Smrt darebáka

Smrť darebáka

The Twisted Detective

Krimi

Francie, 1977, 120 min

Další z klasických francouzských "politických" kriminálek, kterou jsem od dětství viděl už několikrát a na kterou se rád podívám i dneska. Ale ani množstvím "vážných" dialogů a předstíraně hektickým dějem se nedá zastřít skutečnost, že její příběh je pouze průměrný až nudný, a že postava Spravedlivého, Čestného a Statečného pana Maréchala je sice okázale sebejistá a namachrovaná, ale zároveň i hodně plochá a neživotná. Nemůžu si ovšem pomoct - tenhle film se mi líbí a dobře se mi na něj kouká, líbí se mi Delon, líbí se mi Klaus Kinski se svou skvělou fráninou, líbí se mi tři sedmdesátkově krásné ženské (Stéphane, Ornella a Mireille), líbí se mi jeho hudba i celková atmosféra, zkrátka ačkoliv to sice není film hluboký, má šťávu a je hezký na pohled.(16.9.2014)

Po letech jsem se znovu podíval a zvedám hodnocení o jednu hvězdu. Ne žy by tohle politdrama s kriminálním podtextem bylo až taková bomba, ale protože je neuvěřitelně nadčasové. Když vidím, jak se v naší vlasti vesele krade, lže a podvádí (za posledních dvacet pět let jsme dali světu jen jedno ostudné slovo - tunelling), pak se tenhle příběh může odhrávat klidně tady a teď (ne že by to bylo za komoušů lepší, ale přeci jen se čekalo, že to bude lepší po nich....i když oni jsou u moci stejně pořád, jen si říkají jinak). Delon si mé sympatie nezískal, vše ale vyvážil skvělý Cupákův dabing a nádherná O.Mutiová (ano, Darcová bývala také kočka, ale zde ji Ornella bez problémů zastínila, a to se ani nesvlékla). Film mne kupodivu vůbec nenudil...ps. ten saxofon mě fakt dostával...(31.8.2015)

Podnikatel Xavier má stejně špinavé ruce jako jeho přátelé politici. Jenže pro ně už neexistují přátelé, ale jen partneři, nemají nepřátele, ale jen klienty. Xavier se ale pořád drží přátelství jako jediné zbylé morální hodnoty ve své životě. A tak začne bojovat proti stínům, proti zajmových skupinám, proti korupci - nikoliv z nějakých vyšších důvodu, ale jen a jen pro mrtvého přítele. Reálný podtext této politické kriminálky ale sráží Delonova zázračná nezranitelnost (automobilové bouračky jsou asi pěkná zábava) a zdlouhavé odkazy k situaci v tehdejší politice, kterým už dnes nikdo nerozumí. Dorms, Parisiens. Tout est tranquille.(4.1.2010)

Solidní kriminání thriler především svým obsahem, který se trefuje do skupiny nejmocnějších, kteří touží po moci a bohatství a po větší moci a po větším bohatství, po ovládání lidí, které rádi vodí jako loutky. Napínavé, tajemné a temné svojí bezvýchodnou možností cokoliv změnit na daném stavu věcí. V hlavní roli superhrdina Xavier Maréchal (Alain Delon), který se soustředí jen na pomstu. Nesmí chybět půvabné elegantní ženy, ať už v podobě manželky - vdovy Christiane (Stéphane Audran), přítelkyně Francoise (Mireille Darc), či milenky Valérie (Ornella Muti). Hodný, komisař Pernais (Jean Bouise), a zlý, komisař Moreau (Michel Aumont), policajt. A nejrůznější padouši, na první pohled ctihodní a bezúhoní občané: Fondari (Julien Guiomar), Nicolas Tomski (Klaus Kinski), či pěšák Marcel (Xavier Depraz). Ve skutečnosti jsou všichni loutkami, kteří ovládají mocní z ústraní a za hájení svých zájmů jim nevadí smrt kohokoliv. Všichni ví, co a jak se stalo, ale je to tak choulostivá věc, že se nemohou brát žádné ohledy a všechny nepohodlné je nutno zničit bez slitování. Možnost změny je naprosto nulová. A tak si v tom tak přežíváme a necháváme se vodit jako ty ovečky na pastvu.(23.6.2010)

"Spěte pokojně Pařížané, všechno je klidné" ..... Průměrně začínající krimi, která vystupuje ze své průměrnosti zajímavým obsazením. Delon a jeho "chlapecký ksichtík" je všem známý a filmu nedává na výjimečnosti. Tím neskrývaným "pokladem" je O.Muti, která svoji postavou rozzáří ponuře zkorumpovaný děj! Druhým zajímavým fenóménem je působící "western Vinnetou záporák" K.Kinski. I on podává pomocnou ruku, jinak průměrnému snímku.(8.11.2011)

• - Režisér Georges Lautner měl zprvu dost obavy ohledně zapojení Klause Kinski, kterého předcházela jeho reputace divocha, s nímž bylo obtížné spolupracovat. Překvapivě na něj přehodnotil názor a považoval ho za jednoho z nejmilejších, nejvstřícnějších herců, se kterými kdy spolupracoval. (akisha)

• - Za roli v tomto filmu byl Alain Delon nominován na Césara za nejlepší mužský herecký výkon, Michel Audiard byl nominován v kategorii nejlepší scénář. (Snorlax)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Jean Laborde. (Terva)