Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

rublik05

Na Jana Žižku jsem se upřímně hrozně moc těšil a jsem rád, že to Petr Jákl nakonec úspěšně dotáhl do konce. Jednoznačně se jedná o tuzemskou událost roku, kterou si prostě nelze nechat ujít. Jelikož se jedná o volnou inspiraci, není třeba polemizovat nad historií, navíc jsem toho názoru, že si tvůrci i na historické přesnosti dali v rámci možností vcelku záležet. Žižka od začátku zaujme fungující zemitou a naturalistickou atmosférou, která si mě hned od začátku získala. Další složka, která atmosféru pěkně umocňuje, je hudba. Ta je opravdu nádherná až dechberoucí, v našich vodách něco nevídaného a zcela ojedinělého. Prostředí snad ani nešlo vybrat lépe, veškeré exteriéry jsou nádherné, pochvalu si zaslouží i pěkné kostýmy. Ben Foster mě svým přednesem vyloženě nadchl, skvělí jsou ale i ostatní herci v hlavních rolích či v těch vedlejších, ve kterých jsem rád viděl známé české tváře. Příběh jako celek není moc složitý, druhá polovina má místy dost vlažné tempo, i tak se ale povedlo udržet nějakou postupnou gradaci, závěr mě nijak zvlášť nenadchl. Tím největším záporem je jednoznačně střih, a to zejména během akčních scén, kdy v těch větších vřavách není dost často vůbec jasné, kdo s kým bojuje nebo jak s ním bojuje. Nepřehledný střih a roztřesená kamera také kazí samotné choreografie soubojů, které jsou jinak moc povedené. Velkou radost mi naopak udělala brutalita akčních scén, efekty jsou taktéž na velice dobré úrovni. Konečně někdo ukázal, že i u nás lze natočit něco jiného než jen samé trapné a nevtipné rádoby komedie. Trochu mě mrzí, že film patrně nebude mít až takový úspěch, do jisté míry si za to může sám, každopádně je to příjemné osvěžení české kinematografie a svým způsobem to může fungovat i jako taková naděje do budoucna, že třeba místo deseti přihlouplých komedií někdo v budoucnu natočí jeden takový originální počin, za který se český divák nebude stydět. Na závěr bych chtěl ještě pochválit velice povedený český dabing, na tom si Petr Jákl dal fakt záležet. Jana Žižku všem doporučuji, běžte na něj, dejte mu šanci. Viděno v kině 17. 09. 2022. 7/10. ()

Tomash58

Možná proto, že jsem měl tak minimální očekávání už při těch dlouhých létech vznikání Žižky jsem nebyl tak zklamaný jak jsem čekal. I tak bylo ale zklamání velké. Opravdu nevím, komu bych mohl film z nějakého důvodu doporučit, proč a pro koho vznikal. Pro celý svět, cizince, kteří neznají našeho nejslavnějšího vojevůdce? Tak ti budou celý film zmatení, jelikož kdo neví z této doby aspoň něco, nebude se chytat. A také, proč by po tomto filmu měli opěvovat Žižku? Je naším nejznámějším vojevůdcem, jelikož vyhrál pár bitev, kde bojuje pár chlapů proti sobě v tak malých prostorech, že ani nevidíte kdo s kým šermuje. Film se tváří velkolepě, ale ani z jediné scény to tak není cítit.  Tak možná pro fanoušky soubojů a historie? Choreografie soubojů není špatná, ale to je tak to nejlepší co se o ní dá říct. Jestli jsou dodrženy původní meče, helmy a štíty opravdu nevím a myslím, že je to úplně jedno. Využití pár bojových vychytávek, které boží bojovníci vytvořili je pěkné, ale žádný wow efekt neexistuje. Historicky se něco dozvídáme pouze nápisy na začátku a konci, jinak nás film obohatí možná o to, že Zikmund byl bratr Václava IV. a chtěl místo něj vládnout.  A co jednoduše fanoušci filmu? To, že celý snímek jde vlastně o vymyšlenou ženu a obě strany si ji neustále přehazují a kradou a o Žižkovi se dozvídáme jen pár "tragickými" událostmi, jsem opravdu nepochopil. Kamera zvláštní, zahraniční herci skvělí, hudba nic moc, spíš nic... Proč jde tolik peněz na tak "velkolepý" film? Netuším. Za mnohem menší částku mohl vzniknout komornější, přízemnější a mnohem zajímavější film, lidský film, který by ukázal Žižku i ostatní jako lidi, ať už zlé či hodné. Takhle se jen divák dvě hodiny dívá na figurky na miniaturním, lehce přesvíceném bitevním poli, které nemá hlavu ani patu, chvílemi se na něj jen dobře kouká a neunudí vás. Jen tak nějak není jasné, proč by chtěl někdo sledovat něco, u čeho nechápe, proč vlastně existuje... ()

Forty-

Tesi ma, ze takto vyznamna postava ceskych dejin dostava celovecerny velkofilm. Na rovinu si treba povedat, ze toto nie je ziadny artovy filmik, ale pravy Hollywood. Super herci, skvela kamera, paradne kostymy, spickove zvuky, aj ked je pravda, ze cenerie ma trochu sklamali; hlavne hrady a historicke budovy mohli byt vidiet viac. Ale nieco za nieco, Hollywoodska dan je evidentna. Film sa mozno az prilis zameriava na Zizkovu osobnost a menej na jeho ciny. Romanticke vsuvky su podla mna zbytocne, radsej by som v tych cennych minutach videl napr.  viac zo Zizkovej vojenskej taktickej geniality. Na zaver mala rada: ak nie ste zbehly v dobovych udalostiach a postavach, budete mat problem sa vymotat z toho kto je kto. Nemusite hned citat vsetkych 7 dielov Husitskej epopeje, ale je dobre mat prehlad. ()

k4m1k4z33 odpad!

Trapná přehlídka nesmyslné krutosti, slabý (čti žádný) příběh a absolutně ploché postavy, které nezaujmou ani pozitivně ani negativně. ()

Simomon

POSLEDNI SLOVO: Nejdrazsi cesky film vsech dob a nejvic ho podle me limituje maly rozpocet - vsechny sarvatky jsou natocene z blizka a s mimimem komparzistu, chybi nejake epicke bitvy. Jinak jde o celkem fajn natočený film o neznámých zálesácích. 65 %, 3/5 ()

Hashirama

No jako nevím no...Petr Jákl podle mě není vyloženě špatný režisér, ale touha natočit něco podobného jako filmy, na kterých vyrůstal, nepřekvapivě nenahradí nedostatek soudnosti. Přitom by dle mého stačil zodpovědnější a ostřílenější producent z ranku Jerryho Bruckheimera, který by jasně usadil koncept Jana Žižky a z filmu by pak nebyla taková suchá nicneříkající pruda. Zápletka je tisíckrát viděná a postavená na zmateném pobíhání lesem a stereotypních motivech (milostná linie...eh), postavy jsou anonymní a většinou nemají ani jméno. Akci mnohdy ubližuje střih, ve kterém hapruje návaznost, a někdy má člověk zase pocit, že Petr Jákl měl příliš hezkých záběrů a odmítal dát pryč ty, které do sekvence nesedí. Jan Žižka je zde vyobrazen jako poměrně sympatická postava, ale jeho historická úloha, charakter a přerod v národního hrdinu tu nenásledují žádný dramatický oblouk. Po většinu stopáže se hlavní hrdina jen zamyšleně chmuří a na konci je z něj hrdina, protože už jsme na konci. Nicméně přiznejme si, že film po vizuální stránce vypadá skutečně dle západních standardů, hudba a chorály jsou zde zdaleka to nejlepší, scénografie rozhodně nedělá českým zemím medvědí službu, je to docela brutální a dvakrát jsou tam vidět prsa. Na nejdražší film české kinematografie to docela vypadá, ale jak víme, peníze nejsou zdaleka všechno. Mnohem důležitější je talent, anebo aspoň ucelená vize. 5/10 ()

Ceberus

Nevím, jestli to nebylo sálem, ale film se mi zdál zbytečně tmavý, jako když mi dosluhuje projektor doma. :) Nakonec z toho nebyla cítit až taková Amerika jako z Jáklova Kájínka. Možná k tomu dopomohl zjevně ne úplně áčkový rozpočet, protože nedošlo na žádné velkolepé davové scény, které by mohly rozpočet sežrat. Vše chytře naaranžováno vždy odhadem zhruba s dvacítkou bojovníků na place. Film sám hned na začátku uvádí, že se historickými událostmi pouze inspiroval, takže nadávat na historickou nepřesnost by byl naprostý nesmysl. Závěr pokládám za dostatečně dojemný. Ale upřímně, když film vynecháte, o nic moc nepřijdete. ()

zberatel

Neviem či to je strihom, kameramanom, alebo neschopnosťou režiséra, ale scenár je vždy základom.. tu mi chýbali asi všetky aspekty okrem herectva.. ()

Monggol

No snažili sa, snažili, ale nešlo to. Jákl chcel natočiť halivúdsky veľkofilm, to sa mu síce podarilo, hlavne ten koniec bol tak po americku, ale to je práve ten kameň úrazu. Amíkom Žižka nič nehovorí a pre domácich tam bol akurát chorál "Kdož jsou boží bojovníci" a to je sakra málo. A tak som to tomu Petrovi prial, keď som pozeral všetky tie rozhovory a počúval všetky tie peripetie so získavaním hercov a peňazí atď., fakt, že jo.    A ešte poznámka na záver: Keď už niekto točí historicky nepresné filmy, mierne povedané, inak vlastne historickú fikciu, malo by to byť hneď na začiatku výslovne uvedené, lebo inak stádo konzumentov to bude mať za historický fakt a tým pádom sa potom dejú také veci, že je ľahké nakukať im, že Sovietsky zväz začal II. svetovú vojnu a podobné bludy. ()

Parm1

Roky jsem se na Žižku těšil s tím, že máme silné téma, skvělé herecké obsazení, ale je to bohužel naprosto průměrný film, který se nedá s původním Žižkou z roku 1955 vůbec srovnávat. Pro ty, kdo čekají Statečné srdce, budou zklamaní. ()

AloisNeuman

Řemeslně super, střih, zvuk, kamera i dabing. Příběh ze začátku skvěle odcejpá potom se to hodně zpomalí. Lokace krásné, ale tváří se to jako velkofilm, ale není ()

Nix

Peníze jsou v tomto filmu opravdu vidět. Vše vypadá dobře, velkolepě. Herecké obsazení je taky fajn akorát mne mrzí, že film o český postavě neměl jiný zastoupení. Camea jsou fajn, ale určitě bych si některé herce dokázal představit ve větších rolích. Každopádně proti Benovi nic nemám, popasoval se s rolí na výbornou. Ale nechápu scénář. Celou dobu jsem čekal o čem to bude a zápletka opravdu byla k smíchu a opravdu mne to zklamalo. Bitky byly fajn, ale prostě celkově mi chyběl pro lepší hodnocení větší šmrnc a celkově si myslím, že by se to dalo udělat líp, ale beru to co je. Suma sumárum je to průměrný film, který nijak ve svém žánru nevyniká, ale jedno podívání člověk přežije bez újmy na zdraví. ()

Trixinka

Takové historicko - romantické drama se stokrát omletým příběhem plným klišé a nudné romantiky. Jak už bylo několikrát napsáno, s realitou to má společného velmi málo, některé postavy jsou smyšlené (Kateřina, Boreš), nebo schválně čistě "zaškatulkované" do role padoucha (Zikmund). Velice kladně musím ovšem hodnotit výpravu, skvělý zvuk (inspirace Hrou o trůny byla hodně slyšitelná) a celkové pojetí středověku (temný, plný násilí). Kvůli absenci Žižkova geniálního vedení a strategie (jedna bojová scéna je fakt u filmu o Žižkovi hodně málo), vymyšlené romantické vložce a obsazení některých rolí (Vetchý mohl mít větší prostor, Cristovao nemusel být obsazen vůbec), dávám pouze 2*. Kdyby se tvůrci drželi původního názvu Psanci, nebo anglického Medieval (středověk), a nenazvali tento snímek přímo Jan Žižka, možná by měl větší úspěch a pochopení. ()

clara.bow

Koukatelné, řekla bych dobře obsazené, to je veliké plus, i když naši herci naštěstí dostali také malou šanci, Petru Jáklovi tímto smekám klobouček, snažil se a hodně, a výsledek je tento krvavý film ze středověku našich dějin.  Tento Žižka však u mě vynucuje srovnání s Žižkou z historické trilogie režisera  Otakara Vávry. Tady podotýkám byl děj podáván z jiného ranku a zachycuje vzhledem ke srovnání trochu jiné idee a přístup k historii. Nicméně i když mě původně toto zpracování nezajímalo, nakonec přece jen zvítězila zvědavost....MHCB ()

netWoor

Úvodem je třeba říct, že se skutečným Žižkou má příběh společná jen jména a dobu. Ale zatímco u Artuše (Legenda o meči) by nám to asi nevadilo (bo o tom stejně víme prd), u Žižky jsme poněkud choulostivější. Pokud se od toho ale oprostíme, máme solidní příběh se solidní řežbou a atmosférou. Mně se to určitě líbilo na čtyry bludišťáky, že je to český dám pět. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera