Světlo mezi oceány

The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

USA / Nový Zéland / Velká Británie, 2016, 130 min

Mám k tomu poněkud ambivalentní vztah. Na jednu stranu je to obdivuhodně pomalu plynoucí, až skutečně máte pocit všech těch uplynulých let (rozhodně to působí mnohem delší než to ve skutečnosti je; ovšem v dobrém slova smyslu), na druhou stranu si to z předlohy bere jen ty stěžejní okamžiky bez omáčky kolem čili to působí jako osnova melodramatických tklivých klišé plných Sofiiných voleb, které být použity v mexické telenovele, tak se jeden umlátí smíchy. O závěru jak z jiného filmu/žánru ani nemluvě. To proč to nakonec funguje tak dobře je režijní vedení, genius loci bezútěšných lokací (kdo jiný než jejich mistr Arkapaw) a především na tak emocionálně vypjaté melodrama sympaticky utlumené herecké výkony.(26.12.2016)

Film, od něhož jsem mnoho nečekal a doufal jsem, že jen budu mile překvapen, hlavně proto, že se zde sešla velmi příjemná ústřední dvojice Fassbender a Vikander. Tyhle dva jsem chtěl vidět spolu. Bylo to zajímavé. Oni nezklamali, příběh vlastně také ne, jen se ukázalo, že někdy je spravedlnost a to, co za ni považujeme, takové zvláštní.(6.2.2017)

Když Ti osud nedopřeje, po čem toužíš nejvíc, máš právo ho vzít do vlastních rukou? Zkazit možná život někomu jinému, nebo jen slepě věřit, že to nakonec přejde? Na to se hledá odpověď těžko i dnes, natož před sto lety. Kdesi na malém ostrůvku začíná příběh, který začíná jako pravá, nefalšovaná a čistá láska a končí událostí, která poznamená osudy několika lidí na mnoho let dopředu. Vlastně jsem moc rád, že jsem nečetl obsah a vůbec jsem nevěděl, o čem to celé bude, o to bylo moje překvapení a hlavně dojetí na konci silnější. Snad mi to moje četné fanynky odpustí, ale i slzička ukápla. Prostě mě to celé vtáhlo a já už pak jen hltal tenhle děj, který mě na konci úplně přibil do křesla. Mluvit něco ve smyslu výborných, hereckých výkonů snad ani nemá moc smysl a tak bych to celé ukončil s tím, že se mi dostalo opravdu pravého, nefalšovaného dramatu (nejen) o síle lidské lásky. A to je mnohem víc, než bych před začátkem čekal.(20.12.2016)

Sákryš, kam se tento film poděl. Tenhle společný projekt toho nejsympatičtějšího páru v Hollywoodu jsem vyhlížel dlouho zasáhl mne od samotného začátku. Sice mě více bavila ta první půlka než ta druhá, ale celkově se jedná o dojemný propracovaný příběh, který překvapí absencí červené knihovny a nahlíží na zmíněné dilema z trošku realističtějšího směru, i když taky ne úplně. Nicméně vytříská z člověka emoce a ačkoliv by při jiném obsazení na mě film zřejmě takový dojem nezanechal, jsem za tyhle menší projekty velmi rád...9/10(6.1.2017)

Znáte to možná dobře. Ve veliké bolesti a prázdnotě se sem tam objeví to světýlko naděje. Může se, ale někdy stát, že se ze světýlka naděje stane neudržitelný proud štěstí, lásky a naplnění. Tak moc si ho chceme udržet, že se někdy v té slepotě zatížíme vinou. Bolest pak už potrvá jen do té doby, než k sobě budeme upřímní a pak se dostaví i přijetí a odpuštění. Celý film je tak dokonalý, že vám tohle všechno nabídne v niterném prožitku tak, až si říkáte zda je to vůbec možné. Michael Fassbender, Alicia Vikander předvedli brilantní výkon. Předali divákovým očím své hluboké emoce dechberoucím způsobem. Ještě dvě hodiny po shlédnutí jsem nemohla mluvit. Děkuji.(5.1.2017)