Sudá a lichá

• Itálie Pari e dispari (více)

Dva rozkmotření bratři se musí spojit v boji proti cinknutému světu hazardu. A možná i něco vyhrát... Floridské pobřeží hostí sportovní hry, kde změří síly ti nejlepší z nejlepších amerického námořnictva, pěchoty i letectva. Fair play ale ohrožuje mafie, která podvody a vyhrožováním ohýbá výsledky a vydělává na sázkách. K tajnému úkolu je tak povolán poručík Johnny Ferpo (Terence Hill), aby hazardní podsvětí odhalil. Ještě před tím ho však čeká náročnější mise: přesvědčit svého odcizeného bratra, s nímž ho pojí snad jen otcovo příjmení a láska k fazolím na cibulce, aby se k němu přidal. Charlie Ferpo (Bud Spencer) ale se světem hazardu nadobro skončil a úplně mu stačí jezdit se svým kamionem. Aby bratra přesvědčil, bude se Johnny muset uchýlit k tvrdšímu vyjednávání. Jako třeba prohrát Charlieho tirák v pokeru nebo mu nalhat, že jejich taťka oslepl a nutně potřebuje peníze na operaci. A to je teprve začátek jejich eskapád, při setkání s mafií budou navíc lítat pánve, tága i kulečníkové koule a samozřejmě také facky... Jednu z nejznámějších komedií Buda Spencera a Terence Hilla natočil Sergio Corbucci v italsko-americké koprodukci. Zatímco pro komediální duo šlo už o jedenáctou spolupráci v hlavních rolích, režisér s nimi točil vůbec poprvé. Všichni tři sice platili za výrazné postavy spaghetti westernu, Corbucci ale tehdy točil hlavně s Francem Nerem. Sudá a lichá (1978) se nakonec stala jedním z vrcholů spencerhillovské série a výrazným zástupcem žánrové vlny, kdy se italský film posunul od westernů k akčnímu policejnímu žánru – důraz na bombastickou akci, překombinované podfuky a groteskový humor ovšem zůstal. (Česká televize)

HateBreeder

Nejlepší Spencer+Hill. Zábavný příběh o tom, jak se dva bratři, kteří netušili že sou bratři, dozvědí že sou bratři, ale vlastně to nejsou bratři :) Prostě film přimo narvaný nepřeberným množstvým gagů. Najdeme zde docela přijemný humor, který diváka pohladí po duši. "Pistáciová došla, máme čokoládovou, jahodovou, tuti-fruti, karamelovou a kávovou.""Tak dobře víte co, dejte mi jednu čokoládovou, pak kopeček jahodové, jeden kopeček karamelové a jeden tuti-fruti.........jo a taky prosím jeden pistáciové." ()

Lacike

Co sa tyka bitiek, tak sa ich dockame neurekom. Rovnako ako nejakych dalsich akcnych scen ako su rôzne zavody. Ale zapletka je znova dost chatrna. Nastastie to nie je tak zle ako u filmu Ak sa nahneváme, budeme zlí, kde som mal pocit, ze ziadna zapletka ani neexistuje. Viac sa mi pacila prva polovica v ktorej Hill neustale provokuje Spencera. V tej druhej to uz su skoro nonstop akcne sceny. Sice kvalitne, ale po chvili to pôsobilo monotonne. Vysledkom je taky dobry standard, ktory aj po rokoch stale slusne pobaví. 6/10. ()

Dale

Možno mi tie Spencer-Hillovské bitky pripadali zábavné keď som mal 10 rokov, no teraz mi prišli akurát poriadne trápne, ako aj celý príbeh filmu. Zasmial som sa len pár krát. ()

