Síla slov a fantazie je ukrytá v knihách. Ale jen pro toho, kdo je umí a chce přečíst. Film Zlodějka knih vypráví příběh Liesel (Sophie Nélisse), která se během druhé světové války dostane do pěstounské rodiny Hanse Hubermanna (Geoffrey Rush) a jeho ženy Rosy (Emily Watsonová), aby zde začala nový život. Liesel se snaží zapadnout – doma i ve škole, kde si z ní spolužáci utahují, protože neumí pořádně číst. Liesel je odhodlaná situaci změnit s jednostrannou posedlostí rodícího se učence. A získá k tomu pomoc svého dobrosrdečného nového tatínka. Hans se s Liesel učí dny i noci, během nichž se Liesel snaží podrobně prostudovat svoji první knihu, Hrobníkovu příručku, kterou si tajně „odnesla" z pohřbu svého bratra. Liesel se také spřátelí s jejich novým hostem, židovským uprchlíkem Maxem (Ben Schnetzer), kterého před nacisty skrývají ve sklepě. A právě Max je dalším, kdo ji povzbuzuje ve čtení a v touze po vzdělání. Postupně se mění i její přátelství s mladým sousedem Rudym (Nico Liersch), který Liesel sice škádlí, ale přitom se do ní zamiluje. Dobu plnou utrpení a strádání pak všichni společně překonávají pomocí knih, které nejen pro sebe Liesel krade v knihovně místního starosty. A postupně se naučí vážit si nejen síly slov, ale i moci nad nimi. (Cinemart)

barlow

Je mnohem těžší psát o filmu, který je podle knihy, protože člověk má vlastní představu. Problém číslo jedna - hrdinka mě neoslovila; problém číslo dva - obrazová složka snímku nevykreslila takové emoce jako knížka; s tím, že mi tam hodně chyběla emočně silná scéna s Maxem... Poctivé zpracování knížky, technicky a u většiny herecky nelze co vytknout, ale knížka je založena na emocích, které je nutné v tomto filmu hledat. Úžasná Emily Watson! ()

Michalechal

Pro mě jeden z vzácnějších pohledů na 2. světovou válku a život v nacistickým Německu, z pohledu dětí. Hodně zajímavé ... opět ukázka toho, že samozřejmě ne všichni Němci byli špatní a zlí. Ovšem to jak umí stáhnout stádo i děti a jednotlivce tu trochu vidět je. A konec jsem si do posledního okamžiku představoval úplně jinak ... příjemně mě překvapil a kapesník ještě neuschnul :-) ()

reditelka

Pozor obsahuje spoiler! Na film jsem se podívala se zájmem, abych ho srovnala s knihou, kterou jsem nedávno dočetla. No asi jsem to neměla dělat :-) Dala bych filmu klidně pět hvězd, ale tolik mi toho v něm chybělo... Např. některé momenty se starostovou ženou Ilsou, i onen osudný nálet a jak je možné, že z něj vyvázla Liesel živá. Chyběly mi tam zlodějské akce s Rudim i denně poplivané dveře :-) I přesto se mi film hodně líbil a nemůžu dát méně než čtyři hvězdy. Skvělá byla hlavně Rosa Hubermannová a její muž. Doporučuji. ()

Adramelech

Malá Lízinka má ráda knihy. Jeden můj kamarád říkával, že ženy se stanou bibliofilkami teprve tehdy, až se knihy budou vyrábět ve tvaru falů, ale ve skutečnosti jsem se už setkal s mnohými ženami, které vlastnily rozsáhlé knihovny. Nejedné učené ženě jsem se už přehraboval – v knihovně. Univerzity či jiné odborné instituce totiž občas ze svých fondů vyřazují nějaké starší knihy. První k lizu se dostanou právě zaměstnanci těchto ústavů, a to se pak člověku protáčejí panenky, když vidí, co takové osoby ve svých knihovnách mají. Onehdy jsem koupil z pozůstalosti psycholožky Jiřiny O. dva skutečné skvosty v němčině... Ale koukám, že jsem hned na začátku odbočil. Takže zpět k filmu. Námět nosný, byť není prost určitých klišé, zpracování a všechno kolem toho v podstatě zdařilé. Rušily mě jen občasné sentimentální scény, kterých tam na můj vkus bylo trochu moc. ()

Elyonka

Nádhera s hořko-sladkým nádechem. Baví a dojímá zároveň. Už dlouho se mi nestalo, že bych při sledování nějakého filmu vystřídala tolik emocí. Jen jsem byla dost zmatená z té podivné anglicko-německé řeči, kterou tam provozovali, ale budiž. Překousnout se to dalo. ()

Harapes

Vynikající drama,které stojí na vynikajících hereckých výkonech tria Geoffrey Rush, Emily Watson, Sophie Nélisse.Příběh o malé holčičce,která se ocitne v jiné rodině,kde má nového taťku,mamku.Kde poznává nové lidi,kamarády a musí se vyrovnat se ztrátou své vlasní rodiny.Působivý příběh na pozadí druhé světové války.Už dlouho jsem neviděl takový film,který mě velmi zasáhl svým smutkem,lidskostí a hřejivým příběhem,který mě upoutal až do poslední vteřiny filmu. ()

Dyas

Válečné drama, v němž je hlavní hrdinkou mladá Liesel, která si postupně zamiluje nejen knihy, ale i svou pěstounskou rodinu a najde si i přátele. Čekal jsem dost jiný příběh, ale to nevadí, protože tento kýč je celkově moudrý, poučný a v některých scénách i napínavý, přičemž velmi poutá na lidskost. Pořád mi to bohužel připadá jako průměrný film. Rozpočet n/a ][ USA tržby $20,191,000 ][ Celosvětové tržby $ 31,463,000 ][ Otvírací víkend $4,864,861 ()

Piškotka

Sázka na krásný obličejík Liesel, na ní film stojí. Místy poetické, místy vytržené z kontextu, přesto hodnověrně snímané dětskýma očima. Člověk by čekal zázrak či magii, ale nedostavují se. Zakončení vzhledem k volbě tématu reálné. G. Rush dostal velmi málo prostoru se projevit, stejně tak i jeho protějšek E. Watson. ()

Norino12

Geniálny film s perfektnou atmosférou a skvelým nádychom vojny. Pre mňa spoločne s knižkou jedno z najväčších prekvapení roka. ()

lucijelucije

Hodnotit knihu M Zusaka bylo dost obtížné a s filmem to není jinak. Po přečtení příběhu zlodějky jsem nevěděla, co si myslet, protože kniha je to krásná a příběh opravdu silný, Ovšem hodně kontroverzní. Přestože cítíte hloubku, která vám společně s fantazií dodává překrásný zážitek, stejně tak máte pocit, že v příběhu něco chybí, že plytkost, společně s jednotvárností vám jde vstříc ať chcete, nebo ne. Co se týče filmu, je téměř s knihou totožný, až na nepatrné detaily, takže hodnocení je velmi podobné. Pravdou ale je, že celých 131 min, vás děj nenudí, malá zlodějka vás svým životním posláním v celém svém koloběhu, ve kterém zažívá strašné, nevšední i krásné situace tak oslní, že na konci chytrých slov, které pronáší sama smrt, cítíte blažený a plný pocit s dobře provedené práce. Navíc S. Nélisse je nádherná bytost a společně s kamerou a hudbou splynete absolutně s prostředím. 7/10 ()

valasek.m

Knihu jsem nečetl, takže nemůžu posoudit, ale z filmového hnediska se jedná o vynikající kousek. Téma knihy a drůhá sv. válka tu ještě nebylo a je velice dobře, že tento film byl natočen. A jak byl natočen! Přímo skvěle skvelí herci, hudba, režie, scénář prostě to vše do sebe zapadalo tak jak má. A konec vás opravdu zasáhne! Proooooč? Za mě 95% ()

PetkaW.

Pořád si říkám,že se na filmy podobného ražení nesmím dívat večer. A stejně to pořád dělám a pak se dvě hodiny převaluju v posteli a přemýšlím nad dějem. Na Zlodějku knih jsem byla zvědavá. Trochu jsem se bála, že půjde jen o další drama z druhé světové války, kde se bude pořád dokolečka řešit politika a válka samotná. V tomhle směru mě film velmi mile překvapil. Válka se tu pochopitelně řešila, ale z trochu jiného úhlu, než jak jsme zvyklí a tak nějak... okrajově. Jde tu hlavně o lidi. O jejich každodenní radosti a starosti, o tom, jaký na ně měla dopad, co jim vzala a někdy i dala, jak je utvářela... Někdo tu kritizuje zbytečný pathos a naivitu. Ale dětský pohled na svět je naivní a patetický, takže se to dalo očekávat, vzhledem k tomu, že hlavní postavou je dospívající holčička. Navíc je vše podávané v únosné míře, takže vyprávění nepůsobí zbytečně přehnaně. Celý děj je skvěle propracovaný, má gradaci a dokáže vyvolat v člověku silné emoce. Všemu vévodí skvělé herecké výkony všech hlavních postav a celá atmosféra je výborně dokreslována skvělou hudbou mistra Williamse. Já si Zlodějku knih užívala je pro mě moc příjemným překvapením. A nějaká ta slzička taky ukápla :) ()

ondrula

Upřímně řečeno, je to dost otravný a naivní film, mající idealizovat válečné strádání. Otravovalo mě to zejména proto, že hlavními aktéry jsou děti, které neumí hrát. Poměrně neuvěřitelná je proměna zlý Emily Watson v milující maminku. Všechno se v podstatě natáčelo v papundeklových kulisách v jedné středověké uličce (chvílema jsem si říkal, že to má takovej ten punc levných béčkových filmů, který Amíci jezdí točit do Evropy). Poměrně silným tahounem filmu je skvělej Geoffrey Rush, ovšem nemá na to, aby zachránil celej film. ()

mclenin

Zlodejka kníh patrí do kategórie tých - filmov zvláštnych, u ktorých ma od ich zhliadnutia odrádza ani nie tak ostych, ako skôr ich nádych. No musím povedať, že ma milo prekvapil. Príbeh je vskutku dojemný a smutný, útočí na divákove city, prostredníctvom sympatických postáv, ktorých postihol osud nepriaznivý, povedzme, že nie na správnom mieste, v čase žili, navyše tak dobre zahratých, že nebol problém, aby som sa s nim stotožnil a všetko si veľmi živo predstavil. A naviac je aj vizuálne podmanivý - predovšetkým kontrast bielej zimy s krvavočervenými vlajkami nemeckými. Aby som však film iba nechválil, nedá mi, aby som nezmienil, že hoci je natočený podľa rovnomennej knižnej predlohy, nebyť dobre obsadený, javil by sa až príliš predlhý. Navyše som mal miestami pocit, že netuším čo mi chcel autor povedať, zdeliť, kam príbeh smeruje, že sa neposúva z bodu A do bodu B, čo je klasický naračný princíp, ale že skôr ide o dokumentaristický obraz doby, aj keď len pomerne strohý. Zaujímavo tvorca aj jazykovú otázku vyriešil, aby mnohých ľudí z kinosál neodplašil, už v úvode naznačil, že sa ponesie v duchu - minimálne bilingválne - kombinuje angličtinu s nemčinou a divák si na to časom zvykne. Príbeh zlodejky kníh je len jeden z mnohých, ktoré boli natočené v rámci tohto žánru a historického obdobia, a hoci preferuje fikciu a fakt stavia do úzadia, netreba sa báť jeho zhliadnutia. 3,5 * ()

Mitin

Filmy z druhé světové války se poslední dobou točí jak na běžícím pásu a zlodějka knih bohužel není jeden z těch filmů. které by mě zvlášť oslovily. Děj by se dal shrnout do pár minut a zbytečně se protahuje. Kromě dobrého hereckého obsazení nemám, co na filmu vyzdvihnout. ()

Disease

V rámci válečných dramat jsem tedy větší kýč ještě neviděl, nicméně celkem zručně natočený mainstream to byl. Dost mi vadilo vkládání německých slov a replik do jinak anglického zvuku. Ješte u projevu bych to pochopil kvůli údernosti, ale různá "danke" a "ja" mi přišly poněkud směšná. ()

vander19

Listujem si v zozname čo si pustiť na dnešok a zrazu som dostal chuť na niečo jemnejšie. Film o dievčatku z druhej svetovej vojny pred vianocami???? Ideál prvého dovolenkového dňa. Lenže som vlastne prvú hodinu ani presne nechápal prečo dali tomuto filmu takýto názov. Až po čase človek pochopí. A pochopí aj to, že sa vôbec nejedná o jemný film, ale o dosť zaujímavý vojnový príbeh. Iný ako napr. Fury alebo Záchraňte vojaka Ryana. A predsa rovnako silne emocionálny. Je to aj tým, že skvele sa tu dopĺňa celá partia hercov. Nad nimi stojí ako kráľ Geoffrey Rush a princezná Nélisse. Práve táto dvojka- otec+dcéra mu dávajú ten pravý šmrnc. Nie, nie je tú bojová línia, ani streľba, ale deti by som na toto asi do kina nebral. Zusak napísal veľmi silný príbeh, ktorý sa dotkne každého. Aj malé ľudské osudy trpeli v nezmyselnej vojne a tento film a knižka je možno aj taká pocta pre nich. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014