Dokonalý šéf

Burnt

Komedie / Drama

USA, 2015, 101 min

• Rosaviva

Film o ničem. Hlavní hrdina by zasloužil nakopat, nesympatický idiot, který tráví svoje dny sněním o tom, že si pořídí restauraci a když se mu to nějakým zázrakem podaří, tak sní o tom, že dostane tři hvězdičky a mezitím řve na všechny kolem sebe a je na opakovanou ránu pěstí. Jídlo mi nic neříká a ani Bradley to nezachránil. 2*(21.6.2016)

• TheDon

American sniper paradoxně zhubnul a teď nově vaří. Možná kdyby obšlehl recept od perníkovýho Waltera, byl by to od dost lepší flick. Čekal jsem aspoň, že začne sypat hostům do jídla kokain. Ale ani tahle zápletka pro dokonalýho špeka nebyla dost dobrá. Takže čeho jsem se vlastně dočkal? Nickyho Laudy a nekonečnýho utírání pogécanejch krajů talířů utěrkou. Jo a jedné super hnusné cigošky. Ty nejslabší dvě jaký sem kdy dal. 25% P.s.: více méně ztráta času...spíš více, než méně...(11.7.2016)

Za mňa super, ale ja viem, kto je Gordon Ramsay, 5 rokov som študoval potravinársky priemysel, mám rád filmy o varení, mám rád jedlo, relatívne detailne poznám suroviny a rád varím. Po Favreauovom Chefovi ďalší parádny kulinársky zárez, hoci rozhodne nie taký „pohodičkový“. Adam Jones je hajzel, s ktorým sa väčšinu času nedá vydržať a tak, keď sa občas nezachová ako arogantná sviňa, je to vskutku dojemné a krásne (záver, narodeninová oslava, hotelová izba). Scény varenia a nákupu surovín nádherne poetické a „potravinárske“, ale opäť – možno len pre človeka, ktorý sa neuspokojí na večeru s mrazenou pizzou. Apropo – pizza, hamburgery a spol. Autori filmy potvrdzujú pomerne známu teóriu, že najlepší kuchári sveta nemajú absolútne žiadny problém s podobnými jedlami. To majú len blbci a snobi, ktorí tomu nerozumejú. Naopak, majú ich svojím spôsobom veľmi radi a vážia si ich – ale musia byť urobené dobre, to je základ. Nikde, nikde, opakujem NIKDE nie je napísané, že poctivý hamburger je menej, ako marinované ustrice. To si zapamätajte do života. Túto radu odo mňa máte zadarmo, nakoľko som študoval aj vďaka vašim daniam. Takisto postavy super. Evidentne sa dosť strihalo - Adam dlho dáva dokopy tím a nakoniec sú to len nepodstatní štatisti -, ale nikto sa tu nestratil, každý má svoje miesto a svoj zmysel v príbehu, od (právom) pomstychtivého Omara Sy, cez talentovanú kuchárku Siennu Miller až po diplomatického šéfa v skvele slušnom podaní Daniela Brühla. A koniec so spoločnou večerou (kedy je zrejmé, že Adam precitol) na parádu.(4.12.2016)

Jako film, jenž se snaží ukázat, že všichni špičkoví šéfkuchař jsou sobečtí a arogantní psychopati, to funguje vlastně na jedničku. Jako vztahovka, nebo nedej bože feel-good film, už bohužel tolik ne. Na to je to až příliš povrchní, nenápaditě a ve všech aspektech zcela předvídatelné. A vlastně i docela dost snobské. Bradley Cooper si to ale celé krade po sebe, zbytek celkem nařachaného obsazení také potěšil a hlad jsem měl, to zase jo. I přesto se jedná ale spíše o kulinářský průměr.(21.2.2016)

Herecká plasticita a živelnost Bradleyho Coopera ohromuje, ale jinak je tahle lehce extrémisticky působící honba za Michelinem trochu moc učesaná a pro běžného konzumenta, který se spokojí s kebabem od vedle, ale delikatesy mu nic moc neříkají. Představoval bych si méně rutinní vypravování a více zajímavých postav tak jako byla ta hlavní. Minimálně Sienna Miller mohla být, stejně tak Daniel Bruhl, či trestuhodně nevyužitá Alicia Vikander, který strhne i na absolutním minimu prostoru. Tyhle pokrmy nejsou o procesu najezení se, ale o emocích. To stejné čekám od filmu, ale jsou patrné nedodělky.(9.4.2016)

• Uma Thurman