Nesahejte na prachy

• Francie Touchez pas au grisbi (více)

Měla to být poslední akce před odchodem z podsvětí. Jean Gabin volí mezi přátelstvím a penězi. Max je všemi uznávaný muž podsvětí, muž pevných zásad. Ve svém věku už chce mít klid a zajistit se na stáří. To mu má umožnit poslední akce – uloupení velkého množství zlata. Max je chytrý, nikomu nevěří, a tak o všem ví jen jeho nejbližší přítel Riton. Ale Riton je přesný opak Maxe, nemá jeho zásady ani vůli. Osud Maxova „důchodu" je ohrožen... (Česká televize)

Vesecký

Gabin proti Venturovi. A mezi nimi Jeanne Moreauová. Jaký by to musel být příběh, aby už jen díky těmto skvělým hercům diváka nezaujal. Jak se Max dostal k osmi zlatým cihlám, náš příběh nevypráví. Ano, chtěl skončit se svými zločiny a zajistit se prodejem cihel na zbytek života. Obsah filmu spekuluje o tom, že Riton je pravým opakem Maxe, možná ano, ale právě úlohu Ritona v příběhu jsem moc nepochopil. Zřejmě poté, co mu Max ukázal cihly ve svém voze, se někomu podřekl. Nebo ta druhá banda něco tušila a Ritona smáčkla... Film to byl opravdu dobrý a koukatelný, nepostrádal napětí, vůbec mi nevadilo, že byl označen jako film noire, ačkoliv právě tyhle filmy s nočními záběry bývají pro mně méně uchopitelné. ()

MickeyStuma

Jean Gabin ve své typické roli gangstera a filmový debut Lino Ventury v roli stejné. Příběh známý a v tomto žánru nemálo používaný, takže v zájmu všeho dění nechybí ani pořádná femme fatale s tváří Jeanne Moreau, která patřičně rozdá karty. Byla provedena loupež 50 milionů franků ve zlatých prutech, vlivem čehož mají dva přátelé v úmyslu stylově odejít do důchodu. Problémy nastanou, když je jeden z nich unesen a je požadováno výkupné právě z onoho lupu. Ano, známá dějová šablona je skutečně daná. Únos, výkupné, řešení problému, přestřelka. Ale ono to kupodivu není všechno. Je také hodně zohledněna charakteristika daných jednotlivců v zájmu k lepšímu pochopení jejich reakcí a vůbec činů. Jedná se o povedenou klasiku svého žánru. Sice ne úplně, ale černobílý obraz byl vytvořen po vzoru noir, takže prostředí nočních klubů či lesk ulic po dešti náležitě vyniknou. Za pozornost stojí také Bluesový soundtrack Julesa Wienera, který si danou atmosféru doslova podmiňuje. Na snímku si tvůrci zkrátka po všech směrech dali záležet a je to v mnoha ohledech zná. Snímek samozřejmě, jako každý jiný, stárne, ale v rámci klasik stále má své pevné místo. ()

dogma97

Starou školu mám rád, Gabin a Ventura patří mezi mé oblíbence, pomalý detailní styl mi nevadí, ale tenhle žánr se bez špetky napětí neobejde. A to nemluvím o režisérsky odbytých přestřelkách... ()

crasty

Film je to velmi poutavý zajímavý a pro mě více, protože jsem to slyšel v orginále s anglickými titulky. ()

SAINTS

Tento film už poriadne zostarol a je to na nom vidiet.Jean Gabin hral aj v lepšich filmoch ako tento .Nesiahajte na prachy je len priemerny film s dobrym hereckym obsadenim. ()

tatopulos

Parádní film hlavně díky Jeanu Gabinovi a kameře. Ten název filmu je perfektní, podle toho, jak často ve filmu zaznělo slovo "škvára" se měl film jmenovat- "Nesahejte na škváru" ()

brasek

Zaujímavá gangsterka, pútavý príbeh a priamočiara neprehnaná akcia. Slušná zábava a Jean Gabin ako pridaná hodnota, nuž ten pán mal naozaj svoj nezabudnuteľný šarm. ()

gizi

Slušná podívaná, ale čas vzniku je trochu znát - hudba mi nesedí, kabaret působí úsměvně... Na druhou stranu na svou dobu asi dost dobrý snímek. U mě 65%. ()

bertrand

Pan Bertrand konečně viděl GABINA! Luxusně nekompromisní snímek, přímočaré leč opodstatněné násilí, nepatetické přátelství kráčející až za hrob, šlapající scénář i režie a především GABIN v roli opravdovýho ikonickýho chlapáka, který vždycky ví, co má udělat, kam koho nakopnout a kterou ženskou poslat do prdele a kterou vy.... to všechno ve stylovém skvostu, který by dokonale a bez úprav (když odmyslíme ty reálie doby vzniku) obstál i v dnešní distribuci nebýt toho, že je ČB a není 3D. Jestli nějaký francouzský noir, tak tento, přátelé! Fakt lahůdka včetně duclatého Lino Ventury. ()

A.J. Rimmer

Přes šedesát let stará gangsterka a pořád se tváří jako čerstvá flákota k nakousnutí, pro milovníky dua Gabin a Ventura je to rovnou předkrm, hlavní chod a zákusek v jednom. Nelze než vřele doporučit! ()

omega_SK

Akoze gangsterka, ale dost slaba. Ziaden dovod sa k tomu vratit. Dnesnemu divakovi to nema co ponuknut. Jedine nostalgicke spomienky na Gabina a Venturu. ()

PORTER44

Koukatelná gangsterka, J.Gabin jako lupič který se snaží zpeněžit ukradené zlaté cihly a na jeho lup mají zálusk i kolegové gangsteři, kteří unesou jeho kamaráda aby se k tomu zlatu dostali což se jim povede ale jenom na moment,než přijde na řadu přestřelka.Dobré herecké výkony. ()

StaryMech

Scénář nevyniká nápaditostí ani napínavostí a dialogy nejiskří tolik jako třeba ony Prévertovy, ale na Paříž zvenku i zevnitř, Gabina a sadu oslnivých děvčat radost pohledět, facky jsou na doraz, příběhu o mužském přátelství a stárnutí nechybí jemná nostalgie a dojde i na roztomilé detaily: gangsteři si tu mažou keksy paštikou, a než se v pyžamu uloží do kanafasu, řádně si vyčistí zuby. ()