Marceloo

Partia mládežníkov cestuje po Amerike a zaznamenáva najzaujímavejšie atrakcie, na ktoré narazí popri ceste. Pre nedostatok paliva sa zastavia na odlahlej pumpe a k prekvapeniu zistia, že tu má svoje múzeum zábavný klaun menom Spaulding. Ten im povie aj o miestnej legende o doktorovi Satanovi, ktorá mládeži zamotá hlavy a vydávajú sa tohto šialenca nájsť. To ale nikdy nemali robiť, pretože jediné, čo v okolí nájdu, je istá smrť. - Prvý horor môjho oblúbeného režiséra Roba Zombieho, ktorý má svoje nedostatky, ale aj tak ide o nehorázne zábavný počin. V prístupe k filmovému spracovaniu mi do očí bije paralela s prístupom pána Ryana Murphyho. Ten v prvej sérii American Horror Story: Murder House najprv otestoval, čo si môže dovoliť a s čím sa divákom zavďačí, takže výsledný produkt pôsobil trochu nedotiahnuto, ale v druhej sérii American Horror Story: Asylum všetky nedostatky z prvej série vylepšil a spracoval všetko tak, aby boli diváci spokojní, čo malo za následok vznik jeho doteraz najsilnejšieho diela. Rob Zombie vykonal podobný experiment a svoj testovací subjekt House of 1000 Corpses vyšperkoval a previedol do vylepšenej podoby vo svojom najlepšom horore The Devil's Rejects. Už v House of 1000 Corpses dokázal divákovi ponúknuť postavy plné energie, ktoré si človek zamiluje. Captain Spaulding, Baby a Otis sú charaktermi, ktoré si hororový divák vďaka ich zvrátenosti a túžbe po krvi zamiluje a preto nie je prekvapením, že sa tento rok dočkáme ďalšieho filmu s nimi, čo dokazuje, že po šestnástich rokoch má Rob Zombie prostredníctvom týchto postáv stále čo ponúknuť. Zaujímavý experiment v tomto prípade prebieha aj s kamerou, pretože kombinácia zaprášených sedemdesiatkových vizuálov, občasných amatérskych Snuff prestrihov a spomalených záberov zvyšuje autentickosť a podporuje všetky zvrhlosti, ktoré sa na obrazovke odohrávajú. Trochu zamrzí, že film v závere až tragicky spomalí svoje šialene rozbesnené tempo a Doctor Satan zostane silno nevyužitý, ale ako som už spomínal, tieto nedostatky boli zafixované v nasledujúcom diele Roba Zombieho, takže ako režijný debut hudobníka sa to nedá považovať za prepadák a človek musí oceniť aj tú vášeň pre žáner, ktorá z toho po celý čas vyžaruje. Taktiež ide o jeden z mála filmov, ktoré nestrácajú dynamiku a sú extrémne nahláškované aj v českom dabingu. + herečka z The Gaunzfeld Haunting + herec z The Caretaker + herec z Cooties, The Boy a The Meg ()

SOLOM.

Zombie je úchyl o tom žádná, protože natočit něco takového již při své první režisérské zkušenosti je prostě neuvěřitelné. Film má rozhodně obrovské množství chyb a nelogičností, ale ty s radostí hodím za hlavu. Já jsem si totiž film mrtě užíval od začátku až dokonce. Zvrácené choutky rodiny Fireflyových, jsou rozkošně úchylné a všichni členové této rodinky jsou cool. Asi nejvíc mě však rajcovala prdelka Sheri Mooon. Tahle mrška se do této role hodila úplně skvostně a pro mne osobně byla jasným tahounem filmu. Režiséra musím pochválit i za luxusní flashbacky. Tenhle film si rozhodně zařadím mezi ty více oblíbené. ()

Isherwood

Zombie má 70-ky poctivě nakoukáno a mimo trend jednolitých slasherů poslední doby dává přednost neurvalému exploitation, v němž má navrch solidní psycho atmosféra amerického zapadákova ztělesněná rodinou Fireflyových. Závěr je absolutní peklo, které vám klidný spánek rozhodně nedopřeje. Pravda, kdybych Zombieho muzikou v poslední době neměl napěchovaný krom WinAmpu i mp3 přehrávač a neměl z žánru něco málo za sebou, asi bych si to tak dobře neužil. Chce to hold kousek zvrácenosti a kus benevolence. Horor jak lusk, u kterého prvotní pohnutky studia Universal docela chápu. 4 ½. ()

oje

Podivná směs bizardního humoru, strachu a nadsázky dává mišmaš, u kterého nevím jesti se smát nebo bát. Všechno bylo hnáno do naprosto absurdní roviny, jako v tom nejpodivnějším snu. Trapný postavy jak z amerického sitkomu mi do horroru taky nesedí. Já tyhle kombinace prostě nemám rád. Když nepřevládá ani strach, ani humor, tak se ve výsledku obojí navzájem neutralizuje. Jedna horrorová scéna byla zvládnutá opravdu dobře, ale je to málo. Celý film je soustředěn na svou podivnost (třeba tancujou, rosekaj chlápka a přišijou mu k tělu rybí ocas), čímž utrpěl příběh, který je takřka úplně postrádán. Podobnou horroro-nehorroro podivností jsou Lidé pod Schody. Alternativa: People Under the Stairs, Hills Run Red, Frontière(s). ()

*CARNIFEX*

Partii priateľov na ceste domov dôjde benzín. Poslednou možnosťou na dotankovanie je pumpa v areáli strašidelného múzea. Nakoľko sú fascinovaný hrôzostrašným príbehom o Dr. Satanovi, rozhodnú sa navštíviť jeho popravisko. Cestou k danému miestu naberú náhodnú stopárku, ktorá im prisľúbi ukázať smer. Situácia sa skomplikuje pokazením auta. Nakoľko je poriadna búrka, prijímajú od neznámej ženy pozvanie do rodinného domu. To nemali robiť. Sídli v ňom najväčšie zlo široko ďaleko - família Fireflyových. Rob Zombie nikdy nepatril medzi mojich obľúbených hororových režisérov. A ani po dnešku sa to nezmení. Miestami debilne pôsobiaci psycho snímok nezachránilo ani zopár slušných gore scén či pomerne zaujímavý záver. Podaktorí fanúšikovia hororu označujú tento film za kultový hixploitation. Môžete mi prosím niekto vysvetliť prečo som nič také nepostrehol? Čistý, šedý priemer, ktorý dosahuje hranicu troch hviezd s odretými ušami - 55%. ()

• Záběry z domácích videí rodiny Fireflyových ve kterých mluví do kamery, jsou inspirovány podobnými nahrávkami, které natáčeli příslušníci sekty Charlese Mansona. (Othello)
  • Rob Zombie v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)
  • Když Fireflyovi posílají do studny rakev s Denise (Erin Daniels) a Jerrym (Chris Hardwick), společně s ní tam spouštějí diktafon s úryvkem ze zpomalené nahrávky básně Aleistera Crowleyho nazvané Básník (The Poet). Tato nahrávka je jediná známá nahrávka tohoto britského okultisty. Ve filmu se dokola opakuje věta "bury me in the nameless grave" ("pohřbi mě v hrobě beze jména"). (Othello)