Hrdina

Rozpočet historického válečného velkofilmu HERO několikrát překročil prostředky vložené do oscarového filmu TYGR A DRAK. Režisérem filmu je dvojnásobný laureát Zlatého Medvěda a ceny BAFTA, třikrát nominovaného na Zlatou Palmu Zhang Yimou. Hereckými hvězdami jsou Ziyi Zhang (která zazářila v již zmiňovaném filmu Tygr a drak) a Jet Li (Romeo musí zemřít). Děj se odehrává před 2000 lety za vlády dynastie Qin a vypráví příběh hrdinného válečníka a ochránce krále, před kterým stojí obrovský úkol - sjednotit Čínu a krále tak učinit Imperátorem. Producenti při natáčení spolupracovali s čínskou armádou a tak mohly vzniknout jedny z nejefektnějších scén dějin historického válečného filmu. Tvůrci zvedli laťku pořádně vysoko. (oficiální text distributora)

punco

Po estetickej stránke jeden z najnádhernejších filmov aké som kedy videl, exteriéry, kamera, farby všetko dokonalé, škoda že samotný dej na mňa až taký silný dopad nemal, každopádne veľký filmový zážitok. ()

Kkahunaa

Jedna pravda proti všem. Tato pravda má nakonec sjednostit starověkou Čínu. Režisér Zhang Yimou dokázal natočit snímek, který co se týče filmového stylu znamená důležitý otisk v dějinách kinematografie. Dech beroucí jsou davové scény natáčené za pomoci vojáků z ČLA. ()

HKstars

Director's cut: Je skutečně jen pár filmů na které jsem se v životě těšil tak jako na Hero. Netrpělivé odpočítávání každé minuty se kterou jsem byl blíž premiéře, nezbedné hltání každé nové informace a třesoucí se ruce, když jsem ho konečně "měl"... Možná vám to připadá jako případ pro psychiatra, ale čínská ofenzíva vyvolaná úspěchem Tygra a Draka si nebrala servítky a rozhodla se kontrovat filmem, který všechny srazí na kolena. Největší rozpočet, nejlepší štáb, povolení natáčet kdekoli. To jsou slušná esa v rukávu a Zhang Yimou je zkusil využít do poslední kapky. Na nekonečném celuloidovém plátně tak začíná před divákem črtat příběh o prvním císaři Číny (Chen Daoming), o čtyřech bojovnících, kteří se rozhodnou připravit ho lstí o život, o různých podobách hrdinství, pravdy a lásky... v zářivých barvách způsobujících artové opojení pak vyniká netradiční způsob vyprávění, který z diváků doslova rve emoce a vede je podivuhodným bludištěm až k závěrečnému rozuzlení. Originální (pokud tedy pomineme např. Rashomona, který je vyprávěn podobně) stavba scénáře však zakrývá jeho temnou stránku, která nezapře komunistický podtext (je to patrné zvláště v závěrečné pointě), těžko říct jestli to byl záměr či tlak ze strany čínské vlády, nutno říct, že tento politický krok necitelné posunul poselství filmu trochu jinam než by bylo záhodno... Přenést se přes tuhle drobnou nerovnost by vám ale nemělo činit problémy, protože Hero nabízí ve svých devadesáti minutách takovou smršť vizuálních orgií až se vám z toho zamotají duhovky. Zhang Yimou svojí "uměleckou režii" dotahuje do extrému a z filmových scén dělá, za vydatné pomoci kamerového mága Chrise Doylea a pečlivé postprodukce, nádherné malby (souboj v listí, souboj na jezeře, úvodní souboj Nameless vs Sky), které bych si bez váhání nechal zarámovat. Díky relativně krátké délce má film i příjemný spád, protože mezi klíčové artefakty příběhu patří hlavně bojové scény, které nejsou jen bezcílným mácháním rukou a tvarovaného železa, právě v nich se vybarvují charaktery hrdinů (jejichž emoce jsou rafinovaně znázorněny barvou jejich oděvů, která se v průběhu filmu několikrát změní) a právě na ně, proč si to nepřiznat, jsme se těšili. Když totiž do filmu obsadíte hvězdy jako Jet Li, Donnie Yen, Maggie Cheung, Tony Leung chiu-Wai nebo Zhang Ziyi, automaticky se od vás očekává to nejlepší... Zhang Yimou to věděl, ale bojové scény nepoužil jako berličku, chytrými tahy dosáhl toho, že akční scény jsou rovnocenným partnerem dialogům a působí spíš jako mlčenlivé nápovědy. Jeden pohled, jeden pohyb, jedno máchnutí mečem... to vše dokáže prozradit víc než tisíc slov. To bylo možné zejména díky hereckým výkonům. Kromě Donnieho Yena (který má ve filmu spíš takové větší cameo a všeho všudy promluví dvě věty) se všichni herci předvedli v tom nejlepším světle. U ostřílených festivalových harcovníků jako Maggie Cheung a Tonyho Leunga, je to standardem, od Chen Daominga se také čekaly velké věci (a dá se říct, že svým způsobem všechny přehrál), ovšem Jet Li byl v minulosti považován spíš za bezduchou mlátičku béčkových akčních filmů. Hero je důkazem, že tomu tak není. Ale abychom akční scény jen tak nezakecali... Choreografie se chopilo relativně známé (v Hong Kongu) duo Ching Siu-Tung a Tung Wei (Siu-Tung dělal první půlku filmu, Tung Wei tu druhou. Dost nestandardní postup, ale zřejmě měl své opodstatnění). Jak už bylo řečeno, díky střízlivé stopáži je film ověšen bojovými scénami asi jako vánoční stromeček žárovkami. A tyhle žárovky svítí proklatě jasně, i když trochu ustupují mírně uměleckému nádechu, který jde čas od času až za hranice známého světa... Na straně jedné to akční scény posiluje (úvodní Nameless vs Sky) nebo je to dokonce posunuje do jiných sfér (bitva nad jezerem), ve většině případů to však bude těžkým zklamáním pro fanoušky hongkongských filmů, kteří čekali pětihvězdičkové hongkongské řeže. Tenhle druh akčních scén Hero nabízí v ještě menší formě než Tygr a Drak a nelze mu to vyčítat, protože to měl napsané už ve svém rodokmenu. Zhang Yimou není génius akce, je to víceméně artový režisér a tak se nemůžeme divit, že mezi chirurgicky přesnými zásahy, je tu víc místa pro dlouhé záběry detailů, zpomalené lety nad vodou i souší (ano, pokud jste se smáli u Tygra a Draka, tentokrát se zasmějete taky) a souboje jsou hlavně relativně krátké, pokud se jim povede vyjádřit co režisér potřebuje, není již důvod pokračovat. Střih a jede se dál. I přes drobné výtky ale Hero naplnil mé očekávání beze zbytku. Vizuálně nádherný epos natlučený do devadesáti minut plných kouzelného příběhu, originálních akčních scén a velkých činů, které jsou hodny jen hrdinů. Hero vás na chvíli unese do filmového nebe a nechá vás vznášet se ve vlastních představách a možná, kdyby nebylo těch pár chybiček, byste díky Hero totálně uletěli... Takhle se ještě dokážete vrátit zpátky na Zem a prohlásit "All under heaven". 100% () (méně) (více)

jopal

Po druhom vzhliadnuti po 8 rokoch idem o 2* dole. Neviem co ma uchvatilo prvy krat, ale tancovanie po vode a "plavanie! vo vzduchu to urcite nebolo! ()

Themyth

Vizuálne dokonalé dielo. Esteticky dotiahnuté do absolutória. Ale s jednou zásadnou výtkou. V ére po Tigrovi a drakovi je to veľmi zreteľné že bojové scény sú odpozerané. Toho lietania vo vzduchu je až príliš veľa. Ja chápem že do vizuálneho kontextu sa to hodí viac ako reálny fight, ale nemôžem si pomôcť. ()

Scaevola

Velkolepý snímek povedeně vyvažuje nutnou oficiální interpretaci a dogmatické zakončení světštějším putováním a zábavnými vedlejšími postavami, přestože filmové básnění režisérovo mne nechává poněkud chladným. ()

Ace.A.T.L.

Hodnotil jsem už kdysi, ale komentář dávám až zpětně. Hrdina je nádhernej film, vizuálně a bojově vhnanej, skoro na vrchol a příběh je dechberoucí. Obdivuju činskou postu zvykům, tradicím a bojovýmu umění. Tohle je pro mě jeden z filmů, co mám v trezoru TOP. Už tenkrát jsem tmu dal 5* a teď to rozhodně nezměním. Za mě pevných 5* a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

Sunwheel

Film som videl niekedy v čase jeho vzniku a zrejme som ho úplne nedocenil. Dnes po rokoch som si ho vychutnal ešte viac. Ide skutočne o epickú, výtvarne dokonalú, metaforicky zvolenými farbami trefnú maľbu na filmovom plátne. Umne podkresľujúci soundtrack a minimalistické herecké stvárnenie dôležitých postáv ponúka absolútne modernú, ale stále kultúrne vernú propagandu (starobylej i dnešnej krajiny uprostred), ktorá dokáže zahrať na city aj silnému kapitalistovi. ()

bmx6

Tenhle film mi dlouho unikal,ale o nic jsem nepřišel.Dá se pochopit i to velké hodnocení tady,ale bohužel já se nudil.Prostě mě to nechytlo. ()

Dvojirakri

Dodnes si pamatuju kdy jsem se s režisérem Yimou Zhang setkal poprvé. Bylo to 8.8.2008 a ten den začínaly Olympijské hry v Pekingu, jejichž slavnostní zahájení(a posléze i zakončení) tento muž s velebujnou fantazií a schopností ji precizně převádět v realitu dirigoval. Den to byl prazvláštní. Plný očekávání a nedočkavosti, k tomu během odpoledne přilétla zpráva že ve Studénce spadl most před Pendolino a několik lidí zde zahynulo a mnoho jich bylo těžce zraněno, často šlo o účastníky večerního pražského koncertu Iron Maiden. Nadešel ale večer, přesně 8:08 čínského času(u nás byly snad 3 v noci??) a spektákl se dal do pohybu. A já jen oněměle zíral na ten neuvěřitelný rej na velikém stadionu, tu smršť nápadů, barev, stovky bubeníků kterým se jejich podložky s každým úderem rozsvítily, létající akrobaty, no zkrátka neuvěřitelné, úchvatné, VELKÉ! Dodnes mám toto zahájení za nepřekonatelné. Uběhlo 15 let a já se s tímto režisérem setkávám znovu. A i jeho asi nejznámější filmový počin je stejně tak opulentní jako zmiňované zahájení sportovního svátku. Pastvu pro oči střídají souboje a filozofické rozmluvy. Nemůžu si ale pomoct, něco mi v tom všem nehraje. Jako kdyby nám režisér něco zamlčel, nebo snad chtěl naznačit..? Ví někdo, co znamená onen znak o který v Hrdinovi tolik jde...? ()

MDoctor

Opravdu nádherný epos. Jet Li udělal opravdu dobře že tuhle roli vzal po těch opravdu nevidařených amerických filmech v tomhle opravdu dokazuje, že umí a svou roli si opravdu užívá. Ostatní herci za ním nezůstávají pozadu a to hlavně Tony Leung Chiu Wai a Maggie Cheung.Po výtvarné stránce je Hrdina opravdu dokonalý. Bojové scény jsou perfektní. Co se týče příběhu nemám k němu výhrad jako někteří ostatní. Film dotváří opravdu výborná hudba. Hrdina pro mě sice nebyl nejočekávanější film ale opravdu mě uchvátil a líbyl se mi daleko víc než Tygr a drak. ()

Váša

Nejlepší čínský film, co jsem zatím viděl, a to všechny byly dobré. Hezký výlet mezi orientální mýty s tragickým, přesto velkolepým koncem. Nejlepší v původním znění. ()

Olivier

O příběh tam asi zase tolik nejde, ten na druhou stranu nijak neruší ten vizuální orgasmus. Mě osobně nejvíc dostal souboj v dešti a škola kaligrafie. ()

AcHeRoN

Po optickej stránke to patrí medzi kinematografické poklady. Dej nie je ničím výnimočný, ale ani neurazí. Len sa mi zdal niekedy trocha nekomplexný. Bojové scény sú už "typicky" vynikajúce. Zážitok z filmu je dobrý a bude sa páčiť najme vyznavačom východo-ázijskej kinematografie. ()

Trageeed

Obrazová poezie, každá vteřina filmu procítěná na maximum!!! Král jménem Tygr a Drak padl ať žije nový král Hrdina!!!! ()

Jardys88

Velice zajímavý film, který zaujme krásným prostředím, zvláštní atmosférou a poněkud nepovedenými bojovými scénami. Například při Tugru a drakovi mi to jejich lítání a všechno to kolem moc nevadilo. Hodilo se mi to do toho filmu. Jenže v tomto bych si představoval trochu realističtější boje než to jak dva bojovníci vymlátí tří tisícovou armádu atd..... ()

Texas

Čínska obdoba červenej knižnice sa len tak hemží hrdinskými bojovníkmi. Dve hodiny počúvať prázdne šikmooké reči typu "Tvoj meč je zakalený nenávisťou" a pozerať na cirkusové súboje je naozaj nad moje sily. Občas však zaujme neopozeraná vizuálna vychytávka. ()

Josh Brolin od Matky boží

30.11.2008

Jet Li láme rekordy

Jet Li láme rekordy

28.11.2007

Kromě končetin svých protivníků, samozřejmě ;-). Možná vám po jeho průměrných filmech natočených v Americe a několika lehce nadprůměrných v produkci Luca Bessona přijde, že Jet už má dny své největší… (více)