Vyšší moc

Vyššia moc

Force Majeure

Drama / Komedie

Švédsko / Francie / Norsko / Dánsko, 2014, 120 min

Pomalé tempo filmu, a dlouhé meditativní záběry na horská panorama, podbarvené Bachovými motivy, umožňuje divákovi dumat nad poselstvím a symbolikou filmu během samotné projekce, aniž by mu bralo možnost se naplno ponořit do dramatu samotných postav. Symbolika laviny je klíčová - jeden zdánlivě drobný prohřešek spouští postupně se nabalující vlnu vypjatých dialogů, které postupně odkrývají daleko hlouběji prorostlé kořeny skutečných problémů (nejen) obyvatelů hotelového pokoje s číslem 413 (4-1=3). Evropský filmový art is not dead. 80%(8.2.2015)

Vlastně zatím u žádného podobně laděného švédského a/nebo dánského filmu se mi po jeho skončení nestalo, že bych byť i jen na moment pochyboval o věrohodnosti libovolném segmentu odvyprávěného děje. Chápete? Seveřani prostě tyhle ryzí seriózní dramata umí podat tak, jako že se všecko to hnusný fakt stalo, jen to zrovna náhodný kolemjdoucí bezchybně natočil na kameru.(12.3.2017)

Film je velmi dobre natoceny, atraktivni prostredi francouzskych Alp, kdy se kamera nejednou zameri na ruzne vychytavky pro lyzare (no, mozna uplne bezne, rikejte to ale nekomu, kdo byl naposledy na lyzich v roce 96 a jeste na Pustevnach), doplnene vybornym zvukem a krasnou hudbou, zde mozno diskutovat, zda se do snimku uplne hodi... Kdyz jsem si precetl o cem film bude, byl jsem nadseny a vedel jsem, ze tento film musim videt! Jak uz se tak nekdy stava, zavladlo ve mne zklamani. Cekal jsem vetsi emocni predstaveni, i kdyz Tomas se za svuj zachvat smutku stydet nemusi:-). Ebby byla pipina, ktera v manzelstvi strada a dle meho skromneho nazoru si myslim, ze by delala problemy i bez laviny. Po nejake dobe mi zacal byt osud teto rodinky celkem lhostejny. Na druhou stranu byla velmi zajimava postava Matse, kterou skvele zahral Kristofer Hivju, s nim jsem se neskutecne bavil a vsemu dala korunu jeho pritelkyne a spolecny dialog v loznici. Zaver filmu uz byl uvareny z alpskeho snehu a nicemu nepomohl. Videno v ostravskem Minikine, vyprodano.(18.1.2015)

Tohle byl strašně zvláštní film. Severská tvorba, která na mě zanechala nějaký stopy. Den za dnem, to se mnou něco dělalo, ale nedokážu popsat co, nikdy jsem nic takovýho nezažil. Ani ne, že by mě to psychicky rozebralo, ale měl sem jakoby pocit prázdnoty, doslova se na mě přenesly všechny ty emoce z filmu. Není to rozhodně lavina, která nás pohltí, ale absolutní depresivní deka. Chvílema to bylo odlehčený nějakým vtípkem, ale to je jedině dobře, jinak by mě to taky mohlo odrovnat. Já možná ještě teď nechápu, co jsem to viděl a jaký že to mělo mít poselství, ale očividně jsem byl přesně v tom rozpoložení, abych byl ten správnej cílovej divák.(16.4.2018)

Katastrofický film s intimní, ale pořád ničivou katastrofou. Östlund se chce ptát a chce, abych zaujal postoj a projektoval sám sebe do jednotlivých postav. Chce, abych si vybral stranu a tu obhajoval, jenže jakmile si ji vyberu nesu s sebou i nevoli a nevyřčenou výčitku strany druhé. Tudíž je nejlepší rolí zůstat venku jako údržbář/divák a čučet na rozpad zpovzdálí. Jakmile se začnu ptát sám sebe lavina jde skrz kamery i ven. Takhle teda jo. Psychologické cvičení s premisou "co, kdyby" namixované s tématikou genderu, přirozenosti a viny za svou přirozenost. Dokud se Östlund ptá, je bez chybnej.(21.8.2016)

• - Horské cesty v poslednej scéne s autobusom sú v skutočnosti priesmyk Stelvio v severnom Taliansku. (misterz)

• - Režisér Ruben Östlund získal inšpiráciu pre niektoré scény v scenári zo skutočných záberov na YouTube. (misterz)