Bohové musejí být šílení

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

John Boshoff

Jamie Uys

Aneb jak "nenápadně" dostat reklamu na Coca Colu i do Východního bloku. Prostě globalizace.(11.6.2007)

priemerná komédia ktorá je dobrá akurát do markízy na pondelňajší veče r(16.6.2003)

• asLoeReed

Na západní publikum zacílenou, již názvem přímočaře "zblázněnou" komedii - jež při diváckém hlasování na montrealském festivalu zvítězila spolu s Carmen Carlose Saury - si pamatuje i dnešní dvacátnická generace z dřívějšího televizního uvádění, a pro mnoho z diváků je dost možná i jediným "africkým" filmem, s nímž se jim podařilo setkat. Úspěšná žánrová směs, s prvky akčního a dobrodružného filmu i (chaplinovské) situační grotesky, nabízí lehkou rodinnou zábavu skrze náhled do vysušené divé přírody pouště Kalahari v Botswaně, kde se postupně pojí trojice narativních linek, v níž vystupují bílí (angličtí) zdomácnělí protagonisté (mikrobiolog, novinářka přecházející k misijní učitelské práci), černí povstalečtí násilníci i původní "křováčtí" obyvatelé savany, přežívající v "primitivním" vývojovém stádiu. Tak totiž optika filmu jednotlivé skupiny odděluje a představuje, v zájmu humoristické nadsázky, která je ale mírně nekorektní až (nezáměrně) exploatační, vykořisťovatelská. Příznačným námětem pro kritiku skrze post-kolonialistický přístup je (nejen) úvodní turisticky naučná "dokumentaristická" pasáž a momenty přímočarého srovnávání s civilizovaným, ale chaotickým a nebezpečným světem, ale i samotná narativní metoda, která si v pasážích "křovácké" linie vypomáhá autoritativním vypravěčem, jenž má v moci interpretovat domorodé myšlení a konání a přináší "nám" barvitý překlad dění. Zneužití bezmocných účastníků nebo naopak neškodný, navíc láskyplně pojatý vhled do "nepoznamenané" (ani Coca-Colou) kultury?(3.1.2014)

Mimochodem, tehdy se ještě vědělo, že on musí, oni musejí.(6.8.2011)

Zábavné, milé, originální...(30.5.2004)

Super komedie o Africe. Xi je geniální. Bohužel tuhle komedii potkal klasický osud všech úspěšných snímků a dočkala se pokračování v dalších dílech. Jako jednička je však tento snímek neotřelý a kdo jej uvidí poprvé bude se opravdu bavit ! * * * *(10.5.2012)

Nejlepší je ta banda žoldáků - taková parta pitomců se jen tak nevidí a nesmát se jim snad ani nejde.(21.7.2007)

• Rimmer100

Není to špatný film, ale dost "okoukaný". Humor je na nízké úrovni.(6.2.2007)

Docela povedená křovácká komedie s roztomilým hlavním křovákem. Ačkoli je to pro nás vlastně vtipné, že křovák putuje kdovíkam jen kvůli lahvi od Coly, ale třeba by se tak normální křovák taky zachoval, třeba by taky myslel, že to na něj seslal bůh...(21.2.2005)

Neuvěřitelně zdařilý film z africké produkce, s inteligentním humorem, dobrou kamerou, hudbou a hlavně sympatické Xixaovi. Film o křovácích má výhodu i v tom, že moc takových filmů nevzniklo, jestli vůbec nějaký. A je taktéž krásně vidět, že člověk nepotřebuje žádné hollywoodské hvězdy ani velkou výpravu a kostýmy, aby mohl vytvořit poutavý a humorný snímek. To se mi prostě líbilo.(11.9.2009)

Ve své době neuvěřitelně populární bláznivá komedie (mnohokrát vysílaná na TV Nova) o putování nesmělého křováka na konec světa, kam odnáší prázdnou láhev od Coca-Coly. Naivní, bláznivé a mnohokrát opravdu vtipné.(7.5.2013)

• Oktavianus

Ztráta iluzí. Tenhle film jsem naposledy viděl v dětství někdy v první půlce devadesátých let, od té doby ne. Pamatoval jsem si ho jako super zábavnou komedii. No... a dnes večer běžel v televizi. A já udělal tu chybu, že si ho pustil. Viděl jsem ho po víc než dvaceti letech - a musím velmi výrazně snížit hodnocení. Až teď sleduju, jak je to o ničem a dost pitomý. Otakar Brousek tam provází komentářem i to, co je jasně k vidění, a aby se udržel lehký tón, i když teroristi vraždí odpůrce, je to zrychlený jako v grotesce. K tomu protivná učitelka s dobráckým hlasem Nadi Konvalinkové (fakt nemám rád českej dabing) - a nejlepší herec je křovácký domorodec s úžasným jménem, kde mě ten vykřičník uprostřed fascinoval od dětství. Takže... jako vzpomínka na dětství fajn, ale jako film to fakt nestojí za nic.(17.3.2018)

Když jsem to jako zhruba desetiletej viděl poprvé, byl jsem nadšenej a hýkal jsem smíchy u každé druhé scény. Takže tehdejšíma očima by to bylo určitě pět, spíš i šest hvězdiček. Když jsem to viděl nedávno znova, už jsem nehýkal. Možná ten film není až tak dobrej, nebo se ze mne mezitím možná stal zatrpklej morous, co už všechno viděl třikrát a všude byl dvakrát. Tak dávám tři kousky, jako průměr mezi "tehdy" a "teď".(29.4.2019)

Překvapivě vynikající film, od Botswany bych takovou vtipnou komedii opravdu nečekal. Křovák N!xau hraje úžasně neokázale, což je velká výhra celého filmu. Když k tomu připočtete vtipný a originální scénář (slovo originální se hodí k filmu jako celek) tak Vám vychází až neobvykle kvalitní komedie. Ba co víc - ve svém žánru se řadí k jedné z nejlepších.(18.7.2005)

Vtipné a hlavně něco jiného....Afriku miluju!!!!(20.4.2011)

Záležitost Má a mojí babičky,za to jí strašně moc děkuji,že mi představila ''Bohové musejí být šílení '' Ústa jsem měl otevříté snad po celou dobu dění.Kdyby z letadla nic podobnýho nespadlo,Bohové by nebyli a naše zadky by se neválely doma u obrazovky,zaplat' panbůh nějakej idiot,že něco vyhodil a taky z toho hoooodně vyvvodil:)*****(9.4.2012)

Seznámení s křováky šíleně zábavnou formou. 85%(17.8.2015)

• ARI50

Je to bláznivý nápad doprovázen domorodcem v komedii no mě dvakrát nevytrhl úsměv na tváři, i když scéna se i našla přesto nic moc.(22.11.2018)

Vypadá to jako na pořádnou nudu, ale to je velká mýlka. Jemný humor je skvělý. Ještě že se režisér a scénárista nezbláznili. Ba naopak:)) Hodnocení: 80%(21.8.2008)

Na základní škole byl tohle jeden z velkých hitů, který mě vždy úspěšně míjel. Takže po dvaceti letech jsem se podíval, co ti mí spolužáci tak hrozně obdivovali. Jsem přesvědčený, že v deseti letech by se tahle ztřeštěná africká komedie určitě líbila, ale dnes je to na slabé tři hvězdičky. Nevím, jestli sáhnu po dvojce, možná za dalších dvacet let.(19.8.2014)

Jee, na tenhle skvělý kousek bych málem zapomněla :) Jako jeden z nejoblíbenějších filmů mého dětství, jsem ho viděla snad stokrát a pokaždé jsem se smíchy válela po zemi. Nádherná komedie, ach nostalgie :) Musím se na něj zase podívat :D(11.12.2009)