Smažená zelená rajčata

Fried Green Tomatoes

• slovenský

Vyprážané zelené paradajky

Drama / Komedie

USA, 1991, 130 min (SE: 137 min)

Takový ten nenápadný malý filmeček o přátelství, lásce, životě i smrti, odehrávající se v malém jižanském městečku a vyprávěný i zažitý z pohledu silných ženských osobností, z nichž určitě nejvíce vyniká svéhlavá a samostatná Idgie, v jejíž hospůdce najde útočiště nejedna potřebná bytost, bez ohledu na společenské postavení či barvu kůže. Nostalgicky laděný snímek sice nevyniká žádnou zvláštní originalitou, ale má moc nenásilně dojmout i pohladit, což je občas taky moc fajn.(12.1.2014)

.. „Když mi dáš možnost, abychom se poznaly.“ Evelyn není příliš spokojená ani se sebou ani v manželství. Vzruch, jiskru a sebevědomí do jejího života přinese až náhodné setkání s Ninnou a její vyprávění o přátelství (lásce) Ruth a Idgie. Obojí se pro ni stane motivací jak si změnit svůj život. „ Někdo mi nastavil zrcadlo před obličej a to co jsem viděla, se mi vůbec nelíbilo“ Dvě roviny příběhu ta dramatická z městečka v Alabamě a druhá laskavě vtipná ze současnosti. „ Víte co je v životě nejdůležitější . Přátelé, dobří přátelé.“(19.3.2006)

Praví se, že v nouzi poznáš přítele. A je to tak! Přítelkyně se srdcem na pravém místě, potřebné přítelkyni nehledě na okolnosti (ať už má smrt na jazyku; ať už překračuje meze zákona, ...) vždy pomocnou ruku podá. Tak energická stařešina vzpomínáním na staré, relativně dobré časy bolavou dušičku zhojí. Naše pacientka nezapomene a dvířka svého domova otevře. Krotitelka včel zas tyrana zažene a s obsluhou jí patřící restaurace pro neodbytného detektiva chutnou omáčku přichystá. Co se tím chce asi říct? Zkrátka a jednoduše, i život, který častěji bere než dává, život, který vám hází klacky pod nohy, si můžete užít, když si máte, s kým pochutnávat na smažených zelených rajčatech.(15.4.2017)

Člověk občas musí vidět film, jako jsou Smažená zelená rajčata, který prostě pohladí po duši a dá zapomenout strastem běžného života, stejně jako vyprávění Ninny pomohlo Evelyn... asi vím, proč jsem si na tento snímek počkala víc než deset let... některé filmy zrajou jak dobré víno... a člověk k nim dozrává... a v ten správný čas se věci sejdou tak, jak se to stává jen v těch pohádkových filmových příbězích, po nichž máte chuť ochutnat smažená zelená rajčata v reálu...(6.3.2011)

Příjemný film s dobrým hereckým obsazením a hereckými výkony. Film o jednom životě samorostlé ženy na americkém venkově v době KuKluxKlanu. Příběh protknutý do současnosti odkud se minulost vypráví, kde se současně hrotí manželská krize tak známá pro dnešní dobu. Pěkné míchání současnosti a minulosti.(26.3.2010)

• - Casting Society if Amerika udělila Davidu Rubinovi cenu Artios za nejlepší casting pro hraný film. (Terva)

• - Niektoré kaskadérske kúsky musela Mary Stuart Masterson (Idgie) zvládnuť sama, pretože jej dvojníčka musela na poslednú chvíľu odísť. (misterz)

• - Nancy Moore Atchison získala za svůj výkon cenu Young Artist v kategorii nejmladší herečka pod deset let. (Terva)