Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Old Surehand sleduje prérií stopu hledaného vraha a pátrání ho zavádí až k Petrolejovému princi. Tak se říká proradnému muži, který se právě chystá uskutečnit velký obchod. Hodlá zámožnému bankéři prodat naleziště petroleje. Potíž je v tom, že na prodávaném území žádný petrolej ve skutečnosti není. Proto se musí padouch zbavit i skupiny osadníků, která má na dané místo namířeno. Jeho němý zabiják a pravá ruka zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Podaří se Old Surehandovi a jeho příteli Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů, ochránit osadníky a potrestat mazaného padoucha? ... Ačkoli ve stejnojmenné literární předloze z pera Karla Maye vystupuje po boku apačského náčelníka hrdinný Old Shatterhand, ve filmové verzi se místo něj objevuje Old Surehand ztvárněný někdejší hollywoodskou hvězdou Stewartem Grangerem. Prozaický důvod pro tuto obměnu spočívá ve faktu, že ikonický představitel Old Shatterhanda Lex Barker byl v době plánované výroby snímku zaměstnán natáčením mayovek z prostředí Orientu v produkci konkurenční firmy Artura Braunera. Producent Horst Wendlandt, jenž stojí za nejslavnějšími adaptacemi Mayových knih a jako první přišel s konceptem mayovské série, dané situace využil k tomu, aby znovu obsadil Grangera, kterého získal již pro předchozí snímek Mezi supy a hodlal s ním vytvořit samostatnou sérii. Podobné důvody vedly také k angažování nového režiséra Haralda Philippa, jenž předtím točil nejrůznější žánrové snímky. Oba Wendlandtovi kmenoví režiséři mayovek Harald Reinl a Alfred Vohrer se totiž chystali na natáčení dalších filmů. Rok 1965 ostatně představoval co do kvantity vrchol mayománie – do kin bylo uvedeno celkem osm filmů podle Mayových knih, čtyři z produkce Braunera, tři od Wendlandta a Poklad Inků vzniklý mimo „klasickou“ sérii bez účasti Pierra Brice nebo Lexe Barkera. Nicméně výsledkem bylo spíše přesycení zájmu diváků, které spolu s dalšími faktory již nadcházející rok přineslo konec filmových mayovek... Hereckému obsazení vévodí Stewart Granger, který postavu Old Surehanda pojal jako světáckého šviháka, jenž vše bere s notnou dávkou nadsázky. Pierre Brice a jeho Vinnetou hraje ve filmu spíše druhé housle a hlavnímu hrdinovi spíše sekunduje prosťáčkovský zmatkař Old Wabble v podání Milana Srdoče, (vystupujícího pod pseudonymem Paddy Fox). Titulního záporáka ztvárnil Harald Leipnitz a polepšeného karbaníka, jenž začne pomáhat osadníkům, zase Terence Hill, v titulcích uvedený ještě pod svým rodným jménem Mario Girotti. Part krásky v nesnázích získala francouzská herečka Macha Mérilová, která předtím hrála hlavní roli ve filmu Jeana-Luca Godarda Vdaná žena. (Česká televize)

(více)

Recenze (127)

strikeman 

všechny recenze uživatele

Zajímavé - v téhle mayovce s Grangerem dostal sice Brice nejvíce prostoru, přesto však jde o nejhorší film ze Surehandovského triptychu. Je taky dost poznat, že se na jeho natáčení už dost šetřilo. Zápletka a vývoj děje jsou silně nedotažené, téměř tu chybí napětí a finále je totálně zpackané a nezáživné. Petrolejový princ má již blízko k tragédiím formátu Apanači a Old Firehand... 30% ()

BMW12 

všechny recenze uživatele

Za mě se jedná o první špatnou mayovku. Dosud se mi filmy o Vinnetouvi líbily, nejvíce samozřejmě spolu s Old Shatterhandem, i Mezi Supy s Old Surrehandem byl dobrý, ale zde není moc co pozitivního napsat. Scénář je špatný, příběh nezaujme. Němci se prostě rozhodli co nejvíce vydělat na úspěchu Vinnetoua a začali chrlit několik filmů ročně, což se samozřejmě musí projevit na kvalitě filmu. ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Čím tím více mayovek, tím větší porozumění tomu, jak May staví děj. A tak je jasné, že hlavní záporák rozeštve dobré rudé a dobré bílé, ale Surehand s Vinnetouem nenaletí a na poslední chvíli zabrání krveprolití. Opět, opět, opět a tentokrát bez jediné osobitější scény, zato se spoustou času, jenž okupují dosti nudné postavy - fidlající učitel, slečinka a nepozorný Wabble. Asi "nejadrenalinovější" scéna je o záchraně lidí na voru v peřejích. Bohužel, po jejím konci má člověk příliš času si uvědomit, že vlastně nikam neposunula děj. Nejen ona. Vinnetouovo "vypadání", zjev sice film zachraňují, ale zachraňují jej pouze od úplné katastrofy. Slabé **. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Nie je to žiadna katastrofa, ako by sa zdalo podľa hodnotení. Normálna winnetuovka s jednoduchým príbehom o rope, zlate a zákernosti, možno až priveľmi jednoduchým. Winnetou je jedinou stabilnou postavou, sršia z neho veľké indiánske myšlienky, a v tomto filme dostal dokonca aj svoj tradičný krásny hudobný motiv, čo nie je pravidlom pre tie menej podarené časti. Zostáva len záhadou, čo to bol za nápad nahradiť pokrvného brata trápnym Old Surehandom s jeho smiešnymi gestami a vystupovaním. –––– Aby mohl člověk důvěřovat, je třeba mít odvahu. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Pohrobek má naprostou pravdu, tento snímek je rozhodně nejslabším zpracováním románů Karla Maye. Kdo zná předlohu ví, že Old Surehand ani Old Wable zde nemají co pohledávat, naopak zde chybí Hobble Frank, Sam Hawkins, Tetka Drollová a (pomineme-li řadu jiných významných aktérů) zejména Old Shatterhand, jehož adorace v ROMÁNU Petrolejový princ je dovedena ad absurdum. Z předlohy převzal film jen název a notně zkomolenou zápletku s naftovým podvodem, jinak jde ale o takovou snůšku logických nesmyslů a filmařské svévole, že se Karel May musí obracet v hrobě ještě dnes (43 let po tomto ztvárnění jeho díla). ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Štáb provázelo většinou štěstí v neštěstí - během natáčení v divokém toku Cetina málem utonul jeden z kaskadérů, Stewarta Grangera zas málem trefila do obličeje hmota z hořícího kola. Jednoho z nejlepších plavců, Herberta Kerze, stáhnul pod ledovou osmistupňovou vodu vír a celé dvě minuty se nevynořil. Naštěstí vše dobře dopadlo. Nejhůře tak skončil Brice, který si způsobil tržnou ránu na ukazováčku. (hippyman)
  • Místa natáčení: Jugoslávie: Perucko jezero u Vrliky, Zupci u Trebinje, řeka Cetina u Trilje, Vrlika. Natáčelo se také v Německu. (hippyman)
  • Stále ještě stojící městečko, někdejší "Golden Hill" z Old Shatterhanda, bylo bleskově přestavěno na "Tucson" - stačilo pouze vyměnit některé tabule na obchodech. (hippyman)

Reklama

Reklama