• mzss1

|30%| Shlédnuto v kině díky CSFD projekci. No, už si ani nepamatuju, kdy jsem byl nakonec na CSFD projekci – vždy mi do toho něco vlezlo a nemohl jsem. Hacker je dokonce prvním filmem, na kterým jsem byl v tomto roce 2015 v kině. Bohužel se mi film moc nelíbil, nudil jsem se od začátku do konce. Neříkám, že to byla úplná blbost, ale bylo to pojato tak nudně a nezáživně, že jsem dokonce plánoval opustit kino ještě před koncem. No, nakonec jsem to vydržel. Co mám vlastně k tomu filmu říci ? O akci vůbec nejde, pár akčních sekvencí zde je, ale není moc o co stát. Je to sice R-kové provedení, ale to nám moc nepomůže. První fight v baru proti několika protivníkům je sice tvrdý, ale dost nepřehledný díky rozklepané kameře. Následující přestřelky jsou také nic moc, až na jednu, která celkem jde. Finále nic extra, aspon drsnější zneškodnění hlavního Hackera, který byl ale úplně blbej a nevýraznej – pardon, no. Takže o akci tu nejde, fajn. Nějaká ta napínavost atd ? Toho se zde moc nedočkáme. Potenciál to má strašně nevyužitý. Hlavní herc Chris Hemsworth byl ale hodně dobrý. Zde si roli užíval jako vždy. Jeho mám rád v Thorech nebo mi sednul i ve filmu Rivalové. No, zde se aspon snažil a film trochu zachraňoval. Měl jsem co dělat, abych tu nejslabší možnou 2* nakonec dal. Velkou chybu film neměl, jen to bylo dost nevýrazné a bez větších nápadů, k tomu ta strašně dlouhá stopáž. Hudba celkem šla. Takže tu ve výsledku máme dost velký podprůměr. Film vlastně ani nestojí za pozornost. Takže docela slabý film.(18.1.2015)

Hacker vskutku vyžaduje hodně proměn diváckého rámcování - rámcování toho omšelého (logicky děravého příběhu), toho ozvláštňovaného (nenápadně sofistikované vyprávění plné odboček a zdržovacích prostředků) i toho převážně ozvláštňujícího (stylové postupy) -, pročež ho lze jen s obtížemi doporučit každému. Mohu-li si však dovolit cinefilní poznámku: osobně jsem v kině za poslední rok neviděl impozantnější film. Více poznámek tradičně zde.(20.1.2015)

Začiatok ma bavil, Chris Thor Hemsworth, (ktorý priletel z Asgardu a po ceste mu uletelo pár vlasov) fajn, ale v závere mi to prišlo na jedného Hackera až moc "Bondovské". Michael Mann už natočil rozhodne lepšie filmy. Aj tu je vidieť, počuť a cítiť jeho podpis pod akčnými scénami, ale ako celok to moc nešliape a chýba tomu aj väčšie tempo. Každopádne z môjho pohľadu sa nejedná až o taký zlý film, ako je tu hodnotení. 70% - 3*(30.5.2015)

Mann to má i po šesti letech pořád v ruce a sledovat, jak umně ovládá vypravěčský jazyk, kde se v důležitých momentech jde zkratkou a zároveň získává čas rozvíjet osobní roviny hrdinů, je prostě radost. Škoda, že scénář patří k těm, kde tvůrce buďto někdo přitlačil ke zdi, anebo sám proflákal vlastní potenciál. Překvapivá civilnost a uměřenost, kde se hackování neprovádí tak, že kolem hrdiny visí deset monitorů (zamávejme Swordfish), dojíždí na totálně rozbředlou druhou polovinu, v níž opadne zájem o cokoliv (a přitom ten náběh na tvrdé finále je). Nic na tom nespraví ani nekompromisní zlom (Mann se vždy uměl zachovat k vedlejším postavám dost nelidsky) a fakt, že i když jsme takové „chodící“ finále od Manna už viděli, pořád ho dovede natočit tak, aby mělo řádné grády. [Hemsworth je sympaťák, snaží se fest, ale typově je tohle zásadní castingový fail roku, nežral jsem mu to ani vteřinu.](20.6.2015)

Strašně dlouhé a ukrutně nudné. Tím vším naprosto neosobní a nezáživné. Tři krásné * dávám za krasavce Chrise Hemswortha, jak jinak. Mann je možná dobrý rutinér, ale generačně dost mimo a je to vidět, proto bych příště sáhla do jiných tématických vod. Jen mě jímá hrůza, kam až technologická věda došla a aby stejně raketově civilizace nepošla. No vlastně to bude tak rychlé, že si toho nikdo ani nevšimne. Stačí pouhá jiskra a jedno mohutné bum.(1.5.2015)

• - Originální název filmu je Blackhat (černý klobouk). Toto je moderní anglické označení pro hackera, který se nezákonně nabourává do počítačových systémů pro vlastní potěšení, z pomsty nebo pro osobní výhodu. "Black hat" je tedy synonymum kyber-zločince. Označení je převzato z americké kinematografie, kde ve westernech 20. až 40. let minulého století padouši nosili černé klobouky a kladní hrdinové převážně bílé. Analogicky k tomu označení "White hat" (bílý klobouk) v internetové terminologii znamená eticky jednajícího hackera. (Aelita)

• - Film sa natáčal v indonézskej Jakarte, Hongkongu, Los Angeles či malajzískych mestách Kuala Lumpur a Klang. (Hudakfilms)

• - Len druhý film Michaela Manna, ktorý bol natočený technikou Anamorphic, ktorá umožňuje nakrúcať širokouhlý obraz na štandardný 35 mm film. Prvý bol Neľútostný súboj (1995). (Hudakfilms)