Hrdina

Rozpočet historického válečného velkofilmu HERO několikrát překročil prostředky vložené do oscarového filmu TYGR A DRAK. Režisérem filmu je dvojnásobný laureát Zlatého Medvěda a ceny BAFTA, třikrát nominovaného na Zlatou Palmu Zhang Yimou. Hereckými hvězdami jsou Ziyi Zhang (která zazářila v již zmiňovaném filmu Tygr a drak) a Jet Li (Romeo musí zemřít). Děj se odehrává před 2000 lety za vlády dynastie Qin a vypráví příběh hrdinného válečníka a ochránce krále, před kterým stojí obrovský úkol - sjednotit Čínu a krále tak učinit Imperátorem. Producenti při natáčení spolupracovali s čínskou armádou a tak mohly vzniknout jedny z nejefektnějších scén dějin historického válečného filmu. Tvůrci zvedli laťku pořádně vysoko. (oficiální text distributora)

marvan

Soudobé západní kultuře vyčítají kritici rezignaci na duchovní obsah. Tento film ilustruje přesně opačný protipól: východní kulturu plnou velkých slov a gest, které přes vznešenou dikci a oddanost mrtvým duchovním tradicím působí stejně prázdně, jako opovrhovaná populární kultura západu. ()

KitFisto

Na levitaci jsem si už zvykl a to k asijské kinematografii prostě patří. Velkolepý epický epos. Lepší než tygr a Drak ()

hanagi

Moc krásně se na to dívá..., škoda jen, že mě ty pečlivě nacvičené souboje a létání vzduchem po čase začnou nudit. Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

noriaki

Praha tento týden hostila přehlídku Čínského filmu a jakkoliv je to zajímavý počin, výběr titulů mě nenalákal. Pustil jsem si tedy Hrdinu, který si přitom o reprízu v kině přímo říkal. I po patnácti letech neztratil nic ze své působivosti. Vizuál je doslova ohromující a stále udivuje precizní kompozicí scény a tisícem drobných detailů. Je třeba přiznat, že obsah za formou mírně zaostává. Pointa filmu je jednoduchá, přitom vůbec ne hloupá, ovšem příběh k ní dospěl lehce dýchavičně a i přes svou krátkou délku má několik prázdnějších pasáží. ()

haj

Myslel jsem si, že Tygra a draka dlouhou dobu nic nepřekoná, ale tak dlouho to zase netrvalo a asijští filmaři nám opět ukázali, co dovedou. Zhang Yimou popustil uzdu své fantazie a dokázal, proč se často v souvislosti s jeho jménem vyskytuje slovo legendární. Vizuální stránka filmu (barvy kostýmů, nádherná krajina a jejich vzájemný kontrast) je tak úžasná, že se to špatně popisuje, stejně tak výpravnost filmu (davové scény). To všechno doplněné skvělými hereckými výkony (hlavně Maggie Cheung a Tonyho Leunga) a nádhernou hudbou vytváří jedinečný filmový zážitek, který by si neměl nikdo nechat ujít. Ještě jsem se zapomněl zmínit o bojových scénách. I když si myslím, že Ching Siu Tung není tak dobrý choreograf jako Yuen Woo-Ping a to zejména v pozemních soubojích, tak naopak v práci s drátama se mu bez problémů vyrovná, takže výsledek (hlavně v kombinaci s vizuální stránkou scén) působí nádherně. ()

Fleetguard

Jestli jste jedním z těch, kteří jsou již Hollywoodskou komerční kinematografií zcela pohlceni, dál již nemusíte číst. Po vizuální stránce na mě film zanechal hluboký dojem a dal by se s trochou nadsázky považovat za jakýsi výjev malířů, kteří malují jeden krásný obraz za druhým. Samotný film pak, ač na pozadí mystických soubojů, přináší ukázku morálního kodexu, úcty a cti, který se může stát pro rodilého evropana trochu nepochopitelný, přesto musím čínské kinematografii říct "Bravo"! ()

Tomatáš

Dnes jsem Hrdinu viděl po třetí. První shlédnutí bylo fascinující, byl jsem okouzlen. U druhého jsem se těšil opět na ten vizuální orgasmus. Dnes jsem si uvědomil zajímavou věc..pointa filmu je na jednu stranu velice ušlechtilá a zároveň trochu vztažena na aktuální politiku...Zkuste se nad tím zamyslet..Jak se projevuje dnešní Čína?Čeho její představitelé chtějí dosáhnout?Jakým způsobem?Nezdá se Vám Hrdina jako nástroj čínské tendeční politiky?:) ()

nevermore

Boj na začátku v dešti za doporovodu té tradiční hudby to byl požitek. Nádherně zpracované, ale děj byl poslabší no ()

