Smažená zelená rajčata

Fried Green Tomatoes

• slovenský

Vyprážané zelené paradajky

Drama / Komedie

USA, 1991, 130 min (SE: 137 min)

Krásný film. Miluju tu dobu třicátých let. Jak já říkám - dobu Steinbeckových lidiček. Ninny byla skvostná a její vyprávění také. Miluju tu scénu kdy Evelyn vystoupí z auta a podívá se u opuštěné trati na lety omšelou dávno zavřenou rstauraci.... Náhle ucítí závan, uslyší typické zahoukání americké parní lokomotivy a kolem se prožene expres... Není vidět jen tráva se vlní podél rychle projíždějícího vlaku... Vlak odjede, stébla se ustálí a je klid. ,, Viděls to?'' - Ptá se udivená Evelyn manžela... Ne odpoví manžel koukající stejně jako Evelyn na rezaté koleje a oprýskaný dům... ///////////// Někdy vidím svět jako Evelyn. - A vám co tak vidíte také tenhle film rozhodně doporučuji ! Kathy Bates je to asi nejlepší film. Pět smažených zelených rajčat! * * * * *(29.9.2012)

Zelenina nepatrí zrovna medzi moje obľúbené potraviny. No a rajčiny nejem skôro vôbec. Avšak "Smažené zelené paradajky" sú mimoriadna pochúťka. Špecialita. Nie síce gurmánska, ale filmová zaručene. Nádherný snímok, v ktorom sa nenásilne prepletajú dve časové línie, ma úplne dostal. Celých stotridsať minút som nemohol od neho odtrhnúť oči a s otvorenými ústami, plne ponorený do deja, som čakal ako to všetko dopadne s hrdinkami tejto ženskej drámy. Úžasné herecké výkony, výborná réžia, hlboký, ľudský námet... dokonalé. *****(12.12.2010)

Dokonalý film, který jsem pořád odkládala a odkládala. Jsem ráda, že jsem se konečně odhodlala na něj podívat. Herecké složení bylo vlastně převážně ženské až na menší výjimky ale úžasné herecké výkony! Hlavně M.L. Parker a M.S. Masterson. Krásná doprovodná hudba po celou dobu filmu, spousta dojemných slzných scén ale také vtipných. Občas dokonce drama. Zakončení s vysvětlením dokonalé i když předvídatelné. 5*(11.9.2014)

Koza běhá po kolejích a ženská na ní čumí, přičemž do sebe rve už druhou oplatku Kit Katu. "Víte, že mi nedávno vzali žlučník? Nechali si ho tam v zavařovačce." Nevrlé děvčátko po ránu: "Kašlu na všechny, kdo by taky chodil v takhle staromódních šatech?!" Holčička dělá prasátka na oddávajícího baptistu zatímco bečka sní o tom, jak se celá zabalí do celofánu a budu popíjet Moet z oblasti Champagne. Manžel na manželku: "Uhni, máš tlustý sklo." Reakce na vysypaný nákup po podlaze: "A je po nádivce." Ty sráče z Ku-Klux-Klanu bych pěkně postavil do řady a stínal jim hlavy jako Starkové zběhům z NIGHT WATCH. "Seženu si samopal, ustřelím jim pinďoury, a pak zakážu modelky pod 60 kilogramů." Americký policejní aparát nejspíš nemá co řešit, jelikož jeden inspektor je na domnělém místě činu 5 let, než si rozmyslí své obvinění a odtáhne zpět směr "rodná hrouda". Fascinující faktory v soudní síni: Věšák na klobouky a člen poroty si k montérkám vzal kravatu. "Schovávám si čokolády po celém bytě. Čokoláda vám přeci neublíží! Jedna ne, ale když já jich sním deset (brekot). Já už si nedohlídnu ani na svou vagínu. Ale děvenko, s tímhle já vám nepomůžu." Až samotný konec nastínil, co se stalo s tím věčně násilnickým parchantem - Big Joe ho prostě ZGRILOVAL, a pak servíroval hostům, jenž se jen olizovali. Celý film je reklamu na obezitu, ale kvituji to, že SMAŽENÁ ZELENÁ RAJČATA ještě v Prostřeno! nebyla, ergo dobrý nápad na předkrm! 86% Celosvětový výdělek k 4. 5. 2013: $119,418,501, což je 10,85 násobek budgetu(4.5.2013)

Krásný film, který byl úsměvný, ale i dojemný. Všechno v něm bylo odvyprávěno s takovou lehkostí, nadhledem a velkou dávkou lidskosti. Vždycky mě nakopne a pohladí po duši. Vlastně na mě zapůsobí úplně stejně jako Forrest Gump. Pokud bych si někdy měla vybrat mezi těmito dvěma filmy, tak se budu rozhodovat velmi těžce. Kathy Bates byla výborná a stejně tak Jessica Tendy. Předlohu jsem nečetla. Budu to muset udělat. Towanda.(2.10.2014)

• - Režisér Jon Avnet počas natáčania premenoval Mary-Louise Parker na "Lou" a Mary Stuart Masterson na "Stu", pretože ich mená sú si veľmi podobné a on ich musel často oslovovať. (misterz)

• - Nancy Moore Atchison získala za svůj výkon cenu Young Artist v kategorii nejmladší herečka pod deset let. (Terva)

• - Kathy Bates (Evelyn) a Mary Stuart Masterson (Idgie) oslavujú narodeniny v rovnaký deň - 28. júna. (misterz)