X+Y (festivalový název)

A Brilliant Young Mind

• Austrálie

Drama / Komedie

Velká Británie, 2014, 111 min

Matematika a všetci tí matematickí géniovia vo filmoch ma odjakživa fascinujú. Ja som nerozumela jedinému zadaniu a nepomohla by mi ani kalkulačka. Myslím si ale, že film mal naviac. Zdalo sa mi, že pláva len po povrchu a všetko tam išlo veľmi hladko. Mňa osobne zaujal príbeh učiteľa, ktorý bol len načatý a nedokončený. Herci hrali ale dobre a dobre sa na to aj pozeralo. A Hensonova muzika geniálna. Silné tri hviezdy.(13.1.2017)

Posledná štvrťhodina je vyslovene nádherná. No predchádza jej veľmi rozporuplná hodina a pol, ktorá je miestami gýčová, miestami nesmierne nudná, potom zas zbytočne komplikovaná, tlačiaca na city. Najviac ma chytila dejová línia chorého učiteľa, no tú mi film akosi neponúkol celú, akurát ma to mrzí. Zvláštny snímok.(25.8.2015)

Nevím teda jestli A. Butterfield hrál autistického kluka, protože se v tomhle snímku o tom moc nemluví. Každopádně ač byl nebo ne, ve své podstatě svou povahou odpovídal. Jako zrovna tohle drama je pro mě dost neslané a nemastně. Neříkám, že X plus Y nemá, co říct, ale jestli něco říká, tak hodně oparně a pomalu. Jsou tady věci, které mě zaujali, jako třeba příběh jeho mámy a učitele. Příběh jeho spontánní kamarádky Zhank Mei. Ale celkově vzato dobrý průměr.(10.10.2015)

Na počty geniální, ale společensky až zaostalý "skoroautista" se kvalifikuje do britského týmu matematických olympioniků a v kroužku podobně postižených vrstevníků ostýchavě poznává pocity, které nedokáže popsat sebesložitějšími vzorečky. Skvěle zachycené (a atraktivně natočené) břímě vyloučeného života (nejenom něho samotného, ale i jeho rodiny - matky) s velikým nadáním (= darem i prokletím) se bohužel v závěru zjednoduší do slaďoučké teen romantiky, navádějící hlavní postavu do bezpečné zóny konformních, uvědomělých citů.(16.4.2018)

Matiku nesnáším , a asociální autisty taky. V tomhle filmu je obojí a ani to není zrovna komedie , ale po pomalém rozjezdu jde děj přeci jen víc do hloubky. Vztahy a rodina se řeší trochu zvláštním tempem především díky hlavnímu hrdinovi , naštěstí to trochu rozbíjí vtipný učitel a hlavně skvělá Sally Hawkins, která má jeden z nejkrásnějších úsměvů co na plátně můžete vidět. Ve výsledku je to zajímavé a ač to rozhodně není film na nedělní odpoledne , nenudil jsem se.(25.8.2015)

• - Student Luke (Jake Davies) sleduje na počítači legendární scénu s mrtvým papouškem ze seriálu Monty Pythonův létající cirkus (od r. 1969). (Shadowland)

• - Natáčelo se v Anglii převážně v Sheffieldu a dále na Tchaj-wanu. (Terva)

• - Film byl převážně psán na motivy života matematika Daniela Lightwinga. (AAnubis)