9. apríla 1940 Nemecko prepadlo Dánsko. Obranu krajiny zabezpečovali iba malé a rozptýlené jednotky pohraničnej stráže a prvky divízie Jutland, ktoré sa nedozvedeli o kapitulácii Dánska. 4. rota na poloostrove Jutsko bránila svoju krajinu proti ohromnej presile, veď na tomto smere útočila nemecká 170. pešia divízia generálmajora Wittea. 2. cykločata pod velením podporučíka Sanda a 2. motočata seržanta Bundgaardepa neudržala obranu v oblasti Krusaa, ani mesto Lundtoftebjerg, a nakoniec pri obrane mesta Haderslev obe kapitulovali. Až vtedy sa dozvedeli, že Dánsko sa vzdalo dávno pred nimi. (Volodimir2)

Morholt

9.duben by měl být pro Dány podobně traumatizující, jako pro nás Mnichov či pro Poláky 1.září 1939, ale i z filmu je jasné, že tomu tak nejspíš není. Vlastně sledujeme jen jednu četu naprosto nepřipravené dánské armády, která se zapojila do hraničního pošťuchování s wehrmachtem. Celkové ztráty Dánů činily 16 padlých a Němci přišli o jediného vojáka. Je tudíž jasné, že se jedná vyloženě o komorní válečný film s několika malými přestřelkami, který sází spíš na postavy, což se mu daří jen se střídavými úspěchy, protože za Pilou Asbaekem zeje docela velká díra, kterou se moc nedařilo vyplnit. Za jedno vidění film stojí, ale nic víc. 50% ()

JohnCZ

Nepříliš dlouhý válečný film, který není ani epický, ani vyloženě strhující. Jenže tím, jak si na nic nehraje, je vlastně nesmírně sympatický. Vypráví skromný příběh několika vojáků, kteří na počátku války velmi krátce bojují proti obrovské přesile německé ozbrojené divize. Film hlavní postavy nijak neglorifikuje, německé vojáky nedémonizuje a ani nestaví před divaka přehnaně šokující scény. A přesto má velmi kvalitní vizuál, precizní herecké výkony a zručně vyobrazené a vskutku intenzivní přestřelky. Film jednoduše vypráví jeden "malý" scénáristy nepřikrášlený příběh, který je i přes svou (v kontextu dějin) nedůležitost velmi zajímavý a stojí za to ho vyprávět. Na mě to působilo nesmírně osvěžujícím dojmem. Neobyčejně obyčejně. ()

Volodimir2

Útok na Dánsko bol plánovaný ako súčasť nemeckej operácie Weserübung, potom nasledoval útok na Nórsko. Hitler sa k tomuto kroku odhodlal potom, čo Veľká Británia a Francúzsko chceli zablokovať dodávky švédskej železnej rudy do Nemecka. Invázia Dánska začala ráno 9. apríla 1940 a bola vedená po zemi, morom ale aj vzduchom. Dánska vláda o pripravovanom útoku vedela a nechcela dať Nemcom príčinu k ozbrojenému útoku a nenasadila armádu k obrane. A tak obranu krajiny zabezpečovali iba malé a rozptýlené jednotky pohraničnej stráže a prvky divízie Jutland, tak ako to bolo vidieť v tomto filme. Táto invázia trvala 6 hodín a dánsky kráľ Kristián X, usúdil, že jeho armáda nie je schopná čeliť útoku nacistov a Dánsko kapitulovalo. ()

NinonL

Za konec přidávám hvězdu. Velmi realistický film, ve kterém nevystupují žádní hrdinové, ale obyčejní vojáci. A také obyčejní civilisté, kteří se připletou do bojů a umírají. Statečný podporučík putuje s hrstkou svých vojáků, kteří mají jen ty nejobyčejnější zbraně a skoro žádné náboje. Přesto se dlouho drží a zaslouží si dokonce i uznání od Němců, kteří je nakonec zajmou. Zajímavá kapitola nejen z dějin Dánska, ale i z dějin válek a válčení. ()

MartinezZ

Hodina a půl je na něco takového příliš přestřelená stopáž, naopak měla délka odpovídat o né délce konfliktu, která sama trvala velmi krátce. Rychlá a zbytečně roztažená ukázka rychlosti poddání se Dánska lavině, jež by je stejně jen překročila pár kroky a záleželo tak jen na tom, jak těžce německá bota došlápne. Jak tehdy, tak i teď, je hlavní se neuprdnout příliš nahlas, aby to nebylo chápáno jako provokace. ~ 2,5* ()

Karlas

Jeden z nejrealističtějších válečných filmů, co jsem viděl. Tento příběh z pohledu malého národa, který je uvržen do beznadějného boje, nám může být blízký. Škoda, že po Tmavomodrém světě náš historický film stále spí. 9. duben je svým podáním skvělé osvěžení po rusko-americké sebechvalné pompě a francouzském šaškování. ()

Thomassi

Od seveřanů jsem zvyklý na poctivou filmařinu, od které očekávám vždy to nejlepší. Navíc pokud se jedná o válečný příběh, natěšenost je o to větší. Dánové se vytasili s příběhem, který tak trochu připomíná situaci u nás před Mnichovem. Duben 1940, Němci zahajují invazi do Skandinávie a Dánsko je první na řadě. Sledujeme příběh jedné čety z 8. na 9. dubna a jejich ústupové boje až po kapitulaci. A to vše během jednoho dne. Blitzkrieg jako prase, na rozdíl od nás se ale Dánové pokusili. Naprosto dostačující stopáž, dobré herecké výkony a hlavně naprosto autentická technika včetně tanku a obrněného auta. Váhal jsem nad plným počtem, ale zatím si nechám rezervu. Dánsko znovu nezklamalo. ()

MATADOR

Poctivá filmařina o napadení Dánska Německem, která více než dobře vypovídá o začátku 2. světové války ()

laik_60

Zaujímavý historický snímok dánskej produkcie. Bicyklami a pechotnými zbraňami s prídelom 40 nábojov na vojaka proti nemeckej pancierovej presile. Sa divím, že to nevzdali po prvom výstrele, ale potom by netočili tento film. Neodsudzujem dánsku vládu, že to vzdala, zachránila kopec svojich občanov vojakov. ()

Cheeter

Jak natočit film o rychlé porážce tak, aby to zároveň vyznělo dobře? Člověk by se mohl inspirovat lehce zde. Pro mě skvělá podívaná, nevím, proč jsem to tak dlouho odkládal. Možná ale i díky tomu jsem si to užil. Vytknout nemám skoro co. Jen možná, ty výpovědi pamětníků se mohli dát na začátek a ne na konec. Takto to působí moc sentimentálně. Tento snímek je rozhodně důkazem, že severská kinematografie má stále co nabídnout. A to nejen sociální témata, ale i historická. Film nepůsobí nijak velkolepě a přesto je svěží a dobře provedený. Naše kinematografie by se měla inspirovat. ()

C0r0ner

Uteklo to pěkně, což se ale vzhledem ke stopáži dalo čekat. Ovšem zajímavého děje byla ve filmu tak tři čtvrtě hodina, a zbytek pojednával o nepříliš strhujících rozhovorech mezi vojáky. Když už došlo na boj, stál za to, ale za mě spíš průměr než nadprůměr. 70% ()

dr.fish

Poctivě natočená jednohubka, přestřelky nepostrádají atmosféru a zbytečně se tu nemluví. Jak vidno Dánsko asi nijakým "mnichovským komplexem" netrpí, berou to tak jak to bylo. Neměli šanci, tak to vzdali. 75% ()

Remivsremi

Jsem velice rád, že takové filmy v Evropě vznikají. Je to skvělé odvedena filmařská práce, na kterou se krásně dívá. Všichni zúčastnění odvedli výbornou práci a neskutečně mě vytáčí, že se něco podobného nedokáže zrealizovat také u nás. Pokud chcete vidět válečný snímek, bez zbytečného patosu, přikrášlení či přehnaného heroismu, rozhodně dejte April 9th šanci. Odmění se vám výbornými hereckými výkony a parádní kamerou. ()

Johnny.ARN

Zaujímavý film. Pohľad brániacej sa krajiny a nie je to Poľsko. Dánsky cyklisti vyzbrojení puškami a jedným kulometom sa postavili na odpor obrnenej nemeckej kolóne. Prvé čo ma zaujalo boli ich prilby. Ale späť k filmu. Výpravou to neoslní, bojové sekvencie síce sú, ale je sú to krátke pasáže bez nejakej väčšej dynamiky. Mal som pocit, že Ezra sa snažil vykresliť atmosféru a emočné vzťahy medzi postavami. Osobne si myslím, že s tou atmosférou mu to mierne nevyšlo a zachraňoval to len záver v meste. Chcel by som raz zažiť taký presun ako mali vojaci vo filme. So zbraňou, výstrojou a výzbrojou, v uniforme, kabáte a na bicykli. Bez vody. Neverím, žeby ich ten adrenalín dokázal tak dlho poháňať. Ale bolo rozhodne zaujímavé sledovať, ako sa s tým daná jednotka vysporiadala. Škoda len, že sa menej priestoru venovalo Nemcom a ten záverečný súboj nebol aspoň o trochu epickejší. Inak fajn filmík, ktorý priniesol niečo nové a pritom si zachoval tvár severskej kinematografie. 3 z 5 ()

Jello Biafra

Vojnový film pojednávajúci o nemeckej invázii do Dánska, kedy sa tento severský štát bránil len zopár hodín. Nedostatočná výzbroj a absencia akejkoľvek obrnenej techniky či delostrelectva postavila hŕstku vojakov vyzbrojených len puškami a ľahkými guľometmi do kritickej situácie. Napriek tomu sa mladí dánskí vojaci postavili na odpor nacistickému agresorovi a bránili sa až do kapitulácie dánskej vlády. Zážitok z filmu umocňuje ručná kamera a samozrejme aj precízne herecké výkony. Potešila mňa aj prítomnosť početnej vojenskej techniky a obstojne natočené bojové scény. ()

Georgex

Komorní válečné drama, které sice nenabízí velkolepé bojové scény, ale je velmi dobře natočeno a doslova z něho čiší nejistota a beznaděj, kterou zajisté museli dánští vojáci po přepadení Německem pociťovat. Je sympatické, že si tvůrci na nic nehráli a snažili se o co nejvíce autentický pohled na danou problematiku, za což se jim dá odpustit i trochu lacinější provedení bojových scén. Každopádně estonskému bratříčkovi ze stejného roku, filmu 1944, se to nevyrovná, ale i tak je to velmi sympatický počin, který lze doporučit každému milovníkovi válečných filmů. Moje hodnocení 65%. ()

Maynard.

Tak o 2.Světový toho už za ty roky vím docela dost, ale co se dělo v Dánsku mi doposud unikalo... A víš co se tam dělo? Němčouři je sfoukli jako svíčku, všichni se během pár dni pochopitelně vzdali, páč na to prostě neměli vercajk ani lidi. Tohl eje celkem zajímavej film z pohledu dánskýho vojáka, z jednotky, která jezdí na kole, což už samo o sobě je absurdní. No jo, ale když to tak vezmu, tak narozdíl od našich borců si dánové alespoň trošku vystřelili. Ale na frak teda dostali neskutečně... ()

ArthasKarfa

Minimalistický pohled na události začátku druhé světové války, kdy nepřipravená dánská armáda stála proti většímu a silnějšímu německému nepříteli, sem tam vás až zarazí naivita, kde a jak si vojáci dánského království vybírají své pozice a jak Němci útočí a postupují jen, když se to hodí do momentálních událostí. Celkově, ale filmově pěkně zpracováno a je dobře, že vznikají i filmy o druhé světové válce, kde není pouze operace Overlord, nebo bitva o Británii. ()