Dáma v dodávce

The Lady in the Van

Drama / Komedie

Velká Británie, 2015, 104 min

• rikitiki

Dost smutná (ne) komedie s četnými divadelními prvky (vnitřní monology, rozdvojení postav). Hodně reálně zobrazená postava nešťastné bezdomovkyně, včetně vykreslení zápachu a výkalů. Je to fakt smutné. Obdivuji britský sociální systém, který se stará i o lidi žijící takto na ulici a přitom se je nesnaží násilím donutit například vykoupat se nebo nechat se umístit v ústavu. Stejně jako přístup bohatých sousedů k ženě, co na prahu jejich luxusních domů parkuje v zasmrádlém karavanu – většinou se k ní chovali fakt hezky a ohleduplně. Ale, popravdě, děj není moc zajímavý, spíš je to jen popis jednoho zvláštního soužití. /4. 8. 17./(4.8.2017)

• Aljak

Awh, to len mne to prišlo tak neskonalo nudné a ako čistá strata času? Je síce pravda, že Maggie vo svojom úctyhodnom veku (80 rokov) dokáže stále na plátne zahrať kadečo, ale to je fakt asi jediná zaujímavosť na celom tomto filme. Scenár, dej, zápletka, dialógy, postavy... nič z toho ma akosi nezaujalo! Skôr mi všetci liezli parádne na nervy a k ani jedinej postave som si nevypracoval počas filmu žiadny vzťah, a tak som v podstate nedokázal s nikým ani len sympatizovať. Ako som povedal na začiatku - strata času!(30.3.2016)

• Streeper

Tak moc jsem se na tenhle film těšila a tak moc jsem zklamaná. Maggie Smith ale rozhodně nezklamala, naopak mě moc mile překvapila, že i ve svém věku dokáže zahrát tak velkou roli, ale nelíbilo se mi zpracování filmu. Už ze začátku jsem tušila, že se mi styl jakým je film natočený nebude zamlouvat. Škoda, že to prostě nebyl životopisný snímek bez zbytečných dodatků o tom, co kdo řekl a neřekl.(20.5.2016)

• BMW12

Nevím jestli jsem blbej já nebo je blbej ten film. Ale sledovat jak se nějaká protivná babka bezdomovkyně vždy nakvartíruje k někomu domů nebo jenom na záchod, to mi jako moc zajímavý příběh nepřijde. Hlavně je nereálné, že ti lidé jí vždy k sobě pustí, i když jí tam nechtějí. Já mít barák a přijít mi tam taková bába bezdomovkyně, tak jí ženu svinskou holí a né, že si jí tam ubytuju...(26.9.2017)

Bláznivé, anglické, tvrdohlavé, barevné, žluté, životní. Příjemné vyprávění o přátelství mezi lidmi z ulice a bláznivou ženskou z dodávky. Je o vtipné, smutné i vlezlé. Maggie je báječná, tempo vyprávění je poklidné, bez větších dějových zvratů se špetkou tajemna. ..pohodových snímků je poslední dobou nějak málo.. (30.12.2016)

• - Dodávka, v ktorej žije slečna Shepherdová (Maggie Smith) je značky Bedford. (Scraffy)

• - Dej príbehu sa prvýkrát objavil ako súčasť eseje v roku 1989. Neskôr v roku 1990 bola napísaná kniha. Podľa nej vznikla v 99tom predloha pre divadelnú hru a v roku 2009 sa podľa príbehu napísala rádiová hra pre BBC Radio 4. (Scraffy)