Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

Lamarr

Já nevím, co tady furt kváká kdo o tom, že to s historií prakticky nemá nic společného a kdesi cosi. Ano, z hlediska dějin je to samozřejmě asi krom zcela zásadních postav vlastně blaf. NO A CO?! Titanik taky nebyl o tom, že se sakra potopil, páč jebl do ledovce. Spielberg tam měl taky Jacka a Rose, o kterých to vlastně bylo. Možná blbý přirovnání, ale přišel jsem zrovna z kina plnej dojmů... a musím říct, že na naše poměry špičkový film a chválím Jákla, že tomu dal trochu jiný, západní střih. Solidní řezničina, pěkný kulisy. Kdo přivede do českýho filmu několikanásobného držitele Oscara, hollywoodskou legendu a ještě si ji dovolí zabít? No přece Jákl!...ano, pár much to mělo, ale za mě po dlouhé době TOPovej českej film, co má koule. Díky! ()

peppe

Že je 3/4 filmu tmavá, to jsem si zvykl, bo ve středověku bylo tmavo :), ale ta roztěkaná kamera, která neustále byla nejmíň metr od herce - to je porod. Bitvy nic moc, celkově teda za těch půl mega, bo co to stálo to nebylo nic slavnýho. Škoda, jen jsem hádal místa, kde to bylo točeno, ale ta tam se mi vůbec nelíbila. Jednu hvězdičku za to, že jsem pár míst poznal, ale jinak bych dal odpad. Sorry. ()

kepejo

Na Zizku jsem se tesil, doufal jsem ze to bude neco jako český Robkin Hood, nebo ze to bude alespon trochu historicky presne z doby kterou zname, ale nic z toho. Je to jen další Jaklovo chaboduchy vyplod,co si Jakl vycucal z prstu. Ty prachy co to stalo meli dat na neco uzitecnejsiho a ne tomudle patlalovi bez talentu, co neumi natočit jediny poradny film. Kamerami s parkinsnem, zvuk jak z cinskyho autoradia. Dejove to ma s zizkou spolecny jen jmena a pinicku a Zvikov. ()

mischa.b

Snaha byla, ale něco tomu chybí... Žižka mohl být přece jen výraznější. Scénář by tak snesl nějakou tu úpravu. Jako průšvih to ale nevidím... ()

Neuker

Větší slátaninu, tvářící se jako historický epic, jsem již dlouho neviděl. Kdybych nevěděl kolik to stálo, typoval bych to na nějaký univerzitní artový projekt za půl míče. Historicky blbost, choreografie je prachsprostá ubohost, obzvláště na HISTORICKÝ film, atmosféra žádná, příběh trapný a ahistorický, obsazení je až na výjimky tragédie, herecké výkony? wtf level, hudba často tak "epická" že přes ní není slyšet dialog, který sám o sobě taky za nic nestojí. K režii a střihu se vyjadřovat nebudu. Dejte mi 50mega a udělám vám násobně lepší film než je tato zhovadilost. // A konec? jako co? žižka nebyl nikdy poražen "až teda na všechny případy v tomto filmu". Chápu že si asi někdo myslí na sequel, ale pokud máte první film a finance na další nejsou jisté, holt prostě nemůžete převyprávět asi tu nejnudnější část něčího života. K tomu takto blbě. ()

razzy1230

Tohle bude velmi krátké. Nečekal jsem historicky přesný film, ale tady to tahali maximálně západní herci. Jinak je to furt dokolečka a bezvýznamné řeči. Z kamery jsem měl občas hvězdičky před očima při akci. Usínat u filmu je známka už samotná, že to je nezajímavé celkem. Jednou stačilo.  Odpad to úplně není, dá se na to podívat a něco to do sebe má, ale hodně velká slabota. Nevím zda někoho tížil rozpočet, ale tohle opravdu ne. ()

Zaks

Tešil som sa na Žižku, na parádny veľkofilm, veľmi. Z minulosti mám stále v hlave „Ktož jsú boží bojovníci...“ Ale pesnička je asi to jediné, čo spája tohto nepodareného Žižku s predchádzajúcimi stvárnenia jednej z najväčšej historickej českej postavy. Moderné podanie legendy vyznelo ako parta lúpežníkov pobehujúcich po lese, unášajúcich lady Marian, pardon, myslím Kateřinu. Ale až moc nápadne to pripomínalo bandu Robina Hooda. A čo znamenali tie brutálne skoky v deji, od kráľa k válovu s prasaťom a opačne a hneď niekoľkokrát po sebe? Strašný zmätok. Úplne mi to pokazilo celý film a z výsledku zostáva len trpká pachuť. Od odpadu to zachránili len celkom slušné akčné scény. Hanba. ()

stringers

Mě se to prostě líbilo - nečekal jsem od toho Statečný srdce, Posledního mohykána ani supervěrnej historickej spektákl. Spíš se mi líbilo že to ukázalo temnotu a syrovost středověku a nehrálo si to na nějakou líbivost. Všichni pořád správně špinavý a umorousaný, ambient těch kamennejch místností mi přišel bezva, světla velmi pomálu, protože když máš v chajdě 2 svíčky nebo v lese jeden ohýnek, tak prostě zákonitě musíš videť skoro hovno. Když se spolu řezali, tak věřím, že to bylo spíš pár chlapů proti jinejm pár chlapů a ne tisícový armády. V kontextu toho všeho mi nakonec název Medieval přijde mnohem trefnější než Jan Žižka - to tam je spíš jen pro nás čecháčky, aby se naše nacionální srdíčka zatetelili. Taky se mi líbilo jen jemný naznačování věcí - třeba když Honzíka napadlo udělat z cepů ohřebíkovaný perforátory hlav - čumí do blba, pak jen prohodí, že potřebuje od kovářů dlouhý hřebíky a až za chvíli z vozu nenápadně visí hlavojeb nebo když se tam objevujou kumáni, ale zase se o nich neřekne jedinný slovo - mě přijde bezva, že to není pro netflixovský bašťouny, kterejm se musí fšechno vysvětlit 3x. Celkově mi casting přišel fajn a Foster super. Každopádně závěr je takovej, že ten film si rozhodně ještě někdy pustím a to je asi to co od filmu chci, abych měl pocit, že je prostě dobrej. No nic, jdu si zahrát Kingdom Come: Deliverance, když už mě to tak pěkně navnadilo ;) ()

ACE 2007

přišel o oko v bitvě v nějaké jeskyni xDDDDD, myslel sem, že koukám na Robina Hooda z česka, Jákl, je to něco odpornýho a ty džingischáni, tj vrchol tvé spolupráce s Usáky, proč Jan Žižka, klidně to mohl být Levota z Levance, ale když prznit tak do mrtě....Tobě se musí v té hlavě dít ale něco strašného, když máš prázdno a nudli, se kterou se otíráš o slavného bojovníka, nic už netoč, alespoň nic z historie, je to hrůza ()

Wochy

O filmu Jan Žižka už jsem věděl delší dobu a těšil jsem se na první ukázku. Už jen z traileru bylo vidět, že film nebude 'historická pecka', kterou jsem čekal. Nehledě na to jsme zašli na projekci a v určitých momentech jsem byl překvapen. Vozová hradba se mi líbila. Se střihy to bylo horší, většinu času jsem nevěděl kde jsem. Nepřesná historie mi u podobných filmu moc nevadí. A na závěr si mohli toho umělýho lva odpustit. Dávám ale plus panu Jáklovi za tenhle projekt, málokdo by se do něj pustil. ()

TomKey

Na to jaký měl film PR je to docela zklamání. Místo příběhu vojevůdce Žižky sledujeme "mladého Žižku", který se protlouká životem jako námezdní žoldák, unese princeznu, vláčí jí s sebou po lesích a jeskyních, a v noci si vylévá srdíčko. Je rozporuplný - neumí si pořádně udělat obvaz přes oko, ale na druhou stranu má perfektně střiženou bradku a kotlety, ukryté pod dvoudenním strništěm (Žižka byl kotleťák? Elvis by měl radost...) Do toho občas prostřih do temných hradišť, kde vyšší představitelé země "kují pikle". První (a jediné) větší střetnutí s nepřáteli připomíná bitvu ze Statečného srdce, ovšem bohužel v kapesním měřítku. Z Braveheart je volně převzatá i "motivační řeč" Žižky v samotném závěru filmu, kdy se teda jakože jó, rozhodne, že bude bojovat, proti všem. Taky jeho hlavní protivník, padouch, jako by si odskočil z natáčení Hry o trůny. Bohužel, většina akčních záběrů je natočena tak, že někdo shodí kameru na zem a neustále do ní kope, takže vidíme jen šmouhy. Nevím...jestli měl být film slavný aspoň proto, že tam hrají zahraniční herci v čele s Michalem Kajnů, tak to se asi nepovedlo. Třeba ale bude druhý díl, ten by mohl být zajímavější.... ()

Hexx

Takové neslané, nemastné... co se příběhu týče jsem v tom měl i trošku zmatek a jediné co bylo dobré, je připodobnění tamní "temné" rytířské doby. V tomto směru to není žádný laciný počin, ale slušná práce vyobrazení 14. století. Nicméně výprava je dnes na špici téměř v každém historickém filmu a to nečiní samotný film okamžitě skvělým. Za havrana co klove očíčka a za drsné bojové scény včetně lva žužlajícího hlavu půl hvězdy navíc (celkem 2,5), ale tři tomu nedám. ()

Zeduke

Mimo scén s bitkami to je príjemné pozeranie. Keďže film však chcel preraziť aj mimo Česko-Slovenska bolo nutné zovšeobecniť to na film o stredovekých pomeroch. To však z príbehu o Žižkovi vytrhlo akýkoľvek potenciál na historickú alebo osobnostnú hĺbku. Výsledkom teda je historický vojenský film pre krvilačného západného diváka, ktorý však lokálneho diváka nemá čím osloviť - azda len tým, že je obdivuhodné, že sa do českej produkcie podarí dostať aj legendu formátu Michaela Cainea3/5 ()

sgt.krtek odpad!

Hrůza, děs, šílenost. Jediný co má film společného s husickým hnutím je jméno hlavního vojevůdce. Historická splácanina, kde těžko hledat něco historického. Kostýmy šílenost, kamera, hrůza. Obrovský potenciál byl Jáklem zašlapán hluboko pod zem... Dlouho se mi nestalo abych odešel z kina před koncem a na nebohé holčině se domáhal vrácení vstupného. Ztráta času, navíc ze zdravotního hlediska hrozí klesnutí IQ. ()

pistabaci

V prvom rade poklona a pochvala Jáklovi, že to dotiahol do konca a že sa snažil ako sa dá aby ten rozpočet vyzeral lepší než bol (pretože podľa médií to síce bol drahý film na československé pomery ale vzhľadom na svet je to rozpočet nejakého hororu), najmä ten lev vyzeral brutálne. Akcia má síce viac strihu ale dá sa, Foster ako žižka je parádny a hudobne to šľape parádne. No a záver je brutálkový. Avšak čo musím zjebať, je legendárna Žižkova vozová hradba, nie som historik ale viem, že týmto sa preslávil a vo filme dostane tento štýl boja iba jednu akčnú scénu aj to v polke filmu čož je k prdu, radšej by som to dal na finish. Ale to je len môj dojeb, ako celok však naozaj skvelé a snáď to znamená že ako v českej tak i v našej kinematografii začne niekto skúšať aj takéto ambicióznejšie projekty., ()

Meph

podprůměrný snímek od průměrného autora...ale odvahu má,to se mu musí nechat,to je ale všechno. Plytké ,nudné,zmatené. Když už točím smyšlený přiběh ,tak do nej obsadím i smyšlené postavy. Přepálená stopáž ,během které po lese pobíhá banda kreténů ,bez zjevné příčiny,sem a tam. Občas souboj ,který díky epileptickému střihu působí křečovitě a nepřehledně. Nezachrání to ani dobová brutalita a potoky krve a krásná krajina. Za to dávám jednu hvězdu. Uplně zbytečný film,kterej mel jít rovnou do TV.Já blb se nechal přemluvit a šel do kina ,kde sem od cca 30té minuty filmu křečovitě sledoval hodinky a toužebně očekával konec... Jákle ,dlužíš mi 3 kila a bolestné ! ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera