Slídil

• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014, 117 min

Je to dosť dobrý thriller. Má vydarený príbeh o inteligentnom sociopatovi, ktorý sa márne snaží nájsť prácu, no keď sa náhodou stane svedkom nehody a všimne si amatérskych filmárov, ktorým ide o čo najlepšie zábery, rozhodne sa skúsiť vydať týmto smerom. Čoskoro v tom nachádza zmysel života, zoznamuje sa s pravidlami a ambicióznou pracovníčkou televízie, pričom vďaka svojej povahe nemá žiadne zábrany a tak prináša tie najlepšie, teda v tejto oblasti najšokujúcejšie zábery a v honbe za senzáciami sa svoje hranice snaží stále viac posúvať. Spracovanie sa mi páči, síce ma trochu prekvapilo, že tvorcovia nezašli ešte trochu ďalej, očakával som, že hlavný hrdina bude ešte extrémnejší, čím by už prešli prakticky do iného žánru, no v konečnom dôsledku to nie je zápor, možno aj naopak, takto sa to udržalo v hraniciach uveriteľnosti a navyše aj tak to má čo ponúknuť, keďže táto tématika využila svoj potenciál snáď naplno. Hlavná postava je tu perfektne podaná, keďže tu nejde len o to, že je sociopat, ale našťastie je aj inteligentný a na rozdiel od väčšiny podobných postáv nemá problém ani s komunikáciou s okolím, pričom mnohé jeho repliky sa mi veľmi páčili a tak to s ľahkosťou ťahá po celý čas. Rovnako aj celá táto kontroverzná téma o točení senzácií, pokiaľ možno čo najkrvavejších za každú cenu je skvelo zvládnutá a tak ma to dejovo bavilo po celý čas, pričom to výborne graduje a druhá polovica venujúca sa jednému prípadu sa mimoriadne vydarila. A našťastie nesklame ani úplný záver. A dokonca tu poteší aj akcia, nečakal som nič, ale minimálne celá záverečná naháňačka je až prekvapivo dobre zvládnutá. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, Jake Gyllenhaal si v poslednej dobe vyberá jednu zaujímavú úlohu za druhou a tu podáva asi svoj najlepší výkon, zahral to perfektne, k tomu Rene Russo ako pracovníčka v televízii, nesklame ani postava pomocníka hlavného hrdinu, v menšej úlohe poteší aj Bill Paxton, tu nemám problém. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, tu si tvorcovia bez problémov poradili aj s malým rozpočtom, vizuálne je to dostatočne kvalitné, nechýba ani napätie, tu nemám čo vytknúť. Na tento film som bol zvedavý a našťastie nesklamal, výborne zvládnutá netradičná téma podporená skvelou hlavnou postavou. 78%(25.12.2014)

Málem jsem se poblil a zároveň měl permanentně sevřené půlky a oči přikované k plátnu. Pomník bulvárního hyenismu ve vší jeho zrůdnosti a zároveň sžíravě nastavené zrcadlo doby, kdy vražda není nic, dokud není vidět tělo, krev a akce v pevně komponovaném záběru. Gilroy navíc zvládá o napínavé naháněčky a umně filtruje informace jen z pohledu psychopatického Jelenhulehena. Tenhle film Oscary nepotřebuje. Beztak si ho budeme pamatovat víc než všechny ty vyumělkované a škatulkám odpovídající dramata o chrabrých sniperech, druhoválečných gayích a bandě černochů bojujících s rasismem.(22.1.2015)

Světla! Kamera! Akce! Myslel jsem si, že nic zvrácenějšího, než Gone Girl letos už neuvidím, ale šeredně jsem se spletl. Nightcrawler začíná zasněně jako Refnův Drive, ale postupně se z něj vyloupne jeden z nejtemnějších a nejmrazivějších filmů letošního roku, u kterého se můžete spolehnout na to, že vám z něj dobře rozhodně nebude.(20.12.2014)

Rozpočet $8,5miliónaTržby USA $32,381,217Tržby Celosvetovo $41,800,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,975,870 //počet predaných kusov 81,883Tržby za predaj DVD v USA $2,023,566 //počet predaných kusov 89,046║ Jake Gyllenhaal sa celkom slušne herecky chytil(Patrola, Zmiznutie, Enemy), vyprofiloval, vážnejšie úlohy mu sedia a v skutku podáva bezohľadnú chladnú kalkulačnú osobu akú dokáže v súčastnosti vystrúhať len bravúrny Christian Bale, chladný nevtieravý thriller akých nie je nikdy dosť, maškrta /80%/(1.4.2015)

Zatiaľ, než sa odhodlám k obsiahlejšiemu textu, dovolím si len malú poznámku: Nightcrawler je viac než obstojnou aktualizáciou Kieslowského Amatéra pre 21. storočie v súčasnom spoločenskom kontexte, rezignujúci na jeho farebnosť, ale zároveň vyhýbajúci sa i čiernobielemu videniu sveta zvolením palety odtieňov sivej (neobsahuje totiž jedinú kladne prezentovanú postavu). Na stranu prvú tak ako i v známom poľskom filme prekračuje hrdina hranice práce s kamerou, a divákovi je tak predostrená mrazivá jednoduchosť prechodu od prinášania k vlastnoručnému tvoreniu správ, od zachytenia po uskutočnenie zločinu. Na stranu druhú však prijíma nielen mediálny obchodný model, ale aj samotný formát televíznych správ - nie je tu s kým súcitiť ani mu držať palce, no po celý čas nedokážeme Louom len opovrhovať a ako najrozumnejší sa zdá neutrálny postoj, ktorý bežne zachovávame aj pri sledovaní televíznych reportáží a moderátorov.(8.2.2015)

• - Film je režisérskym debutom Dana Gilroya a herečka Rene Russo, stvárnujúca postavu Nini Romina, je vo skutočnosti jeho manželkou. (Da_reba)

• - Natáčení probíhalo pouze v Los Angeles, které navíc podle vyjádření Davida Lancastera hraje ve filmu svou vlastní roli. (Pria)

• - Scéna rytierskeho súboja, ktorú Louis Bloom (Jake Gyllenhaal) sleduje v televízii je z filmu The Court Jester (1955). (belinko)