Smrt ve tmě

• USA Don't Breathe (více)

Rocky (Jane Levy), rozhodnutá vymanit se z područí své násilnické matky a zachránit svou mladší sestru před životem bez jakékoliv perspektivy, ke kterému jsou obě okolnostmi odsouzeny směřovat, je ochotna udělat pro dosažení svého cíle naprosto cokoliv. Společně se svými kamarády Alexem (Dylan Minnette) a Moneym (Daniel Zovatto) mají už na svém kontě sérii pečlivě naplánovaných vloupání ve snaze získat dostatek peněz na nový život daleko od svých beznadějných osudů v rodném Detroitu. Jejich zoufalá kriminální činnost jim ale zatím příliš peněz nevynesla, takže když se jim donese informace o slepci (Stephen Lang), žijícím o samotě v opuštěné čtvrti, v jehož domě se údajně ukrývá velké bohatství, souhlasí všichni tři s tím, že se pokusí o svou největší a poslední loupež. Jejich zamýšlená oběť se ale velice záhy ukazuje jako mnohem nebezpečnější, než si vůbec dokázali představit. Zatímco je slepec nemilosrdně pronásleduje svým důkladně opevněným domem, s hrůzou zjišťují, že se v něm ukrývá mnohem více než pouhé cennosti. (Falcon)

Santino7

Hoci pri tejto snímke prevažujú vysoko pozitívne či dokonca nadšené recenzie, paradoxom je, že moju pozornosť príliš upútať nedokázala. Počiatočné načrtnutie motivácie jednotlivých členov vykrádačskej partičky bolo z môjho pohľadu len veľmi chabé, rovnako ako pokus o naznačenie vzťahov medzi nimi. Nefungovalo to. Z tohto dôvodu som bol rád, že tejto nezaujímavej časti bol venovaný iba zanedbateľný úsek, no a potešilo ma, keď sa v zápätí prešlo priamo k akcii. Tá sa niesla v znamení rôznych zvratov, relatívne napínavých úsekov a riešení (avšak zároveň sa vyskytli i viaceré zaužívané klišé), o nelogickom konaní postáv sa radšej baviť nemusíme (ale áno, bolo tu miestami prítomné veľmi zreteľne), nuž a čo viac? Určité formálne kvality snímky je možno uznať, no čo z toho, keď ma to skrátka nedokázalo absolútne vtiahnuť? Neviem, možno je chyba vo mne a mojom nedostatočnom záujme v danom žánri, možno som bol pri pozeraní proste zle naladený voči podobnému typu filmov, no pravda je taká, že ma to do veľkej miery minulo. V mojich očiach teda jasný priemer, ktorý mi z hlavy vyšumel prakticky hneď v deň projekcie. Nuž ale pochvala za záver, ten bol vcelku na úrovni (hoc naznačil eventuálne možné pokračovanie, ktorého projekcii sa však ja s vysokou pravdepodobnosťou vyvarujem). 55% ()

ac3r

Zas jeden z těch šíleně nadhodnocených filmů tady. Jako jo nebylo to špatný, ale v tomhle žánru v červených číslech? No to zdaleka ne, stovky lepších s menším hodnocením jak jinak. Bez spoilerů to nejde, takže dál nečíst :) Už od začátku jsem měl problém s tím, že banda socek jde okrást nevědomého, který dostal peníze za smrt své dcery. Takže jsem podstatě celý film fandil jemu aby tu bandu fracků sejmul. Konec mě tedy tím pádem nijak nepotěšil a místo toho aby skončila s dírou v hlavě si v klidu odletí za cizí prachy a chudák děda ještě té dobroty, že to na ně ani nenahlásil. Jo a ten pes jak záhadně ke konci filmu zmizel taky dobrý nebo ho snad nechal v tom autě? LOL. No zkrátka jedno podívání a to ještě na třikrát a nikdy více. Dvojku si nechte. ()

Matixed

Film měl pár chybiček a věcí, co nedávají smysl, ale jednalo se o drobnosti. Snímek byl napínavý celou dobu a je krásným důkazem, že pokud chcete vyrobit kvalitní horor, nepotřebujete žádné nadpřirozené síly. ()

Ollie235

,,There is nothing a man cannot do once he accepts the fact that there is no god." Solidně napínavý horor, který bohužel neví, kde přestat. Ke konci už to působí zbytečně natahovaným dojmem, což je škoda. První polovina je ale výborná. ()

Jaro_slav

Proč má slepec fungující osvětlení v domě, je zásadní nesmysl tohohle filmu. Ale ten zbytek je tak dobře natočenej, že si to ty čtyři rudý zaslouží. ()

Heero

Jako horor mi to až tak moc nepřišlo, ale budiž. Očekával jsem dobrý horor, nakonec z toho vyplynul dobrý thriller. Zajímavý scénář, ze kterého bylo myslím vytřískáno maximum a víc ani ťuk. ()

TheSpearCZ

Alvarez je bůh. Celou dobu velice intenzivní tempo, kde stačí jedna lekačka a máte blízko k infarktu. Stephen Lang jako slepý veterán je jeden z nejlepších záporáků desetiletí!! Jane Levy má taky nakročeno výborně. Navíc díky krátké stopáži se rozhodně nemusíte bát, že by film byl nezáživný, přesně naopak. Horor přesně takový, jaký by měl být. 5* ()

Silviaxx

Bomba!! Dont Breathe má niekoľko veľmi silných aspektov, ktoré ho robia výnimočným. Najintenzívnejšie rozpoltenie som pociťovala pri postavách - každá z nich bola v niečom pozitívna a v niečom negatívna, v niečom som s nimi cítila, v inom ich zavrhla, každopádne nebola som schopná sa naplno prikloniť k votrelcom alebo k "obeti" (bývalému vojakovi) - to je pocit, ktorý ma neprinútil cítiť ešte snáď ani jeden film a uznávam, že to bolo celkom zaujímavé. Ďalšia vec - opäť sa jedná o film, kde "obeť" trpí výrazným "nedostatkom" oproti votrelcom - nemá zrak. V tomto prípade to však vôbec nebránilo tomu, aby si "obeť" (bývalý vojak) poradila v akejkoľvek situácii. Fakt to bolo perfektne zvládnuté - ako reagoval na zvuk, ako sa dokázal orientovať alebo scény, v ktorých stáli votrelci hneď pri ňom a on možno tušil, no nebol si istý. Rovnako skvele bol využitý priestor celého domu, počas celej stopáže sa tu niečo dialo, samá akcia a napätie a neustála zmena priestoru, super! V momente, keď som si už myslela, že bol potenciál filmu pomalinky vyčerpaný sme sa ocitli ve sklepě a ešte len tam to začalo. Zrazu Dont Breathe nabral trošku inú tvár a jemne psychopatické zafarbenie. Naozaj v tomto prípade nemôžem skrývať nadšenie - akurátna stopáž doslova napraskaná akciou, profesionálnymi výkonmi a vizuálom. ()

Flopik

Zručne natočený thriller, ktorý vás drží v napätí od toho momentu ako sa zlodeji dostanú do domu.Horor to teda vôbec.Rozhodne som fandil zlodejom, no teda vlastne iba dvom z nich.Dedo bol nepríjemný, to myslím že skvelá voľba.Občas prišiel aj nejaký ten pekný zvrat u mňa krásne 4*, čakal som to ale lepšie. ()

majec4

Film mal atmosferu, drzal ma v napati, takze ja som spokojny. Keby mam vsak vrtat, tak mi to prislo velmi naivne. Niektore kroky postav boli nelogicke, len aby nahrali scenaru. Je mi jasne, ze pri horore nejde o nic vynimocne, ale pri takomto skvelom kusku to zamrzi. Keby nemam potrebu komentovat kazdy takyto ulet, tak idem do plneho poctu. Ostatne vsak fungovalo. Aj veteran bol fakt husty. Zlutovania mu scenarista fakt vela nenadelil. Pre dnesok ciste 4*. ()

poet

Komu budete držať palce ked partia sopliakov začne vykradať dom slepcovi ktorý vyzera byť tiež celkom dobrý pošuk? No asi jeho čoklovi :). Malo to zopár hardcore momentov ale ja moc neobľubujem filmy v "temnote" ktorých bez prepačenia hovno vidim... ()

Hernycztek

Pro mě je to konečně po několika letech horor, kde toleruji absolutní absenci gore, protože mě to dostalo jinými prvky. Miluju když všechno pěkně odsýpá a nejsou kolem toho zbytečně nudné dialogy a seznamování s postavami. Tady se jde během patnácti minut na věc a já od té doby zůstal plně soustředěný. Celý film provází naprostá nejistota a pocit strachu, co se kde může objevit, nebo kde zrovna vyskočí geniální Stephen Lang. Ten zvládl roli slepého veterána s precizností, a tím, že pomalu za celou dobu nepromluvil, si držel skvěle tajemnou image. Z druhé strany byla dokonalá Jane Levy, od které jsem to po oscarovém výkonu v Evil Dead očekával a Daniel s Dylanem prokázali, že se na filmovém plátně také neztratí. Největší highlight je rozhodně kamera, ať jsou to detailní záběry na každý kousek v domě, který později sehraje svou roli, nebo mrazivé záběry v temném sklepě. Tohle nemá nejmenší chybičku a má to jisté místo v TOP 3 - 2016. ()

M1k9

Dobrééé. Super námět, který hned dává pointu k tomuto originálnímu thrilleru, to nebývá zvykem. Až člověk dopřemýšlí, začne promakaná sekvence děje. V hlavní roli starý pomočený důchodce, kterej sakra zná svůj barák. Střet staré gardy (doslova) s novou generací. Bez mobilů, které byly rozstřeleny či jim došla baterka, už to jde ztuha. Z tvrďáků se mžikem oka stávají slabé křehké labilní bytosti. Tak to je. Dnešní generace je v tomto ohledu oslabená. Pozlátka technologie jen skrývají tento fakt. Mno, až je to nakonec hodně ponižující a nedůstojné. Otázkou je jak bychom se chovali v této pekérné situaci my. Taky bychom vzlykali jako krávy??? 8/10 ()

mateas.matt

Takove... strasne moc predvidatelne. Kdyz pominem ze typek me lultra vyvinutej sluch, tak se to jakz takz da, ale jinak je to hornza slatanina. ()

lardko

Partička zlodějů chce okrást slepce a myslí si že to bude lehké ale to jsou na omylu... Dost povedený thriller ()

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

Pokračování Smrti ve tmě našlo režiséra

21.01.2020

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

Co chystá režisér Smrti ve tmě?

16.10.2016