Malý Vašek Straka (T. Holý) neduživé pražské dítě, přijíždí na zotavenou ke svému dědečkovi, hajnému (G. Valach) na Šumavu. Začátek společného soužití není snadný, děda Vaškovi vyčítá, že je rozmazlený slaboch a nemotora. Chlapce si však zcela podmaní nové prostředí zvířátek, stromů a krásné přírody. Jakýmsi prostředníkem mezi dědečkem a vnukem je jezevčík Brok. Děda si s radostí začne všímat, že Vašek nezapře to, že pochází z lesácké rodiny a že má o vše v lese zájem. V lese žije jezevec „zabiják“, který již zahubil nejednoho psa. Také Brok má namále. Přesto se podaří psa společným úsilím zachránit a přátelství mezi mladým a starým Strakou je tím definitivně zpečetěno. (Česká televize)

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

Nerajohn

G. Valach lepší než T. Holý. Všimněte si malé chybky. Při rozhovoru v kuchyni zakukají kukačky na stěně 7 hodin večer. V dalším záběru je za hajným na hodinách 18:55. Ale to je jen drobnost, jinak celkem slušná vánoční telka. ()

rigby

Krásný film s nezapomenutelným dětským hrdinou. Nádherné záběry přírody dokreslují jemný příběh, který je v tomto prvním díle sotva znatelný. Ale člověk si uvědomí, že podobné filmy se dneska vůbec netočí. A to je škoda. ()

Dvojirakri

Hezky snímek hlavně tím jak vnuk s dědečkem k sobě pomalu nachází cestu, pěkné jsou i záběry do krajiny, daly by se na Šumavě najít i hezčí exteriery ale asi nebylo záměrem odhalit všechny krásy, takhle to úplně postačilo, k shlédnutí jsou i mnohé druhy lesní zvěře. Nejlepší je ale ta podmanivá hudba, hlavně když malý Vena poznává přírodu. ()

Nick321

Ten zaprdlý věčně zamračený dědek v zeleném klobouku mi nikdy neseděl a Tomáš Holý to zrovna dvakrát nevylepšuje, ale budiž . Aspoň v tom není tři pr*ele politiky jako v jiných komančských filmech. ()

Winster

Je s podivem jak si tento film zde stojí. Nepopsatelný příběh dětství...u dědy na chalupě a modré csfd odnocení...je to podivné. ()

Standey

Celá trilogie na mě působí velmi příjemným dojmem. Krásná šumavská příroda a k tomu úžasný talent Tomáše Holého dodávají této sérii velmi kvalitní atmosféru. ()

saaaky

Rozporuplný film, rozporuplné hodnocení - 3 hvězdičky. Tomáš Holý je opět znakem příjemného přírodního podání. Film má pěkný spád a odehrává se navíc v krásném prostředí. Děda je správným zachmuřeným dědou a příběhy z obyčejného chalupářského života jsou opravdu věrohodné. Nostalgie, legenda. Film, který nenadchne, ale je zajímavým doplněním pro nedělní odpoledne. ()

petrce

Vždycky a znovu se moc rád podívám na tento příběh z šumavské přírody, který mě navrací zpět do dětského věku, kdy jsem i já vybíhal do přírody, kterou jsem pozoroval, zkoumal a mám dodnes pořád moc rád. Nádherná krajina, pěkná hudba v pozadí a vynikající Tomáš Holý mě vždy potěší na duši i na těle (vyláká mě to znovu a znovu vyrazit do přírody a radovat se z maličkostí matičky přírody). ()

gizi

Po letech jsem se na snímek znovu podíval 3.12.10 a byl dost zklamán. Jedná se o film, který ničím nezaujme, dokonce ani Tomáš Holý, snad jen ty závěry na faunu a flóru. 50% a stěží 3*. ()

prometheusll

Toto opravdu není vono z jedničkou Tomášem Holým. O hodně lepší je třeba v Jak vytrhnout verlybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny. ()

DanušeGr.

S Tomášem Holým se mi líbí nejvíce filmy Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce, Za trnkovým keřem, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny a Setkání v červenci. Tomáš byla skutečně naše dětská filmová hvězda. ()