poster

Dáma v dodávce

 • Velká Británie

  The Lady in the Van

 • Nový Zéland

  The Lady in the Van

 • Austrálie

  The Lady in the Van

Drama / Komedie

Velká Británie, 2015, 104 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • dr.fish
  ****

  Ne každý film musí být udělaný stejně. Nemusí být hlavní postava hezoun, který potká krásnou blondýnu a spolu přes různé peripetie dosáhnou svatebního obřadu. Jsou i filmy z druhé strany mince, strany stáří, samoty a opuštěnosti. I tahle smutná část se dá ale vyprávět s nadhledem a vtipem. Tak se nám taky představí Mary neboli Margaret, která to v životě rozhodně neměla jednoduché a na stará kolena bydlí v dodávce na ulici. Je neovladatelná až protivná. Odpor sousedů je značný. Slušnost však velí nevyhnat ji z ulice a mění se až ve zvyk, a cosi možná jako toleranci, snad místy i přátelství. Těžko vyprávět, lépe film rovnou vidět. Příběh nemá velká dramata ani zlomy, ale paní Smithová hraje brilantně, stejně jako Alex Jennings. Dokonale rozehraná partie pro dva samotáře a klavír. Závěr možná moc rozvleklý, jinak velmi slušný snímek. 80%(10.7.2016)

 • hansel97
  ****

  Hořko sladký úsměvný příběh nesourodé dvojice, které stejně tak jako celému snímku naprosto dominuje výkon Maggie Smith. Ta mě necelé dvě hodiny neuvěřitelně bavila a převážně díky ní se jedná o tak příjemnou podívanou. Musím říct, že sám až žasnu kolik bylo vytěženo z jednoduchého námětu téhle vztahovky, při které jsem se ani minutku nenudil. A ještě něco, opravdu obdivuju Maggie, že i v osmdesáti má tolik energie, aby si brala hlavní role, za to vážně velká poklona.(13.3.2016)

 • rikitiki
  **

  Dost smutná (ne) komedie s četnými divadelními prvky (vnitřní monology, rozdvojení postav). Hodně reálně zobrazená postava nešťastné bezdomovkyně, včetně vykreslení zápachu a výkalů. Je to fakt smutné. Obdivuji britský sociální systém, který se stará i o lidi žijící takto na ulici a přitom se je nesnaží násilím donutit například vykoupat se nebo nechat se umístit v ústavu. Stejně jako přístup bohatých sousedů k ženě, co na prahu jejich luxusních domů parkuje v zasmrádlém karavanu – většinou se k ní chovali fakt hezky a ohleduplně. Ale, popravdě, děj není moc zajímavý, spíš je to jen popis jednoho zvláštního soužití. /4. 8. 17./(4.8.2017)

 • KajusaK
  ***

  Dlouho jsem se těšila a doufala, že to bude alespoň z části dobré jako Univerzální uklízečka.. Popravdě jsem se ani jednou nezasmála.. Maggie hrála perfektně ale celá role uřvané Margharet mi vadila.. Vlastně jsem nenašla ani pořádnou zápletku.. Děj by se vešel v klidu do takových 30ti minut.. Zklamanost..(20.3.2016)

 • Streeper
  **

  Tak moc jsem se na tenhle film těšila a tak moc jsem zklamaná. Maggie Smith ale rozhodně nezklamala, naopak mě moc mile překvapila, že i ve svém věku dokáže zahrát tak velkou roli, ale nelíbilo se mi zpracování filmu. Už ze začátku jsem tušila, že se mi styl jakým je film natočený nebude zamlouvat. Škoda, že to prostě nebyl životopisný snímek bez zbytečných dodatků o tom, co kdo řekl a neřekl.(20.5.2016)

 • - Dodávka, v ktorej žije slečna Shepherdová (Maggie Smith) je značky Bedford. (Scraffy)

 • - Dej príbehu sa prvýkrát objavil ako súčasť eseje v roku 1989. Neskôr v roku 1990 bola napísaná kniha. Podľa nej vznikla v 99tom predloha pre divadelnú hru a v roku 2009 sa podľa príbehu napísala rádiová hra pre BBC Radio 4. (Scraffy)