Světlo mezi oceány

• Nový Zéland

• Austrálie

USA / Nový Zéland / Velká Británie, 2016, 130 min

Mám k tomu poněkud ambivalentní vztah. Na jednu stranu je to obdivuhodně pomalu plynoucí, až skutečně máte pocit všech těch uplynulých let (rozhodně to působí mnohem delší než to ve skutečnosti je; ovšem v dobrém slova smyslu), na druhou stranu si to z předlohy bere jen ty stěžejní okamžiky bez omáčky kolem čili to působí jako osnova melodramatických tklivých klišé plných Sofiiných voleb, které být použity v mexické telenovele, tak se jeden umlátí smíchy. O závěru jak z jiného filmu/žánru ani nemluvě. To proč to nakonec funguje tak dobře je režijní vedení, genius loci bezútěšných lokací (kdo jiný než jejich mistr Arkapaw) a především na tak emocionálně vypjaté melodrama sympaticky utlumené herecké výkony.(26.12.2016)

Po 20 minutách jsem byl znuděn a fakt jsem to chtěl vypnout. Ale rozhodl jsem se dívat dál a nakonec se z toho vyklubal zajímavý příběh. Vlastně se dá říci, že kdyby to nebylo tak zdlouhavé a příběh tak natažený, tak by si to i zasloužilo více než 3*. Ale bohužel film vyšel v takové podobě, jaké vyšel. Každopádně příběh je silný a chybu udělal Tom, že se rozhodl tu událost nenahlásit. Měl to udělat i přes to, že by tím naštval ženu. Pak samozřejmě dilema skutečné matky, jestli si svou dceru nechat (přesto že ji nepovažuje za matku) anebo ji nechat s „náhradní“ matkou (o které si myslí, že je její skutečná). Do téhle situace bych se fakt nechtěl dostat.(14.10.2018)

Nejbolestivější romantické drama, jaké jsem v poslední době viděla.. Válkou poznamenaný Tom v podání Michaela Fassbendera přijímá práci jako správce majáku na osamělém ostrůvku mezi dvěma oceány.. Po čase se k němu připojuje krásná novomanželka Isabel, kterou ztvárňuje Alicia Vikander.. Mladému páru by na odlehlém ostrůvku nic nechybělo, kdyby se jim podařilo donosit alespoň jedno dítě.. Isabela je nešťastná, protože postupně přichází o naději na vysněnou rodinu, Tom trpí pocitem bezmoci.. Shoda náhod je uvrtá do osudového rozhodnutí, které se zprvu tváří jako nejlepší možnost na světě, ale posléze rozjíždí další kolo těžkých životních ztrát a proher.. Vynikající příběh mistrovsky ožit (ano, odžit nikoliv zahrán) ústřední dvojicí Michaelem Fassbenderem a Alicií Vikander, která v současnosti tvoří také pár nenechá jedno oko suché a hluboce se svou hořkostí zakousnou do hloubi Vaší duše.. Mužská "Sophiina volba" - šťastná rodina nebo správná věc?(19.1.2017)

• PetrPan

Láska jako řvavé heslo na transparentu v prvomájovém průvodu, otravně všudypřítomná a vševysvětlující, přesto na mě Světlo mezi oceány působilo jako frigidní výpověď o intimních věcech člověka. Jediný světlý okamžik nastává, když se hlavní hrdina zachová jako kretén, na chvíli jsem si totiž připadal jako mezi lidmi. Ale jen na chvíli. Filmový zážitek rovnající se survivalu, dvě hvězdy za výdrž. Mou vlastní.(15.2.2017)

Troufám si tvrdit, že by filmu více sedl tak 10-ti dílný seriál. V hodinové stopáži by některé scény nebyly zbytečně urychlené a na druhou stranu by taková délka nebyla pro diváka vyčerpávající, jako je tomu v tomto případě. Herecky výborné, vizuálně také velice slušné (ačkoliv se exteriéry moc nestřídají), ale zbytečně utahané vyprávění o osudech manželského páru "uvězněného" na malém ostrově, kde se snaží založit rodinu a osud tomu chce jinak. Ale všehovšudy velice slušně zpracovaná červená knihovna.(4.2.2018)

• - Michael Fassbender a Alicia Vikander tvorili pár aj v skutočnosti. (Lucjen)

• - Celosvětová premiéra proběhla 1. září 2016 na Benátském filmovém festivalu. (BMW12)

• - Film se natáčel v Austrálii, Novém Zélandu (v Port Charmsy a v Marlborough), Tasmánii (v Stanley), USA a Velké Británii. (Varan)