Sudá a lichá

• Itálie Pari e dispari (více)

Dva rozkmotření bratři se musí spojit v boji proti cinknutému světu hazardu. A možná i něco vyhrát... Floridské pobřeží hostí sportovní hry, kde změří síly ti nejlepší z nejlepších amerického námořnictva, pěchoty i letectva. Fair play ale ohrožuje mafie, která podvody a vyhrožováním ohýbá výsledky a vydělává na sázkách. K tajnému úkolu je tak povolán poručík Johnny Ferpo (Terence Hill), aby hazardní podsvětí odhalil. Ještě před tím ho však čeká náročnější mise: přesvědčit svého odcizeného bratra, s nímž ho pojí snad jen otcovo příjmení a láska k fazolím na cibulce, aby se k němu přidal. Charlie Ferpo (Bud Spencer) ale se světem hazardu nadobro skončil a úplně mu stačí jezdit se svým kamionem. Aby bratra přesvědčil, bude se Johnny muset uchýlit k tvrdšímu vyjednávání. Jako třeba prohrát Charlieho tirák v pokeru nebo mu nalhat, že jejich taťka oslepl a nutně potřebuje peníze na operaci. A to je teprve začátek jejich eskapád, při setkání s mafií budou navíc lítat pánve, tága i kulečníkové koule a samozřejmě také facky... Jednu z nejznámějších komedií Buda Spencera a Terence Hilla natočil Sergio Corbucci v italsko-americké koprodukci. Zatímco pro komediální duo šlo už o jedenáctou spolupráci v hlavních rolích, režisér s nimi točil vůbec poprvé. Všichni tři sice platili za výrazné postavy spaghetti westernu, Corbucci ale tehdy točil hlavně s Francem Nerem. Sudá a lichá (1978) se nakonec stala jedním z vrcholů spencerhillovské série a výrazným zástupcem žánrové vlny, kdy se italský film posunul od westernů k akčnímu policejnímu žánru – důraz na bombastickou akci, překombinované podfuky a groteskový humor ovšem zůstal. (Česká televize)

cheyene

Tvrdé facky a údery dvojice Bud Spencer a Terence Hill spolehlivě vykouzlí úsměv na tváři. Sudá a lichá toto tvrzení potvrzuje a pobaví i svým příběhem. Ve většině filmů jsem od svých dětských let měl raději, byť jen o nepatrný vlásek, Terence Hilla, ovšem v případě tohoto snímku se sympatie překlopily více na stranu jeho většího parťáka. Trochu mi nesedl český dabing, neboť hlasy pro ústřední dvojici nejsou nejvhodněji zvolené, přestože o kvalitě dabingu pana Větrovce se nedá pochybovat. Řada scén tu patřičně pobavila, některé svým humorem zavání laciností, ale to k obdobným komediím patří. Na více jak 4* to sice není, ale i tak jde o správnou oddechovku. ()

sheen

Parádní komedie od začátku až do konce jsem se bavil , filmy Hilla + Spencera nemají obdoby , u těch se vždy válím smíchy :)) ()

salahadin

Sudá a lichá anebo tlustá a hubená? Každopádně, tyhle ujeté mlátičky nemohou nudit, jen zapřisáhlí pacifisté by mohli utrousit kritické slůvko k dobru, ale my ostatní - ranaři od kosti - si pošmákneme. ()

Allien.9

Někdy opravdu žasnu, kolik absurdních (a zároveň originálních) nápadů obsahuje jedna jediná bitka, do které se zapojí nesmrtelné duo Hill-Spencer. Btw... "Sudá a lichá" je jedním z nejvtipnějších filmů této dvojice.;-) ()

kingik

Největší problém filmů s Budem Spencerem a Terence Hillem tkví v tom, že jsou všechny na jedno brdo. Sympatická dvojice narazí na bandu přitroublých lumpů a jdou si to s nimi vyřídit pěstmi. Tenhle syžet se opakuje v každém filmu s touhle dvojkou. Tenhle není výjimkou. Navíc v téhle komedii ani těch pěstních rvaček zrovna moc není. Celkově je to jasný průměr. ()

Legas

Narozdíl od uživatele Tosima jsem nezažil žádné "divoké a neutuchající orgie" všeho možného, jen mě lehounce ovanula vlna nostalgie. Právě tenhle film s titulní dvojicí jsem viděl v dětství nejvícekrát. Označil bych jej za pohodovou a nezávadnou odpolední relaxaci. Humor je přítomen převážně v první polovině, ale musím se přiznat, že na všechno to sportovní zápolení, karban a vyražené zuby se také pěkně dívá. Malý unavený Joe zůstává v mém retrospektivním hodnocení fackovací dvojice neporažen (zatím). ()

Frajer42

Po 250 letech jsem si připomněl český dabing, protože film se nikde nedal "koupit" v luxusním rozlišení v originálním znění. Dabing má tu ošemetnou vlastnost, že dělá ze snímků úplně jiné snímky. Nicméně, mám pocit, že v tomto případě snímku nikterak neuškodil, ba naopak, dost mu přidal. V případě totálně střelených komedií, nemá dabing totiž možnost nějak narušit vážnost díla a může tak jedině šílenost pozvednout do úplně jiných dimenzí, což se v tomto případě podařilo. Na podobný snímek je nutností, aby byl divák patřičně naladěn, protože jinak by se mohl cítit, že film snad dokonce uráží jeho nízkou inteligenci. Snímek je hodně šablonovitý, kluci se toulají po světě, sem tam divák vidí nejrůznější (vtipné) sázky a podvody, sem tam vymlátí celý lokál. a to se opakuje po dobu dvou hodin. Tím se dostáváme ke stopáži, kterou v tomto případě absolutně nechápu. Dostat se skoro na 2 hodiny je u takového filmu čirý nesmysl. S velmi přimhouřenýma očima pálím 4 kousky, protože jsem byl ve vhodné náladě a slušně se bavil. ()

nascendi

Moje pravidlo, sledovať iba filmy nad 80 % ma niekedy zavedie k predstaviteľovi vzájomne neodlíšiteľným filmov dvojice Hill-Spencer. Hanbím sa za dopozeranie filmu do konca. Možno pred desiatkami rokov sa dalo zabaviť na jednom-dvoch filmoch tejto dvojice, ale nadšenie súčasného diváka nad nimi by sa nemalo podceňovať. Tie dve hviezdičky sú za vydarený dabing. ()

PetrPan

Sudá a lichá je jeden z nejlepších filmů italské dvojice Terence Hill a Bud Spencer. Eskapáda gagů, typicky spencer-hillovských mlátiček a honiček od začátku do konce. Takhle má vypadat crazy komedie.. a ne ty s....y, kterými nás krmí produkce alá Jů es Ej. ()

dopitak

I Spencerovi s Hillem to může skřípat... I když si oba hrají to svoje a jejich špageťácký rvačky se nikdy dostatečně neomrzí, tomuhle filmu chybí pevnější děj. Hill je voják, ale spíš by bylo logický, kdyby ve dvojce se svým domněle slepým otcem byl podvodník; pak jsou tu delfíni, kteří k tomu přijdou právě jako ten slepej ke kytaře; nějaké šílené stíhání podvodníka se sázením, kterého se bůhví proč účastní námořnictvo Spojených států; klasická banda bradkařů, kteří v průběhu sta minut dostanou snad deset nakládaček; jeden ultra padouch, kterého skvěle nadaboval Josef Langmiler; a když už jsme u češtiny, tak Josef Větrovec a Jiří Novotný jako dabéři H+S jsou asi to jediné, kvůli čemu stojí za to tohle vidět. ()

heyda

Dobrý film (určitě né nejlepší od této dvojice!!!), ale nemůžu ho najít s klasickým dabingem, takže celkem hrůza poslouchat Větrovce a Novotného. Prostě Terence Hill je pro mě odjakživa Pavel Trávníček a u Bud Spencera respektuju jen dva dabéry a to: Jana Schánilce a toho druhýho si teď nevybavím :D .... ale zjistím to :) ()

MontyBrogan

Scenáristi asi museli byť hladní. Komédia o hazarde, adrenalínových športoch, zmätených rodinných vzťahoch a reči zvierat. Ale dominujú v nej vtipy o jedle, ktoré s príbehom nesúvisia. A vtipný je aj tak len ten jeden so zmrzlinou. ()

HellFire

Když budu hodně shovívavý, zaslouží si film průměr, protože mám Šimona a Matouše rád z dětství. Jako dospělý ale takové přehlídce špatných a trapných scén a hloupých dialogů nevěřím. Klasická dvojice Šimon a Matouš tady nefunguje, protože na začátku se oba hrdinové neznají. A to bude asi ten problém. Bud Spencer je řidičem náklaďáku, zatímco Terence Hill policista. Příběh je přinejlepším zvláštní. Zaprvé téměř každá postava má úchylku na sázení se o cokoliv, zadruhé má Hill za úkol najmout na nějakou policejní práci Spencera, protože ten je bývalým policistou. Problém je, že Hill se prostě snaží seznámit se Spencerem a z následných situací vznikají všelijaké trapné scénky, ke kterým by v reálném životě došlo asi s 1% pravděpodobností. ()

ARI50

Hodně lidí je zná a každý ví že dokážou rozesmát a pobavit tahle dvojka vždycky patřila k sobě v každém svém filmu pobaví. ()

duklak2

Navnazen zdejšími vesměs kladnými komentáři jsem se rozhodl, že opráším toto DVD a zhlédnu ho. Když to mám hodnotit, tak bohužel je to pro mě veliké zklamání a možná nejhorší dílo od Spencera a Hilla pro mě osobně vůbec. Nechápu, jak toto může být považováno za jednu z nejproslulejších komedií od této dvojky. Už si ji asi nikdy nepustím. Hodnotím to dvěma hvězdami, abych tu mezi vámi nevypadal takl blbě. Jinak by to bylo za jednu! ()

Zemřel Bud Spencer

Zemřel Bud Spencer