Smrt darebáka

Smrť darebáka

The Twisted Detective

Krimi

Francie, 1977, 120 min

Po letech jsem se znovu podíval a zvedám hodnocení o jednu hvězdu. Ne žy by tohle politdrama s kriminálním podtextem bylo až taková bomba, ale protože je neuvěřitelně nadčasové. Když vidím, jak se v naší vlasti vesele krade, lže a podvádí (za posledních dvacet pět let jsme dali světu jen jedno ostudné slovo - tunelling), pak se tenhle příběh může odhrávat klidně tady a teď (ne že by to bylo za komoušů lepší, ale přeci jen se čekalo, že to bude lepší po nich....i když oni jsou u moci stejně pořád, jen si říkají jinak). Delon si mé sympatie nezískal, vše ale vyvážil skvělý Cupákův dabing a nádherná O.Mutiová (ano, Darcová bývala také kočka, ale zde ji Ornella bez problémů zastínila, a to se ani nesvlékla). Film mne kupodivu vůbec nenudil...ps. ten saxofon mě fakt dostával...(31.8.2015)

Korupce, vydírání a vraždy ve vysoké politice, tohle vše existovalo v politice už v dobách Angeliky – markýzy du Plessis, existuje dnes a bude i po nás. Víme o tom, a nechceme s tím mít nic společného, pokud nás ale vlastní ctižádostivost a naši vlivní "přítelíčkové" do těchto výkalů nezatáhnou. Obchodník Xavier Marechal měl to štěstí/smůlu, že jeho kontakty sahaly až do oblasti vyšší politiky a musel tedy počítat s jistými komplikacemi. Vyřešil je typicky delonovsky. Tak, je to divák očekává a vyžaduje. S galantností, nadhledem a obezřetně. Tentokrát mu to vyšlo. Ovšem pozor! Kočka nemá vždy osm životů! :-)(6.11.2008)

Příliš zdlouhavý snímek, který má několik napínavých pasáží, jež diváka vytrhnou z neustálého mluvení - místy až nudného. Nejzajímavější scény byly ty, kde se objevovala po boku Delona hezká Ornella Muti (čekal jsem, že podobně jako i v jiných filmech s Alainem, tak i zde ona podlehne jeho šarmu a zažijí nějaké postelové dobrodružství). Smrt darebáka mě tedy příliš nezaujala svým nápadem, ale spíše herci a některými akčnějšími scénami (sledovačky, osobní auto mezi dvěma nákladními, "návštěva" v bytě Christiny,...). Přes všechny klady se ale nedostanu na vyšší hodnocení než 3*.(20.3.2011)

"Spěte pokojně Pařížané, všechno je klidné" ..... Průměrně začínající krimi, která vystupuje ze své průměrnosti zajímavým obsazením. Delon a jeho "chlapecký ksichtík" je všem známý a filmu nedává na výjimečnosti. Tím neskrývaným "pokladem" je O.Muti, která svoji postavou rozzáří ponuře zkorumpovaný děj! Druhým zajímavým fenóménem je působící "western Vinnetou záporák" K.Kinski. I on podává pomocnou ruku, jinak průměrnému snímku.(8.11.2011)

Včera jsem film viděla znovu a je tam všechno, jak má ve francouzské krimi ze sedmdesátek být: A,Delon, O.Muti, M.Darc. Interiery: sklo, kov, panel, plast. Sem tam střílečka, sem tam honička a skřípění brzd. Přemýšlivé a zádumčivé výrazy.Zvuk saxíku, trumpety, kláves. Za čtyři hvězdy, páč je pravda, že s Delonem jsem viděla i lepší kousky.(31.8.2015)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Jean Laborde. (Terva)

• - Režisér Georges Lautner měl zprvu dost obavy ohledně zapojení Klause Kinski, kterého předcházela jeho reputace divocha, s nímž bylo obtížné spolupracovat. Překvapivě na něj přehodnotil názor a považoval ho za jednoho z nejmilejších, nejvstřícnějších herců, se kterými kdy spolupracoval. (akisha)

• - Za roli v tomto filmu byl Alain Delon nominován na Césara za nejlepší mužský herecký výkon, Michel Audiard byl nominován v kategorii nejlepší scénář. (Snorlax)