Aven

Vizuální pastva pro oči, s příběhem už je to horší - neustálé veletoče ve verzích vyprávění doplněné bitkami a levitujícími asiaty mě zrovna dvakrát nenadchly, to už radši Matrix. ()

Jolinar

Naprosto nejúchvatnější scéna - souboj na hladině jezera!!! BOŽE MŮJ :-) Ke 100%nímu filmovému zážitku chybí propracovanější příběh. ()

Ceres

Fantasticky natočený film v režii Zhanga Yimoua, který opět čaruje s barvami, které nádherně dokreslují jednotlivé scény. Dokonálý to umělecký kus, který nám tu Zhang Yimou namaloval, bravo. 100% ()

sskrblik

Vynikající čínský velkofilm na styl Tygr a Drak. Jen je barevně pestřejší, vizuálně dokonalý, uchvatné boje a krásná stylizace prostředí. Na DVD je v originále zvuk DTS, který zajišťuje špičkové efekty. Když pomineme stránku reality jde o výbornou podívanou, která stojí za to vidět! ()

sochy.zirafka

Kvůli dokonalosti obrazu ještě s přimhouřenýma očima přejdu značně pokulhávající zbytek celku, protože, ač se jedná o pouhý film pocházející ze sériové výroby identických děl, stále se na něj dobře kouká. 70% ()

Mishqo

prizávam kvalitu tohto filmu ale mne proste veľmi vadili tie bojove scény a lietanie...preto v celkovom dojme dávam iba 3* ()

pursulus

Svět a jeho kameny.¬         Co pamatuji, shlédl jsem tři čínské snímky; výstižněji "filmové produkty": Poslední císař; První čínský císař; Hrdina; všechny historické. Z nich Hrdina je už vyloženou čínskou modernou s hýblemi, při nichž zápasníci přeskakují vzrostlé stromy či jezdí po vodě na špičce meče a s vyprávěním proměňovaným v děj někdy smyšlený, někdy skutečný — pro nepozorného diváka se podívaná stává hotovou kafkovinou. Časově, odhadem polovinu dějové části snímku zabírají popsané výše souboje o sečných zbraních, druhou polovinu — ve výběru — vložky o umění kaligrafie a ne nepovedené zkumny do světa hrdinů (ovšem výjimečných, mythických), okolo nichž se otáčí celý příběh navinutý na osobnost "velkého Čchi", prvního sjednotitele Číny. Snímek je oddechově dívatelný a příběh je podán sice poněkud toporně, ale se zajímavými vložkami, takže nenudí. Zápory se objevují jinde.¬                 Ač dostane se částečného poučení o pojmu hrdina ve feudálním starověku, osobnost císaře Čchi obdrží se ve směs zkreslena. "Tyrannus", vládce na konec opojený pýchou a mocí, ztrativší smysl pro poměrnost, právo i milost a patřící pouze na svůj vlastní cíl (který ovšem může býti jakýkoli) [zdroj: Dějiny Číny. J. F. Fairbank], k takovému zpodobení neukazuje snímek ani náznakem; modeluje Čchi jako osvíceného státníka zcela v duchu mocenských zájmů čínského státu. (Takových modelací je v dějinách mnoho; pro zajímavost a jako příklad uvedu jednu z českých dějin: oblíbený národní světec Jan Nepomucký, mučený králem Václavem IV. a z jeho rozkazu po té zabitý, byl — bez modelace vyvedené katolickou církví — pletichář, který krále podvedl, stvrdivše proti jeho vůli coby vikář na rychlo nového opata. [Zdroj: Dějiny. F. Palacký.])¬                 Mezi kdejakým Nerem, kdejakým H. Christophem nebo Čchi není v onom ohledu valného rozdílu. Ale takový už je svět a jeho kameny; buďme proto rádi, řečeno s mistrem Čuangem, máme-li svůj hrb a svoji nepatrnost. ()

Imune

Na začátku jsem ani neměl chuť na tento typ filmu, po dodívání ale musím uznat, že tohle mi přišlo dokonalý ve všech směrech. Já sice tu uměleckou stránku tolik neocením, ale i za ten příběh dávám plnej počet. 90% ()

Vertigo666

Pompézní obrazově precizní podívaná, která uspokojí každého kinofila. Příjemným potěšením tu je Jet Li, který zvládl hereckou stránku skoro tak dobře jako umění wushu. ()

Josh Brolin od Matky boží

30.11.2008

Jet Li láme rekordy

Jet Li láme rekordy

28.11.2007

Kromě končetin svých protivníků, samozřejmě ;-). Možná vám po jeho průměrných filmech natočených v Americe a několika lehce nadprůměrných v produkci Luca Bessona přijde, že Jet už má dny své největší… (více)