Pád Londýna

Londýn v plameňoch

• Nizozemsko

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA / Velká Británie / Bulharsko, 2016, 99 min

Jsem rád, že se ještě pořád točí tyhle béčkové akčňáky. Na trhu mají své místo a namakanci jako Gerard Butler ještě mají co předvést. Možná to neni tak nekompromisní jako jednička, ale pořád je to erková střílečka ve stylu osmdesátek, která potěší zejména fanoušky žánru. Škoda, že trojka už asi nebude...7/10...[11.4.2016_Cinestar Černý most](11.4.2016)

Podobné prvnímu dílu s tím, že Olympus točil osvědčený akční harcovník a dvojku no name Babak Najafi odněkud z horní dolní. A nutno podotknout, že ostudu rozhodně neudělal. Sice slabší vizuál, který jasně indikuje, že rozpočet nebyl největší a asi se mu až tak nevěřilo, ale herecký ansámbl se s tím popasoval dobře a zdaleka se to nebere tak vážně jako první díl, či dokonce Air Force One. Ford byl samozřejmě věrohodnější prezident než Aaron Eckhart, ale hláškuje se tu mezi hlavním tandemem OK a pokud tam člověk nic nehledá, neřeší realističnost a nechá se unášet obstojnou akcí (poslední velká, cca pětiminutová steadicam přestřelka bez střihů je vyjimečně výživná), tak se to nedá neužít vcelku důstojně. Navíc tématika mezinárodního terorismu opět aktuálnější, než kdykoliv dříve.(5.6.2016)

Provinilé potěšení jak Temže, u kterého už po pár minutách máte jistotu, že Gerard jako šéf prezidentovy ochranky přestřihne (případně ustřelí) za pár dní doma ve Washingtonu pupeční šňůru svého prvorozeného i kdyby královnu Alžbětu věšeli. Ten člověk je totiž psychopatický, militantní, agresivní vrah, který s úsměvem na rtu střílí vozíčkáře a otáčí nožem v ledvinách teroristů! Sloužit Milošovi, nevisí na Hradě trenky, ale členové Ztohoven v konopných smyčkách. Mít ho na sklonku osmdesátých let v ochrance Ceausescu, vládne tam doteď a rumunský národ jde místo něj před popravčí četu. Dělat pro Kennedyho v 63´, žádný Dallas se nekoná a Lee Harvey Oswalda dodnes odmotávají z regálů Texaského knižního velkoskladu.. Dokonale tupá přehlídka jestřábího dmutí s jednou poutavě natočenou long take přestřelkou, buddy movie špičkováním mezi hlavou USA a jeho Frankem Farmerem a proslovy, které už jsou za hranicí parodie (prezidentská přísaha při on-line bití, Butlerův projev při masáži hlavního teroristy). Po takových filmech si přeji, aby se v Bílém domě Donald a Hillary střídali po sudých a lichých týdnech..(23.8.2016)

