The Program: Pád legendy

The Program

Thriller / Drama / Sportovní

USA, 2015, 104 min

• Chrustyn

I přes přítomnost výborného režiséra (jakým Frears skutečně je) se jedná o překvapivě nezajímavý a nudný pohled na vzestup a pád legendárního cyklistického šampiona Lance Armstronga. Výsledný dojem nezachrání ani fakt, že mu je Foster neuvěřitelně podobný.(19.7.2016)

Příběh Lance Armstronga potřeboval film dřív, než se na něj pomalu zapomene. The Program si rozhodně nebere servítky co se týče jeho osobnosti. Hlavními tématy jsou doping, novináři, rakovina a charita. Samotná cyklistika dostala bohužel minimální prostor. Trošku mi to v tomto ohledu připomíná Rush (2013), protože i tam byl samotný sport upozaděn. Na druhou stranu emotivní příběh dvou závodníků a skvělé záběry z trati to dokázaly slušně zamaskovat. Tady mi trošku přijde, jak kdyby někdo kdo neví naprosto nic o profesionální cyklistice natočil film o profesionální cyklistice. Rozhodně nejsem žádný expert přes tento sport, ale právě proto jsem očekával něco víc. Film prakticky nepoukazuje na nic jiného, než na doping a na to, jak špatný člověk je Lance Armstrong. Občas režisér vložil pár záběrů o jeho charitě, aby z něj neudělal úplnou zrůdu. Celkově to ale není nějak špatný film. Donutí člověka si udělat názor. Trošku představí zákoutí Tour de France a potěší pěkným výběrem hudby. Nutno ocenit i výkon Bena Fostera.(10.2.2017)

Film nás seznámí s možná nejlepším cyklistou všech dob Lancem Armstrongem a jeho dopingem. Vidíme, jak se to všechno dělo, dozvíme se pár nových informací, i když většinu už známe. Film je určitě zajímavý a poutavý, Ben Foster hraje Lance Armstronga opravdu skvěle. Na filmu mi však vadí jedna věc a to ta, že Lance vykreslují jako největšího podvodníka cyklistiky, s čímž já nesouhlasím. Ano Lance dopoval a je to špatné, ale v té době dopovali snad všichni cyklisté. Navíc to, že si dáte doping vám ještě Tour de France nevyhraje, stejně ty 3 týdny musíte na tom kole jezdit vy. Nikdo to za vás neodjede. A Lance byl prostě nejlepší. Pro mě je sedminásobným vítězem Tour de France. Takže hlavní vada tohoto filmu je, že je natočen podle knihy toho novináře, tudíž je tam jenom jeho pohled. Ale jaksi chybí pohled Lance Armstronga.(14.5.2017)

Na tento film jsem se už hodně dlouho těšil a výsledek nezklamal. Začátek filmu byl ale špatný, zbytečně krátký a pro člověka bez větších znalostí armstrongova života byl i téměř k nepochopení. Ale pak se film rozjel a všechno to, co jsem mu vytýkal na začátku rázem zmizelo. Fakt, že film neukázal něco z armstrongova soukromého života, mi vůbec nevadí. Spíš si myslím, že to filmu pomohlo. Bylo to poučný a hlavně jsem se vůbec nenudil. Ben Foster skvělý a nechápu, že chybí v nominaci na nějaké slavnější ocenění. Bál jsem se, že to bude nezáživný a prostě špatné, ale výsledek je pro mě velké překvapení. I přes to všechno si myslím, že Armstrong a vlastně všichni cyklisté, kteří ujeli Tour de france, ať už dopující nebo ne, jsou prostě borci. 75%.(31.1.2016)

Jako svižný sportovní film pro širokou veřejnost moc dobré. Je ale potřeba k něme přistupovat s vědomím, že není čistě o Lanci Armstrongovi a nemá za cíl s dokumentární přesností zachytit všechny všech důležité momenty jeho dopingové kariéry. Důležitou roli ve filmu má totiž také reportér David Walsh, který postupně Armstrongův příběh rozklíčová, což slouží jako hlavní dramatická linka přiběhu. A to vše je, i přes určité zkratky, strvárněno i zrežírováno moc dobře. Kdo hledá více faktických informací, najde je v Armstrongově lži nebo v Králi švindlu.(25.7.2016)

• - Oficiální fotografie Bena Fostera na kole během závodu byla pořízena na natáčení v Le Grave Francie. Vypadá na ní tak přesvědčivě jako sám Armstrong. Došlo to tak daleko, že se novináři ptali, proč se jim posílá skutečná fotografie Armstronga jako ilustrační foto k filmu. Ve Velké Británii dokonce nevědomky použili tuto fotografii do článku o skutečném Armstrongovi, a až později zjistili, že to byl vlastně Ben Foster. (Zdroj: Bohemia MP)

• - Právníci Michele Ferrariho (bývalého hlavního lékaře Lance Armstronga a týmu US Postal) se snažili dosáhnout zákazu distribuce filmu v Itálii. Neúspěšně. (Pepinec)

• - Arbitrážny súd prikázal vrátiť sumu 10 miliónov dolárov pre SCA Promotions. Na konci septembra 2015 sa Armstrong napokon dohodol na vrátení peňazí, na akej konkrétnej sume sa dohodli však nezverejnili. (hojko)