Našimi hrdiny jsou lidé, kteří si nechávají život prokluzovat mezi prsty. Neměli by. Pro některé z nich to totiž dneska večer skončí. A proto se v jejich blízkosti objevili andělé. Jejich podoba a názory vás asi zaskočí. Ono je to vzájemné. Lidskému oku neviditelní strážci našich osudů bývají zase pro změnu překvapeni překážkami, které sobě a jim dobrovolně stavíme do cesty. Podle mimořádného románu Michala Viewegha "Andělé všedního dne" natočila režisérka Alice Nellis originální příběh, v němž pomyslné andělské perutě nosí Marián Labuda, Vojtěch Dyk, Eliška Křenková a Vladimír Javorský. Tihle čtyři se snaží provést své lidské svěřence jejich nejtěžším dnem. Učitel autoškoly Karel (Bolek Polívka) se souží v citově prázdném manželství s Marií (Zuzana Bydžovská), které si kompenzuje sny o své studentce Ester (Klára Melíšková). Ta však právě pohřbila manžela a zatím není připravená na nové vztahové dobrodružství. Zdeněk (Václav Neužil) se chce dneska večer zabít, protože mu jeho kamarád Filip (Ondřej Sokol) přebral ženu. Těžce to nenese jen on, ale i jeho esotericky založená matka (Zuzana Kronerová), která se kvůli tomu navíc rozhádala se svou nejlepší kamarádkou, výše uvedenou Marií, protože Filip je její syn. Tenhle složitý vztahový propletenec rozetne osud už za pár hodin. Přestože andělé mají být nestrannými pozorovateli, nedá jim to, aby se alespoň částečně nepokusili situaci zachránit. (Cinemart)

Trailer 1

TominoLa

Po Hřebejkově Zakázaném uvolnění je tu další rána pod pás. Něco takového bych od Alice nellis nečekal. Těžko hledat nějaké pozitiva. Hudba mě otravovala od začátku, herci jako Polívka, Javorský, Labuda .... mají prostě navíc. Nevím jaká je knížka, ale ve filmu to vypadá, že ty andělé tam jsou vlastně na h..... Celé to působí směšně. 3/10 ()

claudel

Alice Nellis se nesmírně snažila, to lze cítit v každém záběru. Bohužel se ukázalo, že velmi čtivá a kvalitní novela Michala Viewegha je nezfilmovatelná. Ačkoli jsou Andělé všedního dne herecky precizní a to mluvím o lidech i andělích, podpořeni nádhernou hudbou a pěknou kamerou, děj je příliš doslovný a postupně nudí, až unudí. Uznávám, že je to nesmírně těžké, ale možná se přece jen dalo občas vydat cestou náznaků či metafor než přílišnou upovídaností. Jsem zklamaný, ale přesto oceňuji snahu a úsilí, které si natáčení dozajista vyžádalo. ()

honajz

Typicky povrchní, řeklo by se dnes moderně kavárenský pohled na lidi a na to, že kurnik užívejte dne! On Viewegh sám je povrchní a nevyzrálý člověk, který se snaží udílet rady a prodávat své pohledy na život i tam, kde lidé už na rozdíl od něho dospěli, a pak se diví, proč ho nemají rádi a stěžuje si. Navíc má problém se po smrti otce srovnat s tím, jestli teda něco je, nebo není, myšleno mimo realitu poznatelnou našimi omezenými smysly, jenže zas nad tím nechce moc přemýšlet, neb má raději víno, večírky a ženy a cestování a drahá auta a vůbec ten mondénní život bohatého a úspěšného spisovatele a scenáristy. Alice Nellis si asi v knize našla tu svoji o tom, že Bůh není a pokusila se to do filmu narvat horem dolem, až z toho vlastně udělala protináboženskou agitku. Inu a k samotnému filmu - proč jsou zde andělé, jaká tedy vlastně je jejich funkce, proč zrovna Polívka, proč ten pizza boy a gay parade zjevení, to fakt netuším. Stejně jako u některých postav motivace. V některých chvílích myslím lidé tak nějak na sex nemají pomyšlení - alespoň ne ve stylu, jak nad tím přemýšlí se svou obsesí tlustého chlapečka Viewegh. Nemají potřebu si maskulinně něco dokazovat. Když se dějí v životě lidském skutečné tragédie, je myšlenka na poskytnutí felace postaršímu učiteli autoškoly hodně, ale hodně nereálná a spadlá z Marsu. A tak by se dalo pokračovat. Manželství Polívky a Bydžovské, tak, jak je předvedeno, by už bylo pět let rozvedené, nebo by Bydžovská manželka v náhlém záchvatu vzteku manžela zabila - třeba Kinder vajíčkem. Prostě by pohár trpělivosti přetekl. A tak je to se všemi postavami - chlápek přijde o ženu a dobrý job, a nenapadne ho nic jiného, než nedělat nic a litovat se. Vážně s ním nic nehne, neexistují nějaké možnosti? Čím se živí, proč se neživí jako manažer v jiné firmě? Dalo by se pokračovat donekonečna. Chápu, že tvůrci chtěli říct - užívejte si chvíle s blízkými a buďte na sebe hodní, neb nikdo neví dne ani hodiny, ale přece jenom - takhle? Dobrá je kamera, skvěle civilně hraje Polívka, Dyk hraje svoji ulítlou parketu a na Křenkovou se aspoň hezky kouká. Melíšková zde hraje poněkud nesympaticky a přijde mi, že má vadu řeči. Bydžovská žel hraje svůj standard, do něhož ji v poslední době pořád zběsile a krabičkovitě obsazují. Je to dobře střižené, dobrý timing scén, ale celkově to vlastně nic nedává a neříká. Tedy kromě Užívej dne, ale takový film už česká kinematografie má - s Hrzánovou a Holubem v hlavních rolích. A bez andělů. (Btw, soundtrack u Andělů mi přišel až přespříliš inspirovaný soundtrackem z Fontány.) ()

Gabbo

Kritizovat film za to, že je děj předvidalný je nesmysl.. On se jen drží knižní předlohy, která se mi celkem libila.. Možná je to právě ten problém, že jsem knihu už četl, ale mám z filmu smíšené poctity.. Krásná kamera a hudba, skvělí herci, ale na režii Alice Nellis jsem asi neměl tu správnou náladu.. ()

Alementina

Nuda všedního dne aneb 1* za filmový zážitek, protože podruhý bych se na to nedívala ani kdyby mi za to měli platit, hvězda navíc za moje milované Nusle, btw. obezita pana Labudy je neskutečná, při scéně v autě jsem myslela jen na to, jak to udělali, že se na tu zadní sedačku vešli... protože mi přišlo, že se nevešli. Herecky to útahla pouze paní Bydžovská. ()

• Natáčení probíhalo například na střeše sportovní haly Folimanka, na pilíři Nuselského mostu a také 80 metrů nad zemí na střeše hotelu Corinthia v Praze. (Terva)

Související novinky

Best Film Fest 2014

Best Film Fest 2014

09.12.2014

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a Mat pořádá od 11. do 17. prosince tohoto roku Best Film Fest, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé… (více)