Bohové Egypta

• Belgie

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA / Austrálie, 2016, 126 min

• Zeck

Pár let nazpátek vzniklo v rozmezí dvou let asi pět ambiciózních filmů o invazních mimozemšťanech, všechny dopadly katastrofálně a od té doby nevznikl žádný nový. 300 odstartoval něco podobného na historické půdě a mám takový pocit, že Bohové Egypta zapříčiní ten konec. Butler hrál mimochodem v obou zmiňovaných filmech. Náhoda? Nemyslím si. Film s tak brutálně nudným dějem a přitom dvouhodinovou stopáži, že nebýt tam občas chtěný i nechtěný vtip, je to stravitelný jak seno. Nadprůměrný rozpočet padl na herce a zbytek na triky, se smysluplným scénářem se nikdo moc neobtěžoval, takže zde máme půlhodinové pochody plné zbytečných žvástů, románků a vztahových krizí, které vytrhává z letargie instantní digitální akce, při které všechno okázale desetkrát vybouchne a spadne, aby se za patnáct minut zase někam šlo a zbytečně se u toho žvatlalo. Butler na mě působil dojmem, že si před každou scénou dal lajnu kvalitního koksu a celý projekt pouze trollil a Lannister je zde k nerozeznání z Her o sestry, akorát tady měl patrně o pár decimetrů větší péro. Pak je zde jakýsi stále se usmívající a šlechetné pózy házející kretén - člověk, který dvakrát pokoří hlavolam, což je jeden z mála zábavných okamžiků celého jinak nudného filmu, aby zachránil mrtvou, přesto nadále obdobně šlechetnou přítelkyni. K vidění je i bohaté portfolio egyptských bohů a jejich velmi ojedinělé šarvátky a vše zastřešující bůh Re, který je zde vyobrazen v podstatě jako křesťanský Bůh, akorát drží solární kulomet a jezdí po oběžné dráze na železné lodi, takže je vlastně zhruba stejně tak realistický, a bojuje proti nějakému démonovi, kterého patrně sám stvořil, ale proč nezabít celý život každodenním bojem proti démonovi, který mě absolutně vyčerpává, nebaví, či přímo sere. Zbytek děje se týká podmínek vstupu do posmrtného života, což scénárista tak dlouho definoval, až se do toho sám zamotal a zhruba půl hodiny před koncem a třiceti návštěvách podsvětí nedávají pravidla smysl ani samotným postavám včetně správce Anubise, natož divákům. Výše zmiňovaného démona nakonec využije nafetovaný Butler k získání nesmrtelnosti tím, že otcovi Reovi sebere solární kulomet a démona vypustí na Zem, aby úplně každého a úplně vše zabil a zničil, včetně podsvětí, kam se jednoduše nemá jak dostat, ale dostane, protože scénárista si tou dobou už hodil dávno mašli ze zoufalství a dopisoval to za něj pětiletý syn. Takže ještě jednou, Butler chce věčný život a věčnou vládu nad Egyptem, tak vypustí démona, aby celý ten Egypt zničil a všechny v něm zabil, včetně jeho samotného, ačkoliv mu už dávno bez opozice pohodlně vládl. Pak se ale zcela logicky objeví v plné polní Lannister a pomocí sebedůvěry vše uvede do pořádku po epickém CGI souboji dvou létajících Power Rangerů. Nastává happy end a všechny hlavní postavy, které v průběhu filmu umřely jednoduše oživnou, aby náhodou některý mentálně zaostalý fanoušek filmu nebyl smutňoučký. No a ve vzduchu naštěstí není ani v nejmenším cítit potenciální pokračování, protože přeživší tvůrci, kteří si v průběhu tvorby nehodili mašli a nepřenechali práci na projektu svým pětiletým synům, a že jich bylo minimum, zřejmě tušili, že na tak kolosální sračku už příště nikdo při smyslech nepřijde ani zadarmo a pokud si s těmi 3,5 miliardami Kč vytřou raději prdel, bude to zřejmě lepší investice. 40%(23.7.2016)

Snímek, který se absolutně nemohl trefit divákovi do nálady, ale samozřejmě netvrdím že skončí v naprostém propadlišti dějin. Koukat se na to rozhodně dalo. Butler si svého záporáka zahrál s chutí. Škoda že jeho protějšek podobné charisma postrádá. Tím vůbec nenaznačuju že by Butler byl nějaká hvězda. Toho herce zase tolik nemusím a tady rozhodně nepředvedl nic mimořádného, jen prostě zahrál svého hajzlíka věrohodně. Příběhově fajn, triky slabší, ale vzhledem k rozpočtu pochopitelné. Proyas jde kvalitou stále dolů. 60%(23.5.2016)

Je to tak milé překvapení, že bych skoro chtěl napálit čtyřku, ale nechám to v sobě ještě chvíli bobtnat. Vzbudilo to ve mně dítě které kdysi hltalo Sommersovu první Mumii, a to mi na to ani nemusí být osm jako tenkrát. Škoda, že to nemělo rozpočet půl miliardy, pak by to bylo něco absolutního, takhle pěkný animák, ve kterém občas běhá živá hlava, každopádně skvěle pracující se svým námětem a bájno-pohádkovou stylizací. Bohužel na herce měl Proyas špatnou ruku, titáni potřebují větší charisma. 70 %(25.2.2016)

Důkladná lekce z přemrštěných ambicí a defektu přepáleného vizuálu na charakter diváckého prožitku. Málokterý soudobý film ve mně tak rozvířil dilema, zda-li Hollywood od diváků požaduje, aby šli na jeho drahé, vysoce marketingové produkty do kina kvůli tomu, o čem vypovídají, nebo proto, jakým způsobem vypovídají - Bohové Egypta od (dříve) áčkového režiséra aplikují na zformování dějové kostry obrovské množství klišé a žánrové jistoty, jen abychom si mohli bez přemýšlení užít vzhledem k hodnotě rozpočtu neadekvátně vyhlížející efekty, neemocionální bojové či romantické vsuvky, dvě slavné herecké tváře a hromadu béčkově nazpomalovaných či naopak zrychlených scén, což je spíše kontraproduktivní a ve vztahu k příběhu často nezajímavé a nepodstatné. Co ale filmu lze přičíst k dobru, je určitě jeho akční audiovizuální drajv, který z něj po celých překvapivě krátkých 120 minut činí minimálně důstojný produkt nenáročné a bezmyšlenkové filmové zábavy. Nikoli v tom stylu jako loňský Šílený Max, který manévroval na daleko celistvější a přitom daleko méně okoukané dějové plošině, ale spíše coby formálně nespoutaná onanie svého tvůrce, který viděl hodně podobných fantasy a pokusil se pro ně, za více peněz a ve větším tempu, stvořit nejmodernějšího a nejpoctivějšího sourozence... Co by například Wachowští loni za něco takového na poli sci-fi dali... 60 %(6.3.2016)

Indiana Jones, Mumie, Válka bohů, Duna, Zeměplocha, Immortal, StarWars.....jo, je tam všechno a ještě více. Ale přiznám se, že film mi velmi rychle utekl, Egypt mám rád, Jaime Lannister je sympaťák a Elodie Yung k nakousnutí. Ano, mohlo to být temnější, více sexu, potoky krve...ale tak nějak vše vyrovnaly obstojné triky a divoké honičky včetně demoličních prací. A konec bych nechal bez zásahu vyšší moci, alespoň by leckoho hořká slza skanula. Návrat do dětských let, pohádka ze starověku, celkově 3,5*(9.6.2016)

• - Bohovia Egypta (2016) a Mad Max: Zbesilá cesta (2015) majú skoro identické herecké a pomocné obsadenie (takmer 200 ľudí). Napríklad oba filmy majú rovnakého prvého asistenta réžie (P.J. Voeten), nadriadeného vizuálnych efektov (Julian Dimsey), kaskadérov (Tim Wong a ďalší) a hercov (Courtney Eaton, Abbey Lee a ďalší). (figliar)

• - Film sa nakoniec natáčal v púšti v Austrálii, ktorá nahradila zamýšľanú Saharu. Tá sa filmárom zdala príliš nebezpečná. (beso74)

• - Nikolaj Coster-Waldau hraje v seriálu Hra o trůny (od r. 2011) postavu Jamieho Lannistera, kterému se říká Králokat. Znakem Lannisterů je přitom lev - lev, který zabil krále. Ve filmuBohové Egypta si zahrál Hóra - krále, který zabil lva. (ArsenalEagle)