Dáma v dodávce

• Nizozemsko

The Lady in the Van

Drama / Komedie

Velká Británie, 2015, 104 min

Hořko sladký úsměvný příběh nesourodé dvojice, které stejně tak jako celému snímku naprosto dominuje výkon Maggie Smith. Ta mě necelé dvě hodiny neuvěřitelně bavila a převážně díky ní se jedná o tak příjemnou podívanou. Musím říct, že sám až žasnu kolik bylo vytěženo z jednoduchého námětu téhle vztahovky, při které jsem se ani minutku nenudil. A ještě něco, opravdu obdivuju Maggie, že i v osmdesáti má tolik energie, aby si brala hlavní role, za to vážně velká poklona.(13.3.2016)

• Streeper

Tak moc jsem se na tenhle film těšila a tak moc jsem zklamaná. Maggie Smith ale rozhodně nezklamala, naopak mě moc mile překvapila, že i ve svém věku dokáže zahrát tak velkou roli, ale nelíbilo se mi zpracování filmu. Už ze začátku jsem tušila, že se mi styl jakým je film natočený nebude zamlouvat. Škoda, že to prostě nebyl životopisný snímek bez zbytečných dodatků o tom, co kdo řekl a neřekl.(20.5.2016)

• slunicko2

Drama s lehkým záchvějem anglického humoru a fantastickou 81letou Maggie Smithovou. 1) Spoiler. Hra o duševně nemocné (možná jen nekonformní) staré paní a homosexuálním spisovateli, který si jejím prostřednictvím ujasňuje vztah ke své matce, mě nebavila, čemuž nezabránily ani inteligentní dialogy. Oba společenští vyvrženci svou osamělost a výlučnost snášejí rozdílně: ona je zbožná a bezohledná extrovertka, on je do sebe zavinutý introvert, který svým běsům čelí u psacího stolu. Does Jesus Christ dwell in this house? 2) Film pěkně poukazuje na typicky britskou neochotu řešit vzájemné spory hádkou či násilím...zdvořilost je nade vše, i když vlastně nic nezmůže. 3) Rezervovanost sousedů chápu. Také nemám rád bezdomovce. Neumím rozlišit, kdo z nich je nevinnou obětí a kdo si tento životní styl zvolil dobrovolně. Zjišťovat to je obtížné, namáhavé a tuším, že dost neproduktivní. 4) Ovšem osamění uprostřed lidí je daleko horší, než být sám někde v pustině.(30.12.2016)

• rikitiki

Dost smutná (ne) komedie s četnými divadelními prvky (vnitřní monology, rozdvojení postav). Hodně reálně zobrazená postava nešťastné bezdomovkyně, včetně vykreslení zápachu a výkalů. Je to fakt smutné. Obdivuji britský sociální systém, který se stará i o lidi žijící takto na ulici a přitom se je nesnaží násilím donutit například vykoupat se nebo nechat se umístit v ústavu. Stejně jako přístup bohatých sousedů k ženě, co na prahu jejich luxusních domů parkuje v zasmrádlém karavanu – většinou se k ní chovali fakt hezky a ohleduplně. Ale, popravdě, děj není moc zajímavý, spíš je to jen popis jednoho zvláštního soužití. /4. 8. 17./(4.8.2017)

• BMW12

Nevím jestli jsem blbej já nebo je blbej ten film. Ale sledovat jak se nějaká protivná babka bezdomovkyně vždy nakvartíruje k někomu domů nebo jenom na záchod, to mi jako moc zajímavý příběh nepřijde. Hlavně je nereálné, že ti lidé jí vždy k sobě pustí, i když jí tam nechtějí. Já mít barák a přijít mi tam taková bába bezdomovkyně, tak jí ženu svinskou holí a né, že si jí tam ubytuju...(26.9.2017)

• - Dej príbehu sa prvýkrát objavil ako súčasť eseje v roku 1989. Neskôr v roku 1990 bola napísaná kniha. Podľa nej vznikla v 99tom predloha pre divadelnú hru a v roku 2009 sa podľa príbehu napísala rádiová hra pre BBC Radio 4. (Scraffy)

• - Dodávka, v ktorej žije slečna Shepherdová (Maggie Smith) je značky Bedford. (Scraffy)