Cizí oběd

• Indie Dabba (více)

Už 120 let posílají ženy v Bombaji svým manželům do práce obědy v kastrůlkách prostřednictvím pozoruhodné sítě poslíčků. Vědci z Harvardovy univerzity tento dokonalý doručovací systém analyzovali a dospěli k závěru, že na špatnou adresu doputuje jen jeden z milionu obědů. A právě tento ojedinělý zatoulaný oběd svede dohromady osudy dvou lidí – půvabné Ily (Nimrat Kaur), která žije osaměle v domácnosti a marně bojuje o manželovu pozornost, a úředníka Saajana (Irrfan Khan – Pí a jeho život, Milionář z chatrče), kterému důchod nepříjemně klepe na dveře. O tom, že jedna malá chyba vám může změnit celý život, vypráví Cizí oběd s přívětivým humorem. (Aerofilms)

rudeboy

Áno ten film je milý, pekný, voňavý s prímesou "filozofie každodennosti" ale po prvom pozretí mám taký pocit, že to vyvanie skôr ako závan kari z vášho oblečenia po návšteve indickej reštaurácie. ()

sskrblik

Systém doručování jídla v přelidněné Indii je samozřejmě nesmírně poutavý a dobrodružný jako všechny knihy J.R.R. Tolkiena, samotný film však na tomto tématu neobstojí a stává se poněkud předvídatelnou podívanou. Nezbylo mě tedy nic víc než se unášet atmosférou a prostředím exotické Indie. ()

Autogram

Nechápal som, ako sa tie obedáre bez adresy bez mena pri ceste snáď cez pol sveta vždy dostanú k správnemu človeku. Nedostanú. Jeden omyl prináša potešenie na oboch stranách, a keďže láska ide cez žalúdok, tak jedna láska to má zrátané a druhá, druhá uvidíme. Je dobré, že nie v každom indickom filme sa musí hromadne tancovať, a ani nemusí hýriť pestrými farbami, skôŕ šeďou obyčajného života. Obyčajnej práce, ktorá pre zjednodušenie príbehu pozostáva len z ťukania do kalkulačky a hlavne z čakania na obedár s lístočkom. Veľmi príjemný film, neobyčajná romatika cez jedlo, a téma starnutia človeka podaná decentným spôsobom. –––– Ten karfiol mi už neposielaj. Nafukuje ma z neho. –––– Myslím, že na veci zabúdame, ak o nich nemáme komu rozprávať. ()

Specs

Hláška: Saajan Fernandes: - "Když moje žena umřela, dostala běžné pohřební lůžko. Zkoušel jsem takové jednou koupit pro sebe, a nabídli mi už jen svislý typ. Strávil jsem celý život stáním ve vlaku nebo autobuse, a teď ještě budu stát dokonce i po smrti!" ()

standsiller

Nápaditý motív obedára ako komunikačného kanálu medzi náhodnými ľuďmi a závan atmosféry z Bombaja . Inokultúrne filmy zaujímajú všeobecne už iba z princípu, pretože zväčša vypovedajú o cudzej mentalite. Pokiaľ režisér dokáže skĺbiť námet a kultúru, má automaticky vyhraté a o počine sa komunikuje - v tomto prípade spočiatku nebolo takmer nič v neporiadku, idea sa však veľmi rýchlo začala strácať pod nánosom zbytočného slova a moralizátorských bočných ciest. ()

Dinosaurier

Nádherné. Tísnívé. Svírající. Život nabízí možnosti (možná ne úplně podle představ), ale vy jste příliš vyděšení jich využít. Nežijete naplno a jednou se vzbudíte a zjistíte, že vám život utekl mezi prsty... Život na vás nepočká. Žijte teď a tady! ()

vitekpe

Pro me jako fatalistu je tenhle typ filmu samozrejme ucineny raj na zemi...Navic Nimrat Kaur je nadherna, tak co vic si prat. ()

Ramanam

Tento příjemný a citlivý snímek těží z hereckého mistrovství Irrfana Khana, kterému stejně výborně sekundují ostatní herci. Příběh není vskutku složitý, ale velmi precizně zpracovaný tak, že než jsem se nadál, byl konec bez náznaku nudy. Námět sám mnoho velkých akcí, emocí, dějových zvratů a barev projevu nesliboval, a proto jsem ani žádný zázrak nečekal. Zde však bylo zcela jasně dokázáno, že k dobrému výsledku nepotřebujeme nic složitého a nákladného, jen lidi, kteří svoji práci umí. Celé vypravování se nese v ne moc radostném duchu. Je to prostoupeno smutkem, odloučením, samotou... Závěr však dává hlavním hrdinům velkou naději na lepší život a vymanění se ze stereotypu, kterou vede touha po obyčejném lidském štěstí. Bohatá spolupráce zemí tří kontinentů dozajista přispěla k tomu, že bylo možno vidět tento film i v České televizi. Jinak se mohou indické filmy (natož čistě indické, kde navíc nehraje nikdo z Evropy, či USA) vysílané v naší zemi televizními stanicemi počítat na prstech jedné ruky. Možná by mohli pozornější diváci napočítat i něco navíc, ale i tak je to zoufale málo. Je to velká škoda, což mi dozajista mnoho diváků a fanoušků potvrdí. Třeba časem, až dojdou turecké telenovely... Po zásluze odměňuji velmi dobrou filmařinu a herectví čtyřmi hvězdami. ()

DavidS.

Indové neposílají vzkazy v láhvi, ale v obědníku, neumí jezdit civilizovaně vlakem, mluvit se sousedy jinak než řvaním z okna a nepoznají jednoduchost závodních jídelen...Místo romantiky nebo čehokoliv dalšího jsem vnímal pouze sociální a kulturní rozdíly...Když už Indii, která prochází žaludkem i sdcem, tak opravdu pohodový English Vinglish... ()

Chmur

Filmy pro diváky, kterým nevadí pomalu plynoucí tempo a absence dramatických či humorných scén. Na druhou stranu je dílko vyplněné jemnou melancholii, lidskostí a několika zajímavými myšlenkami. ()

Zagros

Zkratkovitý popis "indický film pro evropany" od většiny komentujících sedí. Prostředí je vykresleno dobře i bez tradiční indické hudby a tanečků, což je tentokrát plus. Další plusem je pomalé plynutí příběhu a způsob komunikace (dopisy v ešusu) dvou hlavních hrdinů. To samo o sobě mě dokázalo zklidnit a příjemně naladit. Výborný je i otevřený konec, snímek vlastně nechá celé rozuzlení na divákovi a to je osvěžující přístup. Díky tomu všemu to není klasická sladká indická limonáda, ale film za čtyři hvězdy. ()

klukluka

Občas mívám potřebu omlouvat svoje tříhvězdičková hodnocení. Tohle je jeden z těch případů. Některé zvraty a zejména závěr bez očekávaného, laciného happy endu by si zasloužily minimálně o hvězdičku víc, ale ten vleklej začátek jsem si nedokázal odmyslet. Lepší, hodně dobrý 3 pecky. ()

noby

Distributorům prý řekli, že je to vážně milý film. Je to vážně milý film. Hlavně začátek je příjemným výletem do exotického prostředí zejména kouzelného systému obědů, s milým humorem, ale zároveň postupně čím dál víc i hlubším pohledem na život, který si postavy přímo vyměňují v dopisech. Na filmu je patrný západní vliv, žádný barevný Bollywood se neukáže ani náznakem, ale zároveň je film naštěstí stále přímý. I konec bez konce je vymyšlený dobře, ačkoli k předchozí přímosti se mi moc nehodí a víc by se mi tu hodil konec…konečnější. P.S.: Slavnostní premiéra v Aeru nabídla po filmu občerstvení, které kromě příslušností k indické kuchyni výborně dokreslilo atmosféru skvěle nezorganizovanou tlačenicí. ()

Disease

Příjemná záležitost, více méně spíš romanťárna. Velké plus, že i když je to indický film, netančí se tam :-) ()

Rejže

Čtyři hvězdičky za ten jinotaj milovat ač nevíte koho. Čtyři hvězdičky za to, že tento film můžu považovat za své alibi co to znamená milovat. Čtyři hvězdičky za kameru a za experminentální zvuk!!! Půl hvězdičky mínus za zbytečně rozvláčnou expozici filmu i půl hvězdičky mínus za otevřený konec. Ale a avšak a samozřejmě tvůrci se snažili zachránit od klišé s happy endem a chtěli být originální. Začátek a konec špatně, ale výplň filmu přitom dobrá jak pralinka s mandličkou uvnitř. Při každém otvírání kastrůlku jsem se pak nechala příjemně unést... a souhlasit. ()

DannyBoy80

Zajímavý příběh dvou zoufalých a ,sice každý jinak, osamělých lidí. Vše je propojeno naprosto unikátní rozvážkou obědů, která snad funguje jen v indii. Člověk by jim i přál, aby se aspoň trochu poznali, nicméně přesto si velmi pomohli ve svých trápeních a dali nový impuls k životu. ()

Oyer

Zajímavý nápad s postupným předvídatelným průběhem. Až na pár okamžiků žádné hlubší emoce, které možná tento snímek měl vyvolat. Konec dobrý, všechno dobré... K očekávánému super heppyendu ve smyslu setkání a objetí hlavních protagonistů naštěstí nedošlo. Přesto všechno je tu známka toho, že i indové točit celkem uměj... ()

Pawlisman

Na pomezí 3 a 4. Začátek dobrý, pak stejné a bez vývoje, naopak se zbytečnými odbočkami. Mohlo by mít 80 min stopáž. Herci výborní, kterým to člověk věří, stejně tak poutavé prostředí. U mě ale asi zapadne v pozapomnění, ničím zvláštní, dokument o jídlech by byl možná lepší. 7/10 ()

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People

30.06.2015

49. MFF Karlovy Vary coming soon

49. MFF Karlovy Vary coming soon

10.04.2014

Už za tři měsíce začne 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Podobně jako každý rok budou i letos v programu představeny retrospektivy několika osobností světového filmu. Diváci… (více)