The Program: Pád legendy

Pád legendy

The Program

Thriller / Drama / Sportovní

USA, 2015, 104 min

"Mám ten závod opravdu rád, ale o soupeření chemiků nestojím." Lance Armstrong dopoval, o tom není pochyb, ale já ani nepochybuju o tom, že Lance Armstrong byl ve své době nejlepším cyklistou v celém nadopovaném pelotonu. Jeho tituly taky nikomu nepřipadly, aby se zase nemusely odebírat, takže pro mě stále je sedminásobným vítězem Tour de France. A taky velkým lidským hovadem, čehož jsem si kdysi při výšlapu na Alpe d’Huez nevšiml, ale už se to zkrátka provalilo, takže zpět k filmu. Na filmu mi trošku vadí, že jsem se nedozvěděl nic nového a taky to, že se toho zase tak moc nenašlapalo. Když už se z dokumentů musel stát hraný film tak budiž, Armstrongův život za to totiž stojí, ale žádný filmařský zázrak to tedy není. Tedy až na první trénink po rakovině, kdy dostal jedinečně naloženo od turistky - to mě hodně pobavilo. A protože rovněž chci být jedinečným cyklistou, tak si jdu dát EPO, krevní transfuzi a testoron, abych ten kopec za barákem už konečně vyjel.(14.3.2016)

Príbeh Lance Armstronga by sa dal dokonale opísať frázou "From Hero to Zero". Nikdy som ho Armstronga nemal rád - ani ako športovca, ani ako človeka. Jednoducho mi vždy na ňom prekážalo to obrovské sebavedomie a ego, ktorým sám seba vystavoval na obdiv. A keď sa prevalilo to, že všetky úspechy dosiahol dopingom a celá tá jeho hrdinská aura je vystavaná na základoch podvodu, mohol som sa akurát tak pousmiať. Je mi jasné, že veľa fanúšikom (resp. už bývalým obdivovateľom) Lanceho sa tento film pozdávať nebude, keďže je to Armstrong vykreslený v dosť negatívnom svetle, ale mne sa ten film teda o to viac páčil. Obával som sa, že film bude ladený ako vysoká glorifikácia tohto muža, ale našťastie to tak nebolo - a práve tá faktografická atmosféra tomu dodala ten žiadaný spád. Veľmi dobré! Za mňa 5 hviezd!(12.3.2016)

Film nás seznámí s možná nejlepším cyklistou všech dob Lancem Armstrongem a jeho dopingem. Vidíme, jak se to všechno dělo, dozvíme se pár nových informací, i když většinu už známe. Film je určitě zajímavý a poutavý, Ben Foster hraje Lance Armstronga opravdu skvěle. Na filmu mi však vadí jedna věc a to ta, že Lance vykreslují jako největšího podvodníka cyklistiky, s čímž já nesouhlasím. Ano Lance dopoval a je to špatné, ale v té době dopovali snad všichni cyklisté. Navíc to, že si dáte doping vám ještě Tour de France nevyhraje, stejně ty 3 týdny musíte na tom kole jezdit vy. Nikdo to za vás neodjede. A Lance byl prostě nejlepší. Pro mě je sedminásobným vítězem Tour de France. Takže hlavní vada tohoto filmu je, že je natočen podle knihy toho novináře, tudíž je tam jenom jeho pohled. Ale jaksi chybí pohled Lance Armstronga.(14.5.2017)

Snímek je opravdu ubíjející v tom, jak je jednostranně zaměřený, ale vzhledem k tomu, že se mnohé roky Lance definoval jako svatý, tak je to příjemný pohled. Navíc jsem až teď zjistil, jak hluboce to vlastně všechno šlo a jak to i vypadalo. Zase tolik mě před tím celá aféra nezajímala. Ben Foster i Chris O'Dowd výborní!(7.3.2016)

Toto nie je film o Armstrongovi. Je to film o dopingu, o zákulisí vtedajšej profesionálnej cyklistiky, o vyšetrovaní, zháňaní dôkazov ... očami Davida Walsha a vyšetrovacej komisie. Armstrong mi z tohto filmu vychádza ako jeden nesympatický človek a ani tých pár sĺz v jeho očiach a to jeho priznanie ma nedokázalo zlomiť, a preto nechápem, kde sa teda zobrali všetci tí jeho nadšení fanúšikovia. Film je dynamický, má o čom rozprávať, má výbornú hudbu, dobré herecké výkony a aj napriek tomu ma extra nebavil. Apropo, keby do toho tímu zobral vtedy aj Floyda, tak by sme doteraz žili v blaženej nevedomosti asi.(31.1.2016)

• - Původní předlohou měla být kniha Tylera Hamiltona, který s Lancem jezdil i dopoval. Ten ale práva prodat nechtěl, a tak byl snímek natočen podle knihy Davida Walshe "Sedm smrtelných hříchů". (Zdroj: deník E15). (hippyman)

• - Arbitrážny súd prikázal vrátiť sumu 10 miliónov dolárov pre SCA Promotions. Na konci septembra 2015 sa Armstrong napokon dohodol na vrátení peňazí, na akej konkrétnej sume sa dohodli však nezverejnili. (hojko)

• - Oficiální fotografie Bena Fostera na kole během závodu byla pořízena na natáčení v Le Grave Francie. Vypadá na ní tak přesvědčivě jako sám Armstrong. Došlo to tak daleko, že se novináři ptali, proč se jim posílá skutečná fotografie Armstronga jako ilustrační foto k filmu. Ve Velké Británii dokonce nevědomky použili tuto fotografii do článku o skutečném Armstrongovi, a až později zjistili, že to byl vlastně Ben Foster. (Zdroj: Bohemia MP)