Bohové Egypta

Bohovia Egypta

Gods of Egypt

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Austrálie, 2016, 126 min

Ano, je to neskutečná pí*ovina, ano, má se to odehrávat v Egyptě, a přitom tam není jediný Egypťan, a to, že se jedná o historický mega-shit, taky vím. Ale nebýt tří věcí, které ignorovat prostě nemůžu, napálila bych plný počet a vůbec bych si při tom nepřišla blbě. Prvním problémem je rozpočet. Proč někdo točí film založený na efektech, když na něj nemá dostatek finančních prostředků?!? Uvolnit 200 mil. $ namísto necelé stovky a půl (a udělat tomu pořádnou reklamu), mohlo to být EPICKÉ. Neříkám, že je celý film udělaný špatně, ale vedle scény s obřími hady, které nemám, co vytknout, jsou nám titéž lidé schopni naservírovat napůl rozostřené souboje jak vystřižené z počítačové hry, nebo nedej bože plátno pohybující se za herci (WHAT THE F**K?!?), což je ve filmu, který jde do kin pod nálepkou A, vážně brutální... Druhým problémem je *spoiler* happy-end *spoiler*. Ještě 10 minut před koncem jsem plesala, protože ač by to byl taky happy-end, tak ne úplný (kdo viděl, chápe), a oni to na poslední chvíli takhle podělají. Posledním problémem je délka. Tohle je asi poprvé, co něco takového říkám, ale chtělo to dva filmy. Na to, co všechno tam scénáristé narvali, jsou dvě hodiny prostě málo. Ale jak už jsem zmínila v úvodu, nebýt těchhle tří věcí, dám klidně i 5*. Postavy ploché až hrůza, nikoli však nesympatické, (pouštní) hudební motiv mi nejednou připomněl "Mumii", ale jako celek to nebylo vůbec špatné. Holt jednotlivé komponenty... Nejvíce se mi líbila ta rescue scéna na věži. Miluju zpomalené záběry v kombinaci s dramatickou hudbou při snaze někoho zachránit.:-))(1.3.2016)

Díky bohům za mě všechno vypsal Červenák, já jsem celou první půlhodinu koukala s očima navrch hlavy, kam jsem se to dostala, druhou polovinu už jsem se ponořila do děje (asi se pustím do psaní scénářů) a do obrázků (pěkné barevné, kam jen jedno Horovo oko dohlédne). Šla bych možná s hodnocením ještě níž, ale Bohové Egypta mi už do konce života zůstanou v paměti jako možná největší kino-překvapení vůbec, sice díky naprosto nefilmové záležitosti, ale to je fuck.(6.3.2016)

• Ainy

U Horova oka! Tak si Amíci opět uplácali příběh podle sebe. Co na tom, že větší kravinu svět neviděl (i když možná viděl, ale momentálně mě nenapadá žádné přirovnání) a s největší pravděpodobností díky tomu, že oni nezavadili svým pohledem alespoň o google, kde by se dočetli o egyptské mytologii, o historii Starověkého Egypta. Jediné, co jim něco říkalo, byla jména. S těmi si pak škodolibě pohráli a zplodili sice vizuálně ohromující, velkolepou, výpravnou, akční hru plnou ohně, ale zakládající se pouze na fantazii tvůrců. Mnohdy jsem jen nevěřícně kroutila hlavou, a to i díky přehnaným digitálním efektům.(18.7.2016)

• Gilmour93

Připravil jsem se na Anubise dalmatina, Rea jakožto vlastníka vzducholodě na solární pohon i pyramidy ve tvaru krychle, takže mě nějaký ten drobný historický nonsens či mytologická nesrovnalost nemohly rozhodit. Zatímco poprsí špulící křoví mě docela oslovilo (od toho tam ostatně je), charismatu skoupý Lannister z Trocnova či Leonidas hrající si na Xerxese nikoliv a u chmatáka Thwaitese jsem si dokonce přál, aby sestoupil Apofis a udělal s ním to, co hladová krajta dělá potkanům. Nevadil mi scénář, který neměl ani cenu papyru, na kterém byl vytištěný. Skousl jsem i Proyasovu snahu vytáhnout mi měděnými dráty trikového bordelu mozek z dutiny lebeční. Vlastně v zásadě proti té pohádce nic nemám, jen mě ti různí starověcí bohové v moderních hollywoodských sandálech už poněkud unavují..(8.4.2016)

• Zodd

Příliš dlouhé, příliš pohádkové, ničím doopravdy nevyčnívající a zaujme jen výpravou nebo spíš svým CGI, na některé akční scény se skutečně dobře dívá. Jenže mně už to prostě nestačí. Svými hodnotami je mi film sympatický, ale jen kvůli tomu se nedívám. Courtney Eaton je kočka a umí dobře hrát, mohli jsme ji vidět třeba v novým Mad Maxovi s Tomem Hardym místo Mela Gibsona (je však pravda, že jsem ji nepoznal :)), ale má tady relativně malý screentime. Gerard Butler mi hodně připomínal svou roli v Třístovce (tam však byl mnohem výraznější, ale je pravda, že tady takový potenciál nemá), takže se podle mého hodí na hrdinu i záporáka a je asi nejvyšším pomníkem tohoto propadáku. Ostatní herci mi přišli taky celkem fajn, ale znovu už ten film vidět nemusím.(1.10.2016)

• - Bohovia Egypta (2016) a Mad Max: Zbesilá cesta (2015) majú skoro identické herecké a pomocné obsadenie (takmer 200 ľudí). Napríklad oba filmy majú rovnakého prvého asistenta réžie (P.J. Voeten), nadriadeného vizuálnych efektov (Julian Dimsey), kaskadérov (Tim Wong a ďalší) a hercov (Courtney Eaton, Abbey Lee a ďalší). (figliar)

• - Ve filmu se neobjevil žádný egyptský herec. (ArsenalEagle)

• - Titulnú pieseň k filmu naspievala slovenská speváčka Celeste Buckingham. (Patrik256)