Pád Bieleho domu bol jeden z mála súčasných amerických akčných filmov, ktorý sa mi skutočne páčil, po dlhej dobe zase správny akčný film, ktorý vo všetkých ohľadoch akoby vypadol z prvej polovice deväťdesiatych rokov a to vrátane rozpočtu. Takže sa bolo na čo pozerať, stal sa pre mňa prakticky klasikou, ktorú som si už viackrát pozrel a od tohto pokračovania som čakal vlastne to isté, no už tak spokojný nie som. Na prvý pohľad je všetko tak, ako aj má byť, tú úvodnú zoznamovaniu fázu som si užil, keďže hlavné postavy, ktoré som si už obľúbil z prvého dielu zostali totožné, atmosféra je presne v mojom obľúbenom štýle a aj tá zápletka je bez väčších výhrad, aj keď predsa len dôveryhodnosťou je na tom ešte podstatne horšie, ako prvý diel, hlavne tou následnou absenciou bezpečnostných zložiek. No keď sa to už naplno rozbehne, paradoxne ma to už pomaly prestávalo baviť. Tempo je síce mimoriadne svižné, ale práve priamočiarosť je tu rozhodne jeden z hlavných problémov. Tu už hodinu akcia strieda akciu, čo síce znie celkom dobre, ale skutočne by som uvítal aj trochu toho deja. Zatiaľ čo prvý diel bol prepracovanejší, dianie v Bielom dome pomaly gradovalo a hlavný hrdina plnil rôzne úlohy, čo mi naplno vyhovovalo, tak tu už ide len o to zabíjanie teroristov a navyše bez správnej gradácie, takže už ani tým postavám som nedokázal až tak fandiť, než predtým. Čo sa týka akcie, platí tu očakávané všetkého viac, než predtým, s čím bežne nemávam problém, ale tentoraz to filmu skôr ublížilo. Kladov je tu dosť, vizuálne je to v poriadku, či už efekty, ale aj prehľadnosť, po stránke rozmanitosti si tiež nemôžem sťažovať, keďže nechýbajú súboje, prestrelky, likvidácie, naháňačky a ani rôzne deštrukcie, eRkový rating je vždy veľkým kladom a aj výber prostredí mi vyhovoval. Ale celkovo mi to už jednoducho prišlo príliš prehnané. Samozrejme ani prvý diel nepatril práve medzi najrealistickejšie akčné filmy, ale stále sa to dalo v rámci možností tolerovať, hlavný hrdina útočil prevažne na dvojice a väčšej skupine čelil iba ak to bolo nevyhnutné a vždy s využitím momentu prekvapenia, pričom sa často dostal do väčších problémov a smrti unikol len tesne. takže sa tomu v rámci možností dalo celkom veriť. Ale tu už len bez štipky napätia až do konca stereotypne likviduje protivníkov a je mu úplne jedno, či sú dvaja, alebo dvadsiati, takže už mi to pripomenulo skôr počítačové hry na najnižšej obtiažnosti. Preto som si už ani tie početné prestrelené hlavy a brebodnuté hrdlá neužíval tak, ako predtým. A tak po akčnej stránke ma zaujalo len pár celkom kvalitných deštrukcií, aj keď blockbusterom, ktoré sa na ne zameriavajú očakávane nemôžu konkurovať a hlavne ten doslova sadistický prístup hlavného hrdinu. Scéna mučenia dvojice zajatcov z prvého dielu tu bola niekoľkokrát prekonaná a práve na tieto scény si z tohto filmu budem dlhšie spomínať, to tu bolo rozhodne najzábavnejšie. V rámci obsadenia samozrejme nesklamú Gerard Butler a Aaron Eckhart, ale z nových postáv ma už potešil len Colin Salmon, ako šéf Scotland Yardu, zvyšok vrátane záporákov za moc nestojí. Takže ani Londýn v plameňoch nie je vyslovene sklamanie, celkom ma to bavilo, ale klasikou, ako prvý diel sa u mňa určite nestane, keďže zatiaľ čo pri ňom som si najviac spomínal na moje obľúbené Prepadnutie v pacifiku, tak pri tomto pokračovaní zase skôr na pre mňa vlažného Johna Wicka. 63%(15.5.2016)

Nie je to film na ktorý by som vyrazil do kina, ale pomerne skorá premiéra na Joj cinema ma prekvapila a rád som filmu dal šancu. Veril som, že ma nemá čím prekvapiť, pretože v podstate ide o to isté čo v Prepade Bieleho domu , len sme na inom mieste. Butler sa s teroristami nemaznal a ako akčňák spĺňa všetky náročné požiadavky, v 80.-90. rokov sme pozerali oveľa väčšie blbosti a niektoré velebíme dodnes. Kto v tom hľadá niečo viac ako akčný film, bude sklamaný. Ja som si film celkom užil a nejako nechápem slabé hodnotenie od tunajších "nedotknuteľných" - POMO, Kleopatra atď... Vážne ste čakali niečo viac ako akčný film? Ak áno, prečo ste strácali čas? 60%.(20.11.2016)

• - Film nesie aj viacero alternatívnych názvov ako Untitled Has Fallen Sequel, End of Kingdom či Attack of the White House: Siege of London. (MikaelSVK)

• - Morgan Freeman kvôli propagácii filmu poskytol svoj hlas pre mobilnú navigáciu Waze. (figliar)

• - Jeden ze symbolů Londýna, Westminsterské opatství, zničili kvůli hollywoodskému akčnímu filmu Pád Londýna čeští trikoví specialisté ze studia UPP. Na záběrech výbuchu a zničení věže slavného kostela pracovalo v Praze 50 grafiků téměř půl roku. Kromě výbuchu Westminsterského opatství pracovali čeští tvůrci vizuálních efektů i na akční scéně v metru. (Zdroj: Bontonfilm)