Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

• USA Moana (více)

Walt Disney Animation Studios uvedou struhující počítačově animovaný film Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa o nebojácné dospívající dívce, která se vydává na nebezpečnou cestu, aby zachránila svůj lid. Cestou potkává Vaiana (Auli'i Cravalho) kdysi mocného poloboha Mauiho (Dwayne Johnson), který jí pomůže stát se zkušenou mořeplavkyní. Společně se plaví přes širý oceán a zažívají nebezpečná a úžasná dobrodružství, například setkání s obřími mořskými monstry, ze kterých leckdy uniknou jen o vlásek. Na konci cesty Vaiana splní úkol svých předků a najde to, co vždycky hledala: sama sebe. (Falcon)

Kritik.

Spočiatku značne pútavé, štýlovo čosi medzi Herculesom a Pocahontas, základná myšlienka podobná ako u Krúdovcov. V polovici som sa však začal nudiť. Pesničky ma vyrušovali, neboli vôbec tak pútavé ani výpovedné ako napr. v Tarzanovi. Mystický svet zaujímavý, celý príbeh ale dosť zle rozvinutý. Klasický, ničím ne-originálny priemer. Záver trošku zlepšil celkové skóre. ()

ZnalecH

Pěkný animák, na který se dalo koukat. Ale po pravdě bych na něj sám od sebe nekoukal. Musím pochválit grafiku, obrázky byly moc pěkné. Ale ostatní mě nijak moc neoslovilo. ()

holub109

Průměr a nastavený standard Disneyovských filmů posledních několika let, ničím neohromí, rozhodně ale neurazí a za zhlédnutí stojí 70% ()

Khalia

Děkuju za to, že vznikají tyhle animované skvosty plné geniální hudby, okouzlující animace a dechberoucího příběhu. Navíc z mého oblíbeného prostředí. 99% ()

LordMysti

Není od věci že to byla svého času nejčastěji sledovaná pohádka doma a často jsem si s dětmi sedl a koukal a koukal a nemohl se odtrhnout. Prostě fajn. ()

fallanga

Další typická Disney princezna s naprosto předvídatelným dějem přesně podle Disneyovské šablony. Ale je to exotické, je to mnohem roztomilejší než cokoliv jiného od Disneyho (pirátské kokosy jsou k sežrání), pěkně si to hraje s barvičkami a přírodou, je to celkem vtipné, svižné a má to celkem fajn hudbu, přestože se nezařadí k tomu nejlepšímu co má Disney v repertoáru. Je vidět, že stejně jako u Lvího Krále, Disneymu se vyplatí vydat se do exotičtějších oblastí a jednou za čas vsadit spíše na něco originálnějšího a přírodnější, než ždímat zastaralá (ale pořád kvalitní) zasazení. ()

Hashirama

Klasické disneyovské schéma, ovšem se skvěle animovaným přitažlivým prostředím, hrdinkou k sežrání, kupou roztomilých detailů a překvapivě “nekonvenčním” vyvrcholením. Ta přílišná snaha držet se zaběhlých šablon ve vyprávění i vývoji postav je největší slabinou celého filmu, ale díky ní stále zůstává sympatickým a tak nějak univerzálně příjemným pro libovolného diváka. Zkrátka fajn. ()

rublik05

Animacím nejde absolutně co vytknout. Snímek vypadá opravdu nádherně, je hezky barevný a svěží, moc hezky se na něj kouká. Ze začátku mě trochu štvalo množství písniček, ale dalo se na to po čase zvyknout. Postavy jsou poměrně sympatické, kdo by to byl řekl, že Dwayne Johnson kromě akčňáků zvládne i animáky a navíc i docela slušně zpívat. Humoru je zde dostatek, vztah mezi ústřední dvojicí je neskutečně vtipný, šílený kohoutek tomu všemu dodává jistou dávku odlehčení. Příběh mohl být na můj vkus víc propracovanější, přesto má nespočet zajímavých nápadů, příjemnou atmosféru a perfektní závěr. K mým top animákům asi Vianu nezařadím, to však nic nemění na faktu, že se jedná o příjemnou pohádku, pro děti takřka ideální, avšak i dospělé publikum si zde dozajista přijde na své. 7/10. ()

