Ve filmu se znovu setkáváme s hajným Strakou, který moudře zasvěcuje svého vnuka Vaška do tajů a zákonů přírody. Vašek si znovu užívá prázdnin v dědově hájence. Klid lesa však narušuje neustálé přelétávání helikoptéry, která pomáhá dopravovat materiál na stavbu rekreačního střediska. Ničí stromy a plaší zvěř. Dědu však trápí i to, že má dělat průvodce při lovu muflona generálnímu řediteli. Avšak vždy, když vyjdou na lov, stádo je něčím vyplašeno. Děda zjistí, že to byl Vašek, kdo poplašným signálem stádo varoval. Ale díky Vaškovi dojde ke smíru mezi ředitelem a dědou. Také jeho otec se po dlouhých letech usmíří s dědou, svým otcem… (Česká televize)

tomtomtoma

Film Za trnkovým keřem dostává občas svalové křeče během svého předváděného výkonu, ale i tak příliš nepokulhává za svými staršími bratry ve svém duchu vyznění laskavé výchovy v lásce mládeže k přírodnímu bohatství. Správně se zastavilo včas ve svém snažení o další pokračování, skončilo se ve správném množství filmových variacích na jedno téma. Hrdinou příběhu je opět malý městský školák Vašek Straka (dobrý Tomáš Holý) při svém dalším prázdninovém pobytu v srdci divoké šumavské přírody. Už začíná s partyzánským bojem za ochranu krás přírody a nerušeného života rozmanitých živočichů. Moudrým průvodcem je Vaškův dědeček a obětavý hajný Václav Straka (sympatický Gustáv Valach) v dobrotě srdce i v nechuti elitářské úslužnosti. Neschází ani kamarádský lesní dělník Josef alias Čahoun (příjemný Václav Sloup), bezradný ve svém pocitu viny. Výraznější postavou je také elitní ředitel stavebního podniku (příjemný Jiří Pleskot), příčina nedorozumění a dětské vzdorovité sabotáže. Z dalších rolí: Vaškova starostlivá maminka Jarmila (Jana Brejchová), svérázný lovec zmijí Perníkář alias Zmiják (zajímavý Josef Kemr), Vaškův milovaný otec a hajného znovunalezený zatracený syn (Ladislav Frej st.), Strakův empatický nadřízený polesný (František Hanus), z budoucnosti nervózní vedoucí pily Přibyl (Adolf Filip), či sousední hajný Antoš (Jan Pohan). Opět je to jeden z těch laskavějších a optimističtějších dětských filmových výtvorů. Lidé by měli být k sobě upřímní alespoň za trnkovým keřem. ()

zette

Pekelne nudna trilogie. Proti Holemu jsem nikdy nic nemel, v teto trilogii mi vsak prijde strasne protivny a Valacha jsem rad nemel nikdy. Dnes uz detem tyto filmu asi nereknou vubec nic. ()

WolfR

Z téhle Šumavy je to nejslabší kousek, přesto pořád koukatelný a zábavný. Jedna z posledních rolí Tomáše Holého, 3 hvězdy. ()

angel74

V dětství na mě tahle volná trilogie z krásného prostředí šumavských hvozdů působila kupodivu dost depresivně. Nebylo však možné se jí vyhnout, v televizi ji totiž reprízovali každou chvilku. Hajného Straku v podání Gustáva Valacha jsem z duše nesnášela a Tomáš Holý coby jeho vnuk Véna mi taky moc k srdci nepřirostl, jak byl pořád protivný. Když už nic jiného, tak jsem se kochala alespoň hezkou přírodou a zvířátky, kterých se tu dalo spatřit poměrně velké množství. ()

Mr.Ripley

Poněkud mdlé zakončení trilogie mého dětství. Ještě že se na malou chvíli objevila Julia Roberts našeho filmu Jana Brejchová. ()

lennyd

I na další prázdniny se vydává malý Vašek (Tomáš Holý) ke svému dědovi, hajnému Strakovi (Gustáv Valach) do zapadlé vísky uprostřed Šumavy. Tentokrát spolu řeší problém místního "zbohatlíka" (já vím, tenkrát nebyli zbohatlíci, ale jen zasloužilí funkcionáři), který si na stavbu své vily objednal vrtulník, který plaší všechnu zvěř v lese do poslední veverky. A když si ještě "objedná" hajného Straku jako průvodce po lovu muflonů, tak to Vašek nemůže nechat jen tak, a snaží se všemožně lov překazit a muflonky zachránit ... Další (a poslední) ze série filmů o malém Vaškovi, a opět nikterak nevykračuje ze svého "standardu". Příběh je celkově docela naivní, zápletka primitvní a film roztažen na svoji délku dlouhými zaběry šumavské přírody. Jako agitka na 20 minut by to nebylo marné, ale jako film docela slabota. Z úcty k Tomáši Holému dávám dvě hvězdičky, ale film nestojí ani za ně ... ()

honz

Závěrečný díl lyrické trilogie ze šumavské přírody je podle mě nejzdařilejší. Je bohatší tematicky. Kromě ekologické problematiky nastiňuje i "situaci rodinného krbu" hajného Straky, který vnukovi osvětlí význam onoho trnkového keře, a poznáme tak i Straku "prostředního". Co se týče herců, stojí za povšimnutí Václav Sloup - zde si zahrál roli kladné (sympatické) postavy, což v jeho herecké filmografii není časté. ()

pytlik...

Dávám za tři, přestože film obsahuje jednu z nejděsivějších scén, co naše, ale i světová kinematografie dokázala vyprodukovat: totiž Jandáka, narvaného do riflí menších o tři čísla, a hrajícího kulečník. ()

gutshoter

Zřejmě nejméně zdařilý díl celé trilogie, pokud se dá mluvit o "nezdařilosti". Tomáš Holý sice lehounce ztratil to osobité kouzlo, nicméně podívaná je to opět výborná a hlavně relaxační doslova. Na 4 hvězdy to pořád stačí. ()

herr_carter

Celá trilogie byla výborná, hodně citlivý výběr ústřední herecké dvojice Valach+Holý, kterým jsem opravdu věřil jejich filmový příbuzenský stav.................. moje hodnocení = 8 z 10. ()

Jiří K.

Kouzelný byl dialog mezi Tomášem Holým (Véna) a Josefem Kemrem v roli Zmijáka - Perníkáře: "...co jim dát takovou krásnou zmiji..." Znova opakuji: Takovéto nádherné filmy už nikdy nikdo v naší kotlině nenatočí. Je to strašná škoda, že dnešní tvůrci naprosto ignorují podobný žánr z tohoto prostředí... ()

velkyvezir

Klasika s překrásnou šumavskou přírodou a největším talentem dětského herectví, který kdy na světě byl (a to myslím vážně i ve srovnání se zahraničními herci). Jako dítě jsem Gustáva Valacha moc nemusel, byl na mne moc velký bručoun, ale dnes už jeho postavu vnímám jinak. Tento komentář platí pro celou trilogii. ()