Slídil

• slovenský

Sliedič

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2014, 117 min

Myslel jsem vážně, že to bude drsný temný thriller, ale namísto toho se z toho vyklubala drsná černá komedie. Co naplat, ale jinak to nebylo zase tak špatný, dokonce i místy mě příběh bavil, a to i přes to, že už delší dobu se snažím přísun černý kroniky maximálně omezovat. Pokud jde o samotné hodnocení, dal bych klidně i 3 a půl hvězdičky, ale vzhledem k tomu, že to nejde, tak to nechám tak a bude to akorát.(22.1.2015)

Zatiaľ, než sa odhodlám k obsiahlejšiemu textu, dovolím si len malú poznámku: Nightcrawler je viac než obstojnou aktualizáciou Kieslowského Amatéra pre 21. storočie v súčasnom spoločenskom kontexte, rezignujúci na jeho farebnosť, ale zároveň vyhýbajúci sa i čiernobielemu videniu sveta zvolením palety odtieňov sivej (neobsahuje totiž jedinú kladne prezentovanú postavu). Na stranu prvú tak ako i v známom poľskom filme prekračuje hrdina hranice práce s kamerou, a divákovi je tak predostrená mrazivá jednoduchosť prechodu od prinášania k vlastnoručnému tvoreniu správ, od zachytenia po uskutočnenie zločinu. Na stranu druhú však prijíma nielen mediálny obchodný model, ale aj samotný formát televíznych správ - nie je tu s kým súcitiť ani mu držať palce, no po celý čas nedokážeme Louom len opovrhovať a ako najrozumnejší sa zdá neutrálny postoj, ktorý bežne zachovávame aj pri sledovaní televíznych reportáží a moderátorov.(8.2.2015)

Opět film bez jakýchkoliv kladných postav, zato s naprosto strašlivým Jakem Gyllenhaalem (myšleno co do image hlavního hrdiny). Jake je normálně celkem sexy chlap a hlavně automaticky sympaťák, ve Slídilovi se ovšem přetavil v neuvěřitelně šílenýho úchyla, jehož žabí úsměv a oči jen tak z hlavy nedostanu. Je obdivuhodné, jak Jake dokázal v Bloomovi vystřihnout dokonalýho slizáka. Zvláštní, co dokážou umaštěný vlasy, pár kilo dole a permanentně "sjetej" výraz s vykulenýma, téměř světélkujícíma očima. Ústřední linka filmu je správně aktuální a zajímavá a Dan Gilroy jí zručně ukočíroval až do cynického konce. Není to zrovna film, co člověka naplní radostí ze života, takže teď to chce urychleně nějakýho toho Prince z Persie na vyrovnání hladiny depresivnosti.(1.3.2016)

Odporný, desivý film s nechutne bezútešnou atmosférou chladného mesta, ktoré vás v sekunde bez milosti - a upozornenia - zabije (a ktorá mi veľmi pripomenula obdobne depresívny, negatívny Voľný pád). Surové scény, surové dialógy a surovec ako hlavný (anti)hrdina. Druhý raz to už nechcem vidieť. Malo to niečo do seba, ale za najväčší plus by som pokladal práve atmosféru. Scenár, réžia či herci ma neoslovili.(22.3.2017)

Pokud Džejk nedostane roli, v níž se cítí naprosto přirozeně, tedy nekrotí horu a nahý nekryje záda nějakému metrosexuálnímu fešákovi, stojí jako herec i gej akorát tak za vyližprdel. Ani zde nepotvrdil pravidlo, psychotickou hyenu z něj udělal akorát úchylně nagelovaný účes, ale jinak jen standardně strnule valí na kameru bulvy jako chameleon na masařku, aniž by téměř hnul brvou. Jen jsem čekal, kdy vystřelí do objektivu jazyk a poslintá záběr. Ale nevadí, naštěstí jej vykryli spoustou opravdových herců včetně skvěle nabalzamované René, která by i v šedesáti pořád stála za exhumaci. Tyhle trampoty Novotného z Losích Andělic, co krouží městem a bezskrupulózně hledá nejhnusnější mršiny, aby se reportéři Príma Blood mohli udělat v živém vstupu a masy hloupých pičusů ukojili svou bulvární touhu po krvi, jsou vcelku záživné a dokonale odrazují od přepínání z koncesionářsky hrazených, strhujících parlamentních interfelací na komerční kanály.(29.12.2014)

• - Louis Bloom (Jake Gyllenhaal) sa objavuje v každej scéne. (belinko)

• - Riz Ahmed (Rick) strávil niekoľko nocí so skutočnými "sliedičmi", aby sa vedel lepšie pripraviť na svoju rolu. (Da_reba)

• - Film je režisérskym debutom Dana Gilroya a herečka Rene Russo, stvárnujúca postavu Nini Romina, je vo skutočnosti jeho manželkou. (Da_reba)