Vyšší moc

• Švédsko Turist (více)

Čtyřčlenná švédská rodina cestuje do francouzských Alp, aby si při lyžovaní oddychla a nerušeně spolu strávila pár vzácných volných dní. Dovolenkovou idylu s hřejivým sluncem a zasněženými velkolepými horami však naruší mohutná lavina, řítící se během oběda na otevřenou restauraci na terase. Ebba chrání své vyděšené děti a zoufale volá na svého manžela Tomase, který však v panickém strachu utíká do bezpečí. Lavinová katastrofa se nakonec nekoná, avšak ze vzniklé sněžné mlhy se postupně vynořuje zahanbení, nejistota a výsměch. Manželství Tomase a Ebby i pokojný život rodiny visí na vlásku a Tomas vnitřně bojuje s vlastním selháním a všemožně se snaží obnovit svou napjatou úlohu otce. (Film Europe)

blondboss

Typická severská psychologická dráma, ktorá sa tvári ako v zásade prkotina zameriavajúca sa na hĺbkovejšie riešenie medziľudských a rodinných vzťahov, avšak v konečnom dôsledku je to iba pomalá, nudná a jednotvárna skomolenina niečoho nejednoznačného. Posledná scéna s autobusom bola celkom cool, ale inak musím povedať, že už som videl aj lepšie filmy podobného žánru. 55 % ()

jfaba

Pud sebezáchovy v praxi. A jak to nakonec dopadne? Zapálím si cigaretu a jsem chlap. A matka? Prchla z autobusu... Psychologie postav v krizových situacích, které číhají nejlépe na dovolené. ()

PetrJulian

Je mi líto, na mně tento film nijak hluboký dojem nezanechal a za měsíc už ani nebudu moc vědět, o čem byl. Od jisté chvíle jsem pak už jen vyhlížel konec. ()

ProfiDivak

Film možno niekedy nebudí dojem reality, ale na realitu zámerne a otvorene odkazuje. Záverečný konštrukt u mňa zabral naplno a zavŕšil tento presvedčivo výpovedný kúsok. ()

Saxos

Co se mi líbilo! Nádherné horské středisko, nádherný hotel s převahou dřevěného materiálu, námět filmu. Tento námět je super, ale zpracování mělo být úplně jiné. A co se mi nelíbilo? Otravná hudba. Nelogičnost. Řeší se zkratový útěk otce před jakoby lavinou a opuštění rodiny. Ebba pak nedělá nic jinýho, než že ho pořádně dusí a každému to vypráví. Tedy každému to celkem ne, protože v hotelu, na lanovce, na sjezdovce, ani jinde nikdo není. Jinak jsou celkem v pohodě. Pobyt na horách nezabalí a tento zážitek si v klidu dramaticky vylyžují. Závěrečná cesta autobusem tomu dá tu správnou tečku. Ještě měl spadnout ze srázu. K povšimnutí - když na hory, tak všichni s elektrickým zubním kartáčkem Oral-B. A čistit a čistit. ()

najby

Po dlouhé době film, který mě přesvědčil. Herecké výkony naprosto bezchybné, střih, hudba, ... dokonce nemůžu nic vytknout ani dětským hercům, kteří mě v každém jiném filmu pravidelně zklamou. ()

black8

Väčšina z nás sa vo vypätých situáciách zachová ako súčasť stáda. Hrdinov je málo a hrdiniek je pravdepodobne viac ako hrdinov. Je to naša prirodzenosť alebo pohodlnosť? Oceňujem na filme, že nedáva odpovede, resp. že ich dáva veľa. A veľmi sa mi páčil aj koniec, ktorý je takým konečným zrkadlom. Už len zarámovať. ()

Stuck

Nemám rád rozmazlené děti - i když vím, že tyto skandinávské za to nemohou, ale spíše státní systém. Pominu-li to, tak stejně snímek, dle mého mínění, není tím čím by měl být. 1) Kdyby se jednalo o klasičtějšího otce, který je více s rodinou, tak věřím, že by neutekl - tím už máme první trhlinu. Vždyť to znáte-když potkáte na ulici známého, kterého jste dlouho neviděli, po prvních frázích dochází k trapnému tichu, jelikož si nemáte co říct. 2) Vím, že severská kinematografie si libuje v dlouhých a tichých záběrech, ale i tak proč to malinko nezkrátit. 3) Vyvrcholení, jakože se zhroutím, pobrečím si, všichni se obejmou a druhý den je vše ok? Takhle by to opravdu v reálu bylo? Jsem proti rozvodům, ale manželé dle mého soudu byli už od začátku adepti na rozvod. Možná je to tou chladnější mentalitou, ale žít jak dva čumáci vedle sebe? Díky ne. Porovnám-li drama s Honem, tak je Vyšší moc minimálně o dvě hvězdičky pozadu. ()

bonovox

Silný snímok o situácii, ktorá sa môže stať každému z nás. Odporúčam všetkým, ktorí hľadajú kvalitnú európsku filmovú produkciu. ()

Uqicex

Být to o minimálně polovinu kratší, mohl to být i zajímavý kousek. Místo toho jsem akorát vnímal, jak mě čím dál víc bolí z té nudy prdel.. ()

Dawydov

Velmi dobré drama o jednom konkrétním vztahu, ve kterém se celkem nečekaně manifestuje hluboká krize. Zároveň to je ale, a možná ještě lépe, film o vztazích obecně. V tom je to skvělé zejména první 3/4. Některé dialogy mezi postavami s velmi odlišnými postoji k trvalým vztahům jsou vynikající a nabízí toho spoustu k zamyšlení. Závěr se ale trochu rozpadá, což je škoda. Mělo to potenciál na pět hvězd, poslední pasáže to ale z mého pohledu zkazily. Možná tam je metaforicky skryto více, než je na první zhlédnutí zřejmé, ale prostě to nefungovalo tak, jak mohlo, a působilo to tak nějak uměle. 85% ()

allegria

Vysoké hodnocení dávám za nápad rozkrýt ožehavé téma, které je v konečném důsledku skoro vždycky svým způsobem bolestné. A také to byl názorný příklad, že do h.... se nemá raději moc šťourat, a že čím víc se rozmaže, tím víc smrdí. Pro mě geniálně postavený děj, myšlenka i výsledek. Osobně bych volila jiný konec, trochu se nedovedu vžít do toho, jak se nakonec matka zachovala, ale - co my víme, že, vždyť právě o tom to bylo. A taky o tom, že je dobře nesoudit druhého, dokud nejsi ve stejné situaci. Nebo taky biblické: "Kdo jsi bez viny, hoď kamenem." ()

karnifex

Výborné drama, které se nevstřebává snadno - některé scény (posezení v hotelovém pokoji s přáteli) mají tak stísňující atmosféru, že nejen její protagonisté, ale i divák má chuť utéct. "Zázračná" záchrana manželky z vánice na konci filmu je jen připravené divadýlko (kvůli dětem, nebo pouze kvůli manželovu egu?). Podivná závěrečná scéna v davu putujícím silnicí mi unikala, ale její smysl myslím výborně odhadl ve svém komentáři Tosim. ()

panki9922

Podnetný to film. Dlhé zábery a často sa objavujúca snehobiela obrazovka boli fajn. Záver s autobusom som akosi nepochytil, ale o tom, akú rolu momentálne zastáva muž v rodinnom vzťahu som si pekne s hlavnými aktérmi popremýšľal. ()

PanJelen

Ono se to řekne, žena očekává chlapa hrdinu, ochránce, který ale tváří v tvář nebezpečné situaci selže. Zafunguje totiž základní instinkt, jako u všech živočichů a to přežít za každou cenu. Přijde lavina, chlap vypadne ze své role, tedy vezme do zaječích a žena jako predátor, už zbytek dovolené nedá pokoj a trýzní ho pomalu a bolestně. Možná by se spokojila s tím, že by uznal, že se nezachoval jako hrdina kterého si vysnila, ale to zas mužské ego jen tak nezvládá. Na první pohled moc jednoduchá zápletka, která přerůstá v manželskou krizi a končí zhroucením. Parádní kamera na lavinu a zasněžené vrcholky, dělá z filmu vcelku tísnivé drama, komedii moc nečekejte, to jen pro ty, pro koho může plačící chlap působit až absurdním dojmem. ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech