Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

BarryLyndon

Překvapivě poměrně vtipné, Hallstrom má talent na poetické vykreslení amerického zapadákova. DiCaprio už tehdy dokazoval, že je herec ranku Denira a ppodobných velikánů a pro mne osobně jeden z mála filmů, kde mne neotravovalo herectví Deppa, škoda, že se už před hodně lety na civilní herectví vykašlal, býval dobrý 9/10 ()

joker.george

I přes životní tragédie snímek vyznívá pozitivně, příjemně a uvolněně, což jsem mu chvílemi nevěřil. Být správně naladěn nebo mít naopak špatnou náladu, kterou by mohl film zlepšit, tak by působil mnohem živěji. A už chápu, proč někdo může Deppa považovat za nejlepšího herce. ()

ad

Jedna hvězda dolů za to, že jsem dostal přesně to, co jsem čekal, ale nic víc,nic,co by mě překvapilo a na co bych nebyl připravený... Jinak samozřejmě velmi příjemné... ()

zuzinka2

Nebudu se pouštět do srovnávání Deppa a Di Capria, protože dle mého zahráli oba svou roli naprosto přesvědčivě a naprosto jsem jim vše věřila (Di Caprio jenom víc překvapil a jeho role byla výraznější). Navíc tento film není o tom, kdo z herců zahrál lépe. Pro mě je to nádherně lidský a dojemný příběh (který však nikoho emocionálně nevydírá), natočený mým oblíbencem Hallstromem. ()

tomtomtoma

Tento film je pro mě celkem zklamání a rozhodně nemohu souhlasit s úchvatnými hereckými výkony. Arnie Grape (Leonardo DiCaprio) mě příliš nepřesvědčil o tom, že hraje retardovaného chlapce, ale spíše někoho, kdo si je vědom, že ostatní mu nic neudělají a že jim může vivádět všechny možné lumpárny. Gilbert Grape (Johnny Depp) se snaží být na všechny hodný, ale své rodině a obzvláště své matce Bonnie (velryba Darlene Cates) vyčítá, že se musí o Arnieho starat a že se za svoji rodinu stydí. Neříká to sice nahlas, ale z každého jeho gesta je to patrné. Náhodou se zastaví projíždějící Becky (Juliette Lewis) jde po Gilbertovi jak slepice po flusu a protože jedinou jeho holkou předtím byla vdaná panička Betty (Mary Steenburgen), tak se nebrání. Škoda, že Betty trochu nesmyslně odjíždí pryč, protože tím pro mě film ztrácí pointu, když se Gilberta tak lehce vzdává. Gilbert má ještě dvě sestry: rozumnou Amy (Laura Harrington) a vzteklou Eleen (Mary Kate Schellhardt), které bylo patnáct let a její tatínek zemřel před sedmnácti. Bohužel ani funebrák Bobby (Crispin Glover) nedostává prostor pro své morbidní vtípky. Zkrátka film o americkém buranském městě, kde největší událostí je otevření fastfoodu, nebo když se Arnie snaží vylézt na vodojem, či Bonnie vyjde ven z domu. Film o zakořeněném pocitu ublížensti Gilberta, který je trochu schopen život řešit až po smrti své matky. Aneb obyčejné strasti a slasti normálního života. ()

Wladi.mir

Krásný film s dojemnými chvílemi, bravurními výkony a ještě něco navíc. Leonardo DiCaprio si tu střihl první velkou roli a troufám si tvrdit, že asi i tu nejlepší. Johny Depp klasika i když ho raději vidím v jiných rolích. Jinak musím ocenit příběh, který musí chytit za srdce. ()

Kwaichi

Musím sa priznať, nebyť CSFD tak ani nezistím, kto tam vlastne hral. Dicapria ani Deppa som vôbec nespoznal. Leonardo naozaj presvedčivo zahral Ernieho, Deppovi taktiež sadla rola mladého cassanovu. Čo sa filmu týka, tak oceňujem odvahu mládeže vyrovnať sa s ich ťažkým osudom, ktorý ich postihol. ()

Amroth666

Sakra, nechtěl sem, aby to takhle skončilo. Hrozně krásnej příběh. od kterého už jakoby kopírovaly americké dojáčky typu The Blind Side, sice oba tyhle filmy mají své kouzlo, ale tohle je prostě starší lepší. A teď jedno velké navíc: Zrodily se zde dvě špičkové Hollywoodské ikony filmového herectví, momentálně nejlepší a nejlépe placení herci v Hollywoodu. Jak Johnny Depp, tak Leo DiCaprio tady jako malí kluci excelují a poprvé ve své ještě mladé kariéře se prosazují. Kdo by tu stoupající kariéru čekal. Připomělo mi to začátek Baleho kariéry ve Spielbergovým Říše slunce. Když si vezmu výkony těchto malých kluků ještě v té době, válcují moderní trapáčky, co si hrají na rádoby tanečníky a rádoby dramatiky ve filmech. Tohle má své kouzlo. Tyhle filmy je potřeba vidět, protože ty nám přinesou pravý filmový zážitek. Kašlete na nějaké moderní srajdy a koukněte například na Co žere Gilberta Grapea. ____ Popisovat Endoru je jako tancovat bez muziky. ____ ()

C0r0ner

Po Hačikovi jsem si od Hallströma sliboval velkou parádu, zvlášť se spojením s tak známou předlohou. No, můžu říct tak to, že mě to prostě nebavilo. Zahrané a natočené to bylo bezvadně, ale ten obsah mě vážně nedojímal a bylo mi úplně jedno, co se stane za chvilku, natož abych byl zvědavý na konec. Zívačka. 55% ()

dubinak

Co vím, tak asi jediný film, kde se setkal Depp s DiCapriem a to byl částečný důvod, proč jsem tenhle snímek chtěla vidět. Druhým důvodem byl samotný výkon DiCapria, jenž si své nominace na několik cen za vedlejší výkon bezpochyb zasloužil. Ten příběh mě ale asi jako jednu zmála celkem minul, jelikož těchto rodinných jemných citlivých dramat nejsem přívržencem. Podobný problém jsem měla nedávno u Extremely Loud and Incredibly Close. V obou těchto případech jsem měla problém s hlavní postavou soucítit, na čemž ty scénáře podle mě celé stojí. Depp byl v téhle roli fajn, ale jeho postava na mě neměla ty správné účinky. To samé můžu říct i o Juliette Lewis. Takže ano, chápu, že dost lidem se líbí styl této jemné taktovky, ale pro mě to nemělo moc přidanou hodnotu. Na toto téma peripetií spojené se staráním se o postiženého bratra se mi vybaví spíš už zapomenutý snímek Bílá vrána, na který si vzpomenu celkem pravidelně. Gilbert Grape se mi ale pod kůži nijak nezaryl, asi se ze mě stává necita. ()

Fallen_One

Námětově trošku podobné Arizona Dream, každopádně příběh je to dojemný, přesvědčivý a hlavně všichni herci předvádějí naprosto autentické výkony. U Deppa už se nedivíme, ale takovému DiCapriovi tady vážně věřím každý jeho pohyb/skřek/whatever. Jeden z nejlepších příběhů o rodině (a její síle soudržnosti, lásce k bližnímu apod.) co jsem doposud viděl. Nelze jinak než za 5*, jen ten konec mně trošku zklamal, ale tak by to asi stejně jednou dopadlo. ()

Pajky3

Asi tak po dvaceti minutách jsem měl pocit že Arnieho (Leonardo DiCaprio) zabiju. Hrál toho retardovanýho kluka, tak přesvědčivě, že jsem si myslel, že je opravdu retardovanej. Já bych s nim neměl takovou trpělivost jako měl Gilbert (Johnny Depp). Byl to bezesporu zajímavý film, vynikající herci a výkony, ale něco mu prostě chybělo. ()

kusper

Krásný citlivě natočený film. Asi by si hodně fanynek sundalo plakáty Leonarda DiCapria ze stěn, kdyby viděli tenhle film. ()

campix

Velmi smutný příběh a jeden z prvních filmů Leonarda DiCaprie, který i ve svém mladém věku ukázal, že v něm něco vězí a zahrál svoji role naprosto famozně, jeho hereckým kolegou byl Johnny Depp, kterému ať říká kdo chce co chce ta barevná prostě nesluší. Jinak vskutku pozoruhodný film, který v top 200 má jistě své místo. ()

Andre3000

Byl to jakoby jiný svět. Kdo z vás může říct, ano já jsem měl těžší úděl než Gilbert Grape. Asi málokdo. On přesto dokázal žít dobrý život a byl pro mnoho lidí nenahraditelný. A Arnie, to je kapitola sama pro sebe, ale zatraceně dobrá kapitola. ()

zette

Ano, film bavi. Po celou dobu pouta vasi pozornost. Proc? Mozna je to skvelou venkovskou atmosferou, vynikajicim hereckym koncertem DiCapria ( Arnie byl opravdu na par facek:-) ) nebo tim, ze cekate, co prijde... Bohuzel, alespon v mych ocich neprislo temer nic. Mozna dobra socialni sonda do americke rodiny, jako film s vyssi vypovidajici hodnotou vsak nic extra - vzhledem k hodnoceni. ()

pakobylka

----- "Viděla jsi uvízlou velrybu ? V televizi ?" ----- "Jo." ----- "To - to je ona ... moje máma." ----- Ve skutečnosti je to především Gilbert Grape, kdo marně touží po otevřeném moři. Prosté a nevtíravé vyprávění, které mě pokaždé znovu dostane - svou upřímností, skromností a opravdovostí, nekonečně moudrým a laskavým pohledem na tíhu života. P.S.: Mladý Leonardo DiCaprio je fantastický. ()

Normální festival

Normální festival