Poslední část jedinečné filmové trilogie režiséra Godfreyho Reggia je završením filmových úvah o vztahu přírody a civilizace. Pro názvy jednotlivých filmů použil Reggio výrazy z jazyka arizonských Indiánů kmene Hopi: Koyaanisqatsi vyjadřovalo „život vyvedený z rovnováhy“, Powaqqatsi pak „život na úkor někoho jiného“. Naqoyqatsi znamená „život jako vzájemné zabíjení“, „válku jako způsob života“ či v přeneseném smyslu „civilizační násilí“. Režisér se tentokrát zaměřil na moc moderních technologií a na jejich vliv na lidstvo. V metaforickém smyslu technologické výdobytky začínají pohlcovat své stvořitele a uvrhávají lidstvo do válečných konfliktů… Na rozdíl od dvou předešlých snímků (a středometrážního dokumentu Anima Mundi) zvolil Reggio odlišné výtvarné pojetí: valnou většinu použitého materiálu tvoří archivní snímky. Prakticky každý záběr přitom prošel výraznou proměnou s pomocí počítačové animace, zoomu, kolorováni, prací s negativem, zmnožováním či dělením obrazu atd. Reggio se opět opírá o fenomenální hudbu newyorského minimalistického skladatele Philipa Glasse. Hudební doprovod tentokrát obsahuje sólové party, jejichž interpretem je světoznámý cellista Yo-Yo Ma. Některé záběry pocházejí i z českých archivů; pamětníci jistě ihned rozpoznají masové výjevy ze strahovských spartakiád. (Česká televize)

DarkLord87

Koyaanisqatsi byl skvělý, Powaqqatsi už slabší, ale Naqoyqatsi se blíží odpadu. Je to jen slátanina xichtů a nepříliš dobré grafiky, která nemá v dokumentu co dělat. Nejsou zde ani žádné povedené paralely jako v předchozích dílech. Jediné pozitivum je hudba, která ale tuto chaotickou změť obrazů nezachrání. Tohle se nepovedlo. ()

martan1

Ne, tohle me opravdu neuchvatilo. Chvilema jsem mel pocit, ze mi z ty hudby hrabne. A ty obrazy na sebe teda nijak zvlast nenavazovaly podle meho. Proste najit v tom nejaky smysl...? Tezky. Za me slatanina ()

boosterx odpad!

Tuto Epileptickou příšernost asi sponzorovali výrobci antileptických prášků Protože při sledování muselo vzniknout spoustu nových epileptiků ()