Bohové Egypta

• Austrálie

Bohovia Egypta

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Austrálie, 2016, 126 min

Jaime Lannister a Leonidas si dávají po hubě ve velkolepé variaci na Souboj Titánů, která egyptskou mytologii znásilňuje způsobem, že by asi i Pepik Fritzl záviděl... Výrazně mi na tom vadí vlastně ale jen to, že je tam bohužel dost scén, kdy se z roztomile nablblé fantasy stává spíš fakt hodně špatná (a výtvarně skutečně hnusná) sci-fi s paprskomety, vesmírnými loděmi a "bohy" v okřídlených pozlacených brněních... Ale nenudil jsem se skoro vůbec. ;) 60 %(14.3.2016)

• Zeck

Pár let nazpátek vzniklo v rozmezí dvou let asi pět ambiciózních filmů o invazních mimozemšťanech, všechny dopadly katastrofálně a od té doby nevznikl žádný nový. 300 odstartoval něco podobného na historické půdě a mám takový pocit, že Bohové Egypta zapříčiní ten konec. Butler hrál mimochodem v obou zmiňovaných filmech. Náhoda? Nemyslím si. Film s tak brutálně nudným dějem a přitom dvouhodinovou stopáži, že nebýt tam občas chtěný i nechtěný vtip, je to stravitelný jak seno. Nadprůměrný rozpočet padl na herce a zbytek na triky, se smysluplným scénářem se nikdo moc neobtěžoval, takže zde máme půlhodinové pochody plné zbytečných žvástů, románků a vztahových krizí, které vytrhává z letargie instantní digitální akce, při které všechno okázale desetkrát vybouchne a spadne, aby se za patnáct minut zase někam šlo a zbytečně se u toho žvatlalo. Butler na mě působil dojmem, že si před každou scénou dal lajnu kvalitního koksu a celý projekt pouze trollil a Lannister je zde k nerozeznání z Her o sestry, akorát tady měl patrně o pár decimetrů větší péro. Pak je zde jakýsi stále se usmívající a šlechetné pózy házející kretén - člověk, který dvakrát pokoří hlavolam, což je jeden z mála zábavných okamžiků celého jinak nudného filmu, aby zachránil mrtvou, přesto nadále obdobně šlechetnou přítelkyni. K vidění je i bohaté portfolio egyptských bohů a jejich velmi ojedinělé šarvátky a vše zastřešující bůh Re, který je zde vyobrazen v podstatě jako křesťanský Bůh, akorát drží solární kulomet a jezdí po oběžné dráze na železné lodi, takže je vlastně zhruba stejně tak realistický, a bojuje proti nějakému démonovi, kterého patrně sám stvořil, ale proč nezabít celý život každodenním bojem proti démonovi, který mě absolutně vyčerpává, nebaví, či přímo sere. Zbytek děje se týká podmínek vstupu do posmrtného života, což scénárista tak dlouho definoval, až se do toho sám zamotal a zhruba půl hodiny před koncem a třiceti návštěvách podsvětí nedávají pravidla smysl ani samotným postavám včetně správce Anubise, natož divákům. Výše zmiňovaného démona nakonec využije nafetovaný Butler k získání nesmrtelnosti tím, že otcovi Reovi sebere solární kulomet a démona vypustí na Zem, aby úplně každého a úplně vše zabil a zničil, včetně podsvětí, kam se jednoduše nemá jak dostat, ale dostane, protože scénárista si tou dobou už hodil dávno mašli ze zoufalství a dopisoval to za něj pětiletý syn. Takže ještě jednou, Butler chce věčný život a věčnou vládu nad Egyptem, tak vypustí démona, aby celý ten Egypt zničil a všechny v něm zabil, včetně jeho samotného, ačkoliv mu už dávno bez opozice pohodlně vládl. Pak se ale zcela logicky objeví v plné polní Lannister a pomocí sebedůvěry vše uvede do pořádku po epickém CGI souboji dvou létajících Power Rangerů. Nastává happy end a všechny hlavní postavy, které v průběhu filmu umřely jednoduše oživnou, aby náhodou některý mentálně zaostalý fanoušek filmu nebyl smutňoučký. No a ve vzduchu naštěstí není ani v nejmenším cítit potenciální pokračování, protože přeživší tvůrci, kteří si v průběhu tvorby nehodili mašli a nepřenechali práci na projektu svým pětiletým synům, a že jich bylo minimum, zřejmě tušili, že na tak kolosální sračku už příště nikdo při smyslech nepřijde ani zadarmo a pokud si s těmi 3,5 miliardami Kč vytřou raději prdel, bude to zřejmě lepší investice. 40%(23.7.2016)

Když jsem přemýšlel, jak tenhle film hodnotit, tak jsem se podíval na hodnocení zánovního Souboje Titánů, kterému jsem dal tenkrát čtyři hvězdičky. Jenže pak mi došlo, že tam tu jednu hvězdičku dostala Gemma Arterton, která se tam předváděla, jak jenom mohla. Tady těch kočiček na mé oční bulvy přeci jenom moc nebylo. Přestože byly, ale nic, co by oslnilo. Na druhou stranu je to přesně to, co si pod takovým filmem dovedete představit. Jen s tím rozdílem, že Alex Proyas není žádné béčko, a tak z Bohové Egypta udělal nejenom fantasy, ale chvílemi i sci-fi. A musím říct, že mi to nevadilo. Příjemná a fešná odreagovačka, která příběhově ulítává snad každou další minutou. A je to dobře. Protože dopředu nevíte, čeho se dočkáte.(25.5.2016)

• Tom_Lachtan

Teď bych docela rád začal tím, co je na Bozích Egypta dobré, jenže v tom je problém, onu tu vlastně není dobrého nic, jen některé věci jsou tu méně špatné, je to brakový, béčkový film, kterému někdo nasolil áčkový rozpočet, který bohužel padl na tunu mnohdy zbytečného cgi a zjevně nezbylo na lepšího scénáristu, než na toho, co zjevně trpí vrozenou neschopností napsat dobrej dialog, korunováno českým překladem, kde se bohové loučí slovy "sbohem" - geniální. OK, je to barevná ptákovina, kde se mezi sebou rubou bozi, scénář vem čert, ať je tedy dobrá akce, alespoň! Jenže i tak je zoufale průměrná a horší, než například u takového zremakovaného souboje titánů. Navíc nevím, jak se to štábu povedlo, ale přestože jsou v hlavních rolích ikony fantasy žánru (aneb 300 a hra o trůny), mají oba charisma na bodu 33° Fahrenheitovy stupnice! Přesto to není film, jen nehorázně podprůměrný, což je s takovým rozpočtem obrovská hanba kdysi tak talentovaného režiséra, jen má to štěstí, že není vyloženě odporný, jako třebas Poslední lovec čarodejnic. je poměrně zábavné, že bozi jsou zde asi o metr vyšší, než smrtelníci, ale když se společně brodí vodou, je bohům i lidem hladina sotva po lítka(21.3.2016)

Jestli se i dnes tu a tam rádi podíváte na libovolný díl televizního Herkula nebo Xeny a baví vás ta záměrně jednoduchá naivita a hašteření smrtelníků a bohů a bohyň, kteří nejdou pro hlášku z 21. století daleko, Bohové Egypta jsou tu pro vás. Nejsou totiž ničím víc než právě takovou odpočinkovou fantazií, jež se naštěstí nebere vážně. Škoda je, že film není kratší a trochu zajímavěji obsazený (všem hercům samozřejmě vévodí Geoffrey Rush v roli boha Re, který se svým korábem krouží nad plochou Zemí a za sebou vleče Slunce).___P.S. Skvělá hudba Marca Beltramiho!___P.P.S. Viděl jsem dabovanou verzi a žádná hrůza to není, až na Gerarda Butlera, kterého bůhvíproč mluví Zdeněk Mahdal.(26.2.2016)

• - Ve filmu se neobjevil žádný egyptský herec. (ArsenalEagle)

• - Film sa nakoniec natáčal v púšti v Austrálii, ktorá nahradila zamýšľanú Saharu. Tá sa filmárom zdala príliš nebezpečná. (beso74)

• - Titulnú pieseň k filmu naspievala slovenská speváčka Celeste Buckingham. (Patrik256)