Ve filmu se znovu setkáváme s hajným Strakou, který moudře zasvěcuje svého vnuka Vaška do tajů a zákonů přírody. Vašek si znovu užívá prázdnin v dědově hájence. Klid lesa však narušuje neustálé přelétávání helikoptéry, která pomáhá dopravovat materiál na stavbu rekreačního střediska. Ničí stromy a plaší zvěř. Dědu však trápí i to, že má dělat průvodce při lovu muflona generálnímu řediteli. Avšak vždy, když vyjdou na lov, stádo je něčím vyplašeno. Děda zjistí, že to byl Vašek, kdo poplašným signálem stádo varoval. Ale díky Vaškovi dojde ke smíru mezi ředitelem a dědou. Také jeho otec se po dlouhých letech usmíří s dědou, svým otcem… (Česká televize)

triatlet

Celá trilogie je vyvážená, a mně by nevadila ani tetralogie, takové šumavské jaro - léto - podzim - zima. Záběry na přírodu jsou nádherné. V posledním díle oslní Vašek jako škodič při lovení pro zábavu pana ředitele a následně jako úplatkář. Pěkná pointa při příjezdu Vénova otce, Strakova syna (Frej). "Děda ví, že jsem přijel?" ()

Šandík

Ani hodnocení posledního dílu téhle trilogie není příliš jednoduché. na jedné straně by to člověka svádělo k odsudku, protože celá "politická zápletka" je, přes zdánlivou "protirežimnost", vlastně strašně krotká a tkví přesně v tom, co tehdy režim toleroval a dokonce nepřímo doporučoval, totiž kritice jednotlivých "zlořádů". Podstatné bylo nekritizovat celý systém a prostě poukázat na skryté "záškodníky". V tomhle případě navíc jde o záškodníka domnělého, protože se nakonec ukáže, že onen ředitel je "fajn chlap". Špatní jsou tady spíš ti, kteří mu nadbíhají, protože z toho tuší nějaké výhody. Na druhou stranu, lidé tehdy podobné "kritické ostny" vnímali poměrně silně a tak i drobné zmínky, například poznámky o tom, "že se s tím stejně nedá nic dělat", obecné poukazy na "drobnou korupci", ale třeba i jen záběr spícího osobního řidiče v červené T 613... Celkový dojem: 65% ()

duklak2

„Véna nepřijede, zůstal v Praze, protože dostal příušnice.“ Mezitím malej Vašek vylézá z auta za svým dědou. Jo, sice tento zavěrečný díl trochu ztrácí dech, ale pořád je to kvalitní film, který samozřejmě vyzdvihuje Tomáš Holý. Líbil se mi i výkon Václava Sloupa. Je jasné, že takovéto filmy už se bohužel nenatočí. Je to veliká škoda. Nejsou pořádní herci, kteří by se dali obsadit do dětských rolí. „Běžte si to vyříkat za trnkovej keř!“ ()

Tommassi3

"Počkejte, pane Straka, připravila jsem Venovi kousek bublaniny !!" - "Děkuju.." - "Ale ty to nejez !! Byl bys ještě víc nabublanej.." ;) ()

argenson

Některé filmy s Tomášem Holým mi občas splývají, ale už si budu pamatovat, že právě sem patří moje oblíbená scénka s Janou Brejchovou: "Jo, ty nejseš připoutanej? Tak to zaplať!" ()

NinonL

Tento díl se mi taky líbil, tentokrát je o prázdninách a o ochraně přírody. Děda hajný a malý Vašek jsou už nerozlučná dvojka. Možná že konečně najdou společnou cestu i s Vaškovým tátou, který se kdysi s dědou pohádal. ()

Orlau32

Roztomilý film pro děti s jejich oblíbeným Tomášem HOLÝM. Není důvod se na tento film "škaredit" je určen jen a jen dětem, ale i dospělý nebude ztrácet čas když se na něj podívá. (Pokud nebude mít zrovna co jiného na práci). Jsou daleko stupidnější filmy pro děti, kde se ještě dozvědí to, co jim doposud uniklo. ()

gogos

Třetí díl už tolika nefunguje. Je to omílání stále toho samého. Přesto i na potřetí se na Venu s dědkem kouká stále dobře. ()

blackrain

Do třetice všeho dobrého a zlého. Tak se to alespoň říká a je na to určitě i něco pravdy. Tady to platí dvojnásob. Miluju Šumavu. Jezdím tam odmalička, léta letoucí. Takže mě velmi ovládá nostalgie. Tomáš Holý byl opravdu velký talent. Vše tu opět stojí na něm. Dospělí herci jsou tu jaksi do počtu, ale tak to bývá, když máte velkou talentovanou děckou hvězdu. ()

topi

Ve třetím díle má hajný Straka starosti s helikoptérama, která ruší klidnou šumavskou přírodu. A konečně se sejde se svým synem - za trnkovým keřem. ()

Fanucci

Opět velice průměrný, ale zábavný film. Hlavně díky "terminátorské" češtině Gustáva Valacha, kterou bych mohl poslouchat pořád:-)) ()

dyfur

....tak ešte jeden krát čeština od slováka Valacha a bezprízorné behanie po lese Tomáša Holého....škoda,že sa nenatočilo viacej časti Ako vytrhnúť velrybe stoličku a Ako dostať otecka do polepšovne,kde by Tomáš Holý inak vynikol a musel hrať v tejto patlanine.... ()

Martin741

Posledne casti trilogie -- trojky - su regulerne najslabsie filmy. Tuna nema zmysel nic vypisovat, len to, ze su tu krasne Sumavske pahorky a sceneria. Najslabsi diel trilogie, suverenne. 50 % ()

kaposlav

Mal som pocit pri pozeraní, že akoby nebol scenár dokončený a to pri celej trilógií. Na pytlácké stezce to bolo ako tak, ale ostatné dva diely boli akoby dejovo slabé. Skôr to mali o 15 minút ufiknúť a urobiť z toho seriál. Toto je na celovečerné filmy chudobné. ()