Vše je ztraceno

J.C. Chandor

Alex Ebert

Robert Redford
  • hammer_head

STAŘEC, NUDA, PLACHETNICE, NUDA, ČÍNKÝ BOTY, NUDA, DÍRA V LODI, ČLUN a zase ta posraná zdlouhavá NUDA. Ona mi nestačila podobná slátanina jako byla gravitace, nééé já musim čučet na druhou ještě zhovadilejší ptákovinu, kde nějakej hluchoněmej stařec jen žere konzervy, utápí se v sebelítosti a neřekne ani slovo. I Pí si s tygrem pokecal víc a nakonec i v tý Gravitaci proběhl nějaký ten dialog, ale tohle bylo už opravdu moc. PS: všem kašpárkům, který dali více jak 3 hvězdy a pohrdají mým komentářem, který právě čtou vzkazuji: máte smůlu hovádka, že jsem si na tento film nezašel do kina, protože kdybych tam šel tak bych asi chcíp nudou a tento komentář nenapsal.(18.8.2014)

Na kino možná příliš komorní, ale zhlédnuto doma dokonce předčilo moje očekávání. To nejprve silně ovlivnila skepse, zda nebudu dvě hodiny čučet na tichého starce a moře, kteří se budou vzájemně duševně sbližovat ve své samotě, jednotě a blablabla nekonečné nudě. Páč člověka může vyděsit, že se tam opravdu moc nemluví. Abych byla přesná, v celém filmu jsem zaznamenala jen asi tři věty na začátku, jedno fuck a jedno help. Scénárista se nenadřel. A přesto mě bavilo sledovat, kde se v člověku bere ta pragmatická a ryzí akceschopnost, ten instinkt, který jednoho nutí se alespoň pokusit, i když je vše totálně v prdeli a nejspíš i za její hranicí. Ta vůle žít, kterou nám tak pitomě otupil život, ve kterém nám skutečně o život nejde, anžto dopujíce se antidepresivy vykazujeme pramalou vůli si ho řádně vychutnávat. Jeden takhle narušený výlet na moře všechnu tu perspektivu změní. Možná na chvilku i nám. A přesně od toho survivaly jsou.(1.1.2014)

Tešil som sa na to. Mám rád tieto filmy o prežití. Jediné mínus je prílišná komornosť a možno to je dôvod, prečo nedávam plný počet. Film i naša postava si vystačí takmer bez slov, pretože ich nemá s kým prehodiť. Určite by bolo zaujímavé vidieť na jachte manželský pár alebo otca a syna, hoci aj za cenu, že by jeden z nich po chvíli tragicky zahynul a ďalej by film pokračoval tak ako ho vidíme. Takto je tu "len" R. Redford a divoká príroda. Príroda a R. Redford...Mne to však stačilo, film sa mi páčil a tieto filmy sú často o tom , aby sa divák zamyslel, ako by reagoval na jeho mieste. Na obhajobu konania hlavnej postavy musím povedať, že robil iba to, čo musel a v podstate neurobil žiadnu blbosť, ako je to časté v podobných filmoch. Konal by som rovnako a často naozaj na výber nemal a iba sa viezol...Ak vás uprostred mora či oceánu zastihne búrka, veľa toho nezmôžete. Našťastie povinnú výbavu nepodcenil a aj keď tieto veci ležia v jachte roky, raz môžu zachrániť život. 80%.(3.5.2014)

robert redford vs. indický oceán = 1:1 (virginia jeans vs. indický oceán = 0:1); s úcty k predpotopnému sundance kidovi prižmúrim oči pred vetrom a slnkom a zaokrúhlim nahor na tri hviezdičky, no túto bárku drží nad vodou vážne iba úcta, rešpekt a jeho meno, figúra a aura (hoci pomaly pohasínajúca); variácia na starec a more tu bola veľmi veľa krát, filmy "jeden herec v jednom priestore" v poslednej dobre pribúdajú vo veľkom a mám pocit, že dosiaľ každý jeden, čo som videl, bol lepší ako tento... je to kríženec Gravity a Life of Pi šmrcnutý Stroskotancom. Celý čas som si hovoril: kedy prídu žraloky? Kedy prídu žraloky?! Celý čas som si hovoril: kedy príde obrovská nákladná loď, ktorá si ho nevšimne! A ďalšia vec, čo som si hovoril: tu sledujeme nielen filmový boj človeka o prežitie, ale aj boj herca, ktorý už nebude mať veľa výstrelov na terč, o oscara - ale takýmto výkonom si ho nezískaš... iba ak podobne ako pri tomto hodnotení aj v radoch akadémie zaúraduje tvoja charizma, meno a aura a dajú ti ho z úcty. verdikt: film typu "titanic": možno pôsobiaci honosne a nepotopiteľne (meno herca i režiséra, "plot"/téma), no naopak - veľmi ľahko potopiteľný, preto na túto loď neodporúčam nastúpiť.(11.11.2013)

Myslel jsem původně, že tuhle výtku budu směrovat spíš na Gravity, ale nakonec to padne doprostřed oceánu. Tomuhle filmu chybí jakákoli přidaná hodnota. Situace je vypjatá, řemeslně plus mínus hodně slušný (až strhující místy), Redford hraje do posledního dechu, ale když si odmyslím intenzivních 106 minut, vyplněných sledem mých nejhorších nočních můr, pak Vše je ztraceno představuje jen velmi povrchní metaforu samoty a naděje. Postava "našeho člověka" (titulkové označení) je strašně přibližná, de facto jde spíš o kochání se Redfordovým charismatem, vitalitou a úsporným herectvím - fuck už dlouho neznělo na plátně tak autenticky. Film spotřebuje skoro všechna slova v úvodu na docela banální epitaf hrdiny, následný průběh nám o něm paradoxně už moc neprozradí. Nechybí tomu v žádném případě epický rozměr, stopáž pro mě letěla jako splašená, co mi chybí je cokoli vertikálního (krom zdůrazňovaných nadhledů a podhledů kamery). Možná je to proto, že film lze skrze Redfordovu osobnost číst hlavně jako mne nijak nedojímající symbolický obraz chřadnoucí "staré Ameriky" a výzvu vytrvat až do posledního Amen, protože i v absolutní temnotě existuje světlo naděje. Jak se zpívá v závěrečné písní Alexe Eberta: "Old man, the word... raised on golden days, God love the USA". Jednoduše mi tu ale chybí něco, co s trochou patosu nazvu univerzálním, a přitom konkrétním pohledem na obnažené lidství, možnost identifikovat se nejen se situací, ale též s protagonistou. Je to silné, ale jen v okamžiku trvání. Při pohledu zpět se to pomalu, ale jistě ztrácí jako plachetnice s příliš křehkým trupem. [70%](2.12.2013)

• - Okrem Mexika prebiehalo filmovanie aj na viacerých miestach v Kalifornii a tiež na Bahamských ostrovoch v Karibiku. (MikaelSVK)

• - Po uvolnění lodi ze sevření kontejneru není kontejner uvázán. V dalším záběru je lano opět na svém místě. (silebis)

• - Celosvětová premiéra proběhla 22. května 2013 na Cannes FF. (Stoka)