Joseon chongjabi (TV seriál)

• Jižní Korea

조선 총잡이

Joseon Gunman

Gunman In Joseon

The Joseon Shooter

Gunfighter of Joseon

Historický / Drama / Akční / Romantický

Jižní Korea, 2014, 22x65 min

Velká spokojenost. Dobrodružná romantika přesně taková, jak má být. Děj nestojí na místě, naopak pořád se něco děje, něco se dramaticky mění, já osobně jsem se nenudila vůbec. Narozdíl od Zízy se mi herecký výkony líbily moc. Jistě, od LJK jsem nic jinýho než 100% výkon nečekala, ostatně tohle byla přesně role, na kterou se hodí nejlíp (a rozhodně doufám, že ne poslední). Líbila se mi i Nam Sang-mi a i další herci, snad jenom Yoo Oh-sung byl v roli padoucha Choie poněkud slabší, ale zase mi to nahradil děj okolo něho a pěkný zpracování vztahu mezi otcem a dcerou. I dobový zasazení seriálu je zajímavý a dělá seriál ještě o trochu zajímavější. Snad jenom jediná věc mě nepřestává iritovat - když už 99% korejců neumí vyslovovat japonštinu a prostě nedokáží říct "z" (viz oblíbené arigató godžaimasu) , proč dají hlavní postavě jméno Hanzó? :-)(7.9.2014)

Dost dlouho jsem si říkala, že to není úplně ono. Ale nakonec jo, ani nevím, kdy se to překlopilo. Prostě mi ten seriál sedl. Byl úplně jiný, než jsem čekala. Když začínal, tak jsem se bála, že přichází nový Iljimae a ono to tak ze začátku i vypadalo. Děj měl v podstatě tři fáze a každá se lišila od té předchodzí. To, že se smyšlený příběh odehrával na pozadí skutečných událostí, mi naprosto vyhovovalo. Soundtrack nebyl tentokrát nijak výrazný, přesto se tam našla místa, která naprosto dokonale zapadala do kontextu a nedala se přeslechnout. Ve své domovině patřil Střelec většinou v daném čase na první příčku sledovanosti a na čínských streamových webech měl stovky miliónů shlédnutí. Takže pokud máte chuť na kousek joseonské historie, s chutí do toho. 4,5*(5.9.2014)

Do dílu 12 výborný akčně historický seriál, který je velice dospělý, hlavní hrdina (Joon-gi Lee) dovede být nejen okouzlující playboy, ale také nesmlouvavý bojovník, který se s protivníky vůbec nepárá. Akční scény (souboje meči, tělo na tělo, pušky, jezdectví) jsou na velice vysoké úrovni a zejména Joon-gi předvádí asi svůj nej. výkon v kariéře. Jenže scénaristicky to děsně upadá. Jako by jste sledovali dva seriály v jednom, do dílu 16 honění hlavního záporáka a pak vše přehlušuje velká politika, která byla vždycky v seriálu přítomna, ale působí to hrozně násilně, nedomyšleně. Je to příliš vykonstruované. Na jednu stranu fajn historická snaha, ukázat problémy osvícené politiky, pokroku v Koreji 19. století. Výborný herec záporáka Yu Oh-Seong jako ostřelovač Choi Won-Shin. Nam Sang-Mi tentokrát jen standartní výkon, ale může za to taky scénář, ze začátku super, měla hodně prostoru pro ztvárnění silné nezávislé hrdinky, pak už to sklouzlo do generického teary charakteru. Stejně ale všechny přehrává Ahn Seok-Hwan jako místopředseda vlády Kim Byung Je. Hudba seděla, byť nic výrazně nadprůměr. Škoda, byl tady potenciál navíc, ale to by musel scénarista obě části série nějak více logicky a smysluplně provázat. Navíc si stále myslí, že Korejci až na výjimky neumí scénaristicky utáhnout série nad 16 dílů. Přesto to hodnocení berte jako 3,5*. Tenhle seriál si chci kvůli cool Joon-gimu a té nehorázně našlapané akci archivovat, ale nej. seriál roku, to se ještě rozhodne holt mezi jinými tituly. Ostrostřelec, přeskočil na koni akorát nadprůměrně vysokou překážku...(13.9.2014)

• Georgiana

Tentokrát nebudu hodná. Nebylo to dobré. Většinou příšerná nuda. Chyběla mi tam nějaká gradace. Něco, co mě zvedne ze židle. Byla to stále stejná omáčka, místy teda dost přihlouplá, a to ani Joon-Gi nezmění. Mnohokrát jsem si říkala, že si mohli ušetřit práci, nějaké scény tam šoupnout znova a nic by se nestalo. Sang-Mi je opravdu nádherná ženská, ale byla špatná. Střídala asi dvě grimasy, a tím pádem u mě nastoupila alergická reakce. Vybavím si snad jediný vrytý okamžik, a to příjezd Yoon-Kanga jako moderního týpka z Japonska. Nic moc. Za dvě.(11.9.2014)

Já nevím, asi jsem čekala víc akce, Lee Joon Ki je můj nejoblíbenější herec, ale prostě to nebylo úplně ono. Já ani nevím, co mi tam chybělo, nebo možná přebývalo. Něčím mi to prostě nesedlo, takže proto nedokážu jít s hodnocením výš. Seriál jsem měla rozkoukaný hodně dlouho a pořád jsem se nemohla dohrabat konce, prostě mi nevadilo, že nevidím další díl. Ani teď, s odstupem času, prostě nedokážu přijít na to, co mi tam tak vadilo. Nicméně je to zlatá střední cesta, takže určitě je dobré tomu dát šanci, třeba to i další chytne tak jako některé jiné. Musím souhlasit s Pethuskou, že mě více zaujali postavy záporné a člověk je někdy ani jako záporáky nebere (obchodník a jeho dcera). Soundtrack tentokrát nic moc výjimečného, nic, co by mě zaujalo.(19.8.2015)

• - Seriálová postava Yoon-kang Park (Joon-ki Lee) používá identickou zbraň, kterou ve filmovém snímku 'The Good, The Bad, The Weird' používal jihokorejský herec Woo-seong Jeong, tedy upravenou pušku .357 Rossi Lever-Action Rifle. Zbraň o hmotnosti 4.3 kg a s délkou 125 cm patří do série modelů M92 a pochází z dílny americké společnosti Colt's Manufacturing Company. Zato třiceticentimetrový revolver, který Yoon-kang třímá o něco později, se nazývá .38spl Röhm RG69 ME a pochází od německého výrobce zbraní Röhm Gesellschaft. Miniaturní zbraň seriálové postavy Soon-in Jeong (Sang-mi Nam) se nazývá 32ACP Davis Industries D-32 a neváží víc, než malá plastová láhev naplněná vodou. Jihokorejský herec Oh-seong Yoo, seriálový obchodník a nájemný vrah Won-shin Choi, zase používá upravenou pušku 7.7 mm japonského typu 99 Rifle. (Conspi)

• - Young-jae Ryoo, seriálový choreograf bojových scén a vedoucí oddílů tvůrců speciálních bojových efektů, se nechal slyšet, že veškeré zbraně použité během natáčení používaly jen slepé náboje. A to z prostého důvodu, neboť Jižní Korea nedovoluje během natáčení použití reálných zbraní, stejně jako nedovoluje následné komerční vysílání takových snímků. Všechny zbraně, i přes svoji zcela funkční kondici, byly produkční společností zapůjčeny z Hongkongu a po celou dobu natáčení byly uchovávány na policejní stanici, kde si je každý natáčecí den mohl štáb vyzvednout. Young-jae na samotný závěr ještě dodává, že si je vědom historických nepřesností, týkajících se použitých zbraní, avšak za veškerou vyvinutou snahu o co nejrealističtější provedení očekává ze strany diváků pochopení. (Conspi)