Pierre

VIDĚNO ZNOVU. Bezprostředně den poté, co jsem si dal opáčko Jestli se rozzlobíme budeme zlí jsem pokračoval novým zhlédnutím Suché a liché. I napoprvé si u mě první jmenovaný film vedl o moc lépe a nejinak tomu bylo i podruhé. I tak musím Sudé a liché zvyšít minimálně hvězdičku a hodnocení dostat na hezké čtyři. Už jsem si z toho moc nepamatoval a musím říct, v první polovině se slavná dvojka opět poctivě šťouchá, pere a jí. Ve druhé polovině už to sem tam trochu zadrhne a trochu chybí taková ta čistě úvolněná atmosféra, kterou má právě Jestli se rozzlobíme budeme zlí. Možná to je i tím, že krásnou hudbu od Olivera Onionse nahradilo něco, co už trochu připomíná disco a celkově se nám blíží osmdesátky. Taky je to možná trochu moc dlouhé, přičemž v závěru nemají Bud s Terrencem už tolik společných scén, každopádně Budova demolice hospody a Terrenceho vychytávky u pokeru stejně spolehlivě pobaví. A samo sebou se oba nakonec opět spojí v závěrečné bitce, takže vše je nakonec v pořádku. CHCE NĚKDO JABLÍČKO? ()

Vojcl

Dle mého názoru, asi nejlepší "fackovací" komedie s Budem Spencerem a Terencem Hillem. Nic víc než nefalšovaná zábava od začátku do konce.. ()

Orlau32

Komedie, jakou umí udělat pouze tihle dva borci. Ty facky tak sedí, že se na ně nemůžete zlobit ani kdybyste chtěli. ()

blackrain

Bud Spencer a Terence Hill, bratři Ferpové, Charlie a Johny. Jeden o druhém nevědili. Náhoda je svedla dohromady. No, ale Johny ji trochu pomohl. Oba dva mají pěkně vykutáleného tatínka, který si hraje na slepce a tvrdí, že za to může mafie. Novější dabing se bohužel příliš nepovedl. Původní byl mnohem lepší. Ale i tak je to komedie, která se neokouká. Jeden z filmů, na kterých jsem vyrostla. ()

kaylin

Tohle rozhodně nebude můj nejoblíbenější film s italskou dvojicí, ale na druhou stranu se pořád jedná o dobrou zábavu. Tohle je místy tak ujeté, že se prostě budete muset smát. A i když se postavy na první pohled nemají moc rády, také nic nového, tak stejně víte, že to dobře dopadne pro oba a nakonec si plácnou, nebo tak něco. ()

topi

Klasika, která zdobila snad všechny kina v předrevolučním období. Spolu s Jestli se rozzlobíme, budeme zlí moje nejoblíbenější filmy dua Spencer/Hill. Viděl jsem po delší době a překvapil mě kinodabing Josefa Větrovce jako Buda a Jiřího Novotného jako Terence. Velká paráda! ()

Damiel

Sudá a lichá je typická bláznivá komedie doby svého vzniku, sedmdesátá léta, kdy se těmto levným, ale komerčně úspěšným hitům dařilo, dýchá z každého záběru. Poměrně triviální děj zpestřuje řada odboček, kde se oba komici mohou do sytosti vyřádit a to se jim daří opravdu měrou vrchovatou. Vtipné scénky střídají typické mlátičky a ty zase střídají vtipné scénky V kontrastu s hlavními hrdiny je tady další trademark těchto komedií, totiž banda sympaticky naivních gangsterů, kteří se tu nechají seřezat jako žito, tam zase sednou na vějičku průhlednou jako plexisklo. Škoda, že už se takové věci dneska netočí. ()

YURAyura

4/10 - Kdysi davno bych dal i vice, ale preci jenom s pribyvajicim vekem asi ztracim soudnost - je to film, jakych tato dvojice udelala dostatek a najdete tam vsechno v podobne a ocekavane mire: humor, fackovacky, hlasky, takze jestli je to vas salek kavy, tak prosim, urcite se kralovsky pobavite - tentokrat ve slunne Americe. ()

PogoJoe

Původně česky dabovaná verze patří k mým nejoblíbenějším filmům. Tuhle komedii jsem viděl několikrát a vždy se u ní řežu smíchy. Film obsahuje poměrně dost nesmrtelných hlášek, které dodnes v různých situacích cituji, a množství gagů, skvělých postaviček a vyladěných detailů dělá tohle dílo u mě dokonalým. ()

MATADOR

Pro mě trochu slabší "SpencerHillovka", i když je zde spousta vtipu a líbila se mi i počáteční nevraživost mezi oblíbeným duem. Ve výsledku nenabízí zase něco tak zapamatovatelného. ()

Zemřel Bud Spencer

Zemřel Bud Spencer