Návrat idiota

• Německo Die Rückkehr des Idioten (více)

V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Novým rokem, se mladík František po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně... Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista Saša Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského "Idiot". (Česká televize)

pepino

Návrat idiota mě přesvědčil že i v této době se dá natočit u nás nějaký ten skvělý kousek. Není jich sice moc ale buďme rádi aspoň za takové jako např tento. Skvělý Pavel Liška v hlavní roli Lepší start do jeho slibné kariéry si snad ani nemohl přát. On opravdu hrát umí. Táňa Vilhelmová taky hraje výborně. Škoda jen že Jiří Macháček nedostal větší prostor, protože ten to taky umí. ()

LuNaj

Až v roce 2008 jsem poprvé zhlédl tento film. Liška, Vilhelmová, Geislerová- to bylo něco pro mě. Mí oblíbenci spolu v jednom filmu předvádějí skvělé výkony. Hlavně tedy Pavlík. Nicméně pořád v něj vidím Karla v Účastníkách:-)) I když chronologicky to jaksi nesedí... ()

vlKousek

Ani nevím proč, ale tenhle film byl hrozně zvláštní, zajímavě poskládaný, ponurý a přece táhnoucí k obrazovce, smutně veselý až depresivní. Takových na českých plátnech moc není. A Pavel Liška v jeho první hlavní roli byl famózní..!! ()

Brziii

pro me hvezdne obsazeni, liska muj nej a dokonale zahrany coz mu sedi, skoda machacka ze nedostal vetsi roli, nadherny dej supr rezie ()

kubilov

Je až neuvěřitelné, jak ten film zestárl. Dostojevskij není jednoduchý ke čtení, zvlášť pak ke zfilmování. Gedeon však má u mě plus, že se o to pokusil, ale jak vidno příliš neuspěl. Celé je to takové beztvaré a až příliš uondané. ()

Pitryx odpad!

Proboha ty dialogy psal kdo? Idiot? Aha, tak to vysvětluje „myšlenku“ celého filmu. No, filmu… Všichni se tu v tom chovají jako idioti. Baba si pozve dom chlapa, kterého vlastně nezná, náhodou se předtím potkávají, zásadně chytají jedoucí vlaky… Opakované záběry na krvácejícího Lišku z nosu už byly trapné. Hudba taky nic moc, sem tam podivné pazvuky, děj už vůbec žádný, prostě nuda, blbina a naprosto k ničemu. ()

subic

Langošovy hlášky: Máš nějakou buchtu? Ale žádný dobrý den, kozy ven. Po letech mě film spíš už trochu nudil, takže frčka dolů, ale i tak pořád slušné. ()

majky19

Krásný a současně dojemný film, ve kterém sledujeme Pavla Lišku v úplně jiné roli, než na které jsme v jeho případě zvyklí. Pokud bychom hledali určitou pararelu se snímky podobnými, zcela určitě by to byl film Karla Kachyni "Fany" a nebo ze zahraniční produkce snímek "Rain Man". Film se mi moc líbil a neshledávám na něm snad jediného hluchého místa. Atmosféru "podivné atmosféry" ještě umocňuje výborná hudba Vladimíra Godára, která snímku dodává ten správný "glanc". Pavel Liška se této úlohy zhostil vskutku nezapomenutelným způsobem a myslím si, že se jedná o jednu z jeho nejlepších, ne-li vůbec nejlepších filmových rolí. Docela mě překvapuje, že za svou roli nezískal "Českého lva", kterého si bezesporu plně zasloužil. Za mě plný počet a klobouk dolů před tvůrci. ()

SAINTS

V tomto filme zohrava doležitu rolu inakost hlavnych protagonistov,ktora determinuje ich osamelost.Film zaujme velmi dobrymi hereckymi vykonmi,nad všetkymi však vyčnieka Pavel Liiška ktory postavu dobrosrdnečneho prostačika Františka zahral velmi presvedčivo.Ak k tomu pripočitame velmi dobru hudbu Vladimira Godara divak ma o nevšedny filmovy zažitok postarane. ()

ilias

Ten "idiot" je hrozně chytrej. Má v sobě tolik empatie, jako mají v součtu všichni obyvatelé průměrně velkýho sídliště. Líbily se mi dialogy - úsporný a přitom přesný. A odhalování všech tajemství - vždycky ve správný čas, přitom stopy k nim vedly už úplně od začátku. ()

bohhous22

Životní zkušenost, sdělená formou historky, na ploše stopáže středně dlouhého celovečeráku.Tak je třeba k tomuto propletenci přistupovat.Je to civilní film o lásce , jakých se v naší zemi točí nespočet.I s absencí děje se na plátně stále něco děje a je to vskutku ....no zkrátka civilní! Drží to výborní herci,vztahovka,jak má být... ovšem s nenápadným a proti své vůli informovaným idiotem uprostřed.Snové sekvence, vybroušené dialogy, které každý vlastně dávno zná plus napětí kolem polohy idiota dělají z tohoto díla něco víc než je běžná produkce! Mě to baví už 20let stejně ()

ostravak30

Návrat idiota stojí především na hereckém výkonu Pavla Lišky. Neumím si představit do této role někoho lepšího. Výraz, který umí Liška vyprodukovat v Evropě umí snad už jen Rowan Atkinson. Knihu Dostojevskije jsem nečetl, takže se dá těžko srovnávat, nakolik se tvůrci drželi předlohy, samozřejmě krom faktu, že děj posunuli do současnosti. Bohužel musím konstatovat, že za sto minut šlo určitě více poznat jednotlivé vlastnosti či vrstvy idiota - Františka - Pavla Lišky. Takhle vlastně jen chodí po návštěvách, získává první dojmy a vyjadřuje názory, čímž dochází sem tam k řešení situací. Určitě si myslím, že se dalo z Františka vytřískat víc pro celkový obrázek. Takhle sledujeme jen pár epizod z jeho návratu, které jsou někdy příkladné, jindy ale neřeknou vůbec nic. ()

hrumsrt

Česká romantická komedie? Těch vychází kvůli velké divácké oblíbenosti a nenáročnosti každoročně tolik, že jde patrně o nejčastější tuzemský filmový žánr, jenže povedená je tak maximálně každá desátá a většina z nich jsou zaměnitelné. Saša Gedeon se pokusí dokázat, že ji umíme natočit.. Návrat Idiota má pořád daleko k těm americkým či britským kouskům, které šlechtí žánr romantických filmů, ale na české poměry jde o solidní pokus.. Především hlavní podíl na úspěchu má ústřední postava Františka coby Pavel Liška, který hraje takového obecního debílka, který ale předvádí docela solidní výkon a má hrozně blízko přirozené figuře.. Čím si vás jeho postava upoutá je ta jeho až romantická naivita, skrze kterou vůbec neřeší nějaké signály, či dodržování nějakých společenských a vztahových pravidel a stereotypů.. Je tak fajn sledovat jak se tahle milá duše snaží prosadit na milostném poli a zrovna mu do cesty shodou tolika náhod přijde Aňa Geislerová jako Anna, kterou se snaží vytáhnout z toxického vztahu i přesto, že oni dva se k sobě taky tolik nehodí.. Tohle není ta romantická komedie, která srší naivitou a diváka uspokojuje představou, že existuje pravá láska, nýbrž naopak docela zadusí složitostí lidských vztahů a možná i někdy uvede do ještě větší deprese.. Ale za každým mráčkem je slunce, které i tady čeká na tu správnou chvíli.. Je to trošku zhulený film, ale svojí nadějí a unikátním přístupem Františka k vztahům a zážitkům si ho nejde neužít.. Jen jsem asi doufal ještě ve větší pohádku a bohužel v téhle ukřivděné zemi máme pro lásku takové zvláštní cítění a já jsem spíš na ta klišé.. 65% ()

PAVLIS

70%. Kdysi dávno jsem hodnotil plnou palbou. Asi se mi film trefil do nálady a srdce. Po mnoha letech a spíše v rozumovém sledovacím módu se už nějak míjíme. Působí na mě příliš divadelně, strojeně a bezpříběhově, i když jisté kvality mu stále nelze upřít. Snad si k němu ještě někdy v budoucnu najdu cestu… ()

Napoleon-B

Opravdu nádherný film kterému absolutně vévodí Pavel Liška. Film o tom jak společensky nezkažený člověk nechápe dnešní vztahy mezi lidmi a boužel na to doplácí, je zde plno situací kdy se k Františkovi lidi okolo zachovají tak že mi až vyhrknou do očí slzy. ()

SirGawain

Geniální na české poměry absolutně nevídaný film, který do dnešního dne ještě nikdo netrumfnul. Fascinuje mě odvaha zpracovat Dostojevského a ještě k tomu úspěšně. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny