Rodinný film

• Francie

Family Films

Family Film

Česko / Německo / Slovinsko / Francie / Slovensko, 2015, 95 min

V rámci naší kinematografie rozhodně odvážný film. Výsek z několika významných dnů v rámci jedné rodiny je divákům podán bez začátku i bez konce. Vypravěčská struktura je jednoduchá, nesází na žádné kudrlinky a stejně tak se chová i formální stránka soustředěná na prosté sledování. Rodinný film je sice párkrát scenáristicky škobrtne a Daniel Kadlec neoslňuje zrovna hereckou obratností, nicméně jako celek je snímkem sympatickým a překvapivě zábavným. Je nutné uznat že nenásilné civilní herectví většiny osazenstva je na sledování příjemnější než to co předvádějí většinou naši etablovaní herci.(9.7.2016)

Příjemné překvapení. Zatímco zpočátku to vypadá jako tradiční splácanina o tom, kterak sotva zletilí, nebo ještě nezletilí dcera a synek zůstali doma a zatímco rodiče (perfektní Roden + Hybnerová) se plácají kdesi na jachtě, děcka se musí naučit žít s nástrahami nabité volnosti (čti chlast,sex,disko). Naštěstí se ale v polovině film zlomí a rozběhne se citlivé rodinné drama o tom, že všichni máme ve skříni kostlivce, jenom někteří je mají větší a jiní menší. Vyprávěno pomalu a s rozvahou, ke konci utahující závity a mající hustší a hustší atmosféru. Nemám moc, co bych tomuto skromě působícímu filmu vytknul..........................moje hodnocení = 8,5 z 10.(21.9.2018)

Moderní festivalový film. Svým chladným minimalistickým stylem možná až příliš připomínající severskou kinematografii, Omerzu nicméně dokázal svému rodinnému dramatu vtisknout pevný svébytný tvar, který jednoznačně vyčnívá nad současnou českou produkcí. Realismus, civilní herecké výkony a, co nejlépe, příběh, který dokáže vydolovat emoce i překvapení.(15.1.2017)

• dormouse

Nelíbilo se mi přesně to, co všichni tak opěvují. Nedořečenost, naznačenost, rozvleklost. Myslím, že by si film zasluhoval hodně ostré nůžky a krátit, krátit. Bloudění nejsympatičtější postavy filmu, Otty, bylo pro mne osobně velmi bolestivé, i když se dalo čekat, že to s ním dobře dopadne. A to bylo také jediné pozitivum filmu.(7.3.2016)

Až přes příliš ambiciózní film, který se v průběhů začal ztrácet sám v sobě a s každým dalším zvratem to začalo ztrácet mojí pozornost, jelikož, i přes slušné nápady, to vždy bylo přeskočeno takovou rychlostí, že by žasl i Usain Bolt. Chápu, že pan režisér Olmo Omerzu je velmi ambiciózní a chtěl nám ze svého talentu ukázat co nejvíce, ale méně je někdy více. Každopádně je to na zdejší poměry velmi netradiční a nadstandardní film, který stojí za vidění. Moje hodnocení 60%.(27.9.2016)

• - Na Karla Rodena a Martina Pechláta v roli bratra režisér Olmo Omerzu myslel už před psaním scénáře. (Zdroj: CinemArt)

• - Ve scéně odehrávající se v nemocnici běží v televizi film The Plague Dogs (1982). (Glowski)

• - Režisér Bryan Singer (Obvyklí podezřelí, X-Men) řekl o filmu při udělování cen na tokijském festivalu, že neví, jestli se díval na Toma Hankse v Trosečníkovi, který se převtělil do psa, nebo na psa, který tak přesvědčivě zahrál Toma Hankse. (Zdroj: CinemArt)