• Cappuccino

Komúna na mňa pramálo zapôsobila a ak už áno, tak svojimi wtf-scénami a wtf-komunitou. Celý film ma zaujímalo viac menej iba to, či takéto spoločenstvá ľudí skutočne existujú a či im to dokáže aspoň nejaký čas fungovať, pretože z môjho pohľadu to bol jeden nevydarený experiment - aj myšlienka o bývaní v spoločenstve, aj film samotný. Dve hviezdy za nápad a niektoré vtipno-trpké momenty.(16.9.2016)

Dalo by se to snadno cupovat (Proč je to vůbec retro? Proč to má vůbec tolik postav? Z prvního nevyplývá nic a z druhého ne moc.), ale kdovíproč to na mě působilo opět velmi intenzivně. Podivný mix černého humoru a dramatu, v němž sledujeme lidi, kteří se snaží být křečovitě racionální, ale podřezávají si tím pod sebou větev. Rekviem rozumných rozhodnutí, jaké se moc často nevidí.(2.6.2016)

Naštěstí se to nestává tak často, ale občas to říct musím. Zbytečnej film. Trojúhelník manželka manžel milenka, přičemž manželka to nedá, po milionpadesátý. A to v otřepaným, poměrně nudným, obehraným hávu. Komunitní život je tady vlastně jen takový křoví bez většího významu. O to víc to zamrzí, protože se jedná o Vinterberga. Třetí hvězdička za vizuál, protože ten Vinterberg umí, a za postavu Freji a její představitelku.(27.3.2018)

Zajímavost k autorovi Thomas Vinterberg: Grew up in a Danish hippie community. Na základě recenzí jsem čekal zdrcující pohanění ideje fungování v komunitě a morál v duchu komouši fuj. Parta lidí v jednom, byť velkém domě hlasuje při každodenních schůzích i o soukromých věcech a drhne to; aby také ne. Divák, který vyrostl v harmonickém prostředí funkční středoevropské rodiny, že jich ale je, se může z těch bláhových levičáckých nápadů potrhat smíchy. Kdo ale viděl i Festen, Vinterbergův určijící Dogma 1, kde se možná ještě sardoničtěji propíraly primární společenské struktury, a vezme vážně oba a některé další Vinterbergovy filmy, chápe, že Vinterberg podrobuje kritice setrvale prostě člověka, rozervance, jemuž není nic dost dobré. Společenství, jiné společenství a ze všeho nejméně samota. Jak pěje Dave Gahan: People are people. Z perspektivy filmového diváka dlužno dodat: ještěže tak.(30.4.2017)

Z hereckých výkonů jsem měl velmi dobrý pocit, protože mi přišly přirozené, ale přitom máte celou dobu pocit, že je to silně emotivní, že se docela tlačí na pilou. Nevím, jestli bylo potřeba mít tam celou komunu, jestli by nestačilo méně postav, možná by to bylo i lepší, ale takhle se mohlo předvést více herců. A předvedli se dobře.(3.8.2017)