Režisér, který mě příliš nebere, mě dokázal rozbrečet filmem o sportu, u nějž usínám jen o pár vteřin pomaleji než u tenisu. Jak osvěžit zaprděný žánr sportovních filmů? Vykašlat se na do mrtě vytěžený rockyovský motiv „underdoga“, udělat z toho niterní i externí souboj našich milovaných orgánů, mozku a koulí, a pojmout to jako obecnou úvahu o neústupné urputnosti nutné k úspěchu – když se to vezme kolem a kolem, mohli ti dva docela dobře závodit v profesionálním přežírání a vyznění by bylo stejné. Snad nikde jinde jsem dosud neviděla přirozenější předávání štafety mezi protagonisty, které umožňuje doslova nemožné, a sice fandit oběma zároveň. Mužné filmy o mužných mužích, co mužně dělají mužné věci – můj nový oblíbený žánr.(15.10.2013)

Řekněme si to na rovinu - řada věcí v Rivalech ukazovaných byla ve skutečnosti víc než jen trochu jinak. Ale Howard má prostě cit pro filmovost, a vzhledem k tomu, jak skvěle sledovatelný film o tom, jak vypadala a fungovala zábavní show jménem Formule 1 v sedmdesátých letech, dal dohromady, mu nejde to přizpůsobování faktů za účelem zvýšení přitažlivosti výsledného produktu neodpustit. To nejdůležitější - specifické šílenství, které žene jezdce vpřed, a také dva naprosto odlišné přístupy k závodění - je tu zachyceno naprosto dokonale. Velkou zásluhu na tom samozřejmě mají Brühl a Hemsworth, ale to hlavní jsou naprosto dokonalé záběry z průběhu Velkých Cen - a ty mají na svědomí kameraman Anthony Dod Mantle a jeho režisér Ron Howard. Filmové řemeslo at its finest a nějaké ty zatajené dechy, vykulené oči a husí kůže k tomu. Takže 90%. Ale že by to byla filmová událost desetiletí, nebo nedej bože jeden z nejlepších filmů historie? To promiňte, ale nee.(31.7.2014)

,,MÁM SVOU PRÁCI RÁD. RÁD SOUPEŘÍM A ZÁVODÍM.…“ /// O bitvách mezi Huntem a Laudou, o časech, kdy formule byla malá rakev a závodění ještě adrenalinem pro všechny. O vášni a lásce k smradu z vejfuku a historii ročníku 1976. Film o F1, ale hlavně o rivalství a zvláštním přátelství možná nejen pro ty, jenž pamatujou… Tohle kurva muselo dát práce! A přitom… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Baví mě kousky o pilotech (F1). 2.) N.Lauda. 3.) J.Hunt. 4.) Ferrari. 5.) Thx za titule ,,-OverLord-“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ *(3.1.2014)

Shodou trapných okolností jsem se vyrodil na etapy až v letech, následujících po období, znázorněném v klíčové části filmu, proto jsem se rozhodl nepodcenit přípravu a napsat rodině matčina sourozence na Hanou, neboť o nich vím, že na (ve své době revoluční) satelit typu ,,der Deckel des Fasses" chytali rakušáky, pročež vlastní řadu autentických vzpomínek. Strýc, pozoruhodný svým nejasným původem, stručným životem, myšlením a ještě stručnější mluvou, na můj dotaz po kvalitách Nikiho Loudy uvedl jen ,,tož ten jezďál, jak by mu u perdéle koudel hořála, šulin". Poněkud komplikovanější tetka, která dokonce úspěšně dokončila druhou třídu měšťanky a ze třetí jí diskvalifikovala jen opakovaná a mnohačetná těhotenství, nasadila svůj common sense a doplnila k ději celé mezinárodně politické pozadí, válkami růží počínaje, problémy se zajištěním izraelské podpory pro znovuotevření varšavského ghetta konče. Takto teoreticky vybaven jsem beze strachu z faux pas nahodil počítací stroj, abych nechal promluvit i Howarda. Hm. Netuším, co jste před promítáním do sebe ládovali vy, ale já se z toho rozhodně neposral tak do šířky. Závodění pomálu, psychologický rozbor adrenalinistů nedotažený, buchty se neodhalují. Nato, že onehdá byla formule ještě zábavná šou, při které se dělo i leccos více, než že dvakráte za sezonu jakýsi nebohý mechanik zakopne o hadici, či že Fetlovi v jednom z padesáti podujatí selže ABS, ESP, EPS, DDT i RVHP, aby pak brutálním způsobem pokosil pampelišku v ochranné zóně, se ve filmu děje poměrně hovno. Chvilku vede Louda, za ním jeho Hunt-er, pak si to robotoid s nevyspělou osobností zase prohodí.... následuje tabulka výsledků myriády závodů, vzájemné mračení, kecy, cinty, beďary. Grilovačka a konečné poserství dodávají třetí hvězdu, ovšem jak jsem již napsal - rozhodně jsem si z toho nevyhuntoval kačírek.(31.1.2014)

Velmi povrchní film podřizující historickou realitu filmovému (a v tomhle případě ještě navíc hollywoodskému) vidění světa. Ryzí hollywoodský kalkul. (O to paradoxnější, že jde o projekt nezávislých studií mimo Hollywood) Už jen fakt, že Lauda a Hunt nikdy nebyli nepřátelé, jak si to vykonstruoval scénárista. Naprostá limonáda. A navíc patnáctý nejlepší film vůbec dle čsfd? Ani náhodou. Jen trochu nadprůměrné sportovní drama...(3.1.2014)

• - První slovo, kterému Lauda v nemocnici po své havárii na Nürbugringu rozuměl, bylo "Fittipaldi". To mělo být vyřčeno v souvislosti s příchodem osobního lékaře Fittipaldiho, doktora Grajalese. (dandislav1991)

• - Režisér Ron Howard sháněl reference na Chrise Hemswortha (James Hunt) u Kennetha Branagha. (Tomyš)

• - U Grand Prix Japonska je uvedeno špatné pořadí. Čtvrtý nebyl Regazzoni, nýbrž Jones, Švýcar dojel pátý a Laffite byl až sedmý, nikoli pátý. (Robbi)