Reklama

Reklama

Dvoudílné zpracování patrně nejslavnější vlakové loupeže z 8. srpna 1963, během níž si gang lupičů odnesl rekordních 2,6 milionu liber, nabízí svým způsobem vyčerpávající pohled na celou událost. Zatímco první epizoda sleduje loupež očima lupičů a především jejich šéfa v podání hvězdného Luka Evanse, druhá se věnuje rozsáhlému policejnímu vyšetřování, vedenému vrchním superintendantem Butlerem v podání neméně známého Jima Broadbenta... Listopad 1962. Parta kolem charismatického a ctižádostivého Bruce Reynoldse přepadává vůz s výplatami na londýnském letišti Heathrow, kořist však zůstává daleko za očekáváními. Reynolds slibuje, že už se nic podobného nebude opakovat. Ve chvíli, kdy se objeví tip na noční poštovní vlak z Glasgow do Londýna, který pravidelně převáží značné množství hotovosti, je rozhodnuto: toto bude naše další akce. Podnik takového rozsahu ovšem vyžaduje pečlivé plánování a speciální znalosti... 12. spen 1963, čtyři dny po loupeži a britská policie stále nezná totožnost pachatelů. Státní establishment je otřesen a troufalý zločin považuje za útok na samotné základy Anglie. Ministr vnitra proto vyšetřováním osobně pověřuje vrchního superintendanta Tommyho Butlera, jednoho z nejschopnějších mužů Scotland Yardu. Ten kolem sebe shromažďuje speciální vyšetřovací tým a přísahá, že nepoleví, dokud nepochytá všechny vlakové lupiče do jednoho. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (23)

bararich8 

všechny recenze uživatele

Výborné dílko. První díl naprosto super, k druhému dílu jsem přistupoval s obavami, jelikož pohled z druhé strany nesliboval takovou atraktivitu - naštěstí do dobře dopadlo a maximální spokojenost. Skvěle padnoucí hudba Překvapivě dobrá forma vyprávění, která dokáže na celou dobu zaujmout, jako bonus sympatičtí hlavní hrdinové. Navíc hned první scéna prvního dílu je vynikající až dokonalá :) 4* ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

Tahle série jsou v podstatě dva odlišné filmy. Každý pojednává sice o loupeži, ale každý z úplně jiného pohledu. A to je právě kámen úrazu. Být to jeden film, tak na dvě hodiny, tak jako slavná verze s Connerym a Sutherlandem, tak to všechno bude slapat dle mého lépe. Hlavně první část se hodně táhne a trvá, než se pořádně rozjede. Hlavní dvojice jsou pochopitelně herecké jistoty, takže v tomto ohledu nezklamou a člověk se opravdu dopodrobna dozví jak o přípravách loupeže, tak o samotném vyšetřování, včetně postupů či úskalí dané doby, ale nikdy nedokáže úplně zaháčkovat. ()

Reklama

Spooner 

všechny recenze uživatele

The Great Train Robbery rozhodně není úplně špatnou minisérií. Tvůrci rozhodně umí nabídnout slušnou atmosféru šedesátých let, silnou hereckou dvojici (Jim Brodbent válí) a pár výborných momentů. Kvůli zvolenému přístupu však oběma částem chybí jakási přidána hodnota, která by sérii vyšvihla z vod pouhé chladné a velmi pečlivé rekonstrukce historických událostí. Velká vlaková loupež tak bohužel zůstává malinko promarněnou šancí, od níž jsem čekal malinko více. ()

Raziel_cz 

všechny recenze uživatele

A Robber's Tale: Stylová kriminálka plná obleků na míru, naleštěných automobilů a sympatických antihrdinů. Příběhově je to docela standardní "příprava na loupež-loupež", ale ani si to na nic jiného nehraje. Má to švih a tempo a napětí a humor a bezútěšné finále. Informace a komplexnost charakterů a motivací to dávkuje s britským minimalismem. Skvělé řemeslo, ke kterému se určitě vrátím. | A Copper's Tale: Policejní procedurálka, která má sice pořád styl, obleky na míru a naleštěná auta, ale nic z toho už nepůsobí tak uhlazeně, rytmicky a zábavně. Z velké části i proto, že kvůli zakořenění v realitě pátrání nefunguje (a ani nemůže fungovat) jako detektivka. Spíš tady někdo někomu zatelefonuje informaci, na jejím základě hrdinové někoho dopadnou, a ten napráská někoho jiného. Naštěstí to scenárista věděl a mohl se tak víc orientovat na charaktery – především Thomase Butlera a Franka Williamse. Ve výsledku ale druhá část existuje spíš jen proto, aby vymalovala obraz Británie po loupeži a podtrhla, že Bruce Reynolds a jeho parťáci byli mnohem míň cool, než to z prvního dílu vypadá. Bezútěšné finále má taky. Tempo a napětí a humor tolik ne (i když pasáž s Evansem všechny absentující humory vynahradí), ale pořád se to vyplatí vidět jako doplněk toho, pro co na The Great Train Robbery budete koukat doopravdy. Akorát to úplně postačí jenom jednou. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Pohodový televízny dvojfilm o jednej veľkej vlakovej lúpeži, ktorá sa vydarila skôr vďaka veľkému šťastiu ako prefíkanosti lupičov. V prvom diely sledujeme plánovanie lúpeže a následne jej prevedenie. V druhej sledujeme už len čisto pohľad policajtov, ktorý idú po krku lupičom. To bolo trochu sklamanie. Škoda, že príbehy postáv tak striktne oddelili. Vidieť ako lupiči postupne strácajú nervy jak ich chytajú jedného za druhým, by bolo oveľa napínavejšie. Takto to pôsobilo príliš sucho. Proste typicky anglicky. Tresty mi pripadali tiež dosť šialené. Celkovo ok zaujímavý dvojfilm na ktorý sa príjemne pozerá, ale ani raz naplno nestrhne. 6/10. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (2)

  • Vozy použité při krádeži v BOAC Comet House jsou Daimler 2½ Litre V8, vojenský náklaďák Bedford RL z roku 1957, terénní osobní vůz je Land-Rover 109 a lokomotiva je English Electric Class 40 2,000 hp 1Co-Co1 No.D213 „Andania“. (sator)
  • Ronald Biggs, jeden z posledních přeživších Velké vlakové loupeže, zemřel 18. prosince 2013, ve stejný den, kdy byla tato dvoudílná série poprvé uvedena. (sator)

Reklama

Reklama