...šmarjá, to byla taky komedie? No: že bychom od Ivoryho čekali víc, už psát nebudu, film má hlemýždí tempo, málem jsem usnul, naštěstí se to v závěru obrátilo, (po scéně na kolečkových bruslích), ovšem konec mi přišel jako trapný deux ex machina, nebýt několika evrpoských herců (myslím teď hlavně Thierryho Lhermittea a Stephena Frye), bylo by to ještě horší, ale s radostí zjišťuju, že Kate Hudson má dost ze své matky...(10.12.2003)

Tenhle film je v sekci komedie omylem, jelikož si nevzpomínám ani na jednu scénu, ve které bych se zasmála. Ale zajímavý - to rozhodně. Dvě sestry v podání Hudson/Watts na mě zapůsobily hned při první scéně a každá z nich svou roli zahrála bravurně. Ať už díky francouzštině Naomi či přeměny pohodové dívky na elegantní ženu/milenku v podání Kate. Rozpory mezi provdanou američankou a ženatým francouzem a jejich následný boj o majetek a do toho ruská milenka, která je vdaná za američana, který pronásleduje rodinu dvou sester a snaží se všechny zburcovat, aby danou situaci pomohli vyřešit. Pohled do francouzské společnosti a její postoji k danému problému a to vše v prostředí bohatých lidí a domů a majetku, o kterém se mnohým může pouze zdát. Závěr je poněkud nečekaný, ale takový je život ;)(13.3.2013)

• otík

Neskutečně nudný a dlouhý film sice s plejádou známých herců, ale o to s větší prázdnotou. Jakási linie příběhu tam sice je, ale zcela to dokonala trapnost postavy Naomi Watts, která mě fakt vytočila. Taková herečka a taková bídná postava. Trapnost numero jedna. A komedie? No tak to ani náznakem. Hudba: Richard Robbins(22.12.2010)

• Madison

Zbytočne rozťahaná a prekombinovaná scenáristická omáčka, rozdelená na malé a nezaujímavé epizódky, ktoré filmu uberajú tempo a zapríčiňujú neskutočnú nudu. Čo-to občas zachraňujú ironické poznámky na americkú a francúzsku spoločnosť... a ešte Naomi Watts, ktorej sa priestoru, bohužiaľ, veľa neušlo, ale i tak sa ju nedá prehliadnuť a je určite dôveryhodnejšia ako Kate Hudson.(23.2.2008)

Chvílemi bych hodnotila film i na čtyři (když jsem se na to dívala jako na anonymní komedii), ale Ivory nemá poslední dobou šťastnou ruku. Oblíbené téma jeho dobových snímků a la Henry James, kdy se střetávají kultury Evropy a Ameriky (Bostoňaky, Evropané, Soumrak dne apod) případně Anglie a Itálie (Pokoj s vyhlídkou), se zde nemůže uplatnit a když tak trochu násilně. Schéma těch příběhů bývala podobná. Zašlá sláva Evropy, která zaspala dobu, ale měla takový ospalý zapšklý půvab a rafinovanost a Amerika měla peníze a zcela okouzlující dravost či nevinnost. Naše doba je globalizovaná, takže nelze říci, že by běžný člověk z Evropy měl styl, konzervativní přístup k životu a byl mile osvěžen americkou bezprostředností a chutí žít nebo tím snobsky zhrdl. Proto byl Ivory nucen vytvořit trochu neživotnou konstrukci lepší šlechtictvím zavánějící francouzské rodiny (něco, co se moc dneska nezná a spíše mizí), která stále řeší bonton a jí v těch nejlepších restauracích (a nedokáže otevřeně mluvit o penězích, o které chce rozvádějící se Roxy oškubat) a dvou američanek (které ten starosvětský šarm zároveň baští a dělají si z toho legraci). Prostě, co by hozené do kostýmu konce 19. století působilo jako zajímavé společenské drama, v součastnosti a s trochou té americké filmové zručnosti působí jako nepovedený pokus o romantickou komedii. Komedie to právě nebyla. (Na to se tam řešila dost velká dramata včetně sebevraždy i vraždy. )Stejně jako nejsou komediemi Ivoryho Howards End a Soumrak dne. Autenticita příběhů z přelomu 19. a 20. století byla v tom, že tam se opravdu střetávala společenská elita Evropy a Ameriky, protože pouze bohatí Američané cestovali a to tak, že strávili třeba třetinu života v Evropě, kde se případně usadili a založili rodinu, proto se jednalo o srovnávání kultur a v tom byla ta síla, která ještě dnes zcela jasně vypovídá o té době jako takové. Film je ovšem skvěle obsazen a některé jednotlivé výstupy mě nadchly a chvílemi jsem tam našla příjemnou atmosféru, aby potom v jedenoznačnosti stylu zmize. Přesto Ivoryho miluju a doufám, že snad přístě...(18.8.2007)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu (1997) Diane Johnson. (Terva)

• - Natáčení filmu probíhalo v Paříži. (Terva)