The Program: Pád legendy

Pád legendy

The Program

Thriller / Drama / Sportovní

USA, 2015, 104 min

Tak film hlavně o dopingu,všechno ostatní tam neni,a nebo je to jenom naznačený.Pro mě cyklistika existuje jenom v aktivní,a hodně občasný verzi,ta fonouškovská prakticky neexistuje..Takže vo tom vim prd.Ale v tom filmu nejsou nijaký emoce,ať už kolem závodů,a cyklistů,tak i třeba v rovině novináře,kterej rozpoutá hon za dopingem.Všichni tim tak bez křiku projedou,že si jich skoro nevšimnete..Je to docela dobře natočená nuda.50%.(27.3.2016)

„Čo? Mal som pozitívny test na Kortizon? Povedz im, že ma bolel zadok od sedla a zožeň predpis na kortizonovú masť. Únia bude spokojná, inak mi ten zadok môžu pobozkať." Na tomto filme sa mi najviac páčila autentickosť. Neviem ako ho vnímajú ľudia, ktorý sa v cyklistike, resp. Armstrongovom prípade vôbec neorientujú, ale mne teda dosť ulahodil. Scenár sa vo všetkých zásadných bodoch drží skutočných udalostí. Lanceov charakter je tu vykreslený výstižne - na jednej strane nezlomný človek, ktorý inšpiroval stovky, možno tisícky ľudí trpiacich na rakovinu, aby svoj boj nevzdávali; na druhej strane arogantný hajzel, ktorý sa pre víťazstvo neštíti urobiť čokoľvek. Slušné remeslo, ktoré určite stojí za pozornosť, a to aj v tom prípade, že sa neviete ani bicyklovať :) 75 %(11.8.2016)

On je to vlastně zrežírovaný souhrn Armstrongova případu, který vůbec neodbíhá do nějakých vedlejších linií, které by celkovému obrazu přidaly něco navíc. Vše pak působí celkově hodně stroze, což může být plusem i mínusem. Pozitivním faktem ale je, že díky tomuto přístupu zůstal Frears pouhým pozorovatelem a nechal diváka, ať si to přebere jak chce. Armstronga samotného výborně a hlavně přesně ztvárnil Ben Foster a ukázal přesně toho chameleona, kterého bych charakterizoval jako hajzla se srdcem. Ale ještě o něco víc mě bavil Chris O´Dowd ve vedlejší roli novináře Davida Walshe a je velká škoda, že ta novinářská linia nebyla výraznější. Dobrá práce, ale i tak se vkrádá pocit, že to mělo na víc. 70%(30.1.2016)

Chvilkama jsem měl pocit, že scénaristi závodili s Lancem kdo dá to svoje dřív. Mám dojem, že tvůrci až příliš spoléhali na divákovu znalost Lance Armstronga, takže hned v první scéně je Lance začátečník a střih, scéna, střih a hoplá máme šampiona. Nicméně i tak má film co nabídnout u mě to bylo vesměs zhnusení nad "sportovcem" Armstrongem a vlastně celým sportu zvaným profi cyklistika. Největší prostor nedostává ani tak Lanceho postava ( rozhodně se nejedná o žádný životopis ) jako spíš jeho chorobná touha vítězit za každou cenu. Film má šmrnc a jako laik jsem proficyklo prostředí vnímal docela autenticky (např. škodovky tam nebyli náhodou). Ben je skvělý herec, možná i jeho tvrdé rysy v obličeji pomohly mému mému zápornému vnímaní mistra Armstronga. Jen je škoda, že film se snažil chytit všechny mouchy jednou stopáží.(8.10.2015)

Armstrong síce dopoval, ale kto vie či bol v tej dobe niekto úplne čistý (a ak áno, či sa vôbec umiestnil na nejakých popredných priečkach). Musím sa priznať, že celú túto kauzu ma film neprinútil vnímať akosi negatívne, a zdá sa mi, že to ani nebolo jeho cieľom. A keby aj bolo, skvelý Ben Foster obrátil všetko na jeho stranu. Už len za neho dávam o hviezdu naviac, aj keď The Program sám o sebe ničím výnimočný extra nie je, ale pozerá sa na neho viac než dobre (a to som sedel na tvrdej zemi pred plátnom Bažantu Kinematograf).(13.9.2016)

• - Ben Foster, který ve filmu hraje Armstronga, během natáčení použil doping. (Zdroj: deník E15). (hippyman)

• - Při Tour de France v roce 1999 jezdí ve filmu Škoda Octavia s modelovým faceliftem, kterým prošla až v roce 2001. (macot)

• - Arbitrážny súd prikázal vrátiť sumu 10 miliónov dolárov pre SCA Promotions. Na konci septembra 2015 sa Armstrong napokon dohodol na vrátení peňazí, na akej konkrétnej sume sa dohodli však nezverejnili. (hojko)