The Program: Pád legendy

Pád legendy

The Program

Thriller / Drama / Sportovní

USA, 2015, 104 min

Už jako dítě jsem se o Tour de France skoro nezajímal, přitom jsem velký sportovní fanoušek. Tak nějak jsem tušil, že to je levota. Lance byl pořádné hovado. Nešlo pouze o doping. Ze svým byznys plánem (nadace, rakovina, peníze, marketing) vytvořil bestii ovládající vrcholnou cyklistiku. Na svou nenažranost dojel (doslova). Ben Foster autenticky ztělesnil samolibého šmejda. Přenesl na plátno reálného Lance. Svým způsobem je dobře, že Armstrong i teď, když zažil totální krach se snaží parazitovat na cyklistice a nemocných rakovinou. Dokazuje tím, jak moc pohrdá lidmi i sportem. Pokoru a svědomí u něho nehledejte. 73%.(4.2.2016)

Bena Fostera znám dlouho, ale nikdy mě nenapadla ta velká fyzická podobnost s Lancem Armstrongem. A není to jediný aspekt, proč považuji jeho angažmá za naprosto geniální. Ben podrobil té roli naprosto vše, fyzicky se to tak nějak předpokládá, když hrajete nejúspěšnějšího cyklistu v historii, ještě důležitější je však ta proměna v člověka, který prostě chce vyhrávat a dokáže se se všemi životními i "lidskými" překážkami, občas až maniakálním způsobem, popasovat. Poddal se krédu, že kdo v týmu nespolupracuje, stává se automaticky nepřítelem s jasnými důsledky. Pravdou díž, že se nejedná o životopisný film a jako u všech podobně koncipovaných snímků vlastně pořádně nevíme, jak přesně se dané události odehrály doopravdy. V koncepci filmu však vše funguje jak má, příběh se příliš nepáře s vysvětlováním čehokoliv krom Tour de France a graduje k momentům, které si běžný, i nesportovně orientovaný, divák pamatuje nejvíce. Na Armstrongovu charitu se sice klade velký apel, vlastně jsem si ale snad poprvé v životě už v kině říkal, že by bylo k věci Pád legendy o jednu či dvě desetiminuty prodloužit a více se věnovat událostem z první třetiny filmu, zejména léčbou rakoviny, přičemž se tak nějak počítá, že vyléčený předává poselství, ovšem jakožto člověk, co má s okruhem lidí nakaženým touto zákeřnou chorobou své zkušenosti, bych uvítal větší prostor pro dané téma. Nicméně nevím, jaký a jestli vůbec bude mít film dopad na vnímání lidí tohoto sportu, mohu jen doufat, že se dané téma podařilo zpracovat co nejvěrohodněji...75%(8.10.2015)

Vykreslit za krátkých 104 minut odporný charakter Armstronga je téměř nemožné a tento film v tomto ohledu neuvěřitelně selhal. Stát za největším podvodem v historii sportu je jedna věc, je to odporné, nečestné, plivající na samotnou podstatu sportu a ... Dosaďte si sami další podobná trapná klišé. Tento film se ryze sportovní podvod snaží mapovat od začátku až do konce a nutno podotknout, že velmi přesně. Bohužel díky zkratkovitosti uzpůsobené krátké stopáži vypouští důležité vedlejší postavy a jejich příběhy, které mají na celkové rozuzlení aféry stejný vliv jako každý vpich EPO do žíly v týmovém karavanu. Druhá věc ovšem je, že film zcela ignoruje mnohem horší stránku Armstrongova podvodu než dohnání fetování do maxima v pelotonu mnohem lepších cyklistů, ovšem mnohem horších feťáků. Ignoruje jeho paralelní bezohlednou kariéru mediální hvězdy, kterou využíval k vydírání, zastrašovaní, pomlouvání, manipulování a likvidování osobních životů bývalých přátel a jezdců, kteří ho "zradili", když pod přísahou mluvili pravdu a ohrožovali tak jeho podvodem nabyté bohatství a společenský status. O štvaní těch samých lidí pomocí servilních medií zapřičiňující pomalu lynčování z řad nekritického plebsu ani nemluvě. Natož aby pak film ukázal ubohost Armstronga, když podezření z dopingu kryl celou svojí charitou a bojem proti rakovině, takže místo aby šlo o jeho vedlejší filantropickou aktivitu, za kterou vše vydával, šlo jen o dokonalý sentimentální neprůstřelný štít na jakékoliv nařčení z dopingu. Musím doporučit velmi kvalitní dokumenty o této aféře, které podají tisícinásobně lepší přehled o tom, co se skutečně dělo, než celý tento film, Gibneyho The Armstrong Lie a australský Stop at Nothing. Co se týče filmařských stránek tohoto snímku, ve všech směrech působí jako šitý horkou jehlou za účelem vydělání peněz na stále ještě žhavé události, která zajímá dost lidí na to, aby je jen jméno Armstrong přilákalo do kina, což za deset let už pravděpodobně nebude platit. Jsem za to svým způsobem rád, protože taková charakterní nula jako Armstrong si žádný kvalitní film nezaslouží, byť by byl o jeho kolosálním selhání na všech frontách, na kterých sportovec a člověk vůbec selhat může. 60%(9.3.2016)

Tak film hlavně o dopingu,všechno ostatní tam neni,a nebo je to jenom naznačený.Pro mě cyklistika existuje jenom v aktivní,a hodně občasný verzi,ta fonouškovská prakticky neexistuje..Takže vo tom vim prd.Ale v tom filmu nejsou nijaký emoce,ať už kolem závodů,a cyklistů,tak i třeba v rovině novináře,kterej rozpoutá hon za dopingem.Všichni tim tak bez křiku projedou,že si jich skoro nevšimnete..Je to docela dobře natočená nuda.50%.(27.3.2016)

Jako svižný sportovní film pro širokou veřejnost moc dobré. Je ale potřeba k něme přistupovat s vědomím, že není čistě o Lanci Armstrongovi a nemá za cíl s dokumentární přesností zachytit všechny všech důležité momenty jeho dopingové kariéry. Důležitou roli ve filmu má totiž také reportér David Walsh, který postupně Armstrongův příběh rozklíčová, což slouží jako hlavní dramatická linka přiběhu. A to vše je, i přes určité zkratky, strvárněno i zrežírováno moc dobře. Kdo hledá více faktických informací, najde je v Armstrongově lži nebo v Králi švindlu.(25.7.2016)

• - Obsadenie Guillaumea Caneta, ktorý si vo filme zahral talianskeho doktora Ferrariho, režisér snímky Stephen Frears okomentoval pred novinármi v Hollywoode tak, že keďže nemohli nájsť vhodného anglicky hovoriaceho Taliana, tak použili anglicky hovoriaceho Francúza, aby stvárnil nechválne známeho talianskeho doktora. (MikaelSVK)

• - Ben Foster, který ve filmu hraje Armstronga, během natáčení použil doping. (Zdroj: deník E15). (hippyman)

• - S cyklistickými částmi filmu radil režisérovi i David Millar, skotský cyklista, který vyhrál čtyři etapy Tour. Tedy vlastně tři, jednu mu odebrali za doping a skončil ve vězení. (Zdroj: deník E15). (hippyman)