Hardcore Henry

(festivalový název)

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Rusko, 2015, 96 min

• cheyene

Rád bych dal alespoň 3*, protože mě zaujalo vyprávění příběhu (či spíše "příběhu") z pohledu první osoby, avšak natolik nezáživný rádoby děj mě značně nudil a radost z inovativního ztvárnění vypršela po prvních 15-25 minutách. Pustit si Hardcore Henry je jako sledovat nějakou zfilmovanou PC hru - střílečku. Perfektní dynamický soundtrack podtrhuje precizně nasnímanou akci, avšak celé to na mě působilo jaksi primitivně a bezhlavě. Bohužel.(4.10.2016)

Asi už jsem příliš artový divák, neboť i u akčního filmu mi vadí absence scénáře. Akční scény z pohledu první osoby jsou sice super, ale když nechápu kdo s kým, proti komu a proč, je to nakonec, jako bych sledoval, jak někdo jiný hraje hru, jejíž pravidla neznám. Co byl zač ten blonďatý superman? Proč ke svým nadpřirozeným schopnostem potřeboval ještě armádu kyborgů? Proč musejí vždycky zemřít stovky lidí, než si můžou hrdina s padouchem konečně dát přes držku? ...(25.6.2016)

Ultimátna pánska jazda s množstvom vychytaných detailov. Násilná, krvavá, vtipná, zbesilá, vizuálne guletrhajúca. Dôležitá žánrová udalosť (konečne sa TO niekomu podarilo!) a verím, že niektorý z pokračovateľov navlečie jej koncept aj na hutnejší príbeh s dych berúcou pointou. Potom budem chrochtať blahom.(27.4.2016)

Díky. Tohle muselo vzniknout, aby bylo vidět, kam first person filmy/hry směřují a jestli je pro diváka v kině únosné 90 minut sledovat svět i ve zjednodušené (prostřihy, není to 24, takže čas není úplně "správný"). Díky slabšímu scénáři, až nesmyslně mystickému padouchovi a celkově příběhu, který slouží jen "aby byl", je však z formy pohledu z první osoby vytaženo prakticky maximum. Navíc Hardcore Henry obsahuje obrovskou hromadu nadsázky, až autoři viditelně věděli, že se nesmí brát moc vážně. V tom exceluje Sharlto Copley a jeho desítka postav. Za mě škoda toho buranství (někdo by řekl chlapství), kde se strká sex a urážky a laciné narážky na místa, kde by mohl dialog dávat smysl, ale to se překousne. PS: menší zadostiučinění pro Bartkowiaka, který v Doomu svou FPS vizi využil opravdu dobře a kombinací s normálním stylem kamery působil v tomhle ohledu film přístupně (že vynechali to pravé Doom peklo je věc jiná).(9.7.2016)

Neříkejte lidem, že mají „teplou“ bundu…zvlášť ne těm, co drží plamenomet…Ale popořádku. Už úvodní „labužnické“ titulky mě patřičně navnadily. A pobavily, ostatně jako celý film. V něm se prakticky pořád něco děje, chvilek oddechu tu vskutku moc není, a zběsilé tempo Hardcore Henryho žene neustále vpřed. To ovšem neznamená, že by se měl divák ztrácet v tom, co se děje. Tedy, jak kdo, já problém neměl, avšak uplakánkům žehrajícím na „třesoucí se“ kameru či „chaotický“ střih můžu jenom doporučit nějaké komorní drama, to třeba budou stíhat...Jinak ale tahle krvavá a brutální jízda plní přání fandům stříleček prakticky na počkání (i když, pokud vám tenhle herní žánr nic neříká, možná se filmu radši vyhněte). A jako bonus zde nechybí spousta trefných detailů („Darth Vader“, „Sedm statečných“, „rohožka“, Sinatra apod.) a humor sám o sobě (např. Jimmyho výstupy). Jistě, filmu se dá lehce vytknout jednoduchost příběhu či hlavní záporák, ale to je asi tak vše (alespoň ode mě), a proto hodnotím silnými 4*. „Henry! Naslouchej svému srdci!“(26.8.2016)

• - Spoiler: Heslo, které Jimmy (Sharlto Copley) řekne, když vstupuje do laboratoře, je: "Bravo Two Zero". To byl krycí název tajné operace SAS (Britské speciální jednotky) v Iráku, která byla prozrazena a přežilo ji pouze pár vojáků, podobně jako je tomu ve filmu. (Maulincio)

• - V jednej scéne možno vidieť plagát na PC hru Left 4 Dead. Režisér sa práve touto hrou inšpiroval a film natočil vo veľmi podobnom štýle. (Da_reba)

• - Speciální poděkování v závěrečných titulcích patří mimo jiné i Samuelu L. Jacksonovi. (Gerron)