Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

nicneznam

Jedna věc: DiCaprio je nejdiskutabilnější, nejvýraznější a nejlépe zahranou postavou tohoto filmu, ale je třeba si uvědomit, že na jeho výkonu zážitek zdaleka nestojí. On je pro dění filmu postavou takřka okrajovou a to i přesto, že má hodně prostoru. Mimochodem, Oscarovou nominaci chápu, Oscara bych nepochopil. Zkouším si představit, jaký by ten film byl bez něho a jak by se teoreticky odvíjel. DiCaprio mě jakožto Ernie občas otravoval a já si zpočátku říkal, na co to ten film sakra vsází? Budou se na něm budovat nechutné emoce? Kdyby se tak stalo, alespoň bych nepsal tento názor přes hodinu a s chutí použil některá ze svých tradičních hodnocení. Ne, tenhle film mě dostal už jen tím, jak se staví k celé rodině, jak zobrazuje extrémně obézní matku a vztahy s jejími dětmi, které se nakonec obrátí v emotivní nálož, jenž mohla napáchat víc škody než užitku anebo naopak jen vyhořet. Pyrotechnik Lasse Hallström to tehdy ještě naštěstí měl v ruce. A nejen to. Film mě i přes nahořklý výsledný dojem dokázal nejednou rozesmát a vyvolat rozličné, těžko popsatelné pocity, které zažívám tak u jednoho z padesáti filmů. I přes očivinou scenáristickou jednoduchost je tohle další příklad toho, kvůli čemu s chutí přetrpím ty desítky nadějně vyhlížejících a vysokoho hodnocených hovadin, jen když pak uvidím něco takového. ()

_aandyy_

Moje první postřehy z tohoto filmu byl kupodivu věk Leonarda i Johnnyho. 19letý Leonardo hraje osmnáctiletého a vypadá maximálně na patnáct. Johnnymu je ve skutečnosti 30, vypadá na dvacet... Zajímavé, zrovna u těchto dvou herců je hodně těžké odhadovat věk v jejich filmech. A další postřehy? Popravdě, ani bych moc neřekla, že jde o komedii, i když pro herce muselo být natáčení někdy opravdu zábavné. Jinak velice slušné drama, ale ne zrovna takové, které bych hodnotila zvlášť nadprůměrně, protože to je zase spíš takový ten příběh - nepříběh, kdy hlavní roli hrají charaktery lidí, ale nic moc zvláštního - až na ten konec, se tam prostě neděje. Průměr si zaslouží především za skvělé herectví Leonarda a v podstatě i Johnnyho, i když oproti svým jiným rolím hrál spíš takovou šedou myšku. Přestože je stopáž opravdu mírně protivná, klidně se ráda podívám znovu. ()

Shredder

To jak DiCaprio dokazal v takom mladom veku zahrat mentalne postihnuteho je az zarazajuce, bez vahania to mozno oznacit za herecke majstrovstvo. Spociatku ma film depresivny nadych, ktory vsak postupne preraza ludskost, emocie a samozrejme laska. Hallstrom nasadil sice malatne tempo, ale herecke vykony, scenar, rezia a hlavne emocna stranka su na vysokej urovni. Krasne humanne posolstvo, ktore dokaze cloveka pozdvihnut na duchu prave vtedy ked to najviac potrebuje. ()

carott

Samotnej film moc příliš silnej příběh nemá, ale za Dicapria, který prý hrál naposled sám sebe jedna hvězda navíc ()

Izz

Graduje to jedna radost,herecké výkony jsou přímo skvostné,ale nemůžu si pomoci,ani napotřetí mě Gilbert nevzal takovým způsobem,jakým jsem si představovala.Je to moc hezké,kýčeprosté,jaksepatří dojemné,ale bohužel nic víc.Asi jsem filmově moc rozmazlená. ()

Tohuk

Pěkný příběh, který uchopil Hallström s citem a dokázal z něho udělat silný emoční zážitek. Postava retardovaného Ernieho, v podání DiCapria, byla úžasná. Johny Deep s Juliette Lewis předvedli taky parádní výkony. Dávám hodně dobré 4* ()

Nightswimmer

Trosicka nadhodnotene, no necudo - hlavu divakovi totiz popletie vykon maleho Capria a Johnny svojou dlhovlasou pritomnostou. Inak sa vsak nie je velmi coho chytit ()

Čejkyn

Né že by to byl nějka extra originální film,ale za herecké výkony celé ústřední trojice nejde nedat plný počet,moc hezký a dojemný film!!! ()

dj_kure

Kamenujte mě, ale asi budu muset zkouknout originál. Dabovaný mě to faaaakt neoslovilo, naopak dost zklamalo. 60% ()

HarqAlAda

Veľmi pekný a citlivý film. Na môj vkus trošičku rozťahaný a miestami hluchý. Inak je to snímok ktorý sa oplatí vidieť nielen kvôli DiCapriovi. ()

IvonaK

Leonardo Dicaprio v roli mentálně postiženého kluka byl opět úžasný. Naprosto přirozený. Ale hlavní úlohy sehráli herci kteří měli ve scénáři svým vystupováním zachytit co nejponurejší atmosféru což zvládli výborně a tak se film táhl a velké nadšení pro mě nepřinesl. ()

wege

Jak byli mladí a jak i přesto uměli hrát!! Zejména ti dva chlapci, na Juliette byl nejzajímavější její hlas. Docela přemýšlím, jestli jsem viděl lepší film od Hallströma, možná Moštárna, možná z poslední doby The Hundred-Foot Journey, to mě pro tu kuchyni bavilo moc. Byla to nejlepší role Leovy kariéry? To asi spíše ne, přece jen má toho za sebou hodně kvalitního. Johnny toho zahrál před tím filmem i po něm hodně lepšího. Ale i ten můj exkurz do kariéry dvou skvělých herců, nic nesnižuje na tom, že ten film je i po těch skoro třiceti letech hodně kvalitní. ()

G04T

Teď právě poslouchám soundtrack a nedá mi to, ale musim říct, že tohle je jeden z mála romantických filmů, co mě opravdu dostal a jeden z mála co mě opravdu rozbrečel. ()

papadoce

Klasika. Práve týmto filmom odštartoval Leo svoju hviezdnu kariéru. Johnny Depp bol už toho času hercom od ktorého sa niečo očakávalo, ale Leo dostal ťažkú rolu retardovaného chlapca. Taká úloha sa ťažko udržuje v medziach uveriteľnosti tak, aby to herec zbytočne neprehrával. Je to príbeh klasickej americkej rodiny v malom mestečku, ktorá si zažila osobnú tragédiu (obesenie otca). Páčilo sa mi ako si ľudia navzájom pomáhali. Poviem vám, takto to isto nefunguje. Ľudia sa na vás vyjebú, keď to najmenej očakávate a sú plní výhovoriek prečo to museli urobiť. Zbabelosť a ľahostajnosť ich spája. Gilbert Grape niesol na pleciach zodpovednosť za celú rodinu a vysporiadaval sa s tým s úžasným pokojom. Aj Gilbert ale potreboval oporný bod. Film má svoju kvalitu, i keď nepatrí k mojim srdcovkám. Hallström neskôr ale natočil iný absolútne úžasný film. ()

maeb

Krásný, dojemný a hluboce lidský film. To, jak skvěle tu hraje Johnny Depp a jak úžasný je v tomto filmu Leonardo DiCaprio, už snad netřeba ani rozebírat. ()

Zdenda

Co asi tak může žrát Gilberta?? Zivot v zapadlem mestecku, mama, retardovany bratr?? Vsechno, absolutne vsechno, ale co z neho dělá člověka, na kterého se vydržím dívat celé 2 hodiny a přitom mu proklatě mačkat palce?? Lidskost a jeho boj s větrnými mlýny, boj, který nikdy nikdo nevyhrál a přesto se do něj každý, (kdo musí) pouští... Nebudu zde srovnávat herecké výkony Johnnyho a Lea, protože si myslím, že jsou naprosto nesrovnatelné, jediné co bych k nim chtěl říci je, že jsou naprosto STRHUJICI. Tleskám. Když se k tomu přidají i další postavy, vynikající scénář a bravurní režie, není o mém hodnocení pochyb... Na závěr malý výkřik do tmy: Lasse prostě a jednoduše umí. Umí natočit příběhy silné, emotivní ale v každém záběru uvěřitelné a především lidské!! Tohle všechno je hlavní devízou i tohoto snímku... ()

nmarca

"A co chceš jen pro sebe? - Být dobrý člověk." Příběh rytíře v blýskavé zbroji na současném americkém zapadákově. Jeho činy jsou vedeny zodpovědností za druhé a obětavou láskou k nim. Příběh o cestě za osvobozením, při níž se nikdo nehne z ospalé Endory. Fantastické herecké výkony Johnnyho Deppa i mladičkého Leonarda DiCapria. Nenápadný, a přitom strhující a nezapomenutelný film. ()

Prankster

Napsalo to tady už asi 1000 lidí ale ten výkon DiCapria byl prostě neuvěřitelný. Samotný příběh byl dost deptající, ale hodně vychytaný... ()

Normální festival

Normální festival