Nesahejte na prachy

• Francie Touchez pas au grisbi (více)

Měla to být poslední akce před odchodem z podsvětí. Jean Gabin volí mezi přátelstvím a penězi. Max je všemi uznávaný muž podsvětí, muž pevných zásad. Ve svém věku už chce mít klid a zajistit se na stáří. To mu má umožnit poslední akce – uloupení velkého množství zlata. Max je chytrý, nikomu nevěří, a tak o všem ví jen jeho nejbližší přítel Riton. Ale Riton je přesný opak Maxe, nemá jeho zásady ani vůli. Osud Maxova „důchodu" je ohrožen... (Česká televize)

slunicko2

Starosvětská francouzská gangsterská škola. 1) Ty bájné staré časy, kdy gangsteři se na oběd se svou kočkou převlékali, chovali se decentně, na úrovni a se šarmem a vždy drželi slovo i přátelství, i když na tom tratili, sice nikdy neexistovaly, ale je příjemné myslet si, že ano._____ 2) Pomalý film je úsměvný, násilí představuje pár kašírovaných facek, vše je takové přátelsky sousedské, i to gangsterské hašteření. Na konci však děj zostří a pojem drama získá své oprávnění._____ 3) 50letý Jean Gabin (Max) odchází do důchodu (to se tak ti zločinci mají), naštěstí nikoli hereckého. Jeho nejslavnější a nejlepší role ho teprve čekají._____35letý Lino Ventura (šéf konkurenční bandy Angelo) ve svém hereckém debutu zazářil._____ 4) Zaujaly mě dobové reálie, zejména stylové výtahy. ()

YURAyura

7/10 Cele to tahne Gabin se svou super extra husto peklo postavou gangstera ze "stare" skoly. Ostatni jen sekunduji - Rion - to je opravdu strasne jmeno - Pierot to sice pri muceni a se samopalem prijemne rozbali a Venturovu postavu by mohl hrat kdokoli. Baby jsou tam s ohledem na svuj vek a vizaz slusne a konec je tak nejak gabenovsky klasicky, takze vysledek je pres rozpacity zacatek velmi divatelny. ()

Rosalinda

Hudba: Jean Wiener. Moc dobrá... mimochodem... hudba. Lino Ventura byl sice uveden na samém dně titulků, ale ve filmu byl hodně, hodně nahoře. A to byl toto jeho úplně první film. Až neuvěřitelné se mi to zdá. Na první jasnou projevený přirozený talent a hned po boku velkého pana Gabina. Pomalé tempo zpočátku může člověka ukolébat, ale jen blázen či ignorant by ukolébán zůstal. "Co bys dělal na mým místě? - Jak to mám vědět, já bych na tvým místě nebyl." Nebyla jsem úplně přímo oslněna, ale mrkala jsem hodně dlouho, než jsem se zpět plně rozkoukala. ()

Martin741

Reziser Jacques Becker sa teda predviedol! Nadherny francuzsky film tento Touchez pas au Grisbi - z 50. rokov v style noir filmov /nasvietenim, dialogmi, temnym charakterom postav/. Vyborna gangsterka, ktora sa mi len tazko preje, a hlavne Gabin a Ventura to krasne tahaju, ba dokonca aj na prestrelky a vybuch dojde. Nadhera, ako mylovnik starych filmov musim ist sakramentsky vysoko, vlastne dam absolutorium : 100 % ()

mortak

Bohužel, ten kdo četl knižní předlohu od Alberta Simonina, musí být zklamán, jak byla samým autorem akční drsná gangsterka převedena do skoro nevzrušivé konverzačky. V knize se Max-Le-Menteur mstí za zabití Ritona a znásilnění jeho sestry, a to pěkně tvrdě. Jean Gabin je sice jeho skvělý představitel, ale ve filmu jen občas dá někomu facku a trochu zvýší hlas. Tři hvězdičky s přihlédnutím k tomu, že další adaptace Simonina (Le cave se rebbife) dopadla ještě žalostněji. ()

vesper001

Jean Gabin v počátcích série rolí gangsterských patriarchů a debutující Lino Ventura. Pro fanouška staré francouzské školy naprostá povinnost, i kdyby ten film nebyl dobrý – ale on je. Gabin ještě nemá vlasy úplně sněhobílé a hraje lupiče vysokého stylu, kterému muži stejné profese závidí a ženy všech profesí po něm touží. Lino Ventura je v roli křiváckého Angela okouzlující a Jeanne Moreau k nepoznání mladá. Mimoto má divák možnost nahlédnout dál než do zločineckých postelí (zobrazení milostného aktu je pochopitelně omezeno pouze na diskrétní zavření dveří); nevzpomínám si na jiný film, kde by si gangsteři čistili zuby, zkoumali se v zrcadle a spali v proužkovaných pyžamech… :) ()

dr.fish

Tohle je krásný starý kousek filmu, jen ho dát za vitrínu do muzea. Gangsterka jak má být. Gabinův Max je padouch ze staré školy, který svou práci dělá podle pravidel, uznává přátelství až za hrob a zastane se kamaráda v bryndě, i když je to v podstatě pitomec, který si za všecko může sám. Člověk si holt kamarády nevybírá, přiděluje mu je život. Stejně jako ženské. Ty ve filmu hrajou taky podstatnou roli, pak už jen pár lahví šampaňského, zlaté cihly a něco samopalů. 85% ()

charge

Naprosto nudnej příběh o stárnoucím gangsterovi, šilhající po penzi. Uhlazený a sterilní postavy s jejich kecy a zajímavost příběhu na stupnici 0, napětí a akce k smíchu a je mi úplně jedno v jaký době film vznikl. Znám snímky i mnohem starší, který jsou neporovnatelně lepší. 10% ()

andrii

Běda, běda vám! Někomu se /ne/vyplatí být až za hrob šíleně bohatý. Kulaté žluťásky, šustivé papírky jsou potěchou pro oči. Dívat se sic můžeme, samotný pohled na ně je neméně úchvatný, ale pouze ten po čase nestačí. Útěchou pro duši je držet se jich a nepustit. Vrabec v hrsti je přeci příjemnější, jistější. Úkol hodný paši, profesionálního labužníka, pro adepta o královskou penzi o to více riskantnější. ()

MI-380

Až příliš jednoduchá historka o dobrých a zlých gangsterech. Hádanka: Mezi které z nich by tak asi mohl patřit Gabin? 60% (zatím 251 hodnotících je na průměru 75%). ()

MaxipesFik

Zamračený Jean Gabin mlhavě se nořící z mračen cigaretového kouře, ráčkující Dora Doll a večerní Paříž... co víc si přát! ()

Markussis

Záležitost, která je jednoduchá, ale také potemnělá a dějově pomalu přirozeně plynoucí. Jean Gabin možná na jednom ze svých dalších vrcholů. Nevím zda je film gangsterka, ale já zde cítil velmi silné prvky noir. Kdo má rád tento druh filmů, tak tento pro něho musí být lahůdkou. ()

adamulefa

Tak toto už hej. Presne takto si predstavujem gangsterku z 50 rokov. Pomalý rozbeh deja, jednoduchá zápletka a veľkolepé vyvrcholenie. Jediné čo vytknem to, že mi akosi unikol subplot s priateľkami našich dvoch hlavných mafiánov čo však na cekovom zážitku neubralo. Finálny produkt by som označil za lahôdku pre filmových labužníkov. Cinematik 2012 ()

MR007

Pomalý spád, zastaralý styl vyprávění. Pochválit musím Lino Venturu, který tady debutoval a myslím si že velice přesvědčivě. ()