Erasmus a spol.

• Česko Erasmus (více)

Xavier je posluchač ekonomické fakulty v Paříži a otcův známý mu slibuje po dokončení studií místo na ministerstvu financí. Podmínka, že musí ovládat španělštinu, není díky programu Erasmus nesplnitelná, a tak se Xavier rozloučí s maminkou i s přítelkyní a odletí do Barcelony. Najít tu bydlení není snadné, ale nakonec Xavier uspěje: nastěhuje se do bytu, kde žije už dalších sedm studentů, každý z jiného koutu Evropy. Nové známosti, nové zážitky, chaotické, a přece svým způsobem harmonické soužití mladých lidí různých národností, různých zvyků a zaměření jsou pro Xaviera školou, jež mu umožní přechod do dospělosti. Všechny jistoty jeho dosavadního života včetně lásky jsou zpochybněné, Xavier se už nevyzná ani sám v sobě. Když se vrátí domů, neví sice přesně, co chce, ale ví, co rozhodně nechce.

"Je to film, který připomíná někdejší romány o létech učednických či o procesu zasvěcení," říká tvůrce, jehož scénář je ispirován zkušenostmi ze života rodinných příslušníků a přátel. (oficiální text distributora)

IQ Tiqe

Na Erasmu jsem něbyl, ale mám pocit, že tohle je dost realistický pohled, jak to chodí. Ano, je to všední, a právě v tom je nejvyšší síla filmu; spolu s dobrou partou herců (mj. Kelly Reilly). Takže mu promineme, že je někdy trochu natahovaný a má sem tam hlušší místa. V podání Američanů by z toho byla patrně slátanina. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 4 | humor 2 | akce 2 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6 ()

Anderton

Erazmus som bral ako pripomienku super dovolenky v Barcelone a tento účel film aj splnil. Iný účel ale bohužiaľ nesplnil, pretože postavy sú nevýrazné, aj keď sa snažia byť výrazné až príliš. Film nás presviedča o tom, že nevera je vlastne len taká blbôstka, ktorá proste prehrmí a všetko sa vráti do normálu a vy budete zase šťastní a všetci si všetko odpustia. Čiže autenticitu od snímky, ktorá sa snaží reflektovať populárny typ študentského cestovania, nečakajte. Ale kvôli tej Barcelone sa na to dobre pozerá a samozrejme aj kvôli niekoľkým krásnym herečkám. 50% ()

swamp

Kdo by po zhlédnutí L'Auberge espagnole nechtěl jet na Erasmus, je blázen. :D Absolutně výborná komedie z prostředí šílené Barcelony (převážně). Skvěle jsem se bavil. ()

eLeR

Ten Erasmus je riadny bordel a nie každý je na to stavaný, ale otvára brány do sveta. Jasné, že sa dalo z toho vytrieskať aj viac, no a ešte Romaina ja moc nemusím, ale všetka tá multi-kulti mládežnícka spleť a tá atmosféra okolo, to mňa baví. ()

klerik

Tento film som videl až po (trochu slabšej) dvojke a zisťujem, že tentoraz nemám čo vytknúť (ak nerátam tú trochu surrealizmu, čo sa tam objavila). Film, ktorý zapôsobí podľa toho v akom veku sa nachádzate a nakoľko vám Erasmus dokáže pripomenúť to, čo ste zažili. Pre mňa to bolo úplne trefné a výstižné a bol som úplne spokojný... ()

Stanislaus

Erasmus v Německu jsme zahájili velmi příhodným filmem, který si člověk vychutná o to více, když ví, kolik toho studium v zahraničí obnáší, od přihlášení, přes tunu vyřizování, až po příjezd a pobyt (na odjezd radši ještě nemyslím). Hlavní hrdina to na začátku neměl opravdu jednoduché, ale nakonec se oklepal, zabydlel a zažil dost možná nejlepší rok svého života. Spousta vtipných scén byla opravdu pravdivých a člověk na ně během pobytu skutečně narazí, ať už bydlí na privátu, nebo na koleji. ()

MontyBrogan

Jedna veľká párty, kde je takmer každá postava sympatická, pretože je stvárnená bezprostredným herectvom mladých ľudí, ktorí ku podobným situáciám nemusia mať ďaleko. Aj ja som uvažoval nad 5*, odradili ma od nich len dve veci. 1. Škola, do ktorej chodil hlavný hrdina, mohla mať trochu viac priestoru než len jednu scénu tesne po príchode do Barcelony. Ostatní spolubývajúci sem-tam vzali do rúk nejaké učivo aj potom, ale z neho ako keby sa zrazu stal kráľ voľného času a pasák španielskych ulíc. 2. Mierny spoiler: ku koncu ten patetický útek z nového zamestnania, kvôli ktorému to všetko robil... Jasné, oproti Erasmu to pôsobilo ako strašná nuda, ale predsa by to nezahodil predtým ako to aspoň na chvíľu vyskúša. Veď o tom je život. Keď odchádzal z Francúzska, plakal ako malý a nakoniec získal zážitky na celý život. Tak predsa ako dospelý človek neutečie pred farebne rozdelenými šanonmi. Stále však pekný film, ktorý môže vnuknúť trochu nádeje aj tým, ktorí sú z dnešného multikulti (hate) boomu už zhnusení. Ak na také myšlienky vôbec budete mať čas pri všetkej zábave, ktorej sa vám tu dostane. ()

Jinny

No tedy takhle to zazdít! Erasmus je téma, které mnohé slibovalo, tenhle podpůrměrný pokus o komedii ovšem sleduje milostné eskapády jednoho průměrného Francouze (mimochodem nikterak zajímavé). Přitom se dalo tolik vytřískat ze situací plynoucích už z toho, že hlavní hrdina na rok opustil svou zemi, učí se v jazyce, kterému sotva rozumí, a v bytě s ním žije hned několik národností. Těch vtipných glos a rýpnutí se nabízelo víc než dost. My se ovšem musíme spokojit s nahým zadkem Romaina Durise. ()

honajz

Ve své době se mi to docela líbilo, hlavně díky milostné lince, Audrey Tautou a No Surprises. Ale podruhé ten film vidět je docela nuda. Aby ne, když Klapisch neumí vyprávět příběh. Něco říká, ale docela v tom skáče, řadí vedle sebe obrazy jako mozaiku, a nakonec vlastně ani není jisté, jestli to má pointu. ()

poz3n

Překvapivě výborné. Takový mix Vicky Cristiny a Před úsvitem, s kterými má Erasmus společný především ten vnitřní "feeling" svobodomyslnosti a hledání sebe sama. Jsem zvědavý na další díly, jestli je Klapisch schopný, stejně jako Linklater, udržet atmosféru a kvalitně rozvíjet charaktery postav. S přihlédnutím k většině filmů, které se tváří jako pokračování svých předchůdců a zároveň jsou jen parazitem předešlého úspěšného originálu, se to zdá být jako dosti náročný úkol. O to víc je třeba cenit si Linklatera, Ethana Hawka a Julie Delpy. 8/10 ()

Sofia

Z tohohle filmu jsem vždycky na rozpacích. Originální námět, ale rozmělněný vedlejšími motivy - např.sexuální vztah s tou neuvěřitelně špatně hrající vdanou a nudnou paničkou. Navíc Xavier mi přišel jako nesympatický ňouma. Z tématu 7 studentů v jednom bytě se dalo vytěžit rozhodně víc. Jo, to kdyby někdo zfilmoval můj jazykový pobyt v Oxfordu, to by byla teprve sranda :-) ()

Terva

CITÁT - Z mnoha cen, které film získal, stojí zmínit jednoho Césara pro Cécile De France, dvě ocenění na Lumiere Awards (jedna za scénář a jedna opět pro De France) nebo Cenu diváků na Karlovarském festivalu.......... Hudba - Cyril Moisson ()

JayZak

Svěží dobrodružná komedie o jednom bláznivém pobytu v Barceloně v rámci studentského programu Erasmus. Pokud chcete někoho nalákat na cestování, zaručeně bude fungovat tento film, já osobně se už nemůžu dočkat mé příští dovolené. 4,5* ()

Desiree

Zvláštní, ale věrohodnější, a více bližšší je mému srdci díl druhý. Ale tohle si 4 hvězdičky rozhodně zaslouží. ()

Turiec

Tak trochu komédia, tak trochu reálny život a tak trochu kritika eurobyrokracie. Musím povedať, že keďže som netušil, čo od tohoto filmu očakávať (a možno práve preto), celkom som sa bavil. Snímka je vlastne s ľahkosťou podaná životná skúsenosť študenta na výmennom pobyte v zahraničí. Filmári si pomáhajú miestami veľmi dobrou hudbou a neštandardnými postupmi kamery a strihu. Hoci film trvá dve hodiny nenudí práve vďaka tomu, že pasáže, ktoré by mohli pôsobiť otravne sú púšťané naraz v rozdelenej obrazovke v jednom obraze. Tým ich autori skracujú na únosnú mieru a dosahujú zaujímavý dojem. ()

kareen

Přiznávám, že největším lákadlem byla má oblíbená Barcelona a v tomto směru mě film svým zobrazením různých městských zákoutí uspokojil dokonale, jen škoda těch pár hluchých míst, které mi zabraňují ohodnotit jinak vcelku pohodové studentské zážitky mladého Xaviera vyšším počtem hvězd. Takový mírný nadprůměr. ()

harfuska

Jedna veľká chaotická párty, v ktorej nieje štipka humoru ani zdravého rozumu. Študenti mi tiež nepadli do oka. Hlavne Xavier sa choval ako idiot a zaslúžil by riadnu do zubov. Možno sa to celé chcelo tváriť nejak odľahčene a pohodovo, ale vyšlo to skor na trápnu a zbytočnú záležitosť. ()

dr.Orlok

Skvělá komedie s uvěřitelnými charaktery a hlavně atmosférou.Soundtrack(radiohead, daft punk..) také skvělý, nápady možná nejsou 100% orginální, ale to nevadí.Všechno má ten letní,pohodový feeling.... ()

Damiel

Nevím, mně to přišlo spíš jako takové trochu vtipnější video ze studentských kolejí. Ale občas mě to bavilo. ()