Quatermassův experiment

(neoficiální název)
  • Velká Británie The Quatermass Xperiment (více)

Na Zemi nouzově přistane raketa, ve které přežil jediný člen posádky. Z vesmíru si ale přivezl něco děsivého. (Netflix)

p6qwre

První ze tří Quatermass filmů od společnosti Hammer následovaná Quatermass II (1957), Quatermass and the Pit (1958). Jedno z nejlepších anglických sci-fi z padesátých let, kterému se podařilo prorazit v tenkrát podobným filmům zaslíbené Americe, zcela právem klasika. Mně ale nejvíce bavil třetí díl z roku 1967. ()

Spock

Mise vesmírné rakety končí její havárií a jediný přeživší člen posádky se nezdá být úplně v pořádku. Na pozadí těchto událostí se rozbíhá zajímavý a promyšlený příběh, který snese po herecké a obsahové stránce vyšší kritéria. Osobně bych vyzvedl zejména výkon palubního technika, který přežil havárii. Pomalu gradované napětí a nejasnost směřování příběhu jsou bezesporu velké klady celého filmu. Musím jít ovšem s hodnocením dolů zejména kvůli konci, ten se podle mě nepovedl, byl na můj vkus příliš uspěchaný a fádní, stejně jako výsledný produkt mutace a jeho ztvárnění. ()

vitekpe

Sci-fi becko, ktere urcite patri k tem lepsim a priznivcum zanru ho lze doporucit. Necekejte zadne super (ani retro super) efekty, je to spis takove upovidane, ale pozornost udrzite. ()

Han22

Mě to teda moc nechytlo. Ze začátku to vypadá na pěkný sci-fi, raketa se vrací z vesmíru, dva členové posádky mrtví, třetí v podivném stavu. Místo řešení záhady se to ale mění v slabý monster horor s klonem Frankensteinova monstra (včetně citace scény s holčičkou) a v závěru je nějaká slizka, která vypadá jako od Ed Wooda. Nulové napětí, prakticky žádná zajímavá scéna (všechno je useklý v nejlepším) a finále k smíchu. ()

Kenneth

Začátek dosti naivní. Raketa se zapíchne do země jak kdyby byla celá z oceli a to ještě tak šikovně, že dvířka jsou tak akorát nad povrchem, téměř bezbariérový přístup. Další děj je ale už celkem zajímavý, hlavně trochu strašidelně působí záznam z kritického okamžiku uvnitř rakety. Celé je to odlehčeno občasnými vtipnými hláškami, takže celkový dojem z filmu je velmi dobrý. ()

StarFsh

Strata času. Celý film má vlastne zostupnú kvalitu. Začiatok je vrcholom, ktorý pomaly a neúprosne smeruje k imbecilnému záveru. ()

TylerD.

Pana Quatermass se nedá snést a hlavně mu nesmyslně všichni ustupují, nechápu proč by měli? V realitě by to vypadalo úplně jinak, což na mě pak působilo nevěrohodně. Jinak zajímavý a originální scifi nápad ale rád bych se o němdověděl více než film řekl. ()

jirikzaboj

Film, který odstartoval velké komerční úspěchy od Hammer v podobě klasických hororových děl. Na svůj béčkový rating docela sebevědomě natočený, ale chvílemi točící se v kruhu. Maska monstra a různé praktické efekty v podobě slizu na svou dobu pozoruhodné, ale ničím zvláště vyčnívající dílo to zkrátka není a raději mám ještě pokleslejší hororovky, které sazí alespoň na gore blbiny. ()