Nix

Další z ranku must see anime. Tohle je fakt povedený, skvělý příběh, vtip a krásná animace. A prostě toho Rocka tam člověk vidí i když nechce. ()

junxi91

Tento film by si měl do žánru přidat také muzikál, rodinný a fantasy. Čekal jsem nějaké pořádné napínavé akční dobrodružství, dostal jsem moderní pohádku pro děti. Na polynéském ostrově Motunui uznávají obyvatelé bohyni přírody Te Fiti, což je živý ostrov, který kdysi přinesl život do oceánu použitím kamene pounamu jako svého srdce a zdroje síly. Avšak jednoho dne jistý Maui, polobůh větru a moře a mistr v hledání cesty ukradl srdce Te Fiti, aby dal lidstvu sílu stvoření. Te Fiti se rozpadlo a Maui byl napaden vulkanickým démonem Te Ka. Maui přišel o srdce a o svůj kouzelný rybí háček v hlubinách moře. Uplynulo tisíc let a oceán si vybral Moanu, dceru náčelníka Motunui Tui, aby vrátila srdce Te Fiti. Tui a Sina, otec a matka Moany, se jí snaží držet dál od oceánu, a chtějí ji připravit na funkci náčelnice ostrova. O šestnáct let později zasáhne ostrov plíseň, která ničí vegetaci a zabíjí ryby. Moana navrhuje plavit se se svým prasečím mazlíčkem Pua za útes, aby našla více ryb a zjistila, co se děje. Tui jí to zakáže a Moana se snaží překonat útes, ale je zaskočena přílivem a ztroskotá. Odpoledne jí její babička Tala ukáže jeskyni plnou lodí a odhalí, že lité Motuniu bývali dříve mořeplavci, dokud Maui neukradl srdce Te Fiti a oceán přestal být bezpečný. Tala vysvětluje, že temnota Te Ka ničí ostrov, ale ostrov může být vyléčen, pokud Moana najde Maui a nechá ho obnovit srdce Te Fiti. Tala má u sebe srdce oceánu a dá ho Moaně. Tala pak vážně onemocní a na smrtelné posteli řekne Moaně, aby našla Maui. Moana vyplouvá na katamaránu z jeskyně společně se svým hloupým kohoutem Heihei, který se v něm ukryl. Na oceánu je zasáhne tajfun a ztroskotají na ostrově, kde je Maui, chlubící se svými úspěchy. Maui nechce srdce vracet, ale nakonec pomůže Moaně oceán a dostane ji za Mauim na katamarán. Po cestě púotkají kokosové piráty, se kterými si poradí. Moana si uvědomí, že Maui už není hrdina, protože ukradl srdce a proklel svět, a přesvědčí Mauiho, aby se vykoupil tím, že srdce vrátí, a on zase potřebuje nejprve získat svůj háček v Lalotai, Říší monster, od Tamatoa, obřího kokosového kraba. Moana se snaží Tamatu rozptýlit a Maui získá zpět svůj háček, ale není schopen s jeho pomocí ovládat své vlastní proměny. Tamata jej přemůže, ale díky Moaně se jim povede utéct. Maui prozradí, že se na něj jeho lidští rodiče vykašlali a bohové, kteří se ho ujali, mu udělili jeho schopnosti. Maui naučí Moanu umění najít si cestu a on zase získá kontrolu nad svými silami. Oba dorazí na ostrov Te Fiti, kde je napadle Te Ka. Mauiho háček je vážně poškozen a vypadá to celkem beznadějně, protože Maui opouští Moanu. Moana ztrácí naději a prosí oceán, aby ji našel někoho, kdo jí pomůže obnovit srdce. Oceán si srdce vezme a objevuje se Talin duch, který Moanu povzbuzuje. Moana získá zpátky srdce a vrací se zpátky, aby se postavila Te Ka. Maui se nakonec vrátí a bojuje s Te Ka, která zničí jeho hák. Moana si uvědomí, že Te Fiti je ve skutečnosti Te Ka, protože se beze svého srdce stala zlým démonem. Takže Te Ka + srdce = Te Fiti. Oceán a ostrovy jsou vyléčeny, Maiuho hák a Moanin člun jsou opraveny a z Te Fiti se zase stane ostrov. Moana se vrací domů a stává se z ní náčelník, který hledá cestu pro svůj lid, a doprovází ji Maui. Jo, byla to celkem pěkná pohádka, ale asi bych ji více ocenil, kdybych byl lépe naladěn a také aspoň o 15 let mladší. Ve filmu je také silný environmentální a feministický podtext, což mě ale v dnešní době příliš nepřekvapuje. () (méně) (více)

boo-boo

Dobrodrúžo v očarujúcom prostredí, ktoré má šmrnc jednak vďaka zapojeniu polynézskej mytológie, no hlavne kvôli skvele napísanej ústrednej dvojici. Spevu je tu skutočne pomenej (on sa Maui aj vyjadrí, že ak začne dievka spievať, povracia sa), absencia tradičnej romantickej linky scenár oslobodzuje od väčšiny disneyovských klišé a celý príbeh končí pravdepodobne najlepšie ako mohol. No proste, neskutočne som si to užil a z kina som odchádzal šťastný, preto pod 90% ísť nemôžem. Zdalo sa mi to, alebo sú Moana a jej predfilm opačné garde k Inside Out? ()

RAFT

Dysney opravdu umí.Písně ve filmu je dost velké plus.Má to děj,rock taky dobré.Pěkná podívaná ale slepice to vyhrála na plné čáře. Nejlepší animák roku.Soundtrack dobrý za mě 90% ()

Marty7CZ

V kině já i moje dcery jsme vážně řvali smíchy... Velký překvapení, příjemnej příběh, vizuálně parádní, fajn hudba, takže zatím nej animák, než dorazí Já, padouch 3!!!! 90% ()

liberita

Príjemne osviežujúci film, ktorý mi od Disneyho sadol omnoho lepšie ako vyumelkované Frozen a prehnane infantilný a nelogický Good Dinosaur. Svet tichomorských národov a ich mýtov je fascinujúci, exotický a dáva možnosť mysli odlietieť na chvíľu na dovolenku do trópov. Príbeh miestami pripomína Medvedích bratov a nechýba mu dobrodružstvo, napätie a humor, ktorý dodáva predovšetkým neuveriteľne hlúpe kura. Animácia aj hudba je krásna, páčil sa mi aj pôvodný dabing s Dwayneom "The Rock" Johnsonom a celkovo dobre padne vedieť, že Disney nás ešte stále dokáže prekvapiť podobne pohodovým filmom a nielen očividnými baňami na peniaze (Piráti Karibiku do nekonečna a ešte ďalej). P.S.: Preložiť meno Moany pre naše znenie ako Vaiana sa mi vidí dosť nezmyselné a nepotrebné. ()

FunnyXis

Abych byl upřímný, tak sem původně tento film chtěl zkouknout jako kulisu k usínání, ale to jsem ještě netušil co mě čeká! Musím říct, že od začátku krom krásné grafické scenérie a skvělých písní byl tento film svižný, vtipný. Opravdu málokdy se mi u filmu povede smát se nahlas, ale tady to tvůrci dokázali. Tento počin řadím od od Shreka k nejlepšímu animáku, který jsem od té doby viděl. Více takových filmů a možná i na tento žánr budu do toho kina chodit častěji. Abych to shrnul, pěkná animace, skvělý děj a ještě lepší písničky. Myslím si, že po tomto filmu ještě párkrát sáhnu a pustím ho, protože to za to stojí. Pro mě 10/10* ()

MAAUZ

Nádherná disneyovka! Zpívaná, exotická, pozitivní, vtipná. A ta zpitomělá slepice vás dostane asi jako Pascal z pohádky Na vlásku. ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

07.04.2024

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch

06.02.2024

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023