaným dojmem, je bez větších akcí, opět chladný Delon jen průměrný. Co je však jisté, tak opravdu rychle vyprchá z hlavy, zrovna jako těch pár akčnějších momentů, líto mi bylo např. mladičké Ornelly Mutiové (Valérie). Scénář k filmu vychází nejen z románu Rafa Valleta, ale i ze skutečného příběhu jistého politika de Briglieho, který byl zastřelen v roce 1976. Ačkoli byl původce dopaden, pozadí události nebylo nikdy odhaleno. ()

Enšpígl

Áááááá, tady se nám Delonek zapletl s politickým spektrem čili český daňový poplatník ví díky našemu politickému spketru přesně o co jde. O velké prachy, lži a intriky. Jsou tam i vtipné scény třeba když Delon ofocuje dokumenty kde jsou záznamy politiků a jejich pochybné činnosti a říká "koukej jsou tady všichni a jak hrabou." Pane Delone, že většina byla z České republiky ? Vlastně nééé, já zapomněl, že u nás jsou přece všichni politici nevinný, že to je jen opoziční hra. Pane Delone, nechcete přiject sem ? Tady na každého slušného občana, vychází jeden politický darebák, dokonce s možností výběru politické strany. Pane Delone, tady by jste se nenudil a za každou smrt jednoho našeho politického darebáka by vám slušní občané zatleskali stejně od srdce jako diváci na premierách Vašich krásných filmů. Popřemýšlejte o tom, pane Delone. ()

Jara.Cimrman.jr

"Nezavěšuj! Když budou střílet, prostřu jen pro sebe." Musí být příjemné pohybovat se mezi takovými krásnými ženami, jako je praktická Françoise či bystrá Valérie. Xavier si to však evidentně neužil. Já tedy ano, ale já jsem na rozdíl od něj nemusel hbitě kličkovat mezi poletujícími auty, kulkami, mrtvolami a thiopentalem sodným. Xavier Maréchal svou partii přesto zahrál velmi slušně a já tímto žádám všechny, kterým se nějakým řízením osudu dostal do rukou Mrázkův deník či cosi podobného, aby naše milované a nezkorumpovatelné politiky poslali nejkratší cestou do tepláků. ()

Djkoma

Charismatický Alain Delon se snaží jak může, ale ani tento film (opět okolo 2 hodin, francouzi jsou nepoučitelní!) nedokáže utáhnout ani s přispěním dalšího charismatického herce, Klause Kinskiho. Po delší době se ve filmu s Delonem střílí a za to jsem rád, protože mám v hlavě zapsaného Delona pouze s pistolí (a dívkou v druhé ruce). Přesto nijak zázračný film, který je lehce k zapomenutí. ()

Malarkey

Standardní francouzská detektivka, která potvrzuje svůj ročník a kvalitou ji ještě tradičně stvrzuje Alain Delon. Téma je více než oblíbené - tedy politické - a jediné, co mě mrzí je závěr, který mě víc nešokoval. Myslím si ale, že vůbec není podstatné, co si o filmu myslím, jako že vůbec můžeme být rádi, že existuje. Tedy myšleno vzhledem k tomu, že ve filmu hraje Klaus Kinski. ()

• Když je Christiane Dubaye (Stéphane Audran) vyhozena z okna, po dopadu na zaparkované auto ji tvůrci naaranžovali do stejné polohy jako americkou úřednici Evelyn Frances McHale. Tato dívka spáchala 1. května 1947 ve svých třiadvaceti letech sebevraždu skokem z 86. patra mrakodrapu Empire State Building. Jediný snímek mrtvé ženy udělal fotograf Robert Wiles a když byl o jedenáct dní později otištěn v časopise LIFE, dostalo se mu titulu "Nejkrásnější sebevražda" a zařadil se na špičku ikonických fotografií 20. století. Později bylo foto publikováno ve stovkách časopisů a fotografických knihách. (Zdroj ČSFD)
  • Automobil, kterým jezdí Xavier (Alain Delon), je Alfa Romeo 2000 Berlina. Automobil, který ho pronásleduje a nakonec skončí na dálnici pod „naklaďákem“, je Buick Electra 225 ročník 1964. (xisp)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Jean Laborde. (Terva)