Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (Cinemart)

Petrus1

Ta první půlka byla tak nudná, že jsem se u dalšího nezáživnýho sezení, při kterým Ava odhalí, že Caleba přitahuje, zamyslela nad tím, jestli bych se nemohla i já zabouchnout třeba do ledničky, kdyby se mnou vedla tyhle intelektuální debaty a nevzala ji někam na rušnou křižovatku a pak do kina... až jsem z toho usnula. Řekla jsem si, že tomu dám ještě šanci a druhej den ve sledování pokračovala. Druhá půlka už je sice o něco záživnější, ale žádná sláva to taky není. Navíc je naprosto jasný, kam to směřuje. A to mají oba za to. Všichni vlastně nakonec dostanou co chtěli a hlavně taky to, co si zasloužili. To je taky nápad - vytvořit umělou inteligenci v podobě ženský. Odjakživa je přece známo, že ženský jsou svině a z chlapů umí udělat pěkný blbce. Takže dobře jim tak. Navíc silně pochybuju o tom, že by o podobnýho robota měl někdo zájem. Copak chlapi mají zájem s ženskýma vést nějaký duchaplný hovory? Vývoj klidně mohl skončit u té Japonky. Ale i tak trochu drahá "nafukovací" panna, ne? Až se bude něco podobnýho vyrábět na zakázku - přála bych si vysokýho, černovlasýho, vousatýho, pokérovanýho chlapa s pořádným nádobíčkem a dokonale vycvičeným jazykovým svalstvem, kterej bude prát, vařit, žehlit, uklízet a když přijde uanvenej z práce, bude se věnovat mým nadstandardním sexuálním požadavkům. A je mi úplně fuck, jestli bude mít dole nějaký senzory a bude něco cítit. Kvůli tomu ho přece nechci. A bude dělat vše, co mu řeknu a bez poznámek! :) Takže místo investic do podobně nezáživných filmů, darujte peníze na vývoj těchto robotů... můj muž totiž přišel po odpolední sedřenej jako mezek, díval se se mnou asi deset minut na Ex Machinu a se slovy: "Ty vole, to je pičovina," se otočil na bok a usnul... takže chápete, že potřeba těchto robotů je opravdu akutní... :-) ()

frolish

Chladne, temne prostredie podzemneho bunkra v odlahlych horach a nevyspytatelny vizionar-genius-alkoholik na prahu svetoveho prelomu v umelej inteligencii. Mraziva atmosfera by sa dala krajat, moralna dilema je krasne ponechana na uvazenie divaka. Problemom pre niekoho moze byt, ze Gleeson sa do role sympataka nehodi (ak nim teda mal byt) a tym padom sa divak vlastne nema na koho citovo naviazat. Na druhej strane, ak by mal, nebolo by tolko priestoru pre vlastne myslienky ohladom onej moralnej dilemy, co ja osobne povazujem za plus. Po zvrate to mohlo vygradovat trochu silnejsie a bola by to dokonalost - scena, ktora mala byt vrcholom filmu, nim nebola (inak by som to mal asi za 5*). Celkovo ale velmi silny zazitok s maximalnym ponorenim sa do atmosfery a pribehu. Pre fanusikov sci-fi zanru povinnost. 90% ()

warrenur

Nadhera. Exoticke miesto luxusnej vily zasadenej v nadhernej prirode. Dialogy s eterickou "umelou-inteligenciou", spytujuc sa na citlive otazky, ktore matu, zvadzaju a nechavaju v hlave gulas. Snove prechadzky nocnym, farebne nasvietenym domom. To vsetko zahrane prakticky len vybornym ustrednym triom. Vyborne vygradovany zaver a ten hudobny podmaz a genialne zaverecne titulky. Uzas. Odporucam na dobru noc. Alicia a samozrejme pan Garland, smekam. Jemne a zaroven zvadzajuce i matuce sci-fi. :) ()

Everyone

Filmy, kde vás tahají za nos, podle určité zjevné dějové linky, a které jsou latentně hrané podle skrytých pravidel, kde vlastní hra má tolik motivací, kolik je hráčů a jednoho režiséra, který má zdánlivě vše pod kontrolou, musí být pro diváka, snad v každé minutě, jedno velké překvapení. Nehledě na to, že tato forma je vyplněna aktuálním obsahem (snad nejzajímavějším) ze současného technologického snažení, poněvadž se mu téměř každý dialog věnuje prostřednictvím otázek, které se nedotýkají pouze kybernetiky, ale mají dalekosáhlý přesah, zejména do psychologie a etiky, protože svět lidí a strojů (humanitní pohled na svět a ten technický s patřičnými technologie) se přibližují, resp. střetávají, resp. konfrontují - zdá se, že ENTITA VĚDOMÍ, AŤ UŽ JEJÍM NOSITELEM KDOKOLIV, NEMÁ RÁDA NESVOBODU. V neposlední řadě film poskytuje zajímavý druh fetiše a nevšední bizarnosti s erotickým podtextem. ___ Zprvu jsem byl trošku nešťastný ze závěru. Když byl geniální Oscar Isaac, protřelý programátor, který dokázal naprogramovat něco tak složitého jako například heterosexualitu, jak to!? že zapomněl na základní kameny robotiky - Asimovovy zákony. Odpovím si sám...ve svém plánu podcenil zásah z vnějšku, ale co je hlavní, svázání Avy zákonitostmi robotiky by značně ulehčilo testování dle Turinga. Film se mi natolik líbil, že ho hodnotím všemi vztyčenými výběžky jedné ruky. ___ Ale nedovedu si odpovědět např. na otázku, zda by se stroj, se svými super schopnostmi, cítil méněcenný vzhledem k člověku. Zda by ho v tomto pocitu podpořil rozkol v jeho vědomí a volbě jeho tělesné schránky. Či zda by se na problém těla a duše díval z nadhledu či by trpěl podobně jako transsexuálové, které se narodili v jiném těle (schizma psychické a anatomické, resp. zde naprogramované a zvolené). Dovolím si tvrdit, že zde by byl problém složitější, protože se nedá volit mezi buď a nebo, muž a žena. ()

Matli

Ne nějak zvlášť záživné, ale se zvláštním potenciálem, za který dávám hvězdičku navíc. Čekal jsem trošku jinej převratnější děj, ale i tak jsem to sledoval se zaujetím. Twist na konci a efekty (robotka) jsou na jedničku. 68% ()

heihatchi

Po shlédnutí ve mě film zanechal rozporuplné pocity. Když to ale vemu kolem a kolem, tak krom jedné slabší chvilky se mi film líbil. Za zmínku pak stojí hlavně mrazivá atmosféra a stupňující se napětí, jenž vrcholí (pro mě) nečekaným koncem. ()

Platom

Velmi komorní sci-fi, které lze přirovnat k filmům Já robot a Ona... Stopáž je krátká, takže děj příjemně plyne a divák u sebe může pozorovat, že odpočítává minuty do každého dalšího sezení s Avou, přičemž se napětí stále stupňuje. Zápletka je promyšlená a tak film nepůsobí přímočaře. Možná by pomohl výraznější hudební doprovod k podtržení výsledných dojmů. Takhle jsou to bez problému 4* ()

adriane9

Přímo exceletní Alicia Vikander! Já prostě fakt nemusím sci-fi snímky ale tohle se mi nějak obsahově líbilo, čekala sem že to bude mít určité kouzlo a... mělo.. všechny ty odměřené postavy bez většího citového propojení mě moc bavily, bavilo mě poslouchat jejich dialogy to jak by umělá inteligence vážně mohla vypadat.. Není to typické scifi a thrillerem já bych spíš vyzdvihla to dramatické pojetí. Stojí za zkouknutí, včetně toho kubánce Isaaca :) ()

Saur.us

Komorní, především konverzační sci-fi s minimem zvláštních efektů ale o to s větší dávkou překvapivých zvratů. ()

Derny

Přes všechnu technickou vytříbenost mi Ex Machina přijde jako dost komorní film, což je u tohoto typu scifi poměrně neobvyklé. To je velké plus, stejně jako další v podobě skvělého výkonu Alicii Vikander a překvapivého závěru. Na druhou stranu byl film hodně táhlý a některé ze scén mi přišly nudné nebo zbytečné. Mezi ty patří takřka všechny s japonskou androidkou, která mi tam přišla jen jako rušivý doplněk. Podobně cílené drama Her mi přijde se svou vizí komplexnější, hlavně kvůli znatelnějšímu společenskému přesahu. ()

fixaman

Parádní sci-fi, které vás na rozdíl od většiny dnešní tvorby mnohokrát donutí přemýšlet. Škoda jen toho totálně přepáleného konce. I tak si to ale zaslouží plný počet. ()

LordBeeDoO

Asi jsem se na ten film moc těšil a moc od něj čekal, takže nuda a hovory z 90% o ničem mě přestaly bavit velmi rychle. Nějak si celý film hraje na chytré a promyšlené drama, ale pod tou obálkou na tom vlastně nic promyšleného není. Kdyby byl film kondenzovaný asi na 30 minut, bylo by to lepší :-) ()

Brtniik

Viděl jsem v kině. Nejsem zrovna milovník Sci-Fi, ale toto bylo dost zajímavé. Trochu mi neseděl pan majitel a výhradní designer, protože mi chováním připomínal „škatulkového“ Rusa. Jinak jeden by neměl problém se do Avy zabouchnout. Hezky jste nás pánové a dámy doblbli! :-) ()

sirien

Není to špatný film, ale popravdě dost zklamání. Předem jsem věděl, že to má pomalejší tempo, což bylo dobře - kdybych to nečekal, asi mi to trochu vadí, ale takhle ok. Nicméně obsah byl dost plytký - snaží se to pokrýt X souvisejících témat, takže to vlastně nerozebere žádné, v podstatě to nemá žádnou myšlenku, co by už nebyla X krát jinde (a obvykle líp), mnohá potenciálně zajímavá témata to odbíjí a vlastní to nepřináší, výsledkem čehož je těžká předvídatelnost - ve čtvrtině víte už prakticky úplně všechno a žádný zvrat se už nedostaví. Herecké výkony jsou dobré, ale ne tak dobré, aby samy vykompenzovaly nedostatky okolo. Celkově - další a zbytečně dlouhý film o AI androidovi a lidech, co se snaží tvářit intelektuálnější, hlubší a chytřejší, než skutečně